Провідна солістка Національної філармонії Ольга Чубарева об’єднала країну піснями народів України | Music-Review Ukraine
Головна
Стаття
Провідна солістка Національної філармонії Ольга Чубарева об’єднала країну піснями народів України
Чубарева Ольга
Національний академічний оркестр народних інструментів України
Провідна солістка Національної філармонії Ольга Чубарева об’єднала країну піснями народів України
26 квітня 2014, субота
Поширити у Facebook

Майже місяць на Європейську площу в Києві з фронтової стіни Українського дому дивиться гігантський синьо-жовтий плакат із написом «Україна єдина».

Щодня, йдучи на роботу у Національну філармонію, його помічала заслужена артистка України Ольга Чубарева і думала, що б таке зробити, щоб Україна і справді стала єдиною. Ніхто не відміняв правила, що кожен має робити те, що він уміє. Ольга Чубарева — талановита співачка (сопрано), яка може своїм голосом причарувати будь-кого — від найвибагливішого меломана до абсолютного музиконенависника.

Тому ідея з концертом «Україна єдина» народилася не просто так. Втілений задум Олі перевершив усі сподівання. 23 квітня упродовж півтори години у колонному залі ім. Лисенка вона зробила те, що до цього часу не вдавалося ніяким політикам і дипломатам.

Піснями народів України Ольга Чубарева об’єднала нашу країну від сходу до заходу, від півдня до півночі, показала її багатобарвність, міць і неповторність.

Я тебе не проміняю. Тому що ти рідна
Ольга Чубарева не належить до диванних патріотів. І хоча вона не раз розказувала, що у ній тече змішана кров і що відчуває себе людиною світу, проте Україну співачка любить понад усе. І це не пустослів’я. Уявіть собі красуню, фото якої може прикрашати найтиражнiшi журнали світу, афіші найкращих залів по всій Європі та Америці. Від її вроди, без перебільшень, чоловіки тануть як сніг на сонці. А тепер додайте до жіночої краси голос, який має широкий діапазон і дає змогу виконувати музику найрізноманітніших епох і жанрів — як камерну, так і оперну, зокрема авангард. У сумі цих доданків Ольга Чубарева отримує сотні пропозицій і можливостей виїхати за кордон і вповні реалізуватися на світових сценах. Але вона вибрала творчий шлях талановитого артиста в Україні, який дуже часто тернистий і жертовний.

Співачка багато їздить із концертами і настільки активно гастролює, що практично живе на багато країн. Слід відзначити, що на Заході поцiновувачiв академічного вокалу чимало. Як не крути, а українським співакам значно приємніше виступати в Європі, ніж на рідній землі. «Ти відчуваєш, що ставлення до опери й оперних співаків зовсім інше. Мене, наприклад, просто потрясло, коли жінки кидалися цілувати мені руки. У нас і чоловіки-то не завжди на такий жест здатні, а там — жінки, зі сльозами на очах припадають до тебе, дякують... Відчувається, що публіка цінує і розуміє класику», — в одному з інтерв’ю зізналася Ольга Чубарева.

Та які б солодкі гастролі не були, співачка щоразу повертається в Україну. Бо любить. Оля народилася в далекому Казахстані, в Кустанайськiй області, де прожила до 11 років. Становлення її як музиканта та оперної співачки проходило вже в Україні. Ось звідси і ця несамовита любов до нашої єдиної країни. Виховувалася у творчій родині. Закінчила школу з медаллю, здобула дві вищі музичні освіти: у Рівненському педагогічному інституті — як піаністка і в Харківській консерваторії — як оперна співачка. Стала переможцем 10 міжнародних та національних конкурсів, першим в Україні стипендіатом Вагнерівського фестивалю в Байройті (Німеччина), володаркою гучних титулів і державних нагород. Досягнувши таких успіхів, вона не проміняла Україну. Тому що для неї Україна рідна та єдина.

«І гордо скажеш: землі ці — мої!»
Після третього дзвінка у залі не погасили світло, як це заведено робити на початку концерту. Сцена була порожня. І тут зі всіх боків почали виходити музиканти з Національного академічного оркестру народних інструментів України у розкішних вишитих костюмах. Мелодія запорізького маршу до глядачів доносилася уже із-за лаштункiв. Музиканти грали на ходу. Втомлена після робочого дня публіка відразу усміхнулася і підхопила мелодію оплесками. Контакт між сценою та залом налагодився з перших акордів. А далі наростав iз кожною мелодією все більше. Ближче до завершення глядачі й музиканти були наче одна велика родина. Всім хотілося танцювати, спілкуватися та обійматися. Ольга Чубарева була наче та Гандзя з однойменної пісні — цяця, молодичка, білолиця, птичка, мила, як голубка. Так і хотілося запитати Олю, уквітчану рожевими трояндами, словами з пісні: «Ой, скажiте, добpi люди, що зi мною тепеp буде? Чим ти мене напоїла? Чи любистком, чи чаpами, чи солодкими словами?».

Та співачка ніби й не помічала захоплення публіки і вправно продовжувала у себе закохувати різні народи України. Спочатку вона полонила серце грузинів, виконавши «Тбілісо» Реваза Лагідзе мовою оригіналу. Далі глядачі ледве всиділи на місці під час виконання оркестром грецького народного танцю «Сіртаки». Міністр культури Євген Нищук під час цієї мелодії повернувся до політика Олександра Мороза, що сидів позаду нього: «Так і хочеться піти у танок, еге ж». Після веселої мелодії Оля Чубарева умиротворила публіку піснею Наомі Шемер «Золотий Єрусалим». А тоді знову змусила всіх танцювати, виконавши єврейську народну пісню «Хава нагіла».

Коли оркестр завершив «Полонез» Войцеха Кілара, філармонія на кілька хвилин перетворилася на вірменський храм під час молитви. Ольга Чубарева заспівала вірменську народу пісню «Горовель». Їй акомпанував на дудуці відомий музикант, друг співачки Армен Костандян. Дудук — східний духовний інструмент із надзвичайно красивим тембром, він виразно і чуттєво підкреслює емоції, закладені в народних наспівах. Дудук у руках Костандяна солодко бентежив душу. В уяві виринали вірменські храми, церковні співи або ж молитва ченця десь високо в горах. Потім ще був угорський «Чардаш» у варіанті Вітторіо Монті, білоруська народна пісня «Косив Ясь конюшину», де музиканти з оркестру грали на справжніх косах, українська народна пісня «Ходила я по садочку». А молдавські народні мелодії «Дойна» і «Жайворонок» народний артист України Георгій Агратіна на сопiлцi «виспівав» шпаком навесні, висвистав солов’єм, викував зозулею.

Поміж піснями різних народів, які дружно і в ладу живуть з давніх-давен на території України, зі сцени зачитали вірш Михайла Шевченка «Про землю»:
О, так обмилувавши землю рідну,
За неї встанеш твердо і побідно,
Мечем окреслиш меж її краї
І гордо скажеш: землі ці — мої!
...Не полюбивши землю цю і хату,
Не дайбо на землі цій доживати!
«Цей концерт я присвячую багатонаціональному, мудрому, відважному народові України. Ми ніколи не дамо нашу країну розірвати на шмаття», — наголосила Ольга Чубарева і заспівала російську народну пісню «Черный ворон, что ты вьешься над моею головой? Ты добычи не добьешься, черный ворон, я не твой!». Оля так розчулилася боротьбою воїна зі смертю, що до кінця пісні її обличчя було мокре від рясних сліз.

«Цей народ непереможний»

Концерт «Україна єдина» Ольги Чубаревої завершився двома знаковими для народу піснями — жалобним гімном Майдану «Пливе кача по Тисині» та «Ще не вмерла», який за останні півроку став найбільш оптимістичною піснею і справжнім, уже не просто офіційним, народним гімном України. Упродовж двох останніх пісень зал стояв і плакав.

Плакав від жалю і скорботи, згадуючи Небесну сотню, і плакав від радості, що ми непереможні й наші вороженьки згинуть, як роса на сонці. «Слава героям, які віддали життя за нас із вами. Я би дуже хотіла, щоб Україна вистояла у такий важкий час. Вічна пам’ять героям! Слава Україні!» — попрощалася із глядачами Ольга Чубарева.

Дорогенька Олю, твої слова — та й Богу в вуха. Щоб Україна, єдина і багатобарвна, вистояла і процвітала. Хай буде так!


Автор: Ольга Жук
Колективи: Національний академічний оркестр народних інструментів України
Виконавці: Ольга Чубарева
Концертна організація: Національна філармонія України
Концертний зал: Колонний зал ім. М.В. Лисенка Національної філармонії України
Джерело: Газета "Україна молода"



Інші:

100 років від дня народження видатного українського оперного співака Дмитра Гнатюка
Фестиваль-Премія ГРА оголосив лонгліст
Хореографка Катерина Курман — про нову постановку "Соляріс" у Львові та сучасний балет
Сто п’ять миттєвостей успіху
Повітряні коридори життя
«Два кольори душі Дмитра Гнатюка»
Вінницька дослідниця Лариса Семенко видала унікальну монографію про Леонтовича
«Letters and Notes». Музика Грабовського на Ukrainian Contemporary Music Festival
«І в той момент стався вибух»: нові свідчення про російський авіаудар по драмтеатру у Маріуполі
Як дивитися оперу
26 лютого день пам'яті Костянтина Данькевича
Музиканти Київського симфонічного оркестру стали біженцями у Німеччині, але збирають повні зали на своїх концертах
Як народжується балет «Соляріс» Олександра Родіна?
Що запорожець робив за Дунаєм? Історія культової української опери та її видатного творця
Бетховен присвятив кілька своїх симфоній другу-українцю: хто це був
Ігор Шамо відмітив би ювілей
Олена Михайлівна Потапова відмітила ювілей
ДРУГИЙ ВСЕУКРАЇНСЬКИЙ КОНКУРС НА НАПИСАННЯ І ПОСТАНОВКУ КАМЕРНОЇ ОПЕРИ У ЛЬВІВСЬКІЙ НАЦІОНАЛЬНІЙ ОПЕРІ
Корифейка української опери
11 лютого 1938 року в селі Довбиші Баранівського району Житомирської області народився видатний український хоровий диригент і композитор, Народний артист України Анатолій Пашкевич
Фільм Анастасії Фалілеєвої «Я померла в Ірпені» отримав нагороду на найбільшому в світі фестивалі короткого метру
Одеська філармонія після обстрілу - масштаби збитків
100 років ХНАТОБу: як театр працює в умовах війни
Леся Українка музикою Франца Шуберта
Новий фільм Катерини Горностай СТРІЧКА ЧАСУ обрано до основного конкурсу 75-го Берлінського міжнародного кінофестивалю
Вона була довершеною гармонією: Соломія Крушельницька в авторській розповіді Олександра Балабка
Пам’ятаємо: Івану Карабицю виповнилось би 80!
«Шароварщина – це не те, що ми маємо показати в Європі»
ТОП-10 вистав 2024 року столичної сцени
130 років Борису Лятошинському: що варто знати про відомого українського композитора
Десять поглядів на Різдво: добірка класичної музики
Кропивницька музична школа імені Юлія Мейтуса відзначила 50-річчя від заснування
Тріумф театру у часи викликів:
Станція, або розклад бажань: друга прем’єра за тиждень
Проєкт «Спадок» спільно з Музеєм Ханенків представляє альбом романсів на тексти класиків і обробки народних пісень ХХ століття
Королева українського театру. Як Марія Заньковецька "поставила на місце" Росію ще в XIX столітті і відреклася від родини заради сцени
Актор та керівник головного столичного театру звернувся до українців за кордоном
У Києві відбулася світова прем’єра першої опери Бортнянського, яка вважалася втраченою
«Театральна вечірка non stop»
Закарпатський народний хор увійшов у свій 79-й концертний сезон і розпочав підготовку до 80-літнього ювілею
      © 2008-2025 Music-review Ukraine






File Attachment Icon
101003_501.jpg