|
«Мистецтво заради миру!»
ХІІ Міжнародний фестиваль П.І. Чайковського та Н.Ф. фон Мекк
30 квітня 2014, середа
Поширити у Facebook
Саме під таким гаслом відбудеться цьогорічний міжнародний фестиваль П.І. Чайковського та Н.Ф. фон Мекк з 11 по 16 травня в стінах Вінницької обласної філармонії.
Нагадаємо, що дні Чайковського в Браїлові почали проводитися ще 1993 року у маєтку фон Мекк. Згодом, у 2003 році, за ініціативою директора філармонії, покійного нині Віктора Клепікова, та художнього керівника і диригента Георгія Куркова цей захід трансформувався в міжнародний фестиваль, і за цей час він здобув широку популярність та величезну кількість прихильників.
Про творчий поштовх митців до подібного перетворення фестивалю ми запитали у Георгія Куркова:
- Георгію Володимировичу, що Вас надихнуло в далекому 2003 році, разом із Віктором Олексійовичем Клепіковим розширити масштаб «просто днів Чайковського» до такого грандіозного фестивалю, який ми з нетерпінням чекаємо сьогодні?
- Ми вважали, що сам факт неодноразового літнього перебування Чайковського на Вінниччині має відзначатися музично. Також ми прагнули до розширення обсягів пропонованого якісного класичного музичного продукту як з точки зору виконавства, так і з побудови програм.
Залучаючи до співпраці спонсорів і меценатів, ми хотіли продемонструвати роль фон Мекк у життєвому шляху Чайковського і важливість меценатства в нашому сучасному музичному житті. Тому і фестиваль наш носить два імені: Петра Ілліча Чайковського і Надії Філаретівни фон Мекк, як два крила мистецтва – одне з них крило вільної творчості, а друге – її підтримки. Завдяки фестивалю вінницька публіка мала змогу познайомитися з величезною кількістю творів великого майстра, які ніколи не звучали на наших теренах, а також з творчістю композиторів тих країн, чиї громадяни були учасниками нашого музичного свята.
Щороку на фестивалі представлена унікальна програма, яка дивує слухачів як новинками музичного мистецтва, так і самими гостями-учасниками фестивалю.
Так, 11 травня, на відкритті фестивалю у Храмі Пресвятої Марії Ангельської виступить видатний органіст з Угорщини Іштван Елла.
Важливо, що, будучи небайдужими до складної ситуації в країні, філармонія направить частину коштів на підтримку Збройних сил України.
На жаль, у зв’язку з напруженою ситуацією відбудуться зміни в програмі фестивалю. Та, як зазначили організатори: «Приїдуть лише найсильніші духом».
На думку генерального директора філармонії та фестивалю Анатолія Левицького, «ми живемо в часи телезомбування, масової істерії і клонованих охло-проектів як в культурному, так і в політичному сенсі. Мистецтво як прояв неповторності і ексклюзивності людського життя завжди буде необхідним у існуванні людини, хоча б для того, щоб вона зупинилася у своїй буденній біганині за примарами побутових цінностей і торкнулася джерела вічних чеснот. Але, на жаль, звуків ліри не почути за автоматними чергами».
12 травня, у понеділок, у Концертній залі філармонії повинен був відбутися виступ Симфонічного оркестру Ясської філармонії під орудою румунського диригента Адріана Морара.
Але, за порадою румунського МЗС, колектив утримався під поїздки, про що сповістив організаторів лише 28 квітня. Заміст нього на фестивалі виступить Академічний симфонічний оркестр Хмельницької обласної філармонії, диригент та художній керівник Сергій Ліонов.
Наступного дня відбудеться концерт, присвячений 10 річниці вступу Польщі до Євросоюзу. На цьому заході прозвучить камерна музика Чайковського та інших відомих польських композиторів у виконанні музикантів з Польщі - дуету у складі скрипальки Людмили Воробец-Вітек та піаніста Артура Яроня з міста Кельце.
14 травня фестиваль відвідає квартет саксофоністів Національної філармонії України.
15 травня слухачів чекає унікальна коллаборація – Академічний камерний оркестр «Арката», художній керівник – заслужений діяч мистецтв України Георгій Курков, виконає програму під керівництвом литовського диригента Дмітріуса Злотнікаса, в якій вперше у Вінниці прозвучить концерт для струнних Ніно Рота, відома серенада Чайковського та арії з опер Лисенка, Пучіні, Чайковського у виконанні вінницьких співаків.
В останній день фестивалю відбудуться традиційні Браїлівські музичні зустрічі в Музеї П.І. Чайковського і Н.Ф. фон Мекк, що колись був маєтком меценатки, в якому видатний композитор провів чотири чарівних літні сезони.
А на закритті ХІІ міжнародного фестивалю П.І. Чайковського та Н.Ф. фон Мекк, 16 травня, у Вінницькому Академічному музично-драматичному театрі ім. М. Садовського відбудеться вистава «винуватця» фестивалю Петра Ілліча, «Лебедине озеро», яку готують солісти балету Національного оперного театру України.
Можливо, слухачі зможуть відвідати не всі заходи на фестивалі. Тому ми звернулися за порадою до Георгія Куркова, що він, як досвідчений музикант, підказує нашим читачам не пропустити в жодному випадку?: «Звичайно ж раджу відвідати всі концерти! Але особисто я з величезною естетичною насолодою слухаю гру одного з найвидатніших органістів сучасності – Іштвана Елли. Кожен з його концертів – неповторна мистецька подія».
Отже, незважаючи на складнощі актуального становища в країні, всі прихильники класичної музики, піднесеної атмосфери та фантастичних вражень зможуть насолодитись насиченою та вишуканою концертною програмою фестивалю.
Вінницька обласна філармонія з радістю запрошує всіх бажаючих!
Автор: Ірина Куркова
Колективи: Київський квартет саксофоністів, Академічний симфонічний оркестр Хмельницької обласної філармонії, Камерний оркестр "Арката"
Диригенти: Сергій Леонов
Діячі мистецтв: Георгій Курков
Концертна організація: Вінницька обласна філармонія
Концертний зал: Концертний зал Вінницької обласної філармонії
Конкурс (фестиваль): Міжнародний фестиваль ім. П. Чайковського та баронеси Надії фон Мекк
Джерело: Вінницька філармонія
|