"Серце Оксани" | Music-Review Ukraine
Головна
Огляд
"Серце Оксани"
Вперше в Україні. Перша дитяча опера. Першої української композиторки
6 листопада 2020, п'ятниця

РЕПЕТИЦІЇ ПРЕМ'ЄРИ ОПЕРИ-КАЗКИ "СЕРЦЕ ОКСАНИ" СТЕФАНІЇ ТУРКЕВИЧ-ЛУКІЯНОВИЧ У ЛЬВІВСЬКІЙ НАЦІОНАЛЬНІЙ ФІЛАРМОНІЇ

Цар Ох, Оксанка та її братики, а ще - Сонце, Місяць, Зірки, Жуки, Гриби, Вітер та Мавки... Наступної неділі, 8 листопада, у Львівській національній філармонії представлять казку-оперу Стефанії Туркевич-Лукіянович, і це буде прем'єра, як мовиться, три в одному.Анонсуючи оперу, у філармонії з посиланням на мистецтвознавицю Стефанію Павлишин, зазначають, що Стефанія Туркевич (1898, Львів -1977, Кембридж) офіційно визнана першою українською жінкою-композиторкою і що у роки СРСР її роботи були під забороною.

Опера "Серце Оксани" написана 1960 року у Кембриджі, де композиторка проживала з чоловіком. Твір ставився як композиція на зібранні українців у Канаді і ніколи не виконувався в Україні. Про це "Дню" розповів постановник вистави Олег ОНЕЩАК, розмова з яким - трохи згодом.

А перед тим варто зазначити, що партитура потрапила до Львова завдяки оцифруванню рукописів Стефанії Туркевич-Лукіянович, про що подбала родина композиторки та подружжя Гуньків. Варто сказати й про те, що постановка у філармонії здійснюється за сприяння Львівської міської ради - "Серце Оксани" перемогло у конкурсі ЛМР "Фокус на культуру".

Вистава багатофігурна. У ній беруть участь понад 60 артистів, більшість з яких - діти. Задіяні у постановці септет (інструментальна група із семи солістів) Академічного симфонічного оркестру Львівської філармонії, вісім солістів, дитячо-молодіжний камерний хор "Жайвір" і балетна школа-театр L.Stage. Диригент - Сергій Хоровець. Балетмейстер - Вікторія Ткач. Художники - Олександра Нагірна та Наталя Сало.

"Серце Оксани" - це історія про Оксанку та її братиків - неслухняних Романа і Влодка, яких забрав Цар Ох. До кого Оксанка звертається по допомогу, аби розшукати братиків, та про інші тонкощі не тільки сюжету, а й репетиційного періоду, розпитую режисера Олега ОНЕЩАКА, а він - актор Театру ім. Леся Курбаса, керівник напряму театру у "Школі вільних і небайдужих" та засновник Львівської галереї сценографії. А перше моє запитання стосується того, як працюється саме на сцені філармонії і таким великим складом, де більшість - діти?

- Нам легко, - говорить Олег Анатолійович, - бо команда дібрана добра. Всі включені у процес і працюють на результат. І філармонія нам усіляко сприяє. Звичайно, це не театральна сцена. Є нюанси. Але потроху воно все докупки складається.

- Ви ж не маєте досвіду постановки оперних вистав?- Не маю. Спочатку навіть відмовлявся від цієї роботи... Є музика, яка багато на що впливає і багато чого вирішує. Якщо у драматичному творі якусь сцену можна "розтягнути" або додати щось етюдно, щоби вона була довшою, то тут так не виходить - все підпорядковано музиці. Але, попри це, я що далі, то більше вишукую можливостей додавати, додавати й додавати у ту музичну канву.

- Скільки часу триває робота?

- Ми спочатку працювали зі співаками, а вже з жовтня долучили балет.

- Терміни доволі стислі...

- Так. Але, повторюю, всі включені у процес, всі - професійні, тому у нас усе добре! Всі задіяні у процесі відкриті до пропозицій і дуже гнучкі.

- А як даєте собі раду із тим, що у виставі - до півсотні дітей і діти ті - різного віку?

- Є в нас 5 - 6-річні діти, які танцюють Грибів і Жуків. Є трошки старші діти, 10-літні, - це Мавки лісові. Є й старші дівчатка, які танцюють на пуантах, - Зірки. І так само - хор (двадцять дітей).

- Наскільки діти гнучкі до жанру "опера"?

- З ними багато працюють їхні керівники, з якими ми попередньо все обговорюємо. А загалом можу сказати, що діти - відкриті і грайливі. І, звісно, добре технічно працюють. Щодо хору, то він у нас увесь час присутній на сцені, і ми додаватимемо їм дії - вони у нас будуть Кущами і Деревами. І це ж хор "Жайвір"! Його керівник пані Наталя Чмир-Козяр - дуже ігрова й емоційна жінка, і вихованці її такі ж. І готові до співпраці. Отакий у нас нестатичний хор. Я бачу, що їм - цікаво! Вони тихенько і досить поважливо сидять на репетиціях, витримують усі години. Тому отак - поки що тьфу-тьфу. (Сміється). Рухається воно, як на мене, все легко і спокійно.

- А що з оргАном, який є на сцені? Чимось закриватимете його?

- Він у нас теж буде деревом. І ще хочу зазначити про таке. Я достатньо багато працюю з дітьми і хочу наголосити, що в нас отакого, стандартно зрозумілого і дитячого, не буде.

- Про що йдеться?

- У нас не буде Котиків, Мишок... Тобто Грибів як грибів, Жуків як жуків... Не буде отакого прямого "Це вийшов Грибок. А це - Жучок". Даватимемо натяк, певний образ.

- Тобто дітям потрібно буде вмикати уяву?

- Так. І я на всі сто відсотків переконаний, що дітям такий показ є набагато цікавіший, ніж пряме бачення персонажа. Це не буде таке "символічне-символічне", але образність буде.

- На яку вікову категорію глядачів розраховуєте?

- Від п'яти - шести років.

- Цей твір саме як опера ніде не був поставлений...

- Так. У нас - перша прем'єра. Насправді, це - дуже добра ідея нашої філармонії. Тому я на це й погодився. Бо теж маю двох дітей і хочу, щоби вони мали можливість дивитися дитячу оперу. Бо, крім "Білосніжки" і "Лускунчика", дітям нічого не пропонують. А вони мають розуміти цю "мову" і навчитися сприймати таку, оперну, форму. Сподіваюся, це - не остання така постановка у нашій філармонії. І ми всі дуже переживаємо за те, яким воно вийде, це втілення - разом із костюмами та декораціями.

Тривалість вистави "Серце Оксани" - трохи більше години. Перерва не передбачена. Перших показів буде два - о 13. 00 та о 16.00.

Опера-казка" також транслюватиметься на офіційних YouTube-каналі філармонії та на Facebook-сторінці Львівської національної філармонії.

Втілювачі проєкту кличуть на прем'єру - обіцяють хепі енд і навіть весілля. Цікаво, хто кого бере заміж? То перегляньте виставу.


Автор: КозирєваТетяна
Фото: Анастасія ІВАНОВА
Концертна організація: Львівська національна філармонія
Джерело: Газета ДеньДодати: Share on Facebook

Інші:

Филармониссимо! Одесская филармония отметила свое 90-летие мощным гала-концертом
Дев‘ять гранд-концертів «Контрастів»
MARIUPOL CLASSIC: НІЧ В ОПЕРІ
MARIUPOL CLASSIC: як Антоній Баришевський та Ігор Завгородній творили космос
YSOU: МИ - КАБЕЛЬ, ЩО ПЕРЕДАЄ ЕЛЕКТРИКУ КЛАСИКИ ЛЮДЯМ
MARIUPOL CLASSIC: ТРИ КОНЦЕРТИ, ЩО ЗМІНИЛИ ПУЛЬС В РУЇНАХ СИНАГОГИ
Состоялся ІV фестиваль классической музыки «Mariupol classic - 2021»
Українські експерти обговорили розвиток мистецької освіти у Маріуполі
ПІВ-СВІТУ - НА ДОЛОНІ ДИРИГЕНТА
«Mariupol Classic» об’єднав у Маріуполі музикантів з України, Франції, Швеції та Японії
"Щоб добре зіграти, іноді інструмент треба погладити" - як пройшла перша в країні Органна резиденція
Міжнародний фестиваль класичної музики KharkivMusicFest
БЕТХОВЕН У ВИШИВАНЦІ, КЛАСИЧНА МУЗИКА І ЮНІ ТАЛАНТИ: ЧИМ ВРАЖАЄ ЦЬОГОРІЧНИЙ ХАРКІВ МУЗИК ФЕСТ
Пам'яті геніального Верді: "Ріголетто" у Національній опері
ВОЛИНСЬКИЙ НАРОДНИЙ ХОР: МИСТЕЦТВО КОНТАКТУ З ГЛЯДАЧЕМ
Проводжаючи 2020: "Прощальна симфонія" Гайдна у Національній Філармонії
Митрополит Шептицький у музиці
Вчора у Німеччині відбувся дебют першою жінки-диригента Оксани Линів
"Серце Оксани"
Мариупольцев ненадолго охватила "Саксомания"
Одесскому Оперному исполнилось 133 года: артисты провели праздничный флешмоб
"Вільний" артист
У вінницькій філармонії розпочався 84-й концертний сезон
"Київ Музик Фест" прийняв виклик нової реальності й успішно триває
Пам’яті маестро: хор Львівської Національної Опери записав відому пісню Скорика
У Львові відбувся Конкурс молодих вокалістів імені Василя Сліпака
Українське радіо та Radiochoir_ua представили новорічний медіапроект «Christmas carol» Різдвяна колядка.
"Добрим людям на здоров'я!"
Клубок человеческих страстей: в Днепре премьера "Набукко"
Алія Акбергенова у Львові
Опера, эстрада и большая... политика
Про життя в музиці і життя самої музики
"Музичний листопад": у Маріуполі нагородили юних талантів 
Open to Progress: дискусії й арії в Одесі
Дні німецької культури у Луцьку завершилися концертом класичної музики
Стратегічний фестиваль у Варшаві
6-8 листопада Всеукраїнський конкурс хорових диригентів імені Дмитра Загрецького
Українці повернули "Аїду" в Африку
Selfie-драма під музику Пуленка
«Контрасти» завершились
      © 2008-2021 Music-review Ukraine