“Вціліле” | Music-Review Ukraine
Головна
Новина
“Вціліле”
“Вціліле”
Так називається виставка, яка представлена у холі Національного театру ім. Івана Франка
8 вересня, неділя
Поширити у Facebook

Відкриття цього мистецького проєкту розпочалося з музично-перформативного показу, присвяченого роботам, що вціліли після влучання російської ракети у Київську державну академію декоративно-прикладного мистецтва і дизайну ім. Михайла Бойчука 25 березня 2024 року.

Під музичний супровід видатного українського бандуриста Романа Гриньків молоді митці нагадали представникам ЗМІ про легендарну особистість - Михайла Бойчука, українського художника, маляра-монументаліста, засновника самобутньої школи українського мистецтва «бойчукізм», лідера групи «бойчукістів». Він був членом Наукового товариства імені Шевченка, Українського наукового товариства. одним із засновників монументального мистецтва України XX століття. І водночас Михайло Львович є одним із найменш знаних і досліджених митців: наприкінці 1930-х радянська влада розстріляла Бойчука, його дружину та майже усіх його учнів, а мистецький доробок бойчукістів знищила! І от через понад 80 років спадкоємиця радянського терору - росія повернулася повномасштабною війною в Україну і зруйнувала заклад, що має його ім’я.

Нагадаємо, імʼя Михайла Бойчука Академії декоративно-прикладного мистецтва присвоїли ще у 1999 році. До заснування й розвитку закладу також був причетний Микола Рокицький, один з небагатьох учнів Бойчука, якому вдалось уникнути розстрілу. Сама Академія сповідує принципи, що їх дотримувався і Бойчук – дослідження і відтворення традицій виходячи з сучасних викликів.

-Сторіччями Росія знищувала українських митців: вбивала, репресувала, забороняла їм творити, руйнувала чи привласнювала собі їх роботи. І зараз, майже так само, як і сторіччя тому, українське мистецтво нищиться внаслідок ворожих дій Росії. Сотні вбитих митців, тисячі знищених творів, десятки тисяч нестворених проєктів… Але українці звикли творити всупереч усьому – попри репресії та цензуру, попри щоденні обстріли наших міст, ми створюємо неймовірні речі, що лише підкреслюють нашу силу і культурну ідентичність – розповів про виставку її ініціатор, генеральний директор Націчоналтного театру ім. І. Франка Євген НИЩУК.

Мистецький проєкт “Вціліле” проходить за підтримки Українського культурного фонду. На виставці представлені вцілілі експонати, створені студентами академії - живописні роботи, монументальні та декоративно-прикладні твори. А також документальні кадри, що засвідчують злочинні дії Росії, спрямовані проти українського народу. Окрім цього, глядачі зможуть побачити короткометражний фільм, присвячений цим драматичним подіям.

-Ми дали проєкту символічну назву “Вціліле”: вціліле після ракетного удару, вціліле після загибелі тисяч українських митців, вціліле після 370 років неперервної війни. І оце “Вціліле” – лише одна піщинка на неозорому березі нашої екзистенції. А у її контексті неймовірно важливо зберегти і артефакт досвідченого Майстра, і школярські шкіци студентів-початківців, що стануть Майстрами завтра», - розповів куратор виставки, режисер Тарас ЖИРКО.
Ректорка Київської державної академії декоративно-прикладного мистецтва і дизайну імені Михайла Бойчука Олена ОСАДЧА розповіла, що внаслідок російського обстрілу було зруйновано мистецький фонд дипломних робіт випускників, що збиралися впродовж 80 років. Більшість робіт досі залишається під завалами архіву.

-Представлені в експозиції твори належали до “золотого фонду” дипломних робіт, деякі з них зберігалися у фондах кафедри монументального і станкового живопису. Ці понівечені та пошматовані твори – ще одне свідчення культурного геноциду українців з боку Росії. Адже і сто років тому паростки бойчуківського древа були спиляні радянською тоталітарною системою, яка фізично знищила і духовного лідера унікальної школи українського монументального мистецтва Михайла Бойчука, і художників-однодумців, які входили до його найближчого кола”, – зазначила Осадча.
Виставка “Вціліле” діятиме до 30 вересня.
















Інші:

У Львівській філармонії розпочинаються 30. «Контрасти»
У Полтаві відбудеться історична премʼєра Третьої симфонії Бориса Лятошинського
Івано-Франківська обласна філармонія імені Ірини Маланюк відкриває ювілейний 85-й сезон
Канадська диригентка Кері-Лінн Вілсон стала головною диригенткою провідного камерного оркестру України "Київська Камерата"
Прем'єри і квіти - у Запорізькій обласній філармонії яскраво відкрили ювілейний концертний сезон
Львівський органний зал запрошує на концерти при свічках
Українські сакральні піснеспіви XVIII століття звучатимуть в українській Лаврі
Ретроспективні програми Івано-Франківського міжнародного фестивалю короткого метру 4:3
В Одеському оперному театрі відбудеться вечір балету
Шевченківська премія потребувала оновлення: про зміни пояснює голова комітету Євген Нищук
Український музей сучасного мистецтва / UMCA та Український Дім відкривають велику музейну ретроспективу Тіберія Сільваші
Композитор, що пережив окупацію Херсона
Фестиваль одного дня: Arnold Schönberg 150
Загинув Сергій Павліченко – майстер народних музичних інструментів
Фестиваль української камерної музики у Кельні оголосив програму
“Вціліле”
«Острів скарбів» - трилер для усієї родини
Помер директор Дніпровського театру опери та балету Костянтин Пінчук
IX Фестиваль мистецтв «Оксамитовий сезон в Одеській опері»
“О’кей, Мойшо!”
“Аполлон у масці” у Львівському органному залі: шведська класика зазвучить українською
НАЦІОНАЛЬНА ФІЛАРМОНІЯ ВІДКРИВАЄ 161-й СЕЗОН СВІТОВОЮ ПРЕМ'ЄРОЮ
XХVІ Міжнародний театральний фестиваль «Мельпомена Таврії»
Співак і волонтер Віктор Бронюк очолив Вінницьку філармонію. Які плани має?
Мистецтво Харкова у Франківську
Львівська філармонія анонсує у вересні концерти нового сезону
Національна філармонія України розпочинає свій 161-й сезон
На фронті загинув актор Дніпровського національного театру Андрій Касьянов
Осінь у Львівському органному залі: 45 подій у вересні!
Ювілейні «Дні Української Музики у Варшаві»
Вереснева афіша Національної опери України
Зупинилося серце Юрія Зільбермана – багаторічного очільника Vladimir Horowitz Piano Competition.
Херсон - “Місце сили”
«АЗОВСТАЛЬ. Полонені. Заручники війни»
Фестиваль класичної музики «Mariupol Classic»
ПРОЄКТ «ХАРКІВ ОБ’ЄДНУЄ СЕРЦЯ!»
Театральний фестиваль «Мельпомена Таврії» розпочнеться 7 вересня - що у програмі
Присвятила Львівській опері майже 40 років: померла заслужена артистка України Наталія Величко
Фестиваль «Про Українське» в Українському Домі 22–25 серпня
СИМФОНІЯ НЕЗАЛЕЖНОСТІ
      © 2008-2024 Music-review Ukraine




File Attachment Icon
_KAN1017.JPG