Новина |
|
|
|
|
Віктору Литвинову 75!
18 вересня 2023, понеділок
Поширити у Facebook
Сьогодні видатний український танцівник, хореограф й балетмейстер-постановник Національної опери відзначає ювілей.
Творчий шлях Віктора Володимировича, видатного майстра балету вже 56 років тісно пов’язаний саме з першою столичною сценою опери і балету нашої країни. Саме тут він розкрив свій талани спочатку, як прекрасний танцівник, а згодом як талановитий балетмейстер.
Після закінчення Київського державного хореографічного училища В. Литвинов був солістом балету Державного академічного театру опери та балету України ім. Т. Г. Шевченка. Його танець позначався експресивністю, динамікою, глибоким проникненням в образ. Серед найкращих партій – Спартак в однойменному балеті А. Хачатуряна, Тібальд («Ромео і Джульєтта» С. Прокоф'єва), Ротбард («Лебедине озеро» П. Чайковського), Еспадо («Дон Кіхот» Л. Мінкуса), Ескамільйо («Кармен-сюїта» Ж. Бізе - Р. Щедріна), Ігор («Ольга» Є. Станковича), Абдерахман ("Раймонда" О. Глазунова), Візир ("Легенда про любов" А. Мелікова) та ін. Був неперевершеним у комічному амплуа: чого вартий Принц Лимон у "Чіполліно" К. Хачатуряна!
У 1981 р. В. Литвинов закінчив балетмейстерське відділення Ленінградської консерваторії ім. М. Римського-Корсакова.
З 1985 по 1987 рр. та з 2005 по 2011 рр. – головний балетмейстер, з 2011 р. – балетмейстер-постановник Київського муніципального академічного театру опери і балету для дітей та юнацтва, на сцені якого поставив балети «Горбоконик» Р. Щедріна, «Білосніжка та семеро гномів» Б. Павловського, «Панянка і хуліган» Д. Шостаковича, «Мауглі» О. Градського, «Спартак» А. Хачатуряна, «Спляча красуня» П. Чайковського, «Карнавал тварин» К. Сен-Санса. За балет «Мауглі» отримав театральну премію «Київська пектораль» у 2003 році.
З 1987 по 1992 р. В. Литвинов – головний балетмейстер, а з 1992 – балетмейстер-постановник Національної опери України. Його постановкам притаманні виразна хореографія, пошук неординарних рішень. Це балети «Попелюшка» С. Прокоф'єва, «Дон Кіхот» Л. Мінкуса, «Спляча красуня», «Лускунчик» П. Чайковського, «Вечори на хуторі біля Диканьки» («Ніч перед Різдвом»), «Вікінги» Є. Станковича, «Панянка і хуліган» Д. Шостаковича, «Жар-птиця» І. Стравінського, «Новий декамерон» на музику М. Равеля, «Каприси долі» Н. Паганіні – М. Скорика, «Піноккіо» Ю. Шевченка, «За двома зайцями» Ю. Шевченка та ін. Відновив балет М. Скорульського «Лісова пісня».
Як хореограф В. Литвинов працює з міжнародними балетними трупами багатьох країн світу. З 2000 року співпрацював з Київським симфонічним оркестром і хором під керівництвом Р. Макмеріна (США). Здійснив такі сценічні постановки: «Страсті за Святим Матвієм» Й. С. Баха (2000 і 2001 р.), «Ілія» Ф. Мендельсона (2001), Реквієм В.-А. Моцарта (2003), «Різдвяні концерти» (2002 і 2003 рр.). В. Литвинов ставив балети за кордоном, зокрема «Спартак» А. Хачатуряна, «Дон Кіхот» Л. Мінкуса, «Горбоконик» Р. Щедріна, «Лебедине озеро» П. Чайковського – у Сербії та Словенії, «Попелюшка» С. Прокоф'єва – у Польщі, низку сучасних балетів на музику Ю. Шевченка, серед яких «Запорожець і Султан», «Полтавська Попелюшка», «Пори року», «В ім'я батька, сина й...» – у Канаді з хореографічним ансамблем «Шумка».
У Японії (Нагоя) поставив «Кармен-сюїту» Ж. Бізе - Р. Щедріна, у Нью-Йоркському Репертуар-Балеті – «Рапсодію в стилі блюз» на муз. Дж. Гершвіна. Був хореографом Ройял Крістмас-Турів за участю Джулії Ендрюс, Кристофера Пламмера, а також відомого італійськог тенора Андреа Бочеллі. Ставить хореографічні композиції для австрійсько-українського симфонічного оркестру K&K Philharmoniker.
Його балетам аплодували глядачі в Німеччині, Австрії, Іспанії, Голландії, Франції, Швейцарії, Польщі, Японії, США, Канаді та інших країнах.
Бажаємо Віктору Володимировичу міцного здоров’я, нових, цікавих постановок та аншлагів на всіх його балетах!
Концертна організація: Національний академічний театр опери та балету України імені Т.Г. Шевченка
|