|
м. Київ
31 січня, середа, 07:00
Колонний зал ім. М.В. Лисенка Національної філармонії України
Єдиний віолончельний концерт Роберта Шумана
31 січня на сцені Колонного залу імені Миколи Лисенка віолончеліст Микола Любенко у супроводі Національного симфонічного оркестру України під орудою дириґента Володимира Сіренка виконає яскравий та єдиний віолончельний концерт Шумана.
Цей твір було написано лише за два тижні у жовтні 1850 року, невдовзі по призначенню Шумана міським директором музики у Дюссельдорфі. Надалі композитор постійно повертався до редагування партитури, аж до спроби самогубства 1854 року. Однак незабаром почалися проблеми з місцевим товариством, і восени 1853 року контракт із ним не продовжили: композитор з дружиною вирушає в подорож по Голландії, де його і Клару Вік приймали «з радістю та почестями».
Однак того ж року знову стали проявлятися симптоми душевної недуги. На початку 1854-го після загострення хвороби Шуман спробував укоротити собі віку, кинувшись у Рейн, але його врятували. Усвідомлюючи те, що відбувається, добровільно погодився лягти на лікування у психіатричну клініку в Енденіху поблизу Бонна. Там він зовсім не писав. Зрідка йому дозволяли бачитися з дружиною…
Останні коректури в партитуру концерту Шуман вніс в середині лютого 1854, всього за тиждень з невеликим до спроби самогубства, що трапилося за цим.
Композитор так і не знайшов відповідного своєму баченню – соліста, тому віолончельний концерт так і не прозвучав за життя композитора.
Прем'єра відбулася лише 23 квітня 1860 року, вже після смерті Шумана (сольну партію виконав Людвіг Еберт). Лише наприкінці XIX століття концерт поступово став завойовувати успіх, закріпившись у концертному репертуарі XX століття та історично вважається першим репертуарним концертом для віолончелі з оркестром.
Він увійшов до репертуару найбільших віолончелістів: Пабло Казальса, Григорія П'ятигорського, Жаклін дю Пре, Мстислава Ростроповича, П'єра Фурньє, Яноша Штаркера, Лінна Харрелла, Трульса Мерка та багатьох інших.
У концерті 31 січня його виконає артист і концертмейстером групи віолончелей Національного симфонічного оркестру України, а також соліст Національного будинку музики – Микола Любенко.
Молодий музикант закінчив Одеську спеціалізовану музичну школу імені Петра Столярського, навчаючись у Віктора Молдаванова та Павла Купіна, та Одеську музичну академію, клас Валерія Казакова.
На другому курсі Микола вступив до приватної академії Kalaidos hochschule (Швейцарія), до видатного віолончеліста Юліуса Бергера, учня Антоніо Янігро, а також Мстислава Ростроповича та Зари Нелсової. У 2014 році Микола здобув Першу премію на Всеукраїнському конкурсі віолончелістів у Львові. У 2017 році отримав досвід в оркестрі фестивалю Interlaken Classics, виступаючи на одній сцені з Мішею Майським та Алісою Сарою Отт. У 2019 році він взяв участь у міжнародному музичному фестивалі Tsinandali Festival, де мав можливість працювати із такими диригентами, як Джанандреа Нозеда, Юкка-Пекка Сарасте, Лахав Шані, Клаудіо Ванделлі, та такими солістами, як Міша Майський, Денис Кожухін, Лахав Шані, Юджа Ванг. У межах колаборації Одеської музичної академії з Detmold Music Academy (Німеччина) музикант проходить курс звукорежисури та застосовує свої навички для створення записів молодих музикантів. Також він створює відео- та фотопроєкти на різних концертних майданчиках України.
Також у програмі прозвучать Концертна симфонія Дмитра Бортнянського (оркестрування В. Сіренка) та Симфонія №2 Йоганнеса Брамса.
Колективи: Національний заслужений академічний симфонічний оркестр України
Диригенти: Володимир Сіренко
Концертні організації: Національна філармонія України
Джерело: Національна філармонія України
|