Новина |
|
|
|
|
VR-вистава "Книги Якова" у La Mama, Центрі Курбаса і ще 5 країнах одночасно
3 грудня, вівторок
Поширити у Facebook
Прем'єра: 6, 7, 8 грудня, 20.00
Київ, Центр Леся Курбаса, вул. Володимирська, 23в, Підвальний театр
Експериментальний театральний клуб НАШi бере участь у міжнародному театральному проекті "Books of Jacob», організованому легендарним експериментальним театром La MaMa , платформою CultureHub і Польським інститутом у Нью-Йорку. Цей проєкт виводить театр на новий рівень через інтеграцію технологій віртуальної реальності, і буде одночасно проходити на сценах у семи країнах – в Україні, США, Польщі, Сербії, Грузії, Казахстані і Греції. Глядачі матимуть можливість зануритися у цю виставу через VRChat або побачити її на фізичних сценах у кожній із цих країн.
"Books of Jacob/Книги Якова" — це квантова, кабалістична вистава за романом польської письменниці, нобелівської лауреатки Ольги Токарчук, яка оживає в новому, трансцендентальному форматі VR. Вистава розповідає історію Якова Франка, єврейського пророка XVIII століття, який переживає екстатичні видіння, подорожуючи Габсбурзькою та Османською імперіями, зустрічаючи єретичний осуд в одну мить і месіанське визнання в наступну. Ця історія розкриває тему трансформації особистості, де Франк постійно змінює свою ідентичність, залежно від людей та обставин навколо нього. Вистава є темною, багатошаровою і екзистенційною, досліджує питання духовності та змінюваної природи людської особистості.
«Books of Jacob/Книги Якова» пропонують захоплюючу панораму багатьох культур, які населяли та змішувалися протягом століть. Персонажі переступають свої традиції, щоб співпрацювати над новою системою мислення.
Колаборація та команда
Концепцію вистави, режисуру і VR-дизайн зробив польський театральний режисер Кшиштоф Гарбачевський, відомий своїми експериментами з поєднання театру і технологій. У 2023 році режисер вперше показав у La MaMa виставу "Books of Jacob», поєднавши фізичний театр і віртуальну реальність. Тепер історію про подорож культурами і релігіями одночасно гратимуть сім театральних труп у семи країнах.
Режисеркою української частини «Книг Якова» (нагадаємо, що герой роману і вистави – самопроголошений єврейський месія, засновник руху франкістів, єретичної течії в юдаїзмі - Яків Франк народився в селі Королівка Чортківського району Тернопільської області) є Романа Соутус. Головні ролі виконують актори Юлія Ліннік (театральне бюро «Тіньова», театр “Нафта”) і Артур Слісаренко (“Культурний погляд”, Харків, театр “Варта”, Львів) .
«Books of Jacob» — це дуже амбітний проект, який об’єднує сім міжнародних локацій за допомогою аудіо, відео та віртуальної реальності, - написав Біллі Кларк художній керівник CultureHub Біллі Кларк. - Кожен театр-учасник залучить на виставу свою власну та онлайн-аудиторію. Театр розсуває кордони і більше не прив’язується до географічної точки . Співпраця з київською компанією НАШi у рамках цього проєкту має величезне значення. Зараз митцям час підніматися, бути солідарними один з одним. Нас можуть розділяти відстані, але ми єдині».
Як дивитися виставу
Режисерка Романа Соутус: «Глядачі ніби дивляться дві вистави – одну перед собою в залі, а іншу - у VR (віртуальна реальність), яка проєктується на стіни глядацької зали. Якови грають у VR-окулярах і бачать навколо себе віртуальну реальність, усі 7 Яковів грають в одному кадрі - по черзі, усі Якови говорять англійською, зате будуть українські субтитри.
Юлія Ліннік і Артур Слісаренко по черзі гратимуть обох персонажів – Якова і його бабусю Єнту. Яків говорить, що месія не буде чоловіком - і в нашій виставі багато квір-інтонацій. Одна з головних ідей вистави – мультиідентичність, месія- аватар, він може мінятися, і в цьому його сила, він не має бути однією річчю, а всіма водночас.
Нашу команду цікавить, що роман написаний про період просвітництва – це перехід від релігійних заборон та нестачі справжніх знань до перебудови суспільства на розумних засадах, опертя на науку і зародження громадянського суспільства, Яков – приклад цього переходу. Зараз ми розуміємо, що не можемо повністю покладатися на розум як на Бога.. тоді яким є наступний крок? Хто новий Бог? Як перетворити цей світ таким чином, як ми його уявляємо? Тінь Трампа у цій п’єсі нагадує нам, як реальність може бути змінена через волю однієї харизматичної особи. Що ми маємо зробити?
Ми отримали текст п’єси від команди в Нью-Йорку, з 25 листопада ми щодня мали синхронні технічні репетиції, - і всю технологічну частину повністю забезпечила команда НАШi.
Цей проєкт – крок від місцевого театру до міжнародної коаліції, ми можемо знайти співпрацю і порозуміння з міжнародними партнерами. Цей формат і цей експеримент дає нам можливості побачити, як поєднати народи і суспільства в цьому живому процесі. Бути разом наживо і співвідчувати ці шляхи разом. Ми відкриваємо вікна, щоб інші люди теж могли розділити це з нами – будувати мости і створювати коаліції».
Експериментальний театральний клуб НАШi, заснований 2023 року, робудовує сучасний, експериментальний, незалежний театр в Україні. НАШi.етк надає незалежним митцям можливості та інструменти, аби втілювати їхні творчі ідеї та створювати власні мистецькі проєкти. Співзасновниця проєкту - театральна експертка, драматургиня Романа Соутус, Співзасновниця та членкиня ради директорів - Софія Ющенко. НАШі.етк частково фінансується за рахунок гранту Державного департаменту США.
Кшиштоф Гарбачевський - театральний режисер і художник-постановник, відомий своїми складними декораціями та інноваційними постановками. Вважається одним із найцікавіших молодих польських театральних режисерів, його роботи були представлені на польських та міжнародних театральних фестивалях. Гарбачевський є членом і засновником художнього колективу Dream Adoption Society, який фокусується на віртуальній і доповненій реальності.
У нью-йоркському театрі La MaMa Гарбачевський поставив «Every Man Jack of You» і «Forgiveness» Еріка Ена (частина циклу Soulographie у 2012 році).
Українські глядачі у листопаді 2024 року мали можливість бачити виставу Кшиштофа Гарбачевського: Івано-Франківський національний музично-драматичний театр імені Івана Франка відкривав театральний сезон виставою «Так звана людяність у божевіллі». Це копродукція Франківського драмтеатру, польського театру ім. Юліуша Словацького у Кракові та німецького театру, де також поєднувалися традиційний театр і VR, а недописану п’єсу видатного польського драматурга Станіслава Ігнація Віткевича дописав ШІ.
Учасники проєкту
USA:
LA MAMA / DREAM ADOPTION SOCIETY
Concept, Director, VR Design – Krzysztof Garbaczewski
Performers – Danusia Trevino, Tomasz Rodowicz
Adaptation – Rébecca Pierrot
Costume Designer – Monika Beilstein
Live VR Music: Jan Duszyński
Avatars – Marcin Kosakowski
Set Design – Krzysztof Garbaczewski
Livestream Camera Design, Light Design - Robert Mleczko
VR Design - Maciej Gniady, Radomir Majewski
CULTUREHUB
DeAndra Anthony – Technical Director
Mattie Barber-Bockelman – Producing Director
Sangmin Chae – Creative Technologist
Billy Clark – Artistic Director
Books of Jacob was developed in La MaMa and CultureHub's Experiments in Digital Storytelling Program
This performance has been made possible through generous support from Trust for Mutual Understanding
Co-presented by The Polish Cultural Institute NY
POLAND:
Center for the Documentation of the Art of Tadeusz Kantor CRICOTEKA
& Divine Comedy Festival
Director: Kamil Białaszek
Performers: Natalia Szczypka, Oliver Woodcock
VR Design: Maciej Gniady, Radomir Majewski
Main Kabbalist: Andrzej Serafin
SERBIA:
produced by: Eho Animato & FMK Belgrade
Ana Konstantinović, Marija Kovačina, Željko Maksimović
with Ana Knezevic… (TBC)
UKRAINE:
Produced by NASHi Experimental Theatre Club
Performers: Yuliia Linnik and Arthur Slisarenko
Director: Romana Isabella Soutus
Art Direction: Lesia Radchenko
Associate Producer & SM: Pavlo Koval
Technical Director: Yaroslav Konko
GREECE:
Director / Choreographer / Cinematographer / Editor - Chrysanthi Badeka
Actor - Kostadis Mizaras
Scientific Advisor for VR Applications / Technical Consultant - Anastasios Theodoropoulos
Scientific Advisor eXtended Reality/ Embodied Human-Computer Interactiοn - Katerina ElRaheb
Supported by MOZ PRODUCTIONS
GEORGIA:
Gurami Ghonghadze and Royal District Theatre • სამეფო უბნის თეატრი
KAZAKHSTAN:
bULt working group and community in Almaty
Participants: Acell Shaldibayeva and Arys Ässem
PR-супровід – Валентина Клименко
+38 0972261997
Val.klymenko@gmail.com
|