У Кишиневі завершився фестиваль Схід Опера "Sound of Ukraine" | Music-Review Ukraine
Головна
Огляд
У Кишиневі завершився фестиваль Схід Опера
У Кишиневі завершився фестиваль Схід Опера "Sound of Ukraine"
Захід відбувся у рамках Року української культури в Республіці Молдова
2 травня 2023, вівторок
Поширити у Facebook

З 26 до 30 квітня 2023 року в Кишиневі, у Національному театрі опери та балету імені Марії Бієшу, пройшов фестиваль Харківського національного академічного театру опери та балету ім. М.В. Лисенка / Схід Опера «Sound of Ukraine» в рамках Року української культури в Республіці Молдова. Метою його стало поширення відомостей про українську культуру, ознайомлення з нею якомога більшої кількості глядачів, підтримка українців, які через російську агресію вимушені були залишити Батьківщину.


До Молдови приїхало 160 харків’ян. Представлені були солісти-вокалісти та всі основні колективи Схід Опера – балет, хор, симфонічний оркестр, допоміжний склад.

Відкрився фестиваль гала-концертом «Viva Kharkiv! Viva Ukraine!». У ньому, окрім артистів Схід Опера взяли участь особливі гості – заслужений артист Республіки Молдова, художній керівник Національної філармонії, композитор Маріан Стирча та Олеся Шевченко, дружина Надзвичайного і Повноважного Посла України в Республіці Молдова Марка Шевченка, яка виконала твори цього відомого молдавського автора.

На концерт були запрошені представники органів державної влади й місцевого самоврядування Молдови, дипломатичного корпусу та мистецької спільноти країни.

На урочистому відкритті виступали речник уряду Республіки Молдова Даніель Воде, Надзвичайний та повноважний посол України в республіці Молодова Марко Шевченко, в.о. генерального директора-художнього керівника театру, заслужений діяч мистецтв України Ігор Тулузов, заступник директора Національного театру опери та балету імені Марії Бієшу народний артист республіки Молдова Юріє Матєй, організатор  гастролей ХНАТОБ в республиці Молдова «Платформа Культура» Дан Суручану, а також керівник асоціації громадських ініціатив та спорту Алєксандру Ґискє. 

Ігор Тулузов у своїй привітальній промові на відкритті фестивалю висловив щиру подяку за підтримку українського народу та за можливість взяти участь у заходах Року української культури в Молдові. "Ми сподіваємося, що наші творчі стосунки з Республікою Молдова продовжаться і подальша наша співпраця буде тривалою та плідною. Війна - це завжди руйнація і смерть. Культура - це творення і життя", - зазначив він.

Надзвичайний та повноважний посол України в республіці Молдова Марко Шевченко  зауважив, що "ми є свідками непересічної події – в рамках Року культури України в Республіці Молдова до Кишинева завітав Харківський національний академічний театр опери та балету імені М.В. Лисенка.

Це один з найкращих і найпотужніших театральних колективів нашої держави. Вже рік він виконує важливу культурно-дипломатичну місію в рамках гуманітарного туру «Європейський шлях», знайомлячи європейців з українським мистецтвом, демонструючи близькість культурних кодів". Пан посол запевнив кишинівців, що впродовж тижня їх чекатимуть справжні відкриття: "українські артисти дивуватимуть, надихатимуть та даруватимуть кожному глядачеві неповторні емоції".

Розпочали свій виступ хнатобівці потужно та емоційно  піснею на слова Т.Шевченка "Реве та стогне Дніпр широкий", яка прозвучала у виконанні хору та оркестру театру під орудою заслуженого діяча мистецтв України Дмитра Морозова. У програмі гармонійно поєдналися і твори європейських класиків і музика наших співвітчизників.

Завершували свій виступ харківські артисти трьома дуже значимими для кожного українця піснями - "Гей, пливе кача", "Ой, у лузі, червона калина" та "Молитвою за Україну" (М. Лисенко, сл. О. Кониського). Їх виконував хор під керуванням Світлани Кривич та симфонічний оркестр Схід Опера. У відповідальній ролі ведучого гала-концерту виступив головний режисер театру, заслужений діяч мистецтв України Армен Калоян. У переповненому залі довго не вщухали аплодисменти та вигуки "браво".

Крім гала-концерту в фестивальній програмі були мюзикл-шоу та п’ять вистав – дві оперні («Кармен» Ж. Бізе й «Запорожець за Дунаєм» С. Гулака-Артемовського) і три балетні  («Містерії Пандори» на музику Р. Вагнера, «Білосніжка та семеро гномів» Б. Павловського та «Собор Паризької Богоматері» Ц. Пуні). З відкриття та з балетів "Білосніжка…" та "Собор…" Центральне телебачення Молдови вело пряму трансляцію.

Продовжив фестивальну програму показ балету-пророцтво "Містерії Пандори" на музику Р. Вагнера. Молдавська публіка побачила ексклюзивну постановку, яка була втілена чотири роки тому творчою командою Схід Опера. Через танець та музику артисти розповіли відомий античний міф про прекрасну Пандору, відкриту нею скриньку та жахіття, що сталися після цього.

Ця історія, абсолютна суголосна часові, викликала у глядачів потужні емоції. Їх вражало все: цікава хореографія, де поєдналися класичний та модерний танець, незвичні костюми та сучасна сценографія, візуальні та світлові спецефекти, які дуже вдало зливалися з музикою великого композитора. У головних партіях публіка побачила заслужених артистів України Антоніну Васильєву (Пандора) та Дениса Панченка (Ельпіс).

Під час проведення наступного концерту - мюзикл-шоу "Вогні Бродвея" -  на сцені Національного театру опери та балету імені Марії Бієшу зустрілися герої знаменитих на весь світ постановок – "Цілуй мене, Кет" К.Портера, "Собор Паризької Богоматері" Р. Коччанте, "Привид опери" і "Кішки" Е.Л. Веббера, "Кабаре", "Нью-Йорк" і "Чикаго" Дж.Кандера та інших. У програмі концерту прозвучали популярні пісні з відомих кінофільмів, композиції з репертуару кумирів світової музичної естради.

Всесвітній День танцю артисти Схід Опера відзначили виконанням балету "Білосніжка та семеро гномів", який дуже сподобався юним глядачам та їхнім батькам. А ввечері поціновувачів оперного мистецтва чекала зустріч з одним з найпопулярніших творів оперного репертуару - "Кармен". Надзвичайно напруженим виявився і наступний фестивальний день - після ранкового показу балету "Собор Паризької Богоматері" артисти Схід Опера представили "Запорожця за Дунаєм", що завершив програму фестивалю. Глядачі довго аплодували харківським артистам стоячи. На сцені і в залі з'явилися українські прапори.

А коли головний режисер театру Армен Калоян подякував публіці і завершив свою промову словами "Слава Україні!", зал дружно вибухнув у відповідь: "Героям слава!" Фінальну точку фестивалю поставив Надзвичайний і Повноважний Посол України у Молдові Марко Шевченко: "На жаль, дні української феєрії в Кишиневі завершуються. Я знав тих, хто впродовж усіх п'яти днів був у цьому театрі. Дякую харків'янам за невимовну насолоду, за той український дух, який ви принесли у Кишинів. У мене єдине прохання - приїжджайте ще!".


Концертна організація: Харківський національний академічний театр опери та балету імені М.В. Лисенка
Джерело: Харківський національний академічний театр опери та балету імені М.В. Лисенка



Інші:

Вперше в Одесі: філармонія представила Суму часу та Пісню без слів
«Пригоди Орфея» - французько-українська постановка в Національній опереті України
Дві українські організації в Чехії відзначили ювілеї своєї діяльності
В театрі Франка резентували виставу "Шевченко 2.0"  Харківського академічного театру імені Тараса Шевченка "Березіль".
Відбувся перший концерт нового проєкту від INSO-Львів на сцені Barvy Hall
Концерт «Польська музика в Україні» ансамблю солістів «Київська камерата» під батутою польсько-українського маестро Романа Реваковича
Обговорення дезінформації: показ фільму «Zinema» та дискусія з міжнародними експертами в Торонто
Камерна опера “Русалонька” у “Малярці”
Завершився проєкт з оцифрування кіноархіву «Національної кінематеки України»
У херсонському укритті відбулась прем’єра моновистави
У Венеції оперою GAIA-24 закрили публічну програму Українського павільйону
Композитор зіграв концерт на російській ракеті, компоненти якої замінили на струни
“Вечір аргентинського танго”
У Києві відбувся концерт із нагоди 85-річчя композиторки Лесі Дичко
Рефлексії про втрачене та мрії про майбутнє
Французький віртуоз без нот на відкритті XIV Міжнародного львівського органного фестивалю
У Херсонському укритті провели обряд ворожіння
«Трубадур» – нова версія класики
«Король Артур» від Open Opera Ukraine: у пошуках героїв, сенсів та актуальних меседжів
“Ці діти ще не раз повернуться до концертного залу”
Обʼєднані сакральною спадщиною
Одеська опера тріумфально провела IX Міжнародний фестиваль мистецтв «Оксамитовий сезон в Одеській опері»
У Херсоні показали осінню терапію
Камерний оркестр імені Дмитра Ахшарумова виступив під орудою польського диригента
Зшивання країни нитками культури
Доступний театр: додатки Earcatch і Subcatсh презентували в Національній опереті України
Мікс жанрів
У Харкові пройшов фестиваль "Арфові Барви 2024: акустика та цифрові технології"
Сьогодні на Одещині відкривається міжнародний органний фестиваль ім. Теофіла Ріхтера
Віват, Схід Опера!
В Україні вперше пройшли концерти кримськотатарської симфонічної музики
Веселе хуліганство, але з тонким смаком
Післямова до фестивалю «Два дні й дві ночі нової музики»
Херсонці відвідали музично-терапевтичну програму
Символи війни у творах українських композиторок
Музика австрійського композитара, автора понад ста симфоній, звучала в чернігівській філармонії
Житомирська філармонія відкрила новий сезон виступом симфонічного оркестру з Черкас та столичного квартету тенорів
Національний президентський оркестр виступив у Кропивницькому з благодійним концертом 
У Львівському органному залі тріумфально прозвучав Гімн Незламності українців
З нагоди Дня міста незламний Харків вітали світові оперні зірки. Людмила Монастирська та Олег Злакоман заспівали у великому концерті «Хариків об’єднує серця!»
      © 2008-2024 Music-review Ukraine



File Attachment Icon
502.jpg