Новина |
|
|
|
|
XXIV Міжнародний фестиваль Jazz bez запалює знову: історія тяглістю у понад два десятиліття
11 грудня, середа
Поширити у Facebook
Багаторічною доброю традицією для львів'ян та не тільки стало зустрічати початок зими Jazz bez, цього року вже XXIV міжнародний фестиваль повертатиме до основ слухачів у семи містах України та Польщі, зокрема й у місті свого народження – Львів
Пригадує минуле та розповідає про сьогодення Jazz bez журналістка "Еспресо.Захід".
XXIV міжнародний фестиваль Jazz bez
У XXIV Міжнародному фестивалі Jazz bez беруть участь понад 30 артистів з України, Польщі, Норвегії та Ізраїлю. Цьогоріч музика вільних лунає у Львові, Дрогобичі, Тернополі, Рівному, Києві, Перемишлі й Кракові.
Лейтмотивом фестивалю стало "Повернення до основ". А це означає, що зі сцени звучать надзвичайні поєднання класичної музики й автентичних мелодій, потужного вокалу, традицій та нового.
Фестиваль організовує Інститут стратегії культури та ГО "Вірменська 35" за підтримки Польського Інституту в Києві, Генерального Консульства РП у Львові та Львівської міської ради.
У Львові фестиваль стартував з особливої програми "Українське фентезі", яку творила для глядачів піаністка й композиторка Марія Яремак у супроводі струнного квартету "Liberté". Не менш особливою була й локація проведення. Це Музично-меморіальний музей Соломії Крушельницької з його історичними інтер'єрами, теплим світлом раритетних ламп та музичною наповненістю простору.
Не оминули організатори і наймолодших поціновувачів музики, вони мали нагоду спробувати себе в ролі музикантів разом із диригенткою та музичною педагогинею Іриною Вакуліною.
Загалом тиждень джазу у Львові звучав найрізноманітнішими імпровізаціями від талановитих музикантів України та світу в артцентрі "Дзиґа" і завершився фінальним концертом у Львівській філармонії 8 грудня із незмінною веж 24 роки ведучою Jazz bez Мартою Більською.
"Ця музика поєднує людей, які понад усе цінують свободу і можливість та бажання імпровізувати. Ця музика поєднує тих, хто ставить свій духовний, душевний, інтелектуальний розвиток понад усе. Ця музика об'єднує тих, хто відчуває себе європейцями. Ми пережили революції – і тоді ми давали силу. Ми пережили страшний 2014 рік – і тоді давали натхнення. Ми пережили covid – і тоді ми почали цінувати живе спілкування. Ми ще не пережили, але переживаємо найважчі роки для нашої країни, для кожного з нас. І я пропоную бути в цій музиці для того, аби знайти рівновагу, баланс і силу рухатись вперед і пам'ятати, заради чого все відбувається, адже наша культура – це є наша ідентифікація, – каже ведуча, поміж тим нагадуючи про благодійну складову та збір для ЗСУ. – XXIV Jazz bez, 24 роки я, Марта Більська, з вами. І я знаю, що важливою є ця місійна складова нашого унікального фестивалю. Він народжує нові колективи, нові музичні школи, джазову кафедру, нові ідеї, мрії, натхнення. І тому він має почесне звання знакової події міста".
На концерті творили мелодії, доповнені глибоким, ніжним голосом та фортепіанним звучанням Марініти у супроводі братів Шахара й Інбара Елнатанів у першому блоці.
А другий блок зустрічав глядачів топовою командою, яка об'єднала Норвегію, Польщу та Україну: Ігор Закус, Ярослав Борис, Пйотр Вилєжол та родзинка фестивалю Бендік Хофсет.
"Це така дивна річ, а може в тому і закономірність, що ці всі твори настільки поєднуються один з одним і ця програма стала настільки гармонічною і про одне і те саме, – каже Ігор Закус перед тим, як музиканти заграють його композицію "Колискова", присвячену українським воїнам. – З одної сторони дивно, а з іншої – ми зараз переживаємо спільно із поляками, із норвежцями такі часи, особливо ми на своїй шкірі, а вони з нами і вони думають так само, а їхні думки відображаються в їхній музиці".
Jazz bez повернеться до Львова і не тільки вже за рік, проте джазова музика та спільні творення продовжать звучати щоденно, підтримуючи мрію та віру, втілюючи неможливе та гучно роззвучуючи українську культуру на світовій арені.
Перший і єдиний транскордонний фестиваль в Україні
Від самого свого початку, себто із 2001 року, Jazz bez запалює поціновувачів музики вільних одночасно в Україні та Польщі. Зокрема, перший фестиваль відбувся у Львові та Перемишлі. Проте з кожним роком географія міст розширювалась, зокрема через 10 років свого існування Jazz bez огорнув вже 8 українських та 5 польських міст. А вже у 2014 році кількість міст-учасників зросла до 17, серед них були й звільнені українськими воїнами Слов'янськ, Краматорськ та Дружківка.
І сьогодні, попри темні часи в Україні через повномасштабне російське вторгнення, Jazz bez продовжує запалювали світло музикою хай у меншій кількості міст, їх цього року 7 загалом, проте з надзвичайним ентузіазмом, пропонуючи програму не лише для дорослих, але й для дітей.
Сотні музикантів та тисячі слухачів музики вільних на Jazz bez
Заснований мистецьким об'єднанням "Дзиґа" в цілому та Маркіяном Іващишиним зокрема, фестиваль вирізняється своїм унікальним форматом.
Це своєрідний джазовий марафон, який поєднує у собі сотні музикантів, безліч відтінків джазу та тисячі слухачів. Унікальність полягає у тому, що Jazz bez не лише презентує добре знаних джазових музикантів і запрошує зірок, він завжди відкритий для молодих музикантів. Тут експериментують зі стилями і вибудовують мистецтво майбутнього. Тому фестиваль вже давно став місцем появи ідей та творення нових міжнародних проєктів. Щобільше, багато музичних проєктів творилися й спеціально для Jazz bez.
На фестиваль їхали музиканти, які грають джаз найрізноманітніших відтінків: свінг, ф'южн, бі-боп, етно-джаз, джаз-рок, фанк, кул, фрі–джаз чи імпровізаційна музика. Це також стало своєрідною родзинкою Jazz bez. Власне 2019 року він офіційно переформатувався на фестиваль сучасної імпровізаційної музики.
Упродовж років до музики додавалася поезія, хореографія й театр. Сюди їхали музичні гості зі США, Канади, Куби, Японії, Німеччини, Австралії, Швейцарії, Кот-д'Івуару, Болівії, Бельгії, Італії, Іспанії та ще безлічі країн світу. На сцені завжди можна було очікувати на щось надзвичайно щире, а разом із тим – вражаючого та непересічного.
Фестиваль революції та боротьби
Jazz bez та його творці активно відстоювали громадянські свободи ще з 2013 року, коли розпочалася Революція Гідності. Тоді під час концертів збирали кошти на потреби Євромайдану та говорили про справу українців зі світом. Тим часом 2014 року були концерти миру на звільнених українськими військовими територіях, благодійні концерти для воїнів АТО та волонтерів.
А вже 2022 року чимало з тих українських музикантів, хто виступав на сцені Jazz bez із музичними інструментами в руках, змінили ці інструменти на зброю та стали до лав ЗСУ, щоб боронити Україну від загарбників. Інші ж невтомно збирають кошти для війська за допомогою благодійних концертів, хтось возить автівки та інші необхідні для фронту речі з-за кордону.
Але разом із тим упродовж цих непростих років продовжує лунати вільна музика від Jazz bez у містах України та Польщі, збираючи своїх слухачів, оберігаючи традиції тяглості та певною мірою даючи надію на прийдешність.
Автор: Андріана Стахів
Фото: Андріана Стахів
Джерело: zahid.espreso.tv
|