“Кожен концерт “Віртуозів” – це концерт-відкриття” | Music-Review Ukraine
Головна
Інтерв'ю
“Кожен концерт “Віртуозів” – це концерт-відкриття”
Ботвінов Олексій
Ермінь Йожеф
Комонько Марко
Лук'янець Вікторія
Соколов Валерій
Молодіжний симфонічний оркестр
Кучар Теодор
Сивохіп Володимир
Станкович Євген Федорович
“Кожен концерт “Віртуозів” – це концерт-відкриття”
Міжнародний фестиваль музичного мистецтва "Віртуози" (20 травня -12 червня)
16 травня 2016, понеділок

Володимир Сивохіп, генеральний директор Львівської обласної філармонії, – про нових гостей і давніх друзів, ювілеї і дебюти, ціни на квитки і програму ХХХV Міжнародного фестивалю музичного мистецтва “Віртуози”, який триватиме у Львові з 20 травня до 12 червня


Володимир Сивохіп. Фото з сайту: http://www.lvivpost.net/kultura/n/35675


– Пане Володимире, чим інтригуватимете слухача цього року?

– Фестиваль – це свято чогось нового, навіть якщо це свято повторюється з року в рік. За аналогією зі святами сиру, вина, шоколаду, кави – умовно гастрономічних свят – щороку асортимент може повторюватися, але завжди з’являтиметься щось нове – новий смак, вигляд.

Те саме й зі святом хорошої музики і виконавців, яких насправді багато. Щороку ми змінюємо музичний асортимент, аби бути цікавими нашим слухачам. Програму 35-го фестивалю будували так, щоби презентувати нових солістів, які гратимуть нову музику. Зокрема, представимо кілька синтетичних проектів довкола джазу. В’ячеслав Грязнов запропонує власну версію перекладу для фортепіано і симфонічного оркестру мотивів опери Джорджа Гершвіна “Поргі і Бесс”. А ще на “Віртуозах” лунатиме латиноамериканський джаз у сучасній транскрипції.

В рамках фестивалю до Львова вперше завітають відомий український піаніст Олексій Ботвінов і турецький перкусіоніст Бурхан Очал з успішно зреалізованим у багатьох містах України, Європи та світу проектом “Бах – Гольберг-варіації. Перезавантаження”. Транскрипції музики Баха також будуть прочитані в сучасному джазовому стилі. А в іншому прем’єрному проекті американський скрипаль румунського походження Алехандро Драго запропонує свою версію погляду на історію танго. Відомі мотиви Астора П’яццоли, а також авторську музику він синтезує крізь своє бачення як соліст-скрипаль у супроводі інструментального ансамблю.

На фестивалі представимо різні жанри музики. На замовлення посольства США в Україні наприкінці травня під час Днів Америки у Львові готуємо концерт із кращих фрагментів музики Голлівуду, Бродвею, музики Гершвіна та Бернстайна. Солістка Дюссельдорфської опери Наталія Ковальова разом із оркестром виконає кращі зразки цієї музики.

Концерт вокальної музики представлятиме добре знана українська співачка з Відня Вікторія Лук’янець – улюблениця львівської публіки. Нещодавно в нашому місті вона презентувала проект, присвячений романсам Чайковського. На фестивалі “Віртуози” у її виконанні прозвучить абсолютно нова монопрограма “Шубертіада”, складена з пісенних циклів Франца Шуберта.

Також вперше у Львові скрипаль Валерій Соколов представить новий твір – Концерт для скрипки з оркестром №3 знаменитого українського композитора Євгена Станковича. Кожен концерт фестивалю “Віртуози” – це концерт-відкриття якогось твору, виконавця чи програми.

– А кого з виконавців, які виступатимуть на фестивалі, виокремили б ви?

– Мене часто запитують про найбільшу зірку фестивалю. Відповім риторично – залежить від погоди і того, наскільки ми бачимо небо: на небі багато зірок, всі вони яскраві, просто треба, щоб небо було безхмарним і ці зірки світилися. Вони щоночі світяться, тільки деколи ми їх не бачимо. Скажу ще по-іншому: треба вміти бачити зірку. Фестиваль запрошує багато відомих виконавців, і всіх їх варто називати зірками, не роблячи якогось поділу. Часом велику зірку не знають, бо цікавляться іншим. Зірковість залежить і від наших смаків та уподобань, і від наших знань про тих чи інших виконавців.

Зіркою цих “Віртуозів” особисто для мене є всесвітньо відомий баритон з Великобританії Павло Гунька. Він гастролює провідними оперними театрами світу, виступає з найвідомішими диригентами. Його програма українських солоспівів присвячена класикам – Лисенку, Стеценку, Степовому та сучасним українським композиторам. У концепції програми з промовистою назвою “Світ Тараса Шевченка та Вільяма Шекспіра в українській мистецькій пісні” Гунька покаже найкращу музику українських композиторів на твори світових поетів, чиї ювілеї ми святкували в попередні роки.

– Які ювілеї відзначатимете окремими концертами на фестивалі?

– Ювілеї є наскрізними, коли святкує весь світ, як було кілька років тому з ювілеями Шопена, Ліста. Впродовж року маємо кілька ювілейних дат, серед них – невеликий ювілей Моцарта. Його твори будуть присутні на фестивалі як складова багатьох програм, хоча Моцарта слухаємо завжди. Зрештою, сам фестиваль також святкуватиме свій відносно молодий 35-річний ювілей!

Фестиваль відкриємо музикою Станковича – сюїтою з його балету “Ніч перед Різдвом”. А на закритті відбудеться прем’єра його Скрипкового концерту №3.

Хочу звернути вашу увагу на те, як у фестиваль “Віртуози”, який нібито є фестивалем музики давніших епох, ми інтегрували сучасну музику. Гунька співатиме сонети Шекспіра на музику сучасного українського композитора Олександра Яковчука, і це розширить діапазон виконуваної музики.

Звичайно, Бах, Бетховен, Моцарт, Чайковський – це ті композитори, твори яких виконують з року в рік. Але запрошені солісти дають змогу по-новому послухати ці улюблені твори. Того разу потрійний концерт Бетховена виконають зірки екстра-класу – Назар Джурин (США), віолончеліст, колишній львів’янин, та скрипаль-віртуоз Алехандро Драго (США). За фортепіано сидітиме львівський піаніст-віртуоз, без якого не обходиться жоден фестиваль, Йожеф Єрмінь. Очікую від цього виконання нових емоцій та вражень. А в концертній програмі за участі Джурина, який є ініціатором проекту і прагне показати себе як соліст у різних творах, буде виконаний подвійний концерт Брамса. Як соліст до нього долучиться талановитий львівський скрипаль Марко Комонько. Саме так ми залучаємо щораз більше нових та цікавих солістів молодшого і старшого покоління, які завжди по-особливому можуть подати навіть найвідоміший твір.

– Яким чином філармонійні оркестри будуть задіяні у фестивалі?

– Традиційно функція філармонійних оркестрів на фестивалі – бути супроводом для солістів. Впродовж сезону оркестри виступають у своєму амплуа, виконують великі симфонічні полотна, твори для камерного та струнного складу і показують у першу чергу себе.

А на фестивалі їх завдання – допомагати й підтримувати солістів, аби показати публіці саме виконавців. На відкритті із симфонічним оркестром гратиме знаменита скрипалька, колишня львів’янка, яка тепер живе у США, Соломія Івахів. Вона виступить з диригентом українського походження, який також живе у США, Теодором Кучаром. Вони виконають концерт для скрипки з оркестром Чайковського. А поза тим оркестр виконає сюїту Євгена Станковича. У інших проектах оркестр буде пов’язаний з іменами скрипаля Комонька, віолончеліста Джурина, скрипаля Драго, піаніста Єрміня.

Оркестр “INSO-Львів” виступатиме зі знаменитими солістами: в одному проекті – з піаністом В’ячеславом Грязновим, у інших – зі скрипалем Валерієм Соколовим та співачкою Наталією Ковальовою. “Віртуози Львова” представлять молоду талановиту скрипальку зі Швейцарії Олівію Якобсон. В проекті “Молоді віртуози” колектив, який надзвичайно завзято й амбіційно презентує себе на львівській сцені, – Камерний оркестр Collegium Musicum супроводжуватиме програму талановитої української гобоїстки з Норвегії Марії Карпінець.

Ще один оркестр і наш партнер фестивалю, без якого не обходяться жодні “Віртуози”, – камерний оркестр “Академія” під керівництвом концертмейстера Артура Микитки. Гостями оркестру будуть відома мистецька пара з Ізраїлю – скрипаль Михаїл Вайман і піаністка Діна Йоффе, які виконуватимуть твори Гайдна і Мендельсона.

– Чи змінилися ціни на квитки фестивалю?

– Ціни на квитки у філармонію доволі низькі, адже насправді купівельна спроможність пересічного українця тривалий час не змінюється або стає гіршою. З іншого боку, солісти та учасники концерту наводять приклад того, що в найбідніших країнах квиток у філармонію чи в театр має ціну 10-20 євро, а в Україні – півтора-два. Щоправда, нижній поріг цін ми таки підняли до 50-60 гривень, верхній поріг на деякі концерти сягатиме – 200-250 гривень.

– Хто підтримує фестиваль?

– Бюджетна підтримка з боку обласної влади та департаменту культури з року в рік стабільна, але, на жаль, з роками її масштаб не змінюється. Якщо за умовні 100 тисяч гривень десять років тому можна було запросити десять солістів, купити їм авіаквитки і заплатити гонорари по 500 євро, то зараз цієї суми вистачить заледве на запрошення двох-трьох солістів.

Співпрацюємо з посольствами США, Польщі, Німеччини, Бельгії. Шукаємо підтримки іноземних партнерів, які забезпечують приїзд солістів зі своїх країн, шукаємо й місцевих меценатів. Значну частину витрат фестивалю сподіваємося покрити коштами від продажу квитків.

– Які враження залишають гості від участі у фестивалі?

– Виконавці, особливо ті, які виступатимуть уперше, черпають творче натхнення, хороші враження від нашого міста, публіки та України загалом. Не секрет, що багато хто з них їде сюди, нехтуючи матеріальні стандарти. Їдуть ті, що знають нашу історію та багату культуру. Їдуть, щоби підтримати, поділитися враженнями, а також збагатити власний досвід. І я, власне, їм цього бажаю! Додасть емоцій активна пуб­ліка фестивалю, яка доповнює своєю присутністю це важливе дійство, наповнює зал особливою атмосферою і отримує навзаєм від виконавців масу естетичного задоволення.


Колективи: Молодіжний симфонічний оркестр "INSO-Львів"
Виконавці: Олексій Ботвінов, Йожеф Ермінь, Марко Комонько, Вікторія Лук'янець, Валерій Соколов
Диригенти: Теодор Кучар
Композитори:Євген Станкович
Діячі мистецтв: Володимир Сивохіп
Концертна організація: Львівська обласна філармонія
Концертний зал: Концертний зал ім. С. Людкевича Львівської обласної філармонії
Конкурс (фестиваль): Міжнародний фестиваль музичного мистецтва "Віртуози"
Джерело: Львівська ПоштаДодати: Share on Facebook

Інші:

Василь Крячок, директор Маріупольської філармонії Без кількох днів два місяці був у тому пеклі
Олександр Пірієв, музичний продюсер Маріуполь, як Фенікс, відродиться. Для цього об'єднається весь світ
«Кожен має виконувати свою життєву місію»
Лукаш Гоїк, директор Сілезької опери в Битомі (Opera 'Slaska, Польща) висловив щиру підтримку українському народу в час війни
Світова оперна діва Людмила Монастирська ексклюзивно розповіла, як замінить російську співачку Нетребко та гратиме партію «Турандот» у «Метрополітен-Опера»
Сюжет німецького ЗМІ про Маріупольську філармонію
У США плануються заходи на честь 100-річчя першого виконання "Щедрика" у країні
«На шпальтах “Дня” бачу обличчя країни у всьому її розмаїтті сьогодення»
В органному залі Рівного — музей і галерея. А вітражі — на логотип
ОПЕРІ ПОТРІБНІ МЕЦЕНАТИ
Як Україна вшановує ім’я композитора Мирослава Скорика
Рік без Мирослава Скорика
KharkivMusicFest: организаторы рассказали, как готовили фестиваль в разгар пандемии
В Андріївській церкві відбулася світова прем'єра віднайдених симфоній композитора Березовського
Що потрібно аби з'явився один з найкращих концертних залів Європи?
Cергій МАГЕРА: "Співак постійно вчиться"
Оксана Линів: "Диригент мусить вміти переконувати з першої хвилини"
У Міжнародний день музики тернопільські музиканти - про музику і життя
"Люди не можуть довго бути без мистецтва, як і артисти - без глядача"
Музичний продюсер Олександр Пірієв: Шоу-бізнес не може стати взірцем ідентичності держави
Наталія Петій-Потапчук: про життя Закарпатського народного хору та про те, чому його місія здійсненна
Екатерина Кухар и Александр Стоянов: Мы не можем прожить друг без друга
Мирослав Скорик: Уночі до нас прийшли: "На збори вам дві години". У вагон для худоби посадили і до Сибіру вивезли
Національна оперета України святкує 85-річний ювілей
"Я завжди досягала мети, яку ставила перед собою"
Скрипаль Роман Кім: "Сучасному музиканту не можна бути надто у "формах" та боятися зіграти неправильні ноти"
Кшиштоф ПЕНДЕРЕЦЬКИЙ: "Музика повинна бути живою..."
Володимир СИВОХІП: "Генетичний код нації не заженеш у смартфон"
АНАТОЛИЙ СОЛОВЬЯНЕНКО: ЗРИТЕЛЬ УЖЕ НЕ ВОСПРИНИМАЕТ ГЕРОЯ-ЛЮБОВНИКА, КОТОРЫЙ ВЕСИТ 100 КГ
Харьковское "Лебединое озеро" ошеломило бельгийскую публику
25 жовтня в усьому світі вперше відзначався Міжнародний день опери
Вікторія Московенко про проблему оренди Будинку актора, реставрацію, унікальний акустичний зал та різноманіття заходів
Володимир Шейко про ювілей Симфонічного оркестру Українського радіо: хочеться, щоб з концерту люди пішли просвітленими
"Ми просто були ілюстраторами цього матеріалу": розпорядник хору Верьовки про виступ з "95 кварталом"
На написання "Як тебе не любити, Києве мій!" батькові дали добу - Тамара Шамо
Співачка Тетяна Асадчева втекла із суду до консерваторії. І вже 10 років "іде з піснею до людей"
Kyiv Opera Theatre: директор театру Петро Качанов розповів про ремонт, ребрендинг і новий сезон
Координаторка Офісу з розробки гуманітарної політики Галина Григоренко: музична сфера - закрита, відкривати її є нашим завданням
Диригент Ярослав Шемет: "На першій репетиції треба поводитися як на першому побаченні"
Василь ВОВКУН: "Дайте нам відчуття опери нового століття"
      © 2008-2022 Music-review Ukraine