З любов’ю, Скорик | Music-Review Ukraine
Головна
Стаття
З любов’ю, Скорик
Бахрітдінова Ксенія
Пилатюк Назар
Львівський камерний оркестр
Пилатюк Ігор Михайлович
Скорик Мирослав Михайлович
З любов’ю, Скорик
16 вересня 2018, неділя

У Львівській обласній філармонії тривають «Дні музики Мирослава Скорика»: це серія концертів і творчих зустрічей мистецької молоді Львова, які приурочені до 80-ліття видатногоa українського композитора.

Програми концертів укладені в незвичний спосіб, адже репрезентують не лише творчість Мирослава Скорика, а й інших українських авторів (М. Колесси, А. Кос-Анатольського, В. Камінського, Г. Гаврилець, О. Козаренка) та музику світових композиторів (у жанрі транскрипції М.Скорика). Таким чином, програми концертів 14-16 вересня окреслили вагомий вплив Маестро на наступні покоління (концерт «Учні та послідовники»), музичну атмосферу Львова, в якій митець сформувався і творив (концерт «Музика Львова»), та навіть захоплення композитора музикою інших авторів, в тому числі – естрадою та джазом («Від класики до джазу: магічний світ транскрипцій Мирослава Скорика»). Лише фінальна програма 19 вересня «Прем’єра – вечір концертів Мирослава Скорика» буде присвячена виключно інструментальним творам митця, в тому числі, відбудеться прем’єра «Речитативу» для скрипки з оркестром.

Зупинимося на враженнях від концерту, в якому поєдналися дві любові митця: улюблена музика різних композиторів та епох і колектив «Академія», з яким Мирослав Скорик співпрацює протягом кількох десятиліть.
Очевидно, не існує композитора, на якого не мала б впливу «чужа» музика, адже кожен митець вбирає звукове середовище свого часу, вирізняючи для себе улюблені твори, напрямки, виконавців. Та не кожен композитор визнає: – «Ось це моя улюблена музика!», – та ще й продемонструє її широкому загалові. Постать та стиль Мирослава Скорика настільки своєрідні, що він не боїться порівнянь, й сміло розповідає світу про свою любов до творів інших композиторів і навіть популярних «хітів».

Щоб дізнатися, що ж так любить слухати митець, не потрібно просити доступу до його домашньої фонотеки. Варто лише поцікавитися жанром транскрипції в його творчості, де понад 60 творів – це обробки улюблених мелодій, як і класичної, так і популярної музики, яку композитор ще з студентських років любить виконувати та продовжує брати участь як соліст у джазових концертних програмах із власних творів.

Отож, на концерті 15 вересня під назвою «Від класики до джазу: магічний світ транскрипцій Мирослава Скорика», прозвучали транскрипції композитора, починаючи від духовної музики ХVIII століття до «хітів» популярної кінця ХХ-го. Умовно транскрипції можна поділити на три групи, і усі вони були представлені у концертній програмі: перша – це обробки музики українських композиторів, друга – транскрипції «класичних» творів інших авторів, й третя – звернення митця до мелодій і ритмів популярної музики та джазу. Таким чином, впродовж одного вечора гармонійно поєдналися транскрипції, парафрази та аранжування композиції «Отче наш» Максима Березовського і Прелюдій на мелодії Джорджа Гершвіна, переклади творів Фридерика Шопена та Макса Бруха і популярних пісень групи «Бітлз», запальні ритми танго Астора П’яццоли та джазові стандарти Дейва Брубека тощо.

З особливою любов’ю Мирослав Скорик творить у цьому жанрі для колективу, якому довіряє першовиконання багатьох своїх творів – Львівському камерному оркестру «Академія». Саме цей оркестр, який формується з числа студентів Львівської національної музичної академії імені М.В.Лисенка, вперше презентував публіці більшість транскрипцій Мирослава Скорика. Варто зазначити, що Маестро є багатолітнім художнім керівником і диригентом цього колективу; керівником і концертмейстером оркестру є Артур Микитка, а диригентом – ректор ЛНМА імені М.В.Лисенка Ігор Пилатюк. Тож впродовж концерту присутні мали нагоду побачити Мирослава Скорика за диригентським пультом, час від часу його батуту переймав Ігор Пилатюк.

Оркестр «Академія», який добре орієнтується в стилі та творчому доробку митця, чудово виконував та втілював задуми композитора, у відповідності до стилю музики та епохи, в яку вона була створена. Чи не кожен номер концерту викликав гучні овації, зокрема, завдяки яскравим виступам солістів – сопрано Національної опери України Ксенії Бахрітдінової-Кравчук (до слова, випускниці ЛНМА імені М.В.Лисенка), скрипалів Назарія Пилатюка та Катерини Назаренко, концертмейстера групи віолончелей оркестру «Академія» Анастасії Мякушко. Улюблені мелодії, що отримали нове прочитання у транскрипціях Скорика, виявилися близькими серцю багатьох слухачів – особливо пісні «Бітлз», музика до фільмів Е.Моріконе та Н.Роти тощо.

«Гадаю, що років через сто українську музику нашого часу назвуть «скориковою добою»», – вважає дослідниця творчості митця, музикознавець Любов Кияновська. Та у творчості для прийдешніх поколінь Маестро зафіксував не лише власний почерк, але й ту любов до музики, яка надихала митця та його сучасників.Автор: Стефанія Олійник
Колективи: Львівський камерний оркестр "Академія"
Виконавці: Ксенія Бахрітдінова, Назар Пилатюк
Диригенти: Ігор Пилатюк
Композитори:Мирослав Скорик
Концертна організація: Львівська обласна філармонія
Концертний зал: Концертний зал ім. С. Людкевича Львівської обласної філармонії
Навчальний заклад: Львівська національна музична академія ім. М. В. ЛисенкаДодати: Share on Facebook

Інші:

Яку музику слухають найрозумніші люди
Українка, що зачарувала Пабло Пікассо
Іфігенія у геріатричному пансіонаті
Нова мистецька школа: шлях у нікуди
Український піаніст, який написав музичні шедеври у концтаборі: вражаюче відео
Тому що не Петлюра, або Як держінституції не підтримали проект з найбільшим потенціалом для промоції України у світі
Історія про кременчуцького хлопчика, який взяв чотири «Оскари»
Перший лавровий вінок для хору Олександра Кошиця з Праги
Як народилася легенда?
Кому варто слухати сумну музику
Творчість Олени Лущик у «музичних прем’єрах сезону»
Вихованка С. Лифаря в Києві
«Український прорив»
Яким буде «Севільський цирульник» у Національній опері
Великий Серж Лифар із Києва: історія життя директора паризької Гранд-Опери
«ФРАНЦУЗЬКА ВЕСНА»: У КИЄВІ ВИКОНАЮТЬ «ЗАСУДЖЕННЯ ФАУСТА»
Музика заради життя: мандрівний скрипаль влаштовує благодійні концерти просто неба
Музей, де можна пізнати і почути Гуцульщину
Виготовив 100 діджеріду. Як мелодія аборигенів змінила життя стоматолога з Вінниці
28 березня 1925 року народився Дмитро Гнатюк
Три несчастливые любви «отца украинской музыки» Николая Лысенко
Музыкальная терапия: полезные свойства классической музыки
Сила 100-літньої "ДУМКИ"
Захоплююча історія Віоли Сміт – 106-річної барабанщиці, яка досі продовжує грати і пити вино
У Львові демонізували Вагнера...
Чи розкриється знову скринька Пандори?
Левко Ревуцький: геній, який знищив свій талант, щоб не танцювати під кремлівську дудку
Як впливає музика на мозок і чи розумнішають від Моцарта?
Священик УГКЦ протягом життя записав понад 4 тис. українських народних мелодій
«Святий Франциск Ассізький» Олів’є Мессіана як духовний досвід
“У селі немає жодної сім’ї, де б хтось не грав у сопілку”. Іван П’ятничук і його сопілкарі
«День» надихає на шедеври
Слова іноді потребують музики, але музика не потребує слів...
Спадщина Січинського: Станіславський «Боян» та українські пісні за крону
Галицька додекафонія: Юзеф Кофлер і Тадеуш Маєрський
Звуки – живі: вони можуть бути цілющими або вбивчими…
Музичні столиці Європи: де послухати академічну музику в Гамбурзі
Методика Сузукі, або Як навчають музики з трьох років
"Кантус" – хор, який дарує крила
Композитор, що вмів дружити
      © 2008-2018 Music-review Ukraine