«День народження» легендарного балету | Music-Review Ukraine
Головна
Стаття
«День народження» легендарного балету
«День народження» легендарного балету
26 серпня 1940 року у Києві відбулася прем‘єра першої постановки балету Костянтина Данькевича «Лілея»
25 липня 2023, вівторок
Поширити у Facebook

Лібрето написав Всеволод Чаговець на сюжет однойменної балади Тараса Григоровича Шевченка, ім’я якого Київський театр опери і балету (нині Національна опера України) носить з 1939 року.

Значення балету «Лілея» в українському хореографічному мистецтві важко переоцінити: з нього розпочався довгоочікуваний шлях інтеграції у балетне мистецтво національної літературної класики, зокрема творів Лесі Українки, Івана Франка, Михайла Коцюбинського…

У різних інтерпретаціях «Лілея» неодноразово втілювалася на київській сцені: у 1940 р. – перша постановка: диригент Я. Розенштейн, хореограф Г. Березова, художники М. Уманський, А. Бобровников. 1945 р. – поновлення у декораціях А. Петрицького, диригент - Б. Чистяков.


Постановка В. Вронського 1956 року в декораціях П. Злочевського ще й лягла в основу фільму-балету (1958 р. Київською кіностудією ім. О. Довженка за балетною виставою знятий перший україномовний однойменний фільм-балет: режисер В. Лапокниш, дикторський текст з творів Шевченка А. Малишка, у головних ролях: Є. Єршова, Р. Клявін, А. Аркадьєв, В. Калиновська, О. Сегаль). У 1976-му власну хореографічну версію зробив А. Шекера (диригент О. Рябов, художник З. Васіна).

Всі ці постановки прокладали магістральний шлях пошуків національної автентичності української класичної хореографії, яка полягала у гармонійному поєднанні фольклорної і класичної лексики, у створенні самобутнього українського балетного театру.

В нинішньому репертуарі Національної опери України йде остання постановка, здійснена Валерієм Ковтуном вже за часів Незалежності України, у 2003 р. Вона значно відрізняється від попередніх не тільки в танцювально-драматургічному плані, а й ідейним наповненням.

Притлумивши зайве загострене соціальне тло вистави, доречне за часів радянської влади, постановники мали за мету висвітлити увесь ліризм музики балету, яка відповідає красі й величі романтичної поезії Шевченка. Балетмейстер, враховуючи зміну балетної естетики, під іншим кутом побачив твір, випробуваний на публіці його попередниками.

Зробивши акцент на народно-поетичному мелосі, яким пронизана музика Данькевича, врахувавши сучасну естетику симфонічно-поліфонічного танцю, яка протягом десятиліть стверджувалася на сучасній балетній сцені, Валерій Ковтун запропонував власне бачення історії все переборного кохання з його відданістю і жертовністю – теми, яка пронизує усю творчість Тараса Шевченка.


Автори цієї постановки (диригент – Олексій Баклан, художники – В. Окунєв та І. Пресс) запропонували досить радикальні зміни образної і драматургічної структури твору, які стосуються всіх складових частин балету. Результатом цього стала зміна жанрової визначеності – «Лілея» перетворилася з народно-романтичної драми у лірико-поетичну поему.


Зберігши основний конфлікт і розвиток подій первісного лібрето, автори нової постановки пішли шляхом концентрації сюжетної дії, що викликало необхідність втілення її не в трьох, а в двох діях: вилучені цілі картини, які гальмували дію (циганський табір, повстання селян).

Автор музичної редакції О. Баклан, скоротивши частину авторської партитури, водночас розширив її за коштом близьких за змістом і стилем інших творів К. Данькевича – 2-ї симфонії і поеми "Тарас Шевченко", що допомогло ширше розкрити напружені основні моменти сценічної дії, створити новий ліричний епілог – перетворення дівчини Лілеї на прекрасну квітку.

Злиття класичної лексики з народною стали основою для нової постановки, чим балетмейстер продовжив традиції, закладені Г. Березовою і В.Вронським. І все ж у цій постановці домінує класика.


Як тонко підмітила М. Загайкевич у своїй рецензії на прем’єрну виставу, відчувається, що створюючи хореографічний малюнок «Лілеї», Валерій Ковтун, видатний класичний танцівник, «витончений лірик і романтик балетної сцени, використав власний досвід блискучої танцювальної практики».

Балетмейстер збагатив хореографічну партитуру класичними варіаціями, давши талановитим і віртуозним виконавцям можливість продемонструвати свою майстерність.

Особливо це стосується партії Лілеї, але і для Степана В. Ковтун створив набагато ширший простір: вилучивши з лібрето сцену повернення осліпленого ворогами героя з Січі, надав цій партії більшої танцювальності, бо як драматичний хід у первісній версії це надзвичайно драматизувало сюжет, але й одночасно залишало головному чоловічому персонажу тільки пантомімічні можливості до самого фіналу, позбавляючи його активної танцювальності.

З мімічного персонажа на танцюючого перетворив хореограф і Князя, привнісши у виставу гостро характерний, експресивний сольний танець. Таким чином три головних іпостасі героїв класичного романтичного балету зайняли у виставі належне місце.

Суттєвою і вартісною стала зміна фіналу як данина романтизму. Після насичено драматичної сцени загибелі головної героїні від руки Князя, що цілив у її коханого, одою красі земного буття лунає сцена перетворення дівчини на лілею. Цей "білий" казковий фінал докорінно змінив жанрову спрямованість вистави. І якщо перетворення соціальної драми на особисту, що ставилося на докір А. Шекері, у 70-ті роки сприймалося як прикрість, то у XXI ст. не викликає жодних нарікань, а, навпаки, підносить сюжет до рівня неокласики.

Створюючи свій образ Лілеї, В. Ковтун не знижує, а змінює пафос героїні: з гнівної народної месниці, знесиленої виснажливою боротьбою з пригнічувачами, але і за власне щастя, вона перетворюється на жертву кохання. Але її жертовність все ж сповнена романтичного героїзму, що врешті решт і відрізняє її від суто романтичної Жізелі, бо її жертва свідома, вибір, хоч і несе в собі порив, залишається за Лілеєю, що робить її не тільки головною героїнею до самого фіналу, а й відповідає розумінню сучасної романтичної героїні.

На київській сцені у балеті «Лілея» у головних партіях виступило кілька поколінь видатних виконавців: А. Васильєва, З. Лур’є, Є. Єршова, О. Потапова, А. Гавриленко, Л. Сморгачова, Е. Стебляк, Т. Таякіна, Р. Хилько, Т. Білецька, Т. Боровик, Г. Дорош, Г. Кушнірова, О. Філіп’єва, Т. Голякова, Н. Домрачева, Н. Лазебникова, Т. Льозова, Т. Голиця, Ю. Москаленко, К. Кухар, О. Кіф’як, Г. Муромцева (Лілея), О. Соболь, М. Іващенко, М. Апухтін, Р. Клявін, О. Зайцев, В. Круглов, Є. Коменко, В. Рибій, С. Лукін, В. Федотов, М. Чепик, А. Гура, Г. Жало, С. Сидорський, М. Сухоруков, Д. Недак, О. Стоянов (Степан), С. Сергеєв. О. Гудов, О. Підгайний, О. Кононенко, В. Некрасов, М. Прядченко, Є. Кайгородов, М. Мотков, А. Дацишин, І. Буличов, В. Чуприн, О. Шаповал, Я. Ваня, С. Кривоконь, Д. Чеботар, В. Нетруненко (Князь), Л. Герасимчук, М. Єницька, Н. Руденко, Н. Костенко, Т. Литвинова, К. Козаченко, Л. Макарекно, К. Кухар, Ю. Трандасир (Венера), А. Мінчин, Е. Модилевська, Н. Абрамова, Т. Качалова, Л. Шатілова, О. Боярко, Я. Саленко, А. Черненко, В. Степаненко, М. Лавроненко, Т. Соколова (Гера), В. Калиновська, Л. Самгіна, А. Лагода, А. Кальченко, Н. Березіна, І. Деплер, К. Алаєва, Ю. Кулик, І. Борисова (Афіна), В. Преображенський, А. Бєлов, В. Парсєгов, В. Ковтун, В. Некрасов, В. Клочко, В. Лебідь, В. Буртан, А. Гура, С. Єгоров, В. Іщук, К. Пожарницький, С. Клячін, Г. Петровський, О. Стоянов, М. Сухоруков (Паріс) та ін.



















Автор: Лариса Тарасенко
Концертна організація: Національний академічний театр опери та балету України імені Т.Г. Шевченка



Інші:

100 років від дня народження видатного українського оперного співака Дмитра Гнатюка
Фестиваль-Премія ГРА оголосив лонгліст
Хореографка Катерина Курман — про нову постановку "Соляріс" у Львові та сучасний балет
Сто п’ять миттєвостей успіху
Повітряні коридори життя
«Два кольори душі Дмитра Гнатюка»
Вінницька дослідниця Лариса Семенко видала унікальну монографію про Леонтовича
«Letters and Notes». Музика Грабовського на Ukrainian Contemporary Music Festival
«І в той момент стався вибух»: нові свідчення про російський авіаудар по драмтеатру у Маріуполі
Як дивитися оперу
26 лютого день пам'яті Костянтина Данькевича
Музиканти Київського симфонічного оркестру стали біженцями у Німеччині, але збирають повні зали на своїх концертах
Як народжується балет «Соляріс» Олександра Родіна?
Що запорожець робив за Дунаєм? Історія культової української опери та її видатного творця
Бетховен присвятив кілька своїх симфоній другу-українцю: хто це був
Ігор Шамо відмітив би ювілей
Олена Михайлівна Потапова відмітила ювілей
ДРУГИЙ ВСЕУКРАЇНСЬКИЙ КОНКУРС НА НАПИСАННЯ І ПОСТАНОВКУ КАМЕРНОЇ ОПЕРИ У ЛЬВІВСЬКІЙ НАЦІОНАЛЬНІЙ ОПЕРІ
Корифейка української опери
11 лютого 1938 року в селі Довбиші Баранівського району Житомирської області народився видатний український хоровий диригент і композитор, Народний артист України Анатолій Пашкевич
Фільм Анастасії Фалілеєвої «Я померла в Ірпені» отримав нагороду на найбільшому в світі фестивалі короткого метру
Одеська філармонія після обстрілу - масштаби збитків
100 років ХНАТОБу: як театр працює в умовах війни
Леся Українка музикою Франца Шуберта
Новий фільм Катерини Горностай СТРІЧКА ЧАСУ обрано до основного конкурсу 75-го Берлінського міжнародного кінофестивалю
Вона була довершеною гармонією: Соломія Крушельницька в авторській розповіді Олександра Балабка
Пам’ятаємо: Івану Карабицю виповнилось би 80!
«Шароварщина – це не те, що ми маємо показати в Європі»
ТОП-10 вистав 2024 року столичної сцени
130 років Борису Лятошинському: що варто знати про відомого українського композитора
Десять поглядів на Різдво: добірка класичної музики
Кропивницька музична школа імені Юлія Мейтуса відзначила 50-річчя від заснування
Тріумф театру у часи викликів:
Станція, або розклад бажань: друга прем’єра за тиждень
Проєкт «Спадок» спільно з Музеєм Ханенків представляє альбом романсів на тексти класиків і обробки народних пісень ХХ століття
Королева українського театру. Як Марія Заньковецька "поставила на місце" Росію ще в XIX столітті і відреклася від родини заради сцени
Актор та керівник головного столичного театру звернувся до українців за кордоном
У Києві відбулася світова прем’єра першої опери Бортнянського, яка вважалася втраченою
«Театральна вечірка non stop»
Закарпатський народний хор увійшов у свій 79-й концертний сезон і розпочав підготовку до 80-літнього ювілею
      © 2008-2025 Music-review Ukraine






File Attachment Icon
106.jpg