Анатолій Шекера. Вечір пам’яті | Music-Review Ukraine
Головна
Новина
Анатолій Шекера. Вечір пам’яті
Анатолій Шекера. Вечір пам’яті
16 травня у Національній опері України відбудеться концерт, присвячений видатному хореографу
16 травня, четвер
Поширити у Facebook

17 травня Анатолію Федоровичу Шекері виповнилось би 89 років...

Є митці, котрі не тільки визначають певний напрямок у мистецтві, а й стають творчим обличчям свого часу.

До таких належить видатний український хореограф народний артист України, лауреат Національної премії України імені Тараса Шевченка Анатолій Федорович Шекера, котрий своє життя віддав високому служінню українському балету. Ним здійснено більше тридцяти постановок в Україні і за кордоном.

Анатолій Шекера народився 17 травня 1935 у Владивостоці в українській родині. На Далекому Сході Росії компактно мешкало чимало українців, там і виховувалася неперебутня любов до землі своїх предків і прагнення жити й творити на ній.

Повноцінну балетмейстерську діяльність А. Шекера розпочав 1963 року у Львові (свою дипломну роботу – балет К. Караєва «Стежкою грому» приїхав ставити до Львівського академічного театру опери та балету, куди одразу ж був запрошений як балетмейстер-постановник). За наступні три роки роботи тут А. Шекера поставив ще чотири вистави: «Лілея» К. Данькевича, «Спартак» А. Хачатуряна, «Попелюшка» С. Прокоф’єва, «Відьма» В. Кирейка, «Досвітні вогні» Л. Дичко.

У 1966 р. Анатолій Федорович прийняв запрошення переїхати до Києва, де жив і працював до кінця життя. Його постановки на сцені столичного Театру опери та балету ім. Т. Шевченка визначали і продовжують визначати творче обличчя київського балету, з яким пов’язана основна частина життя балетмейстера.

Недостатньо просто перелічити назви вистав, серед яких були і першопрочитання («Каменярі» М. Скорика, «Камінний господар» В. Губаренка, «Ольга», «Прометей» Є. Станковича), і власні інтерпретації балетної класики: головна заслуга А. Шекери полягає в тому, що він створив масштабний епічний балетний театр на міцних академічних засадах. Він щиро прагнув оновити саму естетику й виразову палітру українського балету, наблизити його до художніх досягнень європейської хореографічної культури. На його виставах зростали і формувалися особистості кількох поколінь львівського, харківського і київського колективів.

16 травня Національна опера України вшановує пам’ять видатного українського хореографа, народного артиста України, лауреата Національної премії України імені Тараса Шевченка Анатолія Федоровича Шекери. Творчий вечір складається з двох частин.

У першій половині вечора представлені київські прем’єри мініатюр авторства артистів театру Ксенії Іваненко, Микити Сухорукова, Ярослава Ткачука (деякі з них вже бачили іноземні глядачі) та постановки таких знаних майстрів, як Сергій Бондур, Вадим Федотов, Елвін Ейлі.

Симптоматично, що значна частка представлених творів, є творчою рефлексією на болісні актуальні події в нашій країні. Велика кількість театральних працівників – акторів, співаків, танцівників, артистів оркестру, технічних робітників – добровільно стали на захист України. 812 днів триває жорстока руйнівна війна. Кожен з цих днів – то окрема драматична і героїчна  сторінка новітньої історії України, сповнена болю й гордості, відчаю й надії…

За рідну землю поклали своє життя її найкращі сини й доньки, серед яких і прем’єр балету Національної опери України, заслужений артист України Олександр Шаповал... Світлої пам’яті тих, хто вже ніколи не повернеться, присвячені кілька хореографічних номерів. Ксенія Іваненко представляє прем’єру під назвою «Не залишай мене» на музику Йоганна Себастьяна Баха. У фонограмі звучать вірші Олени Надутенко у виконанні народної артистки України Наталі Долі.

Танцювальна копозиція «Душі» на музику лемківської народної пісні «Пливе кача», яка ще з часів Революції Гідності стала українським реквіємом Небесній Сотні, у хореографії Ярослава Ткачука вперше була показана у рамках міжнародних гастролей солістів балету Національної опери України 2022 року в пам’ять загиблих від російської агресії.
Твір «Молитва за загиблими» на музику моцартівської Lacrimosa поставив видатний український танцівник і хореограф Вадим Федотов для великого благодійного концерту в Орландо, США в одному з найкрасивіших залів Америки – у Dr. Phillips Center for the Performing Arts у серпні 2022 року.

Ідея заходу належала заслуженому артисту України, засновнику школи українського балету в Орландо Вадиму Федотову, який пішов у засвіти у червні, не встигши втілити задуману подію. Цей вечір виконавці присвятили саме йому та виконали два сучасних номери, поставлених хореографом, одним з яких і була «Молитва за загиблими».

Перший відділ концерту завершить хореографічна сюїта «Поема про матір» на музику Євгена Станковича. Хореограф Сергій Бондур присвячує цей твір, зокрема, й пам’яті Анатолія Шекери.

У концерті беруть участь артисти балету, хор Національної опери України імені Тараса Шевченка та учні Київської муніципальної академії танцю імені Сержа Лифаря. Солісти балету: народна артистка України Наталія Мацак, заслужені артисти України Ольга Голиця, Тетяна Льозова, Ольга Кіф'як-фон-Краймер, Ярослав Ткачук, Микита Сухоруков, а також солісти Ілона Кравченко, Олександра Панченко, Іван Авдієвський, Микита Кайгородов, Андрій Карєв, Гійом Клеман, Олександр Габелко, Сергій Кривоконь, Володимир Кутузов, Ілля Морозов, Даніїл Сілкін, Олександр Скулкін, Олексій Швидкий.

У другому відділі вечора – перлина репертуару Національної опери України – одноактний балет на музику Моріса Равеля «Болеро» в хореографії Анатолія Шекери і художньому оформленні Данила Лідера, прем’єра якого відбулася саме у цей день, 16 травня 1968 року і відтоді незмінно приваблює глядачів різних поколінь.  

Виконавці:
Дівчина в білому – заслужена артистка України Ольга Голиця
Дама в чорному – Райса Бетанкоурт
Юнак – Євген Логвиненко

Оркестр Національної опери України імені Т. Г. Шевченка, диригент – народний артист України Герман Макаренко.





Фото: Лариса Тарасенко
Концертна організація: Національний академічний театр опери та балету України імені Т.Г. Шевченка
Концертний зал: Глядачевий зал Київського національного академічного театру оперети



Інші:

В сховищі Одеської опери готують прем'єру
Харків'ян кличуть пограти на цимбалах, що пережили "прильоти"
Вчать вокалу і грі на інструментах: у Дніпрі відкрилася релокована музична школа з Покровська
Музикант Львівської філармонії, що постраждав на війні, знову зможе грати
В Ужгороді лунатиме "Музика миру"
Бетховен | Шуберт. Симфонія № 6
До 1000-го дня повномасштабного вторгнення рф
Kyiv Baroque Fest – 2024
У Львівському органному залі вперше українською зазвучить найвідоміша англійська опера
У Рівному виступить легендарний британський диригент Стівен Еллері
В Одеському оперному театрі прем'єра шевченківської кантати-симфонії "Кавказ"
23 листопада у Києві вперше прозвучить на День пам’яті жертв голодоморів знаменита сюїта «Червона скрипка» під батутою Кері-Лінн Вілсон
Кульмінація театрального року: Фестиваль-Премія «GRA» назве найкращих
Триває підготовка до прем’єри «Молочайник»
“Дідона та Еней” зазвучить українською у Львівському органному залі
ПРЕМʼЄРА етноісторичного перформансу «Сила нації»
Прем'єра балету «Аліса в Задзеркаллі» в листопаді
Національний цирк України розпочав гастрольний тур Францією з різдвяною програмою «LE MIRACLE DE NOEL»
Національний симфонічний оркестр України під орудою маестро Володимира Сіренка, – відправляється у велике європейське гастрольне турне: 5 країн | 17 міст | 18 концертів
Зеленський нагородив українських митців у День працівників культури
Презентація альбому «Спадок»
11 листопада філармонія запрошує здійснити занурення у польську музику ХХ століття в День Незалежності Польщі
ІГРИ МУЗИКИ
У Києві відбудеться Kyiv Baroque Fest - 2024
Про перший в Україні віртуальний музей оперного театру
Стали відомі переможці мистецької премії імені Богдана Хмельницького 2024 року
Закарпатська обласна філармонія запрошує на концерт Академічного камерного оркестру
Конкурс на здобуття премії імені Л. М. Ревуцького у 2025 році
У Києві відбудеться прем'єра віднайденої опери “Креонт” Бортнянського
У Варшаві вже 2025 року планують зіграти уривки з опери, яку український композитор пише для "Метрополітен-опери"
“Арнольд Шенберґ. Той, хто змінив музику”
14 листопада в Миколаєві відбудеться прем’єра Херсонського театру Куліша «Молочайник»
ІІІ Всеукраїнський конкурс хорових диригентів імені Дмитра Загрецького
У Нью-Йорку знайшли раніше невідомий вальс Шопена
Шевченківська премія-2025: оприлюднили перелік претендентів
Урочистий концерт з нагоди відкриття Органного залу – подія де перетинаються історії, традиції та сучасність
3 листопада Оркестр Саксофонів гратиме на честь винахідника саксофонів Адольфа Сакса
У Львові в музеї Соломії Крушельницької та Станіслава Людкевича: листопад, сповнений культурних подій
Українська скрипалька зі світовим ім’ям Віра Жук виступить у Львові з премʼєрною програмою!
Гастрольний листопад Одеської опери
      © 2008-2024 Music-review Ukraine




File Attachment Icon
Шекера-Анатолій.jpg