Український фестивальний оркестр зі Львова записав цикл для міжнародного проекту "Пісні для Юдіт" | Music-Review Ukraine
Головна
Інтерв'ю
Український фестивальний оркестр зі Львова записав цикл для міжнародного проекту
Український фестивальний оркестр зі Львова записав цикл для міжнародного проекту "Пісні для Юдіт"
8 серпня 2018, середа

— Вашим оркестрам бракує вправності британських. У нас ставляться до виконання надзвичайно відповідально. Можуть зіграти класичний твір будь-якої складності з першого разу, — каже продюсер із Великої Британії Мартін Андерсон, 62 роки.Приїхав на запис Українського фестивального оркестру. Над платівкою працюють у Львівському палаці мистецтв. На диск мають увійти твори, які Мартін Андерсон замовив у композиторів з усього світу. Проект присвятив померлій дружині Юдіт.

— Попри те, що вже сказав, звук львівського струнного оркестру — багатий. Музиканти чудово відтінюють усі настрої композицій. Зокрема романтичні нотки творів. Бо наш проект — про кохання, — додає Андерсон.

Вправність музикантів залежить від освіти?

— І від оркестрових традицій також. Британські оркестри можуть підготувати найскладнішу концертну програму за два дні. Німецькі готують за тиждень, але роблять це з неймовірною точністю. Українським оркестрам потрібно трохи більше часу, але повторюся, їх звучання особливе. Багато працював із музикантами з пострадянського простору. Помітив спільну рису тутешніх оркестрів: виконавці чекають, що їм скаже диригент. Український фестивальний оркестр спрацювався з вимогливим англійцем Полом Манном. Почали розуміти диригента з півслова і виросли у своїй майстерності.

Чому ви вирішили зробити цей проект саме з українським оркестром?

— Його порадив американський диригент українського походження Теодор Кухарук.

Працювали 11 днів по 8 годин із короткими перервами на обід і вечерю. У конференц-залі Палацу мистецтв чудова акустика. Записували музику тактами в повній тиші. Іноді робили перезапис одного такту кілька разів, добивалися потрібного звучання. Мають із цього вийти дві повноцінні платівки, які почують у всьому світі.

Які твори увійшли на платівку?

— Все почалося сім років тому. Моя дружина Юдіт дізналася, що хворіє на рак шлунку. Коли їй залишилося жити місяць, вирішив зробити хоча б щось, що полегшить її страждання. Попросив друга, англійського композитора Стіва Елкока, написати композицію спеціально для неї. Наступного дня він надіслав мені твір із назвою "Пісня для Юдіт". Можливості зробити повноцінний оркестровий запис не було, тому включив дружині відтворення через спеціальну електронну програму. Коли Юдіт почула пісню, сказала: "Це музика зцілення, мені дійсно стало краще". Вирішив, не варто зупинятися, бо музика зможе допомогти їй. А композитори, які писатимуть для неї — її врятують. Звернувся до всіх знайомих — майже ніхто не відмовився. Так з'явилося трохи менше сотні творів для струнного оркестру.

Повірили, що музика може зцілювати?

— Музична терапія зараз є поширеною лікувальною практикою. Деколи дає чудові результати. Але не у випадку Юдіт. Та музика полегшила її страждання в останні дні. Мені навіть вдалося організувати концерт для дружини. Бачив у неї сльози радості. Композитори продовжували мені надсилати свої твори. Тож вирішив зробити цілий проект. Юдіт померла у 37 років.

Яке значення цей проект має для музики?

— У класичній музиці є традиція, коли композитори присвячують свої твори колегам. До прикладу: "Концерт для скрипки з оркестром" угорця Дьордя Лігеті, "Симфонія-концерт для віолончелі з оркестром" росіянина Сергія Прокоф'єва. Українець Валентин Сильвестров свою "Медитацію" присвятив російському віолончелісту Мстиславові Ростроповичу. Юдіт була родом із бідної африканської країни Еритрея, що межує з Ефіопією та Суданом. Омивається на півночі Червоним морем. Уперше композитори писали для жінки з Африки. А мені приносить задоволення думка про те, що коли мене також уже не буде, наш син Алекс сидітиме в концертному залі та слухатиме наживо, як виконують один із творів, написаний для його матері.

Як зацікавити класичною музикою молодь?

— Потрібно привчати до класики із самого дитинства. Діти мають не лише слухати, а й займатися музикою в той момент, коли вчаться ходити і говорити. Зараз моєму сину 8. Він вже три роки грає на піаніно і два роки відвідує уроки скрипки. Для нього музика — природний спосіб самовираження. Якби я був міністром освіти чи культури — зробив би гру в оркестрі обов'язковим предметом у школі. У Британії є проблема із вуличними бандами підлітків із неблагополучних регіонів. Вирішують непорозуміння між собою бійками. Гра в оркестрі дає підлітку те ж, що й місце в банді. Окреслює місце в колективі. Різниця в тому, що гра в оркестрі ніколи не закінчується ножовими пораненнями.

Тобто можна говорити про те, що музика змінює спосіб мислення?

— Музика дає самоповагу. Але ні в якому разі не егоцентризм і пихатість. Зокрема це стосується виконання музики в колективі. Оркестр розвиває почуття відповідальності, взаєморозуміння та поваги до колег. Тобто можна говорити про те, що відбувається самоусвідомлення себе стосовно інших.

Я наведу приклад. У Венесуелі діє державна система музичної освіти. Її створив музикант та економіст Хосе Антоніо Абреу 1975 року. Це всесвітній феномен — у країні є сотні хорів та оркестрів різних типів, у яких займаються діти з неблагополучних районів. Вони гастролюють по всьому світу і в майбутньому стануть віртуозами. Проб'ють собі дорогу у краще життя. Ця система показує, як вихідці з бідних сімей будують інтелігентне освічене суспільство.

У Шотландії, звідки я родом, є подібний проект "Великий шум". Підлітки зі складним минулим виконують серйозні твори, того ж Петра Чайковського. Це змінює їх тип мислення, показує, що в них є важливе місце у світі.

23 композиції записав Український фестивальний оркестр зі Львова для міжнародного проекту "Пісні для Юдіт". Ексклюзивні твори для платівки надали композитори з Великої Британії, Швеції й Німеччини.

— Це потужна школа для нашого оркестру — інтенсивна робота з диригентом, знаним на весь світ, — розповідає Тарас Демко, 27 років, співзасновник УФО. — Пол Манн працював у Данії та Англії. Це дасть нам змогу отримати багато відгуків. Не часто світова преса згадує українські оркестри.

Український фестивальний оркестр існує з 2014 року. До складу входять понад 40 випуск­ників Львівської, Київської та Харківської консерваторій.

— Нашим музикантам було досить важко адаптуватися до роботи. Літо, спека, нова, дуже складна програма. Сесії записів тривали по вісім годин 11 днів, без вихідних. Хоча щороку ми готуємо по 25 програм, — продовжує Тарас Демко. — "Пісні для Юдіт" — серія платівок смичкових оркестрів. Твори сучасних класичних композиторів насичені нотами, не такі мелодійні, як у Баха чи Моцарта.


Джерело: Gazeta.UaДодати: Share on Facebook

Інші:

«Плануємо спеціальний вагнерівський блок за участі кількох європейських театрів»
"На скрипці можна зіграти не тільки класику". Скрипаль Антон Вараниця розповів про можливості інструмента
Ольга Нагорна: «Мрію, щоб у кожному місті країни був оперний театр»
Наталія Пономарчук, шеф-диригент Київського камерного оркестру Національної філармонії України
Антоній Баришевський: "В Україні збільшується аудиторія, яка готова сприймати "складну" музику"
Головний учитель – це сцена! I ми вчимося все життя
«Керувати країною легше, ніж керувати оркестром»
Нове звучання забутої спадщини
Оркестр Національної філармонії України повернувся з гастролей по Китаю
Коли Нацрада з питань телебачення і радіомовлення оголосить форматний конкурс на 14 ФМ-частот в обласних центрах для розбудови мережі суспільного радіо «Промінь»?
Галина Бабій: концерти — це ті вітамінні ін'єкції, які підживлюють твій світогляд музиканта
Новатор Луїджі Гаджеро
Керівниця Академічної капели Українського радіо Юлія Ткач: «Не знаю досконалішого явища, ніж хоровий спів»
Німецький режисер Штурм: "Україна може більше ставити Вагнера"
Тарас Демко з Органного залу: Найскладніше – дивувати далі
Пласідо Домінго у Києві
''Щось в країні відбувається'' – прима-балерина Національної опери анонсувала '' Лебедине озеро ''
Іван Остапович: "Диригент не повинен бути ідіотом"
Взяли і зробили: Органний зал
Вікторія Польова: «Коли в тебе потрапляє музика, більше не відчуваєш болю»
«Бути сильною вимагає життя...»
«Наш основний конкурент – це бажання залишитися вдома». Молоді керівники Органного залу про перший рік роботи
У Києві напередодні дня народження Моцарта зіграють оперу "Дон Жуан"
Наталія Пономарчук: «Із музикою я проживаю іноді більш справжнє життя, ніж у дійсності»
«Українська музика – це моя ідея фікс»
Володимир Шейко розповів, як обирають дітей на проект “Я — віртуоз!”
Піаністка- вундеркінд Христина Михайличенко розповіла про конкурсну діяльність та новий сольний альбом
Інколи люди не розуміють класичну музику через невдале її виконання — Стелла Красовська
Диригент Володимир Сіренко
Українка з Перемишля здобула місце на сцені Цюрихської Опери
Кшиштоф Пендерецький: «Найдосконаліша, найчистіша музика для мене та, де звучить людський голос»
Сам собі оркестр: вінничанин виготовляє інструменти з усього світу за описом з інтернету
Співати може кожен. Чому франківці плачуть у вокальній школі «Lika Music»
25 років на Волині: організатор міжнародного фестивалю про повернення «райського куточка» світового класика
От хора к театру
Вікторія Лук'янець: "Про мене кажуть: "Трудоголік, залізна конячка". Усе здобувала своїм талантом і важкою працею"
"Ти щаслива людина, якщо можеш займатися улюбленою справою" - скрипаль-віртуоз Олександр Божик про концерт в Івано-Франківську та свою творчість
Скрипаль-віртуоз Олександр Божик: "Покажу тернополянам, як за допомогою телевізійного пульта керувати оркестром"
«Мені казали, що потрібно народитися в штанях, аби стати диригентом»
Вікторія ЛУК'ЯНЕЦЬ: "Про мене кажуть: "Трудоголік, залізна конячка". Усе здобувала своїм талантом і важкою працею"
      © 2008-2018 Music-review Ukraine