Одеська філармонія після обстрілу - масштаби збитків | Music-Review Ukraine
Головна
Стаття
Одеська філармонія після обстрілу - масштаби збитків
Одеська філармонія після обстрілу - масштаби збитків
4 лютого, вівторок
Поширити у Facebook

Внаслідок удару по готелю Бристоль 31 січня постраждали близько 19 пам'яток архітектури, серед яких і одна з головних одеських пам'яток - обласна філармонія. Її будівлю було зведено ще далекого 1899 року за проєктом Бернардацці та спочатку призначалося для біржових торгів. Інтер'єри та екстер'єр були оформлені іменитими скульпторами, а за основу взяли Палаццо Дукале у Венеції. З 1946 року в цій будівлі почала звучати музика.

Наскільки сильно постраждала Одеська філармонія і коли зможе знову повернутися до роботи, дізналися журналісти Новини.LIVE.

Атака на Одесу

31 січня у великій залі Одеської філармонії мав відбутися великий симфонічний концерт - початок планували на 19:00. За збігом обставин захід перенесли, і в будівлі не було людей, інакше би не обійшлося без жертв.

"Нікого не було. Річ у тім, що у п'ятницю, коли це трапилося, о 19:00 мав бути концерт симфонічного оркестру. Але вдень вони сказали, що не встигають дорепетирувати, та попросили перенести концерт на перше число. У нас цей день був вільним, тому ми перенесли. Саме у п'ятницю був лише охоронець, який дивом залишився живим. Він пішов на огляд, тому це його врятувало", - розповідає директорка Одеської обласної філармонії Галина Зіцер.


Будівля знаходиться дуже близько до місця прильоту. Тому не дивно, що руйнування досить масштабні.

Наслідки руйнувань

Поки працівники філармонії з віниками в руках прибирають уламки скла та тиньку, наводячи в залі та приміщеннях порядок, фахівці намагаються оцінити збитки. Найбільше непокоять унікальні вітражні вікна філармонії, які датовані початком двадцятого століття та мають італійське походження. Частина з них були вибиті, ще частина перебувають у дуже плачевному стані.

"Страшно пошкоджені вітражі, датовані початком двадцятого століття. В Одесі дуже мало вітражних вікон, а це вітражне скло має італійське походження, де верхні частини займає скло з розписами, і їх дуже важко поновити. Ми з болем та жахом бачимо це скло вибитим на сцені філармонії", - зазначив реставратор Віктор Куранов.

Вітражі можна поновити, але це досить важка робота. Обсяг ще точно не зрозумілий, поки що відбулась фотофіксація і відповідні звіти вже надіслані для подальшої оцінки.
"Наразі важко сказати, скільки коштів потрібно для реставрації, адже попереду складний демонтаж, консервація та підбір скла. Деякі види скла вже не виробляють. Можливо, навіть треба буде спеціально виготовляти деяке скло", - додав Віктор Куранов.

На щастя, необхідні фахівці в Одесі є, але, оскільки дуже складна і копітка робота, на відновлення можуть піти роки.

Відновлення філармонії

Окрім вітражів, постраждала й сама будівля - по стінах пішли великі тріщини, а величезні автентичні двері вибуховою хвилею просто вирвало разом із коробкою.
"Порушення автентичності, портал вхідних дверей, вітражі та розкриття тріщин, що були раніше, з тріщинами ситуація змінилась. 

Філармонія знаходиться у стані протиаварійних робіт. Станом на зараз необхідно внести зміни, на підставі цього проводити роботи. Це буде етап докомплексної реставрації об'єкта", - розповіла начальниця управління охорони об'єктів культурної спадщини Одеської обласної державної адміністрації Олена Воробйова.

Наразі першочерговим є проведення робіт із консервації будівлі. На вулиці зима, і обіцяють мінусову температуру та дощі, що негативно позначиться на стінах.

"Будуть проведені заходи з консервації віконних прорізів, і це буде зроблено плівкою, фахівцями з реставрації. Це передбачає демонтаж та спеціальне пакування, консервацію вітражів та сортування вибитого скла. Ми вже готові були закривати віконні прорізі з вулиці, але через погодні умови не можемо провести ці роботи, тому що технічна безпеки не дозволяє працювати, коли йдуть опади. Ми плануємо роботу на завтра", - додала Олена Воробйова.


Як тільки будуть замкнені всі вікна в будівлю, знову дадуть тепло, і таким чином рятуватимуть стіни від вогкості. Якщо ж говорити про відновлення в цілому, то ще до обстрілу велися переговори з італійськими фахівцями.

Вони мають розробити проєктно-кошторисну документацію на комплексну реставрацію будинку з відновленням залів, інтер'єрів, мозаїки. На цю мету виділялося 380 млн гривень.

Робота Одеської філармонії

Своєю чергою, колектив Одеської філармонії не сумує. Оскільки роботи з консервації будівлі розпочнуться вже завтра, перший концерт планується на 9 лютого.

"Ми працювали та будемо працювати, буквально днів десять або максимум два тижні для відновлення. Ми будемо робити вся для того, щоб працювати надалі. Декілька концертів вже скасовано, але дев'ятого числа цього місяця за планом очікуємо концерт. Я не можу гарантувати, що ми встигнемо привести до ладу будівлю. Якщо до цього часу встигнемо, то будемо працювати, якщо ні, то будемо скасовувати", - додала директорка Галина Зіцер.

Для прискорення процесу відновлення будівлі буде відкрито спеціальний благодійний фонд. Багато іменитих артистів, які виступали на сцені Одеської філармонії, вже заявили, що хотіли б допомогти. Зараз додаткові гроші не завадять, тим більше що вже зрозуміло - необхідні мільйони гривень, щоб повернути колишню красу.





Автор: Віктор Бабаєнко
Концертна організація: Одеська обласна філармонія
Концертний зал: Великий концертний зал Одеської обласної філармонії, Камерна зала Одеської обласної філармонії
Джерело: Новини Live





Інші:

Одеська філармонія після обстрілу - масштаби збитків
100 років ХНАТОБу: як театр працює в умовах війни
Леся Українка музикою Франца Шуберта
Новий фільм Катерини Горностай СТРІЧКА ЧАСУ обрано до основного конкурсу 75-го Берлінського міжнародного кінофестивалю
Вона була довершеною гармонією: Соломія Крушельницька в авторській розповіді Олександра Балабка
Пам’ятаємо: Івану Карабицю виповнилось би 80!
«Шароварщина – це не те, що ми маємо показати в Європі»
ТОП-10 вистав 2024 року столичної сцени
130 років Борису Лятошинському: що варто знати про відомого українського композитора
Десять поглядів на Різдво: добірка класичної музики
Кропивницька музична школа імені Юлія Мейтуса відзначила 50-річчя від заснування
Тріумф театру у часи викликів:
Станція, або розклад бажань: друга прем’єра за тиждень
Проєкт «Спадок» спільно з Музеєм Ханенків представляє альбом романсів на тексти класиків і обробки народних пісень ХХ століття
Королева українського театру. Як Марія Заньковецька "поставила на місце" Росію ще в XIX столітті і відреклася від родини заради сцени
Актор та керівник головного столичного театру звернувся до українців за кордоном
У Києві відбулася світова прем’єра першої опери Бортнянського, яка вважалася втраченою
«Театральна вечірка non stop»
Закарпатський народний хор увійшов у свій 79-й концертний сезон і розпочав підготовку до 80-літнього ювілею
НОВАТОРСЬКА ОПЕРА-КАБАРЕ «ТГШ. ПОДОРОЖ У ЧАСІ»
ДО 100-РІЧЧЯ ВІД ДНЯ НАРОДЖЕННЯ КОРИФЕЯ УКРАЇНСЬКОГО ОПЕРНО-ХОРОВОГО МИСТЕЦТВА ЛЬВА МИКОЛАЙОВИЧА ВЕНЕДИКТОВА (1924 – 2017)
Станіслав Людкевич і Василь Барвінський, які не дали затихнути українській музиці
Духовність Центральної Європи в музиці: від Пендерецького до Пярта
Мистецтво неможливого
Пам’яті тої «Рути»
«Арсенал» Довженка в Берліні: Історія, яка резонує і через століття
Мельпомена Таврії
Зараз 11 наших людей у війську, - очільник Національної оперети Струтинський
Полон в росії замість фестивалю в США: музиканти з миколаївської 36-ї бригади перебувають у неволі
10 мудрих цитат легендарного актора Богдана Ступки про життя, любов та Україну
Ярослав та Інгігерда. Тисячолітня українсько-шведська історія кохання на фестивалі Bouquet Kyiv Stage- 16 серпня
”ВІД СЯНУ до ДОНУ”
Геніальний тенор
Змушували відкопувати тіла вбитих маріупольців: історія музиканта військового оркестру
Ukrainian Freedom Orchestra втретє зазвучить у світі
У музеї на Кіровоградщині діє виставка, присвячена ювілею відомого композитора і диригента
Опера «Тарас Бульба» лютого патріота Миколи Лисенка. Як її подати світові у час війни з росією?
Українсько-польські музичні мости Фонду “Pro Musica Viva”
ОПЕРА В ЕПОХУ ЗЛОДІЙСТВА
ЄВРОБАЧЕННЯ - МУЗИКА І НЕ ТІЛЬКИ
      © 2008-2024 Music-review Ukraine






File Attachment Icon
1.jpg