|
Скорик, велика прем'єра
Мистецький проект "Три С" (Скорик, Станкович, Сильвестров)
23 квітня 2016, субота
Поширити у Facebook
У травні-червні в Україні продовжить свій розбіг мистецький проект "Три С" (Скорик, Станкович, Сильвестров), що недавно стартував у столиці. У Львові, Івано-Франківську, Чернівцях, Вінниці, Дніпропетровську, Харкові, Житомирі відбудуться концерти-імпрези Мирослава Скорика, в рамках яких, зокрема, світова прем'єра його Концерту № 2 для Віолончелі з оркестром (соліст — Олександр Пірієв).
У різних містах — різні диригенти: Хобарт Ерл, Йосип Созанський, Юрій Янко, Володимир Шейко.
Ідея проекту "Три С" не така вже й нова. Концерти під такою назвою проводили раніше і Національна спілка композиторів, і Національна філармонія України. Але вперше творчість цих знакових для українського музичного мистецтва авторів дала поштовх цілому масштабному, довготривалому — розрахованому загалом майже на два роки проектові, що по суті є серією концертів, географія яких охопить, практично, всю Україну.
Проведення проекту передбачає три етапи, кожен із яких пов'язаний з ім'ям одного з героїв. Коли говорити стисло, то концертну програму, в центрі якої — твори того чи іншого композитора-класика, спочатку представляють у Києві, а потім кілька місяців вона мандрує державою.
Як розповів автор ідеї проекту Олександр Пірієв, в основі концепції концертних програм — "поєднання творів видатних українських митців із шедеврами світової класики, які характером і музичною мовою певним чином наближені до сфери творчих пошуків кожного з українців".
Так, музика Мирослава Скорика прозвучала в інтонаційному контексті французьких імпресіоністів Клода Дебюссі ("Післяполудневий відпочинок фавна") й Моріса Равеля ("Болеро"), які, за свідченнями Мирослава Михайловича, вплинули на його становлення як композитора, а також Джорджа Гершвіна ("Рапсодія в стилі блюз" для фортепіано з оркестром, соліст — заслужений артист України Йожеф Ермінь): оскільки, як відомо, Скорик — давній і палкий знавець та прихильник джазу, концертує як джазовий піаніст.
Забігаючи наперед, скажемо, що, поряд із Євгеном Станковичем, чиї концерти відбуватимуться восени цього року, фігуруватиме ім'я Дмитра Шостаковича. А разом із творами Валентина Сильвестрова навесні 2017-го звучатиме музика Франца Шуберта й Густава Малера. За задумом авторів проекту, це має стати додатковим підтвердженням того, що ми є невід'ємною частиною великого музичного світу.
У виконанні Заслуженого академічного симфонічного оркестру Українського радіо під орудою народного артиста України Володимира Шейка у концерті звучить Триптих Мирослава Скорика на теми зі славетної кінострічки Сергія Параджанова "Тіні забутих предків" і Два каприси з циклу "24 каприси" Нікколо Паганіні — Мирослава Скорика.
Кульмінація — прем'єра Концерту № 2 для віолончелі з оркестром Мирослава Скорика, написаного спеціально для Олександра Пірієва.
Композитор знову звернувся до жанру віолончельного концерту після понад тридцятирічної перерви.
Музика вражає. У її емоційній палітрі яскраво віддзеркалилися події і суспільні настрої в Україні останнього часу. Особливо запам'ятаються невимовно виразні драматичні монологи віолончелі, що звучали, як голос самого композитора, його глибоко філософські роздуми над долею свого народу і країни...
Справжнім подарунком для публіки стало натхненне виконання славетної "Мелодії" в аранжуванні для віолончелі з оркестром, яке присутні зустріли стоячи й відзначили шквалом овацій.
Проект "Три С" — це насамперед абсолютно новий формат промоції найкращих досягнень сучасного українського музичного мистецтва.
Захоплює передусім масштаб. Уявімо лишень на хвилину, яку широку аудиторію отримає в результаті таких масових концертних показів у різних регіонах країни наша національна музична класика! І, що показово, це не суто комерційний, а насамперед соціально спрямований проект із чітко окресленою концертно-просвітницькою програмою. Презентація шедеврів легендарних композиторів у містах України — це і формування нової слухацької аудиторії, і розширення географії шанувальників саме українського класичного продукту.
Автор: Ольга Голинська
Колективи: Заслужений академічний симфонічний оркестр Національної радіокомпанії України
Виконавці: Йожеф Ермінь, Олександр Пірієв
Диригенти: Володимир Шейко
Композитори:Мирослав Скорик
Концертна організація: Національний академічний театр опери та балету України імені Т.Г. Шевченка, Національний портал академічної музики “Music-review Ukraine”
Концертний зал: Глядачевий зал Національної Опери України
Джерело: Газета "Дзеркало тижня"
|