Унікальний гігант: у Харкові налаштовуватимуть 15-метровий орган | Music-Review Ukraine
Головна
Стаття
Унікальний гігант: у Харкові налаштовуватимуть 15-метровий орган
Академічний симфонічний оркестр Харківської обласної філармонії
Янко Юрій Володимирович
Пірієв Олександр Валерійович
Скорик Мирослав Михайлович
Унікальний гігант: у Харкові налаштовуватимуть 15-метровий орган
2 вересня 2016, п'ятниця
Поширити у Facebook

Днями у Харків прибудуть німецькі спеціалісти, щоб продовжити роботи з установки прихованих механізмів і декількох тисяч труб унікального органа.

у Харкові налаштовуватимуть 15-метровий орган

Власне зал, де вже встановлено музичний інструмент, — частину архітектурного комплексу «Харківська філармонія» — в експлуатацію здали цього місяця.

На відкритті Президент Петро Порошенко слухав виступ оркестру філармонії, яким диригував і композитор-легенда Мирослав Скорик. Настроювання органа, створеного німецькою фірмою Alexander Schuke, — у відповідності з особливостями приміщення та індивідуальними якостями музичного інструмента, буде завершено наприкінці жовтня.

«Це не просто зал, а надсучасне приміщення, оснащене новітніми технічними системами для сприйняття музичного мистецтва. Вперше в Україні застосована новітня система, здатна самостійно змінювати акустичні можливості глядацького залу, в залежності від жанру твору і складу виконавців», — говорить директор та головний диригент симфонічного оркестру Харківської філармонії, заслужений діяч мистецтв України Юрій Янко.

В архітектурному комплексі «Харківська філармонія» заплановано три концертні майданчики — відновлений у первісному вигляді зал Оперного театру (1200 місць), органний (600 місць) і камерний зали, а також балетний клас.

З’являться додаткові площі, де можна буде влаштовувати масштабні виставки. Для відтворення інтер’єру старого приміщення колишнього Оперного театру проведено всі підготовчі роботи і вже виділено 100 млн. грн., а для закінчення робіт усього філармонійного комплексу необхідно ще понад 300 млн. грн.
Нині будівля філармонії — відома пам’ятка архітектури, найстаріша концертна організація України та визначний культурний центр Харкова. Її побудували у 1827 році як Комерційний клуб, а після двох перебудов — 1855-го та 1890 рокiв — тут розмістився Оперний театр.

Велика зала нинішньої філармонії будувалася як аналог славетного залу палацу Тюїльрі. У будівлі свого часу виступали Генрик Венявський, Пабло Сарасате, Маттіа Баттістіні, Тітта Руфо, Петро Чайковський, Сергій Рахманінов, Федір Шаляпін,  Арам Хачатурян, Мстислав Ростропович, Дмитро Шостакович та багато інших видатних композиторів та музикантів.

Там ще у 1896 році фотограф Альфред Федецький провів перший в Україні кіносеанс; звідти у 1929-му вийшла в ефір перша українська радіостанція.

Але чверть століття тому будівля була у жахливому стані.

у Харкові налаштовуватимуть 15-метровий орган

«Облаштування нового органного залу — це дуже давня історія, — розповідає харківська журналістка Лариса Салімонович. — Ще у свій час покійний Кушнарьов віддав Успенський собор, де був органний зал, Московському патріархату, і там наполягли, щоб орган забрали. З того часу й почалася уся ця довга історія. Ремонтом філармонії опікувався Аваков, потім Добкін. По черзі вони намагалися щось вирішити і з органом. При цьому постійно сварилися на предмет того, хто ж із них приклався до цієї справи більше. Ну ось тепер нарешті сталося».

Ще влітку 2012-го Юрій Янко та департамент культури Харківської облдержадміністрації через ЗМІ повідомили громадськість про доставку в ще недобудований концертний зал філармонії нового органа. Упаковані в контейнери механічні частини обережно перевозилися під охороною на спеціально обладнаних трьох величезних фурах — із Потсдама до Харкова. Монтаж органа здійснювали кілька представників фірми-виробника.

За вказівкою німецьких фахівців було необхідно зберегти в хорошому стані транспортувальні ящики, тому що за планами передбачливих німців, вони будуть використані при монтажі як каркаси зовнішніх та внутрішніх конструкцій. Особливо дбайливого ставлення вимагали 326 дерев’яних труб, виточених майстрами з мікроскопічною точністю.

За придбання органа фірмі Alexander Schuke було виплачено 1,2 млн. євро, включаючи витрати на транспортування 354 контейнерів.

Перед установкою органа була проведена акустична розвідка залу, якою займалася берлінська фірма Anert. Це стало гарантією того, що в Харкові з’явилася, окрім органа, унікальна система, що забезпечує досконале звучання 15-метрового гіганта загальною вагою 40 тонн, що складається з 5700 труб різного діаметру.

у Харкові налаштовуватимуть 15-метровий орган

Сам інструмент — на другому ярусі сцени, поруч з органістом зможуть стати солісти або камерні ансамблі, а внизу на сцені виступатиме великий симфонічний оркестр філармонії з хором.

Над сценою встановлено спеціальні панелі, що рухаються. Ними можна змінювати геометрію простору — таким чином змінюється акустика височезної 18-метрової зали, залежно від вимог концерту. Так облаштовано європейські концертні зали.

«Відкриття вперше за роки незалежності концертного залу світового рівня — безпрецедентна подія в житті музичної України, — каже Олександр Пірієв, віолончеліст, засновник концертної агенції Ukr Artists. — Я впевнений, що ця ситуація зможе дати поштовх іншим містам в Україні, можновладцям, керівникам академічних концертних сцен не тільки відновлювати та реставрувати, а й будувати технічно досконалі зали. Новий органний зал у Харкові — це  суттєвий поштовх до розширення гастрольної мапи, потужний стимул і велика надія для українських музикантів. Адже останніми роками інтерес публіки саме до класичних концертів зріс, і це однозначно нова, оптимістична тенденція гастрольного ринку. Тепер, маючи зал такого рівня в Україні, ми можемо розраховувати не тільки на проведення міжнародного фестивалю органної музики, а й на запрошення гастролерів рівня Лондонського чи Мюнхенського симфонічних оркестрів. У такому технічно надсучасному залі з відповідною акустикою можуть звучати і Пласідо Домінго, і Андреа Бочеллі та інші зірки академічної музики класу А. Для мене як музиканта та музичного продюсера цей зал — привід для втілення спільно з Харківською філармонією надзвичайних планів найвищого ґатунку».

у Харкові налаштовуватимуть 15-метровий орган



Автор: Валентина Сасченко
Фото: Юрій Тоцький
Колективи: Академічний симфонічний оркестр Харківської обласної філармонії
Диригенти: Юрій Янко
Композитори:Мирослав Скорик
Діячі мистецтв: Олександр Пірієв
Концертна організація: Харківська обласна філармонія
Джерело: Україна молода



Інші:

100 років від дня народження видатного українського оперного співака Дмитра Гнатюка
Фестиваль-Премія ГРА оголосив лонгліст
Хореографка Катерина Курман — про нову постановку "Соляріс" у Львові та сучасний балет
Сто п’ять миттєвостей успіху
Повітряні коридори життя
«Два кольори душі Дмитра Гнатюка»
Вінницька дослідниця Лариса Семенко видала унікальну монографію про Леонтовича
«Letters and Notes». Музика Грабовського на Ukrainian Contemporary Music Festival
«І в той момент стався вибух»: нові свідчення про російський авіаудар по драмтеатру у Маріуполі
Як дивитися оперу
26 лютого день пам'яті Костянтина Данькевича
Музиканти Київського симфонічного оркестру стали біженцями у Німеччині, але збирають повні зали на своїх концертах
Як народжується балет «Соляріс» Олександра Родіна?
Що запорожець робив за Дунаєм? Історія культової української опери та її видатного творця
Бетховен присвятив кілька своїх симфоній другу-українцю: хто це був
Ігор Шамо відмітив би ювілей
Олена Михайлівна Потапова відмітила ювілей
ДРУГИЙ ВСЕУКРАЇНСЬКИЙ КОНКУРС НА НАПИСАННЯ І ПОСТАНОВКУ КАМЕРНОЇ ОПЕРИ У ЛЬВІВСЬКІЙ НАЦІОНАЛЬНІЙ ОПЕРІ
Корифейка української опери
11 лютого 1938 року в селі Довбиші Баранівського району Житомирської області народився видатний український хоровий диригент і композитор, Народний артист України Анатолій Пашкевич
Фільм Анастасії Фалілеєвої «Я померла в Ірпені» отримав нагороду на найбільшому в світі фестивалі короткого метру
Одеська філармонія після обстрілу - масштаби збитків
100 років ХНАТОБу: як театр працює в умовах війни
Леся Українка музикою Франца Шуберта
Новий фільм Катерини Горностай СТРІЧКА ЧАСУ обрано до основного конкурсу 75-го Берлінського міжнародного кінофестивалю
Вона була довершеною гармонією: Соломія Крушельницька в авторській розповіді Олександра Балабка
Пам’ятаємо: Івану Карабицю виповнилось би 80!
«Шароварщина – це не те, що ми маємо показати в Європі»
ТОП-10 вистав 2024 року столичної сцени
130 років Борису Лятошинському: що варто знати про відомого українського композитора
Десять поглядів на Різдво: добірка класичної музики
Кропивницька музична школа імені Юлія Мейтуса відзначила 50-річчя від заснування
Тріумф театру у часи викликів:
Станція, або розклад бажань: друга прем’єра за тиждень
Проєкт «Спадок» спільно з Музеєм Ханенків представляє альбом романсів на тексти класиків і обробки народних пісень ХХ століття
Королева українського театру. Як Марія Заньковецька "поставила на місце" Росію ще в XIX столітті і відреклася від родини заради сцени
Актор та керівник головного столичного театру звернувся до українців за кордоном
У Києві відбулася світова прем’єра першої опери Бортнянського, яка вважалася втраченою
«Театральна вечірка non stop»
Закарпатський народний хор увійшов у свій 79-й концертний сезон і розпочав підготовку до 80-літнього ювілею
      © 2008-2025 Music-review Ukraine