Стаття |
|
|
|
|
А ви знали, що Шевченко міг би стати й відомим музикантом?
6 березня, середа
Поширити у Facebook
По-перше, він був освіченою людиною в музичній справі та мав широке коло смаків: дуже любив Гайдна, Моцарта і Бетховена, постійно до них звертався. Обожнював Шопена, Мендельсона.
Дуже добре знав тогочасних віртуозів: Паганіні, Серве, В'єтана, в його творах згадуються десятки прізвищ.
Все це говорить про те, що Шевченко - інтелігент надзвичайно високого художньому смаку, - розповідає Державне агентство України з питань мистецтв та мистецької освіти, пише "Західний кур'єр".
Щоденники Тараса Шевченка дуже багаті на музичні судження. Він часто звертається до віденських класиків. І, звичайно, ідеалом гармонії завжди залишався Вольфганг Амадей Моцарт.
Фрагмент із записів Шевченка за 1857 рік: "Я почув, як маленький оркестрик грає увертюру до опери Моцарта. Це така чудова музика, що мені здається, її не можна заграти недобре, вона завжди звучить божественно".
У петербурзькому середовищі він спілкувався з відомими музикантами. Велика дружба пов'язувала його з видатним українським співаком Семеном Гулаком- Артемовським. Останній навіть присвятив Шевченку власну пісню "Стоїть явір над водою".
Василь Барвінський у своїй статті згадує й думку Пилипа Козицького, що "Шевченко своїм знайомством з кращими зразками загальноєвропейського мистецтва в різних його галузях і стилях досягає рівня фахівця музики".
По-друге, Шевченко дуже гарно співав. Перший ректор Київського університету Михайло Максимович згадував, що Тарас був співаком з чудовим голосом.
"Якби не широка обдарованість як літератора та живописця, Шевченко був би світовим співаком", - говорив він.
Стверджують, що Шевченко мав добрий музикальний слух і приємний голос: "баритон з високими теноровими нотами" оксамитового тембру, дуже любив співати і, за свідченням сучасників, "завжди вкладав всю силу у своє виконання народних пісень".
За переказами, "Шевченко дуже любив народні пісні, знав їх без ліку і переймав з одного разу: аби де почув нову пісню, одразу візьме її на голос і всю її знає".
Можливо, саме тому твори Шевченка такі мелодійні, що прямо просяться стати піснями.
Зокрема, першим українським композитором, який свідомо підійшов до музичного втілення поезії Шевченка, став Микола Лисенко. Композитор написав цикл творів "Музика до "Кобзаря", який містить 87 творів різних жанрів і форм. На вірші Шевченка Лисенко створити також 56 романсів, 19 хорів, 9 вокальних ансамблів і 3 кантати.
Джерело: Західний кур'єр
|