Музика великої любові звучатиме в Органному залі | Music-Review Ukraine
Головна
Новина
Музика великої любові звучатиме в Органному залі
Музика великої любові звучатиме в Органному залі
10 лютого 2018, субота
Поширити у Facebook

У День закоханих у Львівському органному залі звучатиме особлива музика про любов – барокові твори у виконанні струнних та клавесину. Керівниця Оркестру барокової капели Львівської музичної академії Анна Іванюшенко розповіла про сюрпризи, які чекатимуть на слухачів 14 лютого.



Місток в Італію

“Це музика великої любові – до Бога, до життя, до всього, що тебе оточує. Ніби сприйняття світу через призму любові. Музика дуже чесна й абсолютно неагресивна по своїй суті. Напевно, цього бракує нам сьогодні – щирості, любові, миру”.

Так говорить про музику бароко Анна Іванюшенко, представляючи репертуар концерту до Дня святого Валентина. У програмі, зокрема, – “Концерт для струнних, Ре мінор” Антоніо Вівальді, “Кончерто ґросо, Ре мажор” Еварісто Феліче Даль Абако. “Чому італійці? Ну, хто ж, як не італійці! – пояснює пані Анна. – Як на мене, це дуже сонячна музика, дуже щира і якась світла у своїй енергетиці”.

Ще одним місточком в Італію стане “Італійський концерт” Йогана Себастьяна Баха, в якому Анна Іванюшенко солюватиме на клавесині. А головною love story вечора – бурлеск-сюїта Ґеорга Філіпа Телемана “Дон Кіхот”.

“Телеман був чи не першим, хто спробував відтворити в музиці образ Дон Кіхота, образ, який досі у нас асоціюється із вічним романтиком, – розповідає Іванюшенко. – Якраз у цій сюїті Телеман дуже багато уваги приділяє закоханому Дон Кіхоту. Ми зможемо почути, як герой зітхає по коханій – один із номерів так і називається – “Зітхання по Дульсінеї”, як Дон Кіхот мріє про неї, як він рветься на подвиги заради прекрасної дами. Я думаю, це теж прекрасно – спробувати мовою музики намалювати історію такого трішки дивакуватого, але кохання”.

Також на гостей Органного залу чекатиме справжній сюрприз – дебют молодої співачки Соломії Матушевської, яка щойно закінчила музичну академію. “Вона виконає з нами одну з найкрасивіших арій Генделя з опери “Рінальдо” – “Lascia ch’io pianga”, – каже керівниця оркестру.

Музичний цех

Оркестр барокової капели – колектив молодий як за датою заснування – 2014 рік, так і за віком учасників – у ньому грають студенти музичної академії. Хоча історія його створення значно довша. “Це плід мрій і сподівань не тільки моїх, а ще і музикознавця, директора Фестивалю давньої музики у Львові, на жаль, вже покійного нині, Романа Стельмащука”, – пригадує пані Анна. Аналогів оркестру в інших музичних академіях України наразі немає, запевняє вона.

Оркестр починав працювати у цеховому форматі: коли до Львова приїжджав хтось зі спеціалістів у галузі історично інформованого виконавства, його одразу запрошували на майстер-клас. Так оркестрантам пощастило зіграти зі скрипалями Олександром Пільченим, Радославом Камєняжем, дириґентами Мареком Топоровським, Богданом Шведом, Назаром Кожухарем. Завдяки організації Haliciana Scola Cantorum студенти виступали на концертах із гамбістом зі Швейцарії Браяном Френкліном і співачкою Тетяною Польт-Луценко. “Ми спеціально запрошуємо музикантів для спільних проектів і постійно шукаємо можливість подібної співпраці”, – пояснює керівниця оркестру.

Студентський колектив має свою специфіку – його склад постійно змінюється. Перші його учасники вже випустилися з академії, і тепер фактично весь оркестр, окрім концертмейстерів, складається з першокурсників. Іванюшенко каже, що зібралася дуже дружня команда, закохана у свою справу: “Тільки у цьому семестрі нам вдалося вже двічі побувати в Києві, виступити на сцені Львівської філармонії та на Великому прийомі в Органному. Сподіваюся, що оберти ми знижувати не будемо!”

Барокові секрети

Музиканти з попереднього складу оркестру вже брали участь у міжнародному проекті Open Opera Ukraine – постановці першої барокової опери “Дідона та Еней” у Львові та Києві. Музиканти грали на реконструйованих інструментах із жильними струнами. Про такі мріє й Анна Іванюшенко. Але її студенти після оркестру повертаються грати Чайковського, Сібеліуса чи Шостаковича на тих самих скрипках і віолончелях. Тож поки що оркестрантам доводиться досягати барокового звучання за допомогою музично-стильової грамотності. А для цього потрібно дуже багато слухати якісних виконань та читати як трактати майстрів XVII-XVIII століття, так і сучасні праці. Виконавець бароко – це своєрідний дослідник, каже клавісиністка.

“Дуже часто я провокую своїх студентів грати по нотах, які були видані за часів Кореллі, або Вівальді. Вони виглядають трішки інакше, але грати по них – це питання звички. Трохи складніше для диригента, тому що той самий Кореллі не записував усі партії у вигляді партитури”, – розповідає керівниця оркестру. Наприклад, для дириґування “Кончерто ґросо“ Даль Абако, який звучатиме 14 лютого, вона просто вивчила напам’ять усі партії.

“Відома клавесиністка Ванда Ляндовська сказала: “Якщо тобі подобається хтось із людей, що ти робиш? Ти намагаєшся дізнатися про нього якомога більше. Те саме має відбуватися і з музикою, яка тобі подобається”, - наводить приклад справжня фанатка барокової музики Іванюшенко. І тоді здавалось би всім знайомий твір відкривається новими гранями: “Найцікавіше, що ця музика переживає дуже багато варіантів виконань із року в рік, і вона все одно залишається популярною. Щоразу навіть хіти Вівальді, Баха дістають якесь інше бачення і щоразу все одно можуть достукатися до слухача. У цьому теж є якась містика бароко”.




Автор: Діана Коломоєць
Концертна організація: Львівський будинок органної і камерної музики
Концертний зал: Концертний зал Львівського будинку органної і камерної музики
Джерело: Galinfo.com.ua



Інші:

Вистава "Процес" стала першим лауреатом премії імені Олега Вергеліса
Справжня весна у Львівському органному залі: 40 концертів, екскурсія та виставка у квітні
Лонгліст Фестивалю-Премії «ГРА» - 2024: хто у списку?!
“Київська пектораль” - названі лауреати
Одеській національний філармонійний оркестр запрошує на вечір високої класичної музики
Піаніст з Харкова Юрій Попов зіграв у Луцьку сольний концерт
Завершився БАХ Маратон у Львівській філармонії
Український диригент Кирило Карабиць отримав орден від британського короля
Музика в них у крові: добірка фільмів про музикантів та проєкти у розробці, які вже скоро будуть на екранах
Вперше у Львові відбудеться лекція про Павла Тичину «Ще до того, як колись» від творців Ти [Романтика]
Розпочався БАХ Маратон у Львівській філармонії
VІ Всеукраїнський Театральний Фестиваль-Премія «ГРА»
Симфонічний оркестр презентував концертну програму для захисників, ВПО та жителів міста
В Одеській філармонії відбудеться благодійний концерт “Відкрий долоні для добра”
День народження Баха у Львівському органному залі: перелік концертів
85-річчя від дня народження святкує відомий український диригент, народний артист України, професор, ТАРАС МИКИТКА
Близько 70 артистів долучаться до музичного марафону "Вівальді для ЗСУ" в Ужгороді
Ватра 80-х та Піккардійська терція запрошують львів'ян на концерт до дня народження Ігоря Білозіра
У житомирській філармонії відбудеться фестиваль майстрів мистецтв ім. С. Ріхтера
Олексій Ботвінов готує ювілейний фестиваль Odessa Classics
У Запорізькій філармонії відбудеться найгучніша мистецька подія року
У Києві презентують виставу паперового театру про Ренату Богданську
Мистецькі виші просять скасувати НМТ для вступу: міністр освіти відреагував
Премʼєра реп-мюзиклу «Ти [Романтика]» менш, ніж за добу зібрала солд-аут у Львівській опері
Реквієм Моцарта та українська класика нескорених
Львівська філармонія запрошує на БАХ Маратон
Експериментальна вистава “Косачка” повертається на сцену: 17.03 та 20.03 в Києві і Хмельницькому
Концерт "Стежками Довбуша" Українського академічного фольклорно-етнографічного ансамблю "Калина"
У Харкові напрацьовують механізм відновлення роботи театрів: навіщо це рішення
Лауреатам Шевченківської премії 2024 вручили нагороди: відбулась урочиста церемонія
Про присудження Національної премії України імені Тараса Шевченка
Театр Франка під час благодійної вистави "Конотопська відьма" зібрав для ЗСУ понад 2,3 млн грн
«Сакральний Шевченко: Станкович, Скорик, Сильвестров»
Український Інститут у Швеціі оголосив перших лауреатів нової преміі для молодих українських піаністів
Головою Наглядової ради УКФ стала Наталя Кривда
В Києві відбудеться прем’єра опери GAIA-24 про підрив Каховської дамби
Концерти при свічках у Львівському органному залі
Прем'єра, на яку чекали 10 років!
12 березня Валерію Матюхіну виповнилось би 75 років
ВИПОВНИЛОСЯ 120 РОКІВ З ДНЯ НАРОДЖЕННЯ ЄВРЕЙСЬКОГО ОПЕРНОГО СПІВАКА ТА АКТОРА ЙОЗЕФА ШМІДТА
      © 2008-2024 Music-review Ukraine