"Схід Опера" живе і буде жити! | Music-Review Ukraine
Головна
Стаття
"Схід Опера" живе і буде жити!
Харківські митці розпочинають, в межах проєкту "Ukraine Now and Forever", гастрольний тур у Литовській Республіці
29 квітня, п'ятниця

З перших днів війни Харківський національний академічний театр опери та балету ім. Миколи Лисенка ("Схід Опера") намагається попри жорсткі бомбардування рашистів не припиняти свою діяльність, зв'язок із глядачем й потужну внутрішньо-театральну комунікацію.Як й інші будівлі Харкова у центрі міста, театр зазнав серйозних пошкоджень, але його керівництво, яке буквально живе у ньому, - наголошує, що нікому й ніколи їх не зламати: "Схід Опера" живе і буде жити! Не дивлячись ні на що, ми будемо чекати на наших працівників, які приєдналися до лав ЗСУ та Тероборони, працівників, які вимушені були покинути місто, та звісно ж на наших глядачів. Ми віримо, що зовсім скоро ми зустрінемось у повному залі і знову зможемо насолодитись оперю та балетом".

Так, був запущений перший проєкт театру "Схід Опера - місту-герою Харкову!" - серія концертів у бомбосховищах міста під орудою диригента, заслуженого діяча мистецтв України Юрія Яковенка та артистів і музикантів, що залишилися у мужньому Харкові.

Тим часом, головний диригент "Схід Опера" Дмитро Морозов у Чернівцях став учасником, ініціатором цілої низки концертів разом із колегами з інших міст, які втратили домівки та знайшли тут прилисток та із головним диригентом Чернівецької обласної філармонії ім. Дмитра Гнатюка Йосипом Созанським: у залі органної та камерної музики, у бомбосховищі ("Концерт для усього світу", який транслювали на 15 країн світу, зокрема у Великій Британії, Литві, Німеччині, Франції, Нідерландах) чи просто неба ("Вільне небо" / Free Sky), аби підтримати людей, дати їм змогу відволіктися від звуків війни, зібрати кошти на потреби переселенців та ЗСУ.


* * *

На початку квітня "Схід Опера" розпочав новий масштабний проєкт "Схід Опера": долаючи відстань": "Раптово, наче потужною вибуховою хвилею, війна розкидала наших колег по різних куточках світу. Польща та Австрія, Німеччина та Бельгія, Чехія та Швейцарія і навіть Індонезія - це далеко не повний перелік країн, які надали їм тимчасовий прихисток. А дехто опинився в інших частинах України.

Втім, незважаючи ні на що, всі вони не втрачають відчуття причетності до свого театру і подумки завжди разом зі своїми друзями, які тримають оборону на культурному фронті Харкова. Оскільки ми, кожен на своєму місці, намагаємося робити для країни все, що можемо, тож і наші колеги беруть участь у різних мистецьких акціях, спрямованих на підтримку своєї сильної духом, волелюбної держави. І вони, безумовно, є надзвичайними й повноважними послами "Схід Опера": куди б не закинула їх доля, артисти театру силою свого мистецтва здатні подолати будь-яку відстань - і до рідного нескореного міста і до сердець слухачів".

В межах цього проєкту вже відбулося виконання Реквієму В.-А. Моцарта в пам'ять про загиблих від російської агресії під управлінням головного диригента Дмитра Морозова спільно з музикантами та солістами "Схід Опера" та Чернівецької обласної філармонії ім. Д. Гнатюка.

Цими ж квітневими днями колектив театру поніс трагічну втрату: в боях у районі Святогірської Лаври, загинув боєць-гранатометник Сергій Пивоваров - електрогазозварник 6го розряду бутафорської дільниці...

Згодом, мало не щодня на сторінці театру у Facebook у межах проєкту почали з'являтися музичні вітання від артистів театру, яких війна розкидала світом, але не позбавила можливості і бажання приєднатися до бійців культурного фронту. Вони записують ці відео з Полтави, Львову, Буковини, Харкова та Польщі...

Нарешті, театр оголосив безпрецедентний (навіть для мирних часів, як не дивно) гастрольний тур Литвою, до якої вирушила трупа у складі 220 чоловік (плюс 30 дітей співробітників "Схід Опера", навіть із домашніми тваринами, яких неможливо було залишити у Харкові) на чолі із генеральним директором- художнім керівником - Олегом Оріщенком, головним диригентом - Дмитром Морозовим та головним режисером Арменом Калояном. Боронити ж театр у постійно бомбардованому Харкові залишився Ігор Тулузов, перший заступник генерального директора Схід Опера

Цей тур назвали - "Європейський шлях", тому що саме сьогодні наша країна, переживаючи найскладніший етап у своїй новітній історії, продовжує рухатися шляхом до Європи. І цей рух є спільним з іншими європейськими народами.

Також ці великі гастролі мають відкрити ще одну сторінку співпраці між культурними інституціями України і Литви - країни, яка так багато робить для нас сьогодні, яка пліч-о-пліч з нами протистоїть російській навалі. Тож, колектив Схід Опера, впевнений, що наше культурне співробітництво стане початком нового, спільного шляху з Литовською Республікою.

"Схід Опера", яка є членом європейської асоціації OperaEuropa, - є одним із провідників європейських культурних цінностей в Україні: репертуар колективу на 3/4 складають твори європейських композиторів, а сам театр зі своїми виставами в останні роки неодноразово ставав бажаним гостем на престижних сценах Бельгії, Нідерландів, Німеччини, Польщі, Хорватії та інших.

Проте важливою сторінкою гастролей стануть концерти, в яких буде представлена широка панорама української музики: від творчості фундаторів професійного музичного мистецтва, яка вже стала справжньою класикою і до сучасних авторів. Більшість цих творів своїм корінням міцно пов'язані з основами національного мелосу. Деякі з них стануть справжнім відкриттям для європейської аудиторії, як твір В'ячеслава Самофалова "Аве Марія" для солістів, хору, оркестру і органу, що прозвучить на відкритті гастролей у Соборі Клайпеди 1 травня, інші - як, приміром, "Щедрик" - давно відомі усьому світові.

* * *

На сцені Національного драматичного театру у Каунасі, 5 травня - Схід Опера покаже свою інтерпретацію опери "Кармен" Жоржа Бізе.

Відома хорова кантата Карла Орфа "Карміна Бурана" - постане у вишуканому поєднанні з мовою танцю на сцені Литовського національного театру опери та балету у Вільнюсі, 7 травня. Цей твір показує, як часто і дуже швидко щастя змінюється сумом, а надія - горем, і над всіма світовими подіями, як і над людськими почуттями володарює всесильна Fortuna.
Також серед гастрольних виступів - гала-концерти оперних та балетних солістів Схід Опера у таких містах як Йонішкіс, Паневежис, Молетай і Паланга.

* * *
Знаковим твором туру стане величний і трагічний "Реквієм" В.-А. Моцарта, який прозвучить у фіналі гастролей у Вільнюському Соборі, 9 травня. Ним вшановуються загиблі герої війни і невинні мирні українці, які загинули і продовжують гинути від російської навали у Харкові, Маріуполі, Чернігові, Бучі, Бородянці, Ахтирці, Ізюмі та в багатьох інших містах і селах України.

Харківський національний академічний театр опери та балету ім. Миколи Лисенка - "Схід Опера" надзвичайно вдячний Литовському національному театру опери та балету (LNOBT) за організацію цього туру в особі його генерального директора Йонаса Сакалаускаса та керівника служби організації заходів та турів театру Артураса Аленскаса. А також Міністру культури Литовської Республіки - Сімонасу Кайрису.Автор: СТЕЛЬМАШЕВСЬКА Ольга
Фото: Олександр ШАХМАТОВ
Концертна організація: Харківський національний академічний театр опери та балету імені М.В. Лисенка
Джерело: Газета ДеньДодати: Share on Facebook

Інші:

105 років Харківській консерваторії. Свято у воєнному місті
"Схід Опера" живе і буде жити!
Роман Ревакович, організатор Днів української музики у Варшаві Сьогодні є часом мовчання для російської культури
День в історії - 180 років тому народився Микола Лисенко
Гімн України на вежі: в Луцькому замку щодня сурмить кликун
Замість гри на сцені - актори театру організували волонтерський пункт у Дніпрі
Волинський народний хор. НАВАЛА РОСІЙСЬКО - ФАШИСТСЬКОЇ ОРДИ В УКРАЇНУ!!! (ЗВЕРНЕННЯ)
Коли говорять гармати, музи… не мовчать!
ЗВЕРНЕННЯ ЛЬВІВСЬКОЇ НАЦІОНАЛЬНОЇ ОПЕРИ ДО МІЖНАРОДНОЇ МИСТЕЦЬКОЇ СПІЛЬНОТИ
Музика Мирослава Скорика об’єднала понад 400 музикантів з 10 міст України
Наш діалог – близьких по духу людей.
Форпост українського професійного музичного мистецтва на Приазов'ї.
Невідомий Бортнянський. Франківський хор відкриває композитора світові
А музика лунає…
KharkivMusicFest: 7 фактів про фестиваль класичної музики
Час жити, а не тужити
"Кочующий" театр и 20 лет строительства: история ХНАТОБа за 5 минут
"Балетні діти" згадують
У Шипинцях відзначили 100-ліття від дня народження Іллі Міського
Володимир Сіренко - амбасадор української музики в світі
Дві філармонії: як головний музичний заклад Черкас перебудовували
Репетиції в онлайн
Напрацьоване для вічності
Пам'яті Мирослава Скорика
Стаття про нелюбов до української культури
Мирослав Скорик: навіки з нами. Його «Мелодія» полинула за небокрай
Пандемія і... мистецтво
Три "Ш": за що світ може дякувати Францеві Шуберту
Браво, піаністи!
Український Моцарт
Дівчина, яка підкорила гобой
Christian Fictoor: Eurosonic Noordeslag 2020, музичний менеджмент – і ліки, що врятують світ
146 лет назад огонь уничтожил Одесский Городской театр
Единственный в Европе оперный фестиваль под открытым небом оказался под угрозой закрытия
Корона "Дня" - Ользі Пасiчник, оперній співачці (Україна - Польща)
Корона "Дня" Оксані Линів, диригентці
Українські Страдіварі: як унікальна модель скрипки сім'ї Пуцентел стала популярною у світі
Камерний оркестр "Віртуози Львова" відзначає 25-річчя міжнародними проектами
Орган у Дніпрі шукає притулку
В Киеве негде разместить Дом органной и камерной музыки
      © 2008-2022 Music-review Ukraine


File Attachment Icon
Ukraine_1.jpg