Між війною і миром | Music-Review Ukraine
Головна
Новина
Між війною і миром
Між війною і миром
Навіщо, ризикуючи життям, у Донецьку творчі колективи починають театрально-концертний сезон?
1 жовтня 2014, середа
Поширити у Facebook

Так звана влада ДНР  фактично поставила ультиматум перед керівниками Донецького муздрамтеатру, Лялькового театру, Донбас Опери та філармонії: або вони починають працювати, або їх приміщення експропріюють.

Філармонію можна назвати лідером. Там навіть влітку йшли концерти, а в найближчих планах 26 вересня — «Ретро-джаз»,  4 жовтня — пісні М. Магомаєва, 5 жовтня — вечір мюзиклу і так далі (правда, всі програми проходять вдень).

До речі, ні обласна влада, ні Міністерство культури, ні керівництво театрів, філармонії, музеїв навіть не ставили питання про евакуацію! Тому кожен виживає, як може...
«День» поспілкувався з генеральним директором Донбас Опери Василем Рябеньким, щоб дізнатися,  що зараз відбувається в колективі.

— Нам ніхто з Мінкульту жодного разу не зателефонував і не поцікавився, як живе колектив за цих непростих умов, — зізнається В. Рябенький.  — Кому потрібен наш театр? Схоже, що лише нам: працівникам Донбас-опери, театралам-донеччанам. Наші працівники  зараз у місті ходять на роботу, але платню з літа нікому не платять. Хоча ми перевели свої платежі через Державну скарбницю до Маріуполя і склали нові договори. Нам сказали — чекати! Ось і чекаємо... У нас люди працювали в червні — серпні (охорона, адміністрація, декоратори та ін.), але через воєнні дії гроші на банківські  картки не переказують на території, які не контролюються українською владою. Ми охороняємо свою будівлю та майно, багато працівників часто ночували в театрі, щоб нічого не пропало.

— Чи правда, що частина декорацій постраждала і, зокрема, знаменитого «Летючого Голландця»?

— Частково декорації знищено. Річ у тім, що  територію складу театру займали бійці ДНР. Ми спробували транспорт і частину декорацій вивезти, але жорсткі конструкції, на жаль, уже зруйновано... але для нас є головним, що ніхто з колективу театру не постраждав і всі живі— здорові.

— Половина трупи вашого театру за кордоном, деякі солісти та музиканти знайшли роботу в інших містах України

— Я нікому не можу наказати повертатися. Доки в Донецьку небезпечно, але хто в місті — ті стали до роботи (музиканти та співаки займаються за індивідуальними планами і репетирують, щоб бути в професійній формі). Жодної людини я, як керівник театру, не звільнив. Хтось узяв відпустку за власний рахунок, хтось — звичайну. Сьогодні до Донецька непросто добратися. Потрібно пройти блокпости, а проїжджаючи дорогою можна потрапити під обстріл — і це, на жаль, наша реальність...

— Василю Івановичу, а може, вам не варто геройствувати під кулями, а створити на базі Донбас Опери, наприклад, мобільну концертну бригаду і виступати в Києві, Львові, Одесі, Дніпропетровську, Харкові та інших містах?

— А хто нас випустить із Донецька? Щоб виїхати з міста потрібно пройти декілька блокпостів «ДНР» і сил АТО. Процедура, скажу прямо, не дуже приємна. Гаразд, актори візьмуть інструменти і концертні костюми, але ніхто не дозволить нам вивезти декорації. Може політична ситуація стабілізується, і якщо з’явиться гуманітарний «коридор», то можна буде поставити це питання. Головне, що в трупі немає вбитих і поранених. Хоча я розумію, що частину колективу ми вже втратили. 

Сьогодні у нас 40 оркестрантів, 20 хористів, 7 артистів балету і 10  солістів, але жодного диригента! Оголосили конкурс серед своїх музикантів, оскільки хочемо 4 і 5 жовтня запросити глядачів на дитячу виставу «Дванадцять місяців»  і показати оперету «Летюча миша». А там подивимося, як працюватимемо далі. Зі всіма тримаємо зв’язок у телефонному режимі та через Інтернет і сподіваємося на краще.

— А яка перспектива? Судячи з урізаного  творчого складу, намічена театром міжнародна прем’єра опери «Бал-маскарад» цієї осені не відбудеться, і до Донецька не приїде італійський режисер Італо Нунціат.

— Так,  прем’єру «Балу-маскараду»  Дж. Верді нам доведеться відкласти. Але сидіти склавши руки — теж не вихід. Люди в Донецьку живуть, попри гуркіт гармат, і ми маємо думати  про своїх шанувальників, а високе мистецтво завжди було еліксиром для душі. Зрозуміло, що вистави показуватимемо вдень, оскільки коли на місто спускається пітьма, то  люди бояться виходити з дому.

— З літа ваш театр використовується як бомбосховище, чи не так?

— Нас змусила влада ДНР це зробити. Під сценою обладнали  приміщення (лавки, вода, аптечки). До речі, жодного разу ніхто з наших працівників цим підвалом так і не скористався. Нині будівлю театру ми підтримуємо, робимо профілактику і готуємо до зими. Слава Богу, прямих влучань у приміщення не було.

На ваш погляд, що буде далі в Донецьку і Донбас Опері, зокрема?

— Хочеться миру та спокою. Нагадаю, наш театр має досвід життя в період війни. 12 квітня 1941 р. Донецький музичний театр відкрив сезон у новій театральній будівлі, а у вересні до міста прийшли фашисти... З 25 грудня 1941 р. театр працював  в умовах окупації, а 1 січня 1942 р. Український музично-драматичний театр відкрився оперою С. Гулака-Артемовського «Запорожець за Дунаєм».

З червня 1942 року директором і режисером театру було призначено режисера Мюнхенської опери Тоні Грашбергера і театр перейменовується на Міський театр опери і балету.

У липні 1943 р. театр знову перейменовують на Фронтову оперу — FRONT  OPER Stalino. До речі, частину трупи в період Другої світової війни було евакуйовано до Киргизької РСР (с. Сазанівки), а в червні 1942 р. театр переїхав до м. Пржевальська, де ставив вистави і виступав з концертами у військових частинах.

Донецький театр вижив тоді, і я впевнений, що й тепер ми впораємося з труднощами, які припали на долю нашого колективу...


Автор: Тетяна ПОЛІЩУК
Концертна організація: Донецька обласна філармонія, Донецький національний академічний театр опери та балету імені А. Солов’яненка
Джерело: Газета "День"



Інші:

Вперше в Україні буде здійснено масштабний запис усіх камерних симфоній Євгена Станковича
Оркестр Львівської національної філармонії анонсує серію програм травмочутливого мистецтва
Згадуємо Богодара Которовича
Вчені довели, що Моцарт допомагає при епілепсії
Премʼєрою музичної вистави «Патріот» відкриє восени 44-й сезон Київська опера на Подолі
У Черкасах відбувся музичний вечір у літньому дворику
Міжнародний фестиваль «Дзеркало» розкриває програму: яку музику гратимуть цього літа у Львові
Театр Куліша закрив сезон у Херсоні
Липневі концерти у Музичному салоні Національної філармонії
В Полтавській обласній філармонії відбувся концерт класичної музики
У Вінниці відбувся концерт Заслуженого академічного симфонічного оркестру Українського Радіо
"Дударик" заспівав у Ватикані під час ювілейного паломництва УГКЦ
Сумська філармонія завершила потужний 87-й сезон
80 мистецьких шкіл Дніпропетровщини отримали музично-теоретичні книжки
Оперна співачка Мар'яна Мазур здобула перемогу на міжнародному конкурсі в Італії
Що підготувала Національна опера під завісу свого 157-го сезону?
"ДніпроОпера" завершила 51-й театральний сезон
У липні у Львівському органному залі відбудеться понад 50 подій
Азербайджан "банить" російську культуру: скасовано всі заходи
Львівський хор "Гомін": що в репертуарі музикантів, які підкорили користувачів соцмереж піснею "Цей сон"
Людмила Монастирська: «Для мене співати – як дихати»
Метрополітен-опера опублікувала уривок нової постанови про викрадення українських дітей
Липнева програма в Музично-меморіальному музеї Соломії Крушельницької
У Дніпропетровському історичному музеї ім. Яворницького відкрилась виставка народних і традиційних музичних інструментів
УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ №424/2025
Авторський проєкт Наталії Половинки у музичній виставі об'єднає давні духовні напіви України та шедеври європейської музики
Артисти Полтавської філармонії взяли участь в урочистостях з нагоди Дня Конституції України
Авторське право для композиторів: як побудувати цивілізований ринок?
У Житомирській обласній філармонії завершили 87-й концертний сезон
Завершення 51 сезону: В Дніпровському театрі опери та балету відбудеться Гала-концерт
У Харкові покажуть оперу, яка змінила українське мистецтво
У Хмельницькій обласній філармонії проведуть концерт класичної музики
Яскраве подружжя з українським корінням: Олена Зеленська зустрілася з відомими гостями з Нью-Йорку
Благодійний органний концерт до Дня Конституції проведуть у дубенському костелі
У "Схід Опера" готують сучасну інтерпретацію "Енеїди" Лисенка: коли прем'єра
85 років музичної величі: у Тернополі урочисто відзначили ювілей обласної філармонії
Аншлагове завершення сезону хору "Гомін"
Юна харків’янка перемогла на конкурсі піаністів у Франції
«Зерно джазу». Закриття ХХХ сезону «Віртуозів Львова»
У Львівському органному залі відбудеться світова премʼєра Симфонії №2 для солістів, хору, органа та симфонічного оркестру Івана Остаповича!
      © 2008-2025 Music-review Ukraine




File Attachment Icon
PUB100608_008.jpg