|
19 листопада народився Ігор Щербаков – відомий український композитор
19 листопада 2023, неділя
Поширити у Facebook
19 листопада народився Ігор Щербаков – відомий український композитор, педагог, професор кафедри композиції Національної музичної академії України, голова Національної спілки композиторів України, лауреат Шевченківської премії
Ігор Володимирович – митець сучасний. Він дуже точно відчуває пульс непростого життя країни, що своєрідно відбивається у його творах, наповнюючи їх своєрідним подихом, енергетикою, ритмо-інтонацією. Один з крайніх творів - “Тривоги наших ночей для фортепіано з оркестром”, який презентував композитор, викликав великий резонанс серед музикознавців і шанувальників високого мистецтва. Світова прем’єра відбулася на закритті XXXIV Міжнародного фестивалю «Київ Музик Фест-2023». Твір був виконаний Національним симфонічним оркестром під батутою Володимир Сіренка у рамках програми «Україна. Музика війни».
Ігор Щербаков – людина великої енергії, романтичної вдачі, завжди вболіває за будь-яку справу, якою займається, вносить в неї всі свої духовні сили. В таких принципах Ігор Володимирович виховує і своїх студентів на кафедрі композиції Національної музичної академії України, професором якої він є.
Він вважає: «Обираючи шляхи в мистецтві, кожен художник орієнтується на світло культури своєї країни, свого краю, свого міста, і ширше – всього світу, на світло, промінням якого є геніальні представники минулого, далекого й близького, а струм, яким живеться це світло, може бути тільки одного походження – Божественного»...
***
Ігор Щербаков народився 19 листопада 1955 року, закінчив Київську державну консерваторію імені П.І. Чайковського у 1979 році. Працює в жанрах оперної, симфонічної, театральної, камерної інструментальної, вокальної, хорової та дитячої музики. Його твори виконуються в Україні та багатьох країнах світу, видаються в Україні та у Швейцарії, видавництво SORDINO. Ексклюзивний видавець творів композитора за кордоном – видавництво Lauren Keiser Music Publishing (Нью-Йорк, США).
Щербаков І.В. відзначений Національною премією імені Тараса Шевченка (1999) та Мистецькою премією «Київ» імені Артемія Веделя (2004). Голова Київської організації Національної спілки композиторів України (1999-2010). Голова Правління Національної спілки композиторів України (з 2010).
Ігор Щербаков належить до генерації сучасних українських композиторів, чия творчість і духовна спрямованість сформували обличчя української музики кінця ХХ – початку ХХІ століть. Його твори, що з’явились ще у 80-ті роки ХХ століття відразу заявили про яскраву особистість митця. Він – один з лідерів свого покоління.
Музика Ігоря Щербакова одразу ніби поглинає слухача, вона включає його багатий світ творчого мислення композитора, захоплює особливою енергетикою, розбуджую думку, співпереживання. Ігор Щербаков впливає на аудиторію своїм вмінням розкрити у творах найпотаємніші думки і переживання людини, йому притаманне заглиблення у внутрішню духовність особистості. Композитор ніби веде невимушений діалог зі слухачем, в якому переплітаються драматичні та ліричні інтонації. Ігор Щербаков володіє всіма засобами сучасного композиторського письма і вдало поєднує їх зі світовими надбаннями композиторського досвіду.
Він прагне розкрити в музиці світ людини, найважливіші цінності : віру, добро, красу. Масштабність обдарування Ігоря Щербакова відчувається у творах різних жанрів, різних років: Симфонієта для великого симфонічного оркестру (1986), Кантата для мішаного хору «Ознака вічності» на вірші Ліни Костенко (1988), Камерна симфонія №1 «Покаянний стих» для скрипки та струнного оркестру (1990), Концерти для фортепіано з оркестром (1979, 1996, 2006), 2-га та 3-тя Камерні симфонії «ARIA PASSIONE» (1991) та «ARIA PASSIONE-2» (2000 – з солюючим альтом), Камерні симфонії №4 «Dreamstrings» (2001)та №5 « WARUM?» (2003), «Баркарола» для фортепіано з оркестром (2005), поема для великого симфонічного оркестру «LiebesTod» (2004), Концерт для флейти та камерного оркестру (2008), «Сон», духовний концерт-реквієм на вірші Юрія Плаксюка (2008), «Пісні Азалій» для сопрано та симфонічного оркестру на вірш Кіма Соволя (2009), фортепіанні сонати, хорові цикли, музика для інструментальних ансамблів, театральних вистав. Це лише невеликий перелік непересічного творчого доробку митця.
Аналізуючи творчість Ігоря Щербакова дійсно спадає на думку, що саме йому вдалось поєднати володіння всіма технологіями сучасного композиторського письма з традиціями світового музичного досвіду минулого. Хочу навести слова відомого зараз музикознавця, а в минулому – однокурсника композитора, Анатолія Калениченка, який дуже влучно сказав: «Ще під час навчання в консерваторії Ігор Щербаков відзначався високою працьовитістю, розумінням гумору, винятковою музичною ерудицією, і поряд з традиційним академічним ремеслом наполегливо опановував сучасну образність і виражальність. Чи не тому навіть написану згодом ним у гостро сучасній стилістиці твори при тому не лише пост-експресіоністичної, пост романтичної та пост імпресіоністичної естетики, але й пост-модерністської, позначені класичною гармонічністю. Може, це прозвучить надміру суб’єктивно, але навіть у чисто кластерних епізодах таких творів мені відчувається елементи класичної графічності».
Ігор Щербаков одним з перших композиторів в Україні в останній чверті ХХ століття звернувся до духовної тематики, яка довгі роки була під забороною у тоталітарному суспільстві. Він багато працює зараз у сфері духовної музики, бо вона близька йому своїми християнськими ідеалами, темами, образами.
«Покаянний стих» для скрипки та струнного оркестру (1990) - один з найвідоміших творів композитора, який потрясає глибиною розкриття вічної теми Людина і Світ. Одразу по написанню автор отримав за цей твір Першу премію на фестивалі «Композиторська молодь України». Всі ці роки його виконують кращі солісти і оркестри України, Швейцарії, Польщі, Німеччини. Композитор так згадує свою роботу над цим твором:
«Коли я писав Покаянний Стих, то відкриття інтелектуально-духовної складової йшло через пошук взаємодії давніх шарів духовної музики, псалмодії й сучасних технічних засобів, їх взаємопроникнення, співвідношення, взаємовплив. Саме це й мало відкривати для слухача завісу таїнства музичного дійства.
Завжди відлік музики йде від вічності, тільки тоді творчість і життя мають сенс».
Ігор Володимирович – митець, заглиблений у філософію буття людини. У його творах на духовну тему відчувається світогляд глибокого вірянина.
«…Вважаю, що Людина дуже тендітне створіння, і коли вона стикається із Вічністю – виникає трагедійне відчуття. Може, в окремих творах і я теж доторкнувся до Вічності. Ми не забуваємо про Вічність, а Бог не забуває про нас».
Music-Review Ukraine щиро вітає з днем народження Ігоря Володимировича.
Зичимо здоров’я, натхнення, щастя та миру!
Многая літа!
Композитори:Ігор Щербаков
|