|
20 січня в Національній філармонії відбудеться концерт-присвята Натанові РАХЛІНУ
19 січня 2016, вівторок
Поширити у Facebook
До 110-річччя від дня народження легендарного маестро колектив Національного симфонічного оркестру України, який у 1937—1941 і 1946—1962 рр. очолював Натан Григорович, підготував програму для гурманів високого мистецтва.
Художній керівник і головний диригент НСОУ Володимир Сіренко разом із музикантами та солістом Марком Комоньком виконають Перший концерт Д. Шостаковича для скрипки з оркестром і Симфонію «Манфред» П. Чайковського. Ці твори є знаковими у творчій долі Рахліна, який мав особливий імпровізаційний та «чуттєвий» склад і відзначався дивовижною переконливістю в романтичному репертуарі.
Як свідчили музикознавці, особливе значення Натан Григорович надавав тембровій єдності груп у спільному звучанні, що формувало характерний «органний» тон його оркестру. Також захоплення викликали феноменальна пам’ять Н. Рахліна, доскональне знання і практичні навички гри на всіх інструментах симфонічного оркестру (струнних, духових, ударних), його напрочуд пластичні й виразні руки. Чимало історій, пов’язаних з маестро, досі пам’ятають музиканти.
Наприклад, одного разу арфістка оркестру ніяк не могла впоратися зі своєю партією, а тому заявила, що так для арфи не пишуть і зіграти це взагалі неможливо. Тоді диригент сів на її місце й зіграв на арфі так, наче все життя тільки цим і займався.
«Найпривабливішою рисою творчого почерку Натана Григоровича було залучення оркестрантів і слухачів в орбіту пережитого ним самим. У момент виконання він ніби гіпнотизував, а кожен артист ставав слухняним «інструментом».
Після кожного концерту ми виходили виснаженими, але безмірно щасливими», — згадував Л. Сонц і називав Рахліна «Останнім диригентом-романтиком». За життя особистість Н. Рахліна супроводжувала безліч неймовірних легенд і фактів, але всі, кому пощастило слухати, як грав і диригував маестро, зізнавалися, що це були незабутні миті. Критики називали Натана Григоровича генієм сучасності й Моцартом диригування.
З ім’ям Рахліна пов’язані кілька міст, розташованих у різних країнах — в Україні, Росії, Америці. Наприклад, Казань, де минули останні тринадцять років життя і творчості диригента; Київ, Харків, Ялта, Одеса, де також збереглася пам’ять про маестро — у Києві він чверть століття керував Державним симфонічним оркестром України. А в Нью-Йорку в 1990-х колишні кияни, шанувальники таланту Натана Григоровича, заснували Nathan Rachlin’s Memorial Fund — Фонд пам’яті Рахліна.
Автор: Тетяна Поліщук
Колективи: Національний заслужений академічний симфонічний оркестр України
Виконавці: Марко Комонько
Диригенти: Володимир Сіренко
Концертна організація: Національна філармонія України
Джерело: Газета «День»
|