На Черкащині відбувся фестиваль вокально-хорового мистецтва на честь Олександра Кошиця | Music-Review Ukraine
Головна
Огляд
На Черкащині відбувся фестиваль вокально-хорового мистецтва на честь Олександра Кошиця
На Черкащині відбувся фестиваль вокально-хорового мистецтва на честь Олександра Кошиця
26 вересня, середа

Як для кого, а для мешканців села Тарасівка Звенигородського району, що на Черкащині, символом домашнього тепла і затишку в будь-якій точці світу залишаються українські народні пісні в обробці Олександра Кошиця.Саме тут народився славетний диригент і композитор, саме сюди линули його думки впродовж усіх десятиліть еміграції.

І зойк його душі, такий відчутний у спогадах, не залишить байдужим жодного українця. Кошиць хотів жити в Україні, а довелося співати разом із капелою в концертних залах Європи й Америки.

Таким був наказ одного з керівників Директорії УНР, отамана Симона Петлюри, що відправив капелу на чолі з Кошицем у довге світове турне.

У 1985 році з Вінніпега до Тарасівки поклонитися землі, яка виростила геніального диригента, приїжджав його учень — Володимир Пилипів.

Йому вдалося застати старожилів, які співали у хорі Кошиця. Канадійців було декілька. Усі вони дивувалися, чому ім’я славетного сина цієї землі замовчується, чому в селі немає бодай сліду про те, що тут народився і виріс Олександр Кошиць.

Райком Компартії порадив селянам забути про ту зустріч з іноземцями… Лише в 2000 році в Тарасівці розпочалися зміни, пов’язані з відновленням історичної справедливості: було відкрито пам’ятну стелу із зображенням Кошиця, створено шкільний музей і започатковано щорічний фестиваль української народної пісні — тоді ще зі статусом сільського. Вивільнилася українська душа і разом з піснею полинула до небес — туди, де спочиває душа Кошиця.

Українцям-емігрантам доля цієї великої людини нагадує про обов’язок зберігати те, що називається національною пам’яттю. У місцевій школі ви можете побачити унікальну картину Василя Невмитого, який тепер живе у Берліні.

Художник передав сюди портрет Маестро своєї роботи (олія), з таким написом: «Кошиць на хмаринці. Музичний світоч навідався до Тарасівки, щоб побачити, як живе любе село. 2013 рік».

Лише одна ця картина варта всієї роботи аж цілого Науково-дослідного інституту україністики Міністерства освіти і науки, який займається, зокрема, зв’язками з українською діаспорою.

Інституцій такого плану є декілька, зокрема, це Інститут національної пам’яті та Український центр культури Міністерства культури, які планують низку заходів з нагоди сторіччя культурної дипломатичної місії Української республіканської капели на чолі з Олександром Кошицем.

«Буде видано збірник архівних документів із сімнадцяти країн світу, де виступала капела», — повідомила працівник Українського центру культури Тіна Пересунько.

Готується мандрівна виставка про світові гастролі цього уславленого хору. Наприкінці року місцем дислокації одного із заходів стане спеціалізована середня школа №296, в якій працює єдиний в Україні і світі музей Олександра Кошиця.

Утім, якби Маестро навідався сюди, то його найпершим зацікавленням були б не меморіальні таблички, а хорові колективи.

Адже сенсом свого життя вважав просування українських народних пісень, до збирання, обробки і виконання яких доклав чимало сил і вміння. Порадів би також, почувши власні духовні твори.

Найшвидше своєї мети Маестро досяг би, відвідавши днями фестиваль у Тарасівці з офіційною назвою «Обласне свято вокально-хорового мистецтва на честь 143-ї річниці від дня народження Олександра Кошиця». Погодьмося, звучить досить скромно як для такої феноменальної постаті.

Представник Інституту україністики Світлана Бойко висловила побажання, щоб свято набуло статусу національного, а згодом і міжнародного.

«Цей фестиваль, — зазначила вона, — одна з можливостей повернення забутих імен великих українців. Зі свого боку, Інститут проводить міжнародні конкурси з українознавства. Зокрема запрошує до участі в конкурсі учнів 8-11 класів та вчителів середніх загальноосвітніх шкіл, досліджуючи різні грані неординарної постаті Кошиця».

Фестиваль зібрав аматорські колективи з усієї Черкащини, в ньому взяв участь також хор «Просвіта» під керівництвом Раїси Марченко з Києва. Пролунали народні пісні в обробці Кошиця, такі як: «Червона калина», «Ой на горі та женці жнуть», «А вже півні», «Ой на горі пшениченька», «Чуєш, брате мій», «Гей, я козак з України», «В гаю зелененькім» та багато інших.

Не були винятком й українські пісні сучасних композиторів, які стали популярними. Одна з таких — «Пісня про Бандеру» (музика Василя Дунця, слова Степана Галябарди) — прозвучала у виконанні хору «Просвіта».

Незабаром Тарасівку очікує важлива подія, яка внесе позитивні корективи в усю мистецьку тканину краю — місцеві ви­бори, що увінчаються створенням об’єднаної громади.

Очікується, що до неї увійдуть Тарасівка, Шевченкове, Будище і Пединівка. Долучення до громади таких сіл, як Моринці і Боровикове, — бажане, але поки що остаточно не вирішене.

Зі слів сільського голови Раїси Недоступ, місцеві кошти дадуть можливість упорядкувати ділянку, де жили Кошиці — там зберігся дуб, що стояв коло їхньої хати, а також облаштувати співоче поле, прокласти сюди заасфальтовану дорогу.

При цьому осердям мистецького життя майбутньої громади, поза сумнівом, залишатиметься Шевченківська загальноосвітня I-III ступенів школа-інтернат мистецтв та народних ремесел.

Фестиваль показав, що до хорових колективів Черкащини, та й усієї України, приходять «виконавці, чий рівень є не так аматорським, як, швидше, напівпрофесійним», за висловом завідувачки музею Кошиця, керівника хорових колективів «Вирлиця» і «Гагілочка» київської середньої школи №296 Світлани Литвинової.

А головне, що в сьогоднішній Україні попит на українську народну пісню зріс і продовжує зростати, що показали останні гастролі хору «Просвіта» у прифронтовому Маріуполі. І фестиваль у Тарасівці закінчився правильно — оплесками стоячи і скандуванням «Слава Україні!» — «Героям — слава!» Маестро залишився б задоволеним.


Джерело: Україна молодаДодати: Share on Facebook

Інші:

Від бароко до сучасності
Школярi долучились до культурно-освiтнього проекту SmArt
Мистецтво - у світлі свічок
Полтавська обласна філармонія відкрила свій 75-й сезон
З нагоди Міжнародного дня музики у Борисполі виступив струнний квартет
Прем'єра у Чернівцях. Євсебій Мандичевський повернувся додому
У Черкаському національному університеті відбувся концерт академічної музики
У Чернігові відбувся творчий вечір Андрія Рекуна
У Тернополі вшанували Соломію Крушельницьку
На Черкащині відбувся фестиваль вокально-хорового мистецтва на честь Олександра Кошиця
Ексклюзивне шоу з зірками світового балету зібрало аншлаг у Національній опері України
Тепер – національна!
До 80-річчя українського Маестро Скорика у Львові з аншлагом відбулась тетралогія філармонійних концертів
У Львові концертували юний піаніст із Монреаля та диригент із Пекіна
Київський театр опери і балету для дітей та юнацтва привернув увагу світових опер
У Чернігові відкрили 75 концертний сезон
Ораторія Ігоря Щербакова прозвучала у Кропивницькому
Блискучий виступ українського оркестру у Швейцарії
Нова опера в заповіднику "Давній Галич"
Фестиваль органної музики завершився у Рівному
У Львові переглядали фільми під орган
Львівський оркестр взяв участь у запису британського проекту
В Устилузі у музеї Стравінського дав концерт піаніст з Німеччини
Класика під... парасольками
LvivMozArt – мистецтво, що змінює світ
На фестивалі LvivMozArt представили прем’єру опери Бортнянського "Алкід"
Житомир із лекцією відвідав американський композитор
Уроки історії та... балет
"Коли цвіте папороть" забороняли 40 років
Проект "Шляхи дружби" на Софійській площі
У Миргороді відбулося урочисте відкриття Міжнародного музичного фестивалю “В гостях у Гоголя”
Харківська філармонія завершила 89-й сезон у новому Органному залі
"Повертаємо Україну до європейської сім'ї": на Софійській площі американський актор декламував "Портрет Лінкольна"
Порошенко нагородив голлівудського актора Малковича орденом
Тисячі киян слухали на Софійській площі концерт «Шляхи дружби. Равенна–Київ»
1 липня на Софійській площі відбулася знакова мистецька міжнародна подія – концерт Міжнародного проекту «Шляхи дружби. Равенна–Київ» під орудою видатного митця сучасності, диригента Ріккардо Муті (Італія) за участю актора Джона Малковича (США)
Сумчани в сімнадцяте зустрічають фестиваль духової музики «Сурми України»
Учні – Великому вчителю
Піаністка з Індії влаштувала для полтавців незвичний концерт
“Операфест Тульчин 2018” зібрав кращих вокалістів України
      © 2008-2018 Music-review Ukraine