|
“Україна. Музика війни”
світова прем’єра від Євгена Станковича
9 жовтня 2023, понеділок
Поширити у Facebook
Ця світова прем’єра від Євгена Станковича стала потужним фінальним акордом закриття XXXIV Міжнародного фестивалю «Київ Музик Фест-2023»
Вчора новий твір класика нашої сучасності презентували провідні колективи країни - Національний симфонічний оркестр під батутою Володимир Сіренка й капела “ДУМКА” (художній керівник і головний диригент – Євген Савчук), соліст - Микола Кушніренко.
«Україна. Музика війни» для симфонічного оркестру і хору - масштабний твір, який потрясає слухачів до мурах по шкірі. Це музика болю за тисячами загиблих і надії на перемогу. Твір складається з трьох частин (лібрето Василя Вовкуна): “Музика війни”, “Колискова для вбитих дітей” і “Псалми війни” на вірші Тараса Шевченка, Ліни Косенко, Василя Симоненка і Псалмів Давида.
Автором ідеї цієї ораторії виступив керманич “ДУМКИ” Євген САВЧУК, розповів, як народжувався цей твір:
- У 2019 році, коли святкували 100-річчя капели “ДУМКА”, ми презентували ряд творчих заходів. Зокрема, у березні, у Шевченківські дні програму, що складалася з творів провідних українських композиторів – Мирослава Скорика, Євгена Станковича, Валентина Сильвестрова, Лесі Дичко, які були написані на вірші геніального поета.
Знаєте, у нас зі Станковичем довга творча співпраця. Практично всі його знакові твори, написані для хору першими виконувала саме наша капела. Нагадаю, про легендарну ораторію “Страсті за Тарасом” масштабний вокально-симфонічний твір, образний зміст якого пройняті глибоким символізмом, а музична мова – мелодичним багатством.
У лібрето Василя Вовкуна були використані тексти Тараса Шевченка, у котрих розкривається драма дегуманізації суспільного життя, розпаду традиційних ідеалів і цінностей. У цьому конфлікті актуалізується і набуває найвищого сенсу людського буття Шевченкова максима «Борітеся – поборете!» як єдиний шлях до визволення...
Я запропонував Євгену Федоровичу, щоб він написав музику і присвятити твір, загиблим на Донбасі. Так з’явилися “Псалми війни”, які були з великим успіхом представлені у Харкові, Києві та Львові у 2019 році.
Нині композитор зробив творчий подвиг і народився його симфонічно-хоровий твір “Україна. Музика війни”, як маніфест, про героїчну боротьбу українців за свободу і незалежність.
Це присвята бійцям ЗСУ, які зараз мужньо воюють з російським окупантами. Це реквієм за тисячами загиблих через повномасштабну війну розв’язану московитами.
Це біль і сльози по закатованих і це заклик від Кобзаря : “Борітеся – поборете! Вам Бог помагає! За вас правда, за вас слава. І воля святая!», а ще впевненість, що Україна переможе супостата, коли у фіналі ораторії лунають гнівні слова Василя Симоненка
“Ви, байстрюки катів осатанілих,
Не забувайте, виродки, ніде:
Народ мій є! В його гарячих жилах
Козацька кров пульсує і гуде!”
Репетиції (через мою хворобу) з хористами “ДУМКИ” проводив мій син Андрій Савчук. Я йому дякую, що допоміг і за хороший професіоналізм.Треба зазначити, що Євген Станкович постає у кожному своєму творі як мудрий філософ і тонкий психолог, лірик і епік, пантеїст і трагік. Через поезію та псалми композитор розкриває множинність змістів сьогоднішнього часу, що поєднують минуле з майбутнім і влучають у саму серцевину нашої духовної енергетики.
Можна процитувати композитора: «Це для мене масштабна чисто в духовному плані робота, тому що я взяв поезію і псалми, які втілюють дуже важливі людські проблеми, філософські проблеми».
До речі, Євген Федорович був на репетиції й залишився задоволеним, як оркестранти і хористи втілили його твір “Україна. Музика війни” у життя. Я впевнений, що ми зробимо запис, аби найбільше людей мали змогу познайомитись з геніальною музикою нашого сучасника, а ще маємо надію презентувати цей твір у різних країнах світу.
Днями, ще одну сторінку з нової спадщини Євгена Станковича презентують у Львівській опері:
14 і 15 жовтня відбудеться прем’єра музично-театрального дійства “Псальми війни”.
Автор: Тетяна Поліщук
Колективи: Національна заслужена академічна капела України "Думка", Національний заслужений академічний симфонічний оркестр України
Диригенти: Євген Савчук, Володимир Сіренко
Композитори:Євген Станкович
Діячі мистецтв: Тетяна Поліщук
Конкурс (фестиваль): Міжнародний музичний фестиваль "Київ Музик Фест"
|