«Я впевнений, що Україна переможе»! | Music-Review Ukraine
Головна
Інтерв'ю
«Я впевнений, що Україна переможе»!
Плоскіна Віктор
«Я впевнений, що Україна переможе»!
Інтерв'ю з диригентом Віктором Плоскіною.
2 серпня 2014, субота
Поширити у Facebook

Віктор Плоскіна. Фото: http://www.day.kiev.uaНаша зустріч з відомим українським маестро відбулася у Києві.

Під завісу сезону, на запрошення керівництва Національної опери, Віктор Плоскіна продиригував шедевром світової класики — оперою «Мадам Баттерфлай» Дж. Пуччіні.

Нагадаю, ця вистава давно у репертуарі театру (прем’єра відбулася ще у 1995 р., яку поставили вже покійні майстри: режисер Ірина Молостова та диригент Олег Рябов) і хоча склад солістів був не перший, але оркестр під орудою В. Плоскіни фактично витягнув постановку.

«Із позицій сьогодення, мабуть, потрібно зробити нову сценографію опери, у мене є претензії і до вокалістів, але найприємніше враження справили музиканти Симфонічного оркестру театру, — поділився враженнями з «Днем» Володимир ЛУКАШЕВ, художній керівник Національної філармонії України. — Диригент Віктор Плоскіна добре відчував динаміку музики Дж.Пуччіні і в кульмінаційних місцях оркестр під його орудою звучав дуже насичено.

В акомпанементі маестро виявив здатність чути співаків. Хоча голоси були різні (сильні і менш сильні), але музиканти нікого не перекривали. Саме музична частина вистави справила на слухачів найкраще враження і в цьому велика заслуга саме диригента».

Після постановки «День» поспілкувався з Віктором Плоскіною. Ми поговорили, що потрібно робити митцям у час війни, про українську діаспору у Мінську, як сидиться маестро на двох «стільцях» — Національному академічному Великому театрі Республіки Білорусь і Харківському національному академічному театрі опери і балету ім. Лисенка, а також про плани та мрії маестро.

«РОСІЙСЬКА ПРОПАГАНДА АКТИВНО ПРАЦЮЄ ПРОТИ УКРАЇНИ І В БІЛОРУСІ»

— Життя нашої країни за вісім місяців кардинально змінилося: Майдан, а нині війна, розв’язана сепаратистами-терористами і російськими найманцями на сході України. Ви з 2007 року працюєте головним диригентом Великого театру Республіки Білорусь у Мінську, як там ставляться до наших подій?

— Білоруси з великою повагою і величезною надією дивляться на Україну. Вони в нас бачать пасіонарну націю, цілеспрямованих людей, які можуть за собою повести інші народи. Хоча російська пропаганда активно працює проти України і в Білорусі, але до честі білорусів та їхнього керівника, вони зуміли децентралізуватися від кремлівських агіток і відвертої брехні, яка лунає зі ЗМІ щодо «українського питання». Спілкуючись з мінчанами я помітив, що вони мають свій незалежний погляд (на скільки це у них можливо) — досить зважений, толерантний і навіть позитивний до нашої держави. Зараз усі хвилюються через війну на сході нашої держави. Так, у нас вельми складні часи, але я впевнений, що Україна переможе!

— Із нинішньої весни ви стали музичним керівником Харківського театру опери і балету. Харків — доволі специфічне місто. Можна пригадати, як у березні антиукраїнські акції призвели до людських жертв, а недавні події (22 червня) — тривожний сигнал для Харкова, де сепаратисти знову помітно активізувалися. Гарячі голови антимайдану навіть закликали створити Харківську народну республіку, в центрі з’явилися намети з листівками антиукраїнського змісту, всі харків’яни готувалися до кривавого побоїща. Та, на щастя, обійшлося розбитою головою, десятками затримань і кийками «Грифону». Але говорити про стабільну ситуацію нині не можна... Яка ваша думка щодо цього?

— Фактично у Харкові я працюю з березня... Спочатку ситуація у місті дуже дивувала. Я проукраїнська людина, яка народилася у Закарпатті, вчився у Львові, значну частину життя прожив у Києві був здивований, що у російськомовному Харкові, на побутовому рівні, все ж почув українську мову, хоча раніше, коли приїжджав на гастролі, то в місті, яке є першою столицею України, такого не було. Зараз інша ситуація, і це мене радує. Я ходив на всі мітинги бо жив в Оперному театрі і був у центрі всіх подій. Бачив антимайдан із геогіївськими стрічками і російськими трикольорами, багато автобусів із белгородськими номерами, які привозили купу людей. Вони виділялися з-поміж харків’ян не тільки мовою, а й своїм похмурим виглядом і агресивною поведінкою. Навіть складалося враження, що це якісь наркомани чи колишні зеки, або люди, які добряче випили і їхня душа рветься побитися... Дивувало, як підступно тоді діяла міліція, стаючи на бік сепаратистів, як не втручалися, коли «тітушки» і так звана самооборона і міцні парубки з «Оплоту» по-садистки били людей з українською національною символікою. То був жах! Зараз, коли збираються різні майдани, то міліція (до речі, її особистий склад суттєво змінено) не дає, щоби люди з різними поглядами билися, а тому активістам доводиться задовольнятися словесними баталіями. Є у місті і провокатори, які поширюють дезінформацію, щоби спричинити паніку серед населення. Але я впевнений, що більшість людей уже прокинулася і не вірить антиукраїнській брехні.

«ЯКЩО ЛЮДИ НЕ ЙДУТЬ В ОПЕРУ, ТО МИТЦІ ПІДУТЬ У НАРОД...»

— На вашу думку, що повинні робити митці у цей непростий для нашої держави час?

— Політичні події впливають на настрій усіх людей. Коли зал театру стали все менше і менше заповнювати, я почав думати, як привернути глядачів до високого мистецтва, щоби зняти напругу, депресію. Подумав, якщо люди не йдуть в Оперу, тоді митці вийдуть у народ... на вулицю. Зініціював кілька творчих проектів, які ми хочемо провести на Харківщині. Так, до Дня незалежності влаштуємо в місті оперний фестиваль «Два кроки до глядачів» (The best open air performances). 22 серпня покажемо наш уславлений твір Миколи Лисенка, написаний за однойменною повістю Миколи Гоголя — оперу «Тарас Бульба». Я вважаю, що ця вистава з героїко-патріотичним змістом підніме дух українців. Дійство відбуватиметься на площі біля нашого театру (Сумська, 25). Надіюся, що до того часу площу відремонтують, поставимо для зручності глядачів стільці (1000-1500 місць), попросимо владу перекрити рух транспорту. Розпочнемо виставу о 20.00. А за день проведемо гала-концерт провідних майстрів. 25 або 26 серпня запросимо подивитися на свіжому повітрі італійську класику — оперу «Турандот» Дж. Пуччіні. Ця вистава ефектно виглядатиме на площі. Запрошую не лише харків’ян, а українців із різних міст приїхати на наш фестиваль. Запевняю, що отримаєте насолоду від прекрасних творів і багато позитивних емоцій.

Знаєте, мене дивує, що наші провідні колективи доволі інертно ставляться до нинішньої політичної ситуації. Чому б не організувати мобільні творчі бригади? Я не закликаю їхати на передову, але виступити у госпіталях, військових містечках і гарнізонах під силу театрам і оркестрам, як це роблять нині окремі артисти і гурти (на кшталт акцій «Народної філармонії» і «Підтримай своїх!»)

— Як вам «сидиться» на двох «стільцях»: у Мінську — головний диригент Великого театру, а у Харківській опері — музичний керівник?

— Чудово! Отримую задоволення від співпраці з цими різними творчими колективами. Коли багато роботи, то це добре і додає адреналіну. А щодо двох «стільців», то зараз у світі є така практика, що диригенти очолюють три-чотири колективи і це на користь усім: музикантам, слухачам та й самому маестро. Позитиву від роботи з різними оркестрами, солістами, хором ти отримуєш більше, ніж «варишся» в одному колективі. Просто доводиться чітко планувати час і тоді все задумане встигаєш зробити. Головне не місце і посада, яку ти займаєш, а який коефіцієнт корисної дії ти приносиш театру.

— От про коефіцієнт корисної дії та новинки репертуару розкажіть докладніше. Чому новий сезон Харківський театр опери і балету відкриває досить пізно — 25 вересня?

— Справді сезон ми розпочнемо 25 вересня, але перед тим, як відкриємо свою театральну завісу, у нас відбудуться гастролі у Бельгії. Покажемо три концерти-вистави: кантату Carmina Burana — найпопулярніший твір Карла Орфа і «Болеро» Моріса Равеля. До речі, «Карміна Бурана» — моя перша постановка на посаді музичного керівника на харківській сцені. Нагадаю, за день до президентських виборів у нас із успіхом відбувся творчий проект — «Ніч в опері». У фойє були представлені костюми з вистав, виступали артисти, а потім публіку запросили до залу на великий концерт. Цей вечір відбувся, як світський раут. Ми це робимо, щоби привернути увагу глядачів до класичного мистецтва. Таку ж акцію хочемо провести і на відкриття 139-го сезону. Запросимо у театр на гала-концерт. 26 вересня, у рамках Днів Німеччини в Україні, запросимо глядачів на вечір балету — «Колесо фортуни» (прем’єра), 27 і 28 вересня лунатиме велична музика Петра Чайковського — опера «Євгеній Онєгін» і балет «Лебедине озеро» (вистави-візитівки ХАТОБ), а далі покажемо поточні постановки репертуару. Десь у грудні плануємо прем’єру — оперу «Кармен» Жоржа Бізе. Є плани і нових балетних вистав, можливо, поставимо балет Віталія Губаренка «Камінний господар» за мотивами однойменної драми Лесі Українки. Є у нас і амбітні мрії — провести (листопад — грудень) у Харкові концерт, який закриє Рік 200-ліття з дня народження Т.Г. Шевченка і виконати монументальну ораторію-оперу «Згадайте, братія моя» В. Губаренка.

«ТАК СКЛАЛОСЯ, ЩО УКРАЇНА Є «ДОНОРОМ» ДЛЯ ВЕЛИКОГО ТЕАТРУ БІЛОРУСІ»

— Вас можна назвати «нашою людиною у Мінську», чи багато українців працюють у Великому театрі Білорусі? Чи активна наша діаспора, чи спілкуєтесь?

— Так склалося, що Україна є «донором» для Великого театру Білорусі. Впродовж тривалого часу у Мінській опері працював наш знаменитий диригент Ярослав Антонович Вощак. Там він отримав звання «народного артиста СРСР», здійснив чимало резонансних постановок, зокрема й на національну тематику. Разом із ним працювали: знаменита співачка Надія Губська, відомий тенор Зіновій Бабій і ще низка видатних українських майстрів вокалу. Нині у трупі ми маємо десь до десятка співаків-українців. Серед найбільш знаменитих — баси Андрій Валентій і Василь Ковальчук, тенор Едуард Мартинюк та інші.

Наша діаспора досить активна, часто приходять на вистави. Взагалі, українців у Мінську живе дуже багато. Ми маємо добрі зв’язки і з Посольством України у Білорусі.

— Чому для виступу у Києві обрали оперу «Мадам Баттерфлай (Чіо-Чіо-Сан)» Дж. Пуччіні?

— Дирекція Національної опери запропонувала продиригувати виставу «Мадам Батерфлай» і склад виконавців — Тетяна Хараузова (Чіо-Чіо-Сан), Ігор Борко (Пінкертон). Володимир Опенько (Шарплес), Наталя Кисла (Сузукі) та ін. Я погодився бо дуже люблю цей твір Джакомо Пуччіні і трепетну історію про щире кохання японської дівчини, як непросто їй було жити у раціональному світі, яскравим представником якого є Пінкертон, морський офіцер США, для якого Чіо-Чіо-Сан лише забава.... Із киянами я вже раніше співпрацював — диригував оперою «Євгеній Онєгін», а років два тому «Аїдою», до речі, тоді виступав дуже потужний склад і головну партію виконувала прима оперної сцени світу, наша українська зірка Людмила Монастирська. І нині працювати з оркестром, хором та солістами Національної опери мені було дуже приємно. Це надзвичайно музикальний колектив і маю лише позитивні враження від нашого виступу разом.


Автор: Тетяна Поліщук
Диригенти: Віктор Плоскіна
Концертна організація: Національний академічний театр опери та балету України імені Т.Г. Шевченка
Джерело: www.day.kiev.ua



Інші:

Йорг Цвікер: «Якщо тримати очі відкритими, життя пропонує стільки чудових речей!»
Незрівнянний світ краси: що розповідає і що приховує фільм про Назарія Яремчука
Музична керівниця Національної філармонії Наталія Стець: «Представили за сезон понад 1 тис. 120 концертів»
Як готують шоу Within Temptation на ATLAS UNITED 2024 — інтерв'ю з композиторкою Марією Яремак
Наталія Пасічник, директорка Українського інституту у Швеції
Петро Качанов: «Без глядачів театр – це просто приміщення»
Я не заспівала жодної російської опери, — Софія Соловій
«Елегія військового часу»
Головний диригент Полтавського театру імені Гоголя Олександр Сурженко відзначає 65-річний ювілей
Ярослав Ткачук: життя у… балеті
Андрейс Осокінс, латвійський піаніст
КОМПОЗИТОРКА БОГДАНА ФРОЛЯК: «ТРАГІЗМ, СВІТЛО, ДРАМАТИЗМ І НАДІЮ ПЕРЕЖИВАЄМО МИ, УКРАЇНЦІ, В ЦЕЙ ТЯЖКИЙ ЧАС ВІЙНИ»
Світова зірка Людмила Монастирська
Роман Григорів, Ілля Разумейко: «Сучасне мистецтво, сучасна опера — це те, що відрізняє нас від росії»
«В Європі почали слухати українську музику»
Диригентка Оксана Линів: Чайковського треба українізувати
Творчий шлях композитора і диригента з Луцька Володимира Рунчака
"Вже це все набридло": співачка Монастирська про те, як замінила путіністку Нетребко і настрої за кордоном
Львівський органний зал: українські ноти, які об'єднали світ
Музика свободи і віри
"Співпрацювати з руснею не буду", — як жив і загинув в окупованому Херсоні диригент Юрій Керпатенко
Василь Василенко: “Ми повинні відроджувати й репрезентувати своє мистецтво у світі
Олександр Родін про нові творчі проєкти
Допитували всю ніч та знімали з трапа літака: оперна співачка Марія Стеф'юк розповіла, як її переслідувало КД
Сюрпризи від Ігоря Саєнка
Актор Анатолій Хостікоєв - про театр під час війни, контакт із глядачем та чому Україні не можна програвати
Єжи Корновіч про оперу «Родинний альбом»: «Європа – це велика родина»
Микола Дядюра про прем’єру та гастрольні маршрути
Раду Поклітару: “Прем’єра “Тіней забутих предків” – це подія світового масштабу!”
Цьогоріч на Шевченківську премію подали 74 заявки у 7 номінаціях: Євген Нищук про критерії та залаштунки премії
Роман Ревакович: Останнім часом мене засипають питаннями про український репертуар [інтерв'ю]
«Україна ще має відбутися як оперна держава»: розмова з першим українським композитором, який пише музику для Метрополітен-опера
Балет “Мадам Боварі” - новинка в афіші Національної опери України
Як козаки і пірати москалів били: мюзикл «Неймовірні мандри і пригоди козака Василя Сліпака»
«Забудьте про російську культуру, яка пригнічує вашу власну»
Майбутня прем`єра “Сойчиного крила” стискатиме серце глядача, — директор-художній керівник “Київської опери” Петро Качанов
Зірка, патріотка і наша сучасниця
Рок Фаргас: «Я дізнався про багатьох неймовірних композиторів України»
Музика + театр
Михайло Швед: “Розширюємо репертуарні грані новими творами, виконавцями та ідеями”
      © 2008-2024 Music-review Ukraine






File Attachment Icon
105.jpg