Cвітла пам‘ять маестро | Music-Review Ukraine
Головна
Стаття
Cвітла пам‘ять маестро
Власенко Аллін
Cвітла пам‘ять маестро
30 червня видатному українському диригенту і педагогу Алліну Власенку мало б виповнитися 85 років
30 червня 2023, п'ятниця
Поширити у Facebook

Життя Алліна Григоровича можна назвати щирим служінням високому мистецтву музики й театру - 65 років за диригентським пультом загалом!


Народний артист України Аллін Власенко, диригент

Симфонічним оркестром Національної опери України А. Власенко диригував упродовж 50 років. У його творчому доробку – понад півсотні назв оперних і балетних вистав, чимало з яких він очолив як постановник.

Постать диригента під час оперного чи балетного спектаклю можна порівняти з капітаном за штурвалом, який веде корабель у відкритому морі, де щохвилини можуть статися будь-які несподіванки.

Від змаху його диригентської палички, рухів рук і жестів, повороту голови і навіть погляду очей залежить часом успіх чи провал вистави.

За диригентським пультом має стояти харизматичний музикант, який випромінює колосальну внутрішню енергію, волю й інтелект, чує кожний інструмент і здатний відкрити через інших виконавців своє відчуття музики. Тому професію диригента справедливо називають однією з найскладніших і таємничих, вважаючи, що диригентами не народжуються, а стають.

Алліну Власенку пощастило творчо зростати серед унікальних особистостей диригентської культури України: Натана Рахліна, Веніаміна Тольби, Костянтина Сімеонова, Стефана Турчака, Володимира Кожухаря… Талановитого молодого музиканта Веніамін Тольба залучив до роботи своїм асистентом.

Випускний іспит аспірант Власенко складав у залі столичної філармонії з Державним оркестром України (випадок безпрецедентний!).

У 27 він уже почав працювати диригентом головного симфонічного оркестру країни!

Доленосною для Власенка, як він сам вважає, виявилася зустріч зі Стефаном Турчаком, що переросла у творчу дружбу та співпрацю.

Український маестро, звичайно, не міг не помітити цілеспрямованого, закоханого в музику й оркестр юнака. І він запросив Алліна працювати до провідного оркестру України, а згодом – у столичний оперний театр.

Аллін Власенко мав рідкісну як для артиста рису – абсолютну відсутність хизування і марнославства. Диригент був настільки відданий улюбленій професії, жив і дихав музикою, що йому просто ніколи було (за його ж словами) «відстежувати» власні успіхи і досягнення. Він скромно зазначав: «Займаюся улюбленою справою». Відтак своїм головним призначенням вважав пошук істини, закладеної автором у творі, який озвучував.

Є ще одна особливість творчої постаті Власенка – його унікальний педагогічний дар. Підтвердження цьому – плеяда талановитих майстрів, яких він виховав майже за 50 років праці на кафедрі симфонічного диригування. Серед них – провідні українські диригенти Володимир Сіренко, Сергій Власов, Вікторія Жадько, Наталя Пономарчук, Ігор Андрієвський, Сергій Голубничий.

Одним з останніх його талановитих учнів був Іван Чередніченко, який нині є диригентом і керівником музичної частини Львівської національної опери.

Вихованці українського маестро переконливо презентують переваги диригентської школи України, школи Алліна Власенка. З усіх міжнародних конкурсів диригенти класу професора Власенка поверталися додому неодмінно переможцями.

Аллін Григорович змінив усталену в суспільстві думку, що диригент – професія суто чоловіча. Його вихованка Вікторія Жадько стала першою з українок, яка перемогла на міжнародному конкурсі диригентів із понад півсотні іноземних претендентів. Наталя Понормачук, яка очолювала Дніпропетровський симфонічний оркестр, нині керує Київським камерним оркестром Національної філармонії України…



Довідка Music-Review Ukraine

Аллін Власенко закінчив Харківську консерваторію (1961; клас кларнета О. Козлова) та аспірантуру при Київській консерваторії (1966; клас диригування М. Канерштейна). 1966–71 – диригент Державного симфонічного оркестру УРСР, від 1971 – диригент Національної опери України, від 1980 – диригент, водночас 1994–98 – головний диригент і художній керівник симфонічного оркестру Харківської філармонії. Від 1965 – викладач Київської консерваторії ім. П. Чайковського, від 1992 – Київського музичного училища ім. Р. Глієра.

На сцені Національної опери України А. Власенко здійснив постановки балетів «Сильфіда» Х. Левенсхольда (1980), «Марна пересторога» Л. Герольда (1982), «Баядерка» (1985) і «Пахіта» (1990) Л. Мінкуса, «Лускунчик» П. Чайковського (1986), «Різдвяна ніч» Є. Станковича (1992), «Лісова пісня» М. Скорульського (1994), «Майстер і Маргарита» (2007). Він був диригентом більшості балетних вистав, а також багатьох опер: «Наталка Полтавка» М. Лисенка, «Запорожець за Дунаєм» С. Гулака-Артемовського, «Ярослав Мудрий» Г. Майбороди, «Абесалом і Етері» З. Паліашвілі, «Фауст» Ш. Гуно, «Травіата» Дж. Верді, «Аскольдова могила» О. Верстовського, «Севільський цирульник» Дж. Россіні.

Здійснив 160 фондових записів на Українському радіо, на платівки, відеодиски. Виступав і як симфонічний диригент з великим репертуаром, серед якого і першопрочитання творів української класики: Симфоній № 4 та № 5 В. Кирейка, Симфонії № 5 М. Дремлюги.

23 листопада 2021 року А. Г. Власенко відійшов у Вічність.



Автор: Леся ОЛІЙНИК
Диригенти: Власенко Аллін
Концертна організація: Національний академічний театр опери та балету України імені Т.Г. Шевченка



Інші:

100 років від дня народження видатного українського оперного співака Дмитра Гнатюка
Фестиваль-Премія ГРА оголосив лонгліст
Хореографка Катерина Курман — про нову постановку "Соляріс" у Львові та сучасний балет
Сто п’ять миттєвостей успіху
Повітряні коридори життя
«Два кольори душі Дмитра Гнатюка»
Вінницька дослідниця Лариса Семенко видала унікальну монографію про Леонтовича
«Letters and Notes». Музика Грабовського на Ukrainian Contemporary Music Festival
«І в той момент стався вибух»: нові свідчення про російський авіаудар по драмтеатру у Маріуполі
Як дивитися оперу
26 лютого день пам'яті Костянтина Данькевича
Музиканти Київського симфонічного оркестру стали біженцями у Німеччині, але збирають повні зали на своїх концертах
Як народжується балет «Соляріс» Олександра Родіна?
Що запорожець робив за Дунаєм? Історія культової української опери та її видатного творця
Бетховен присвятив кілька своїх симфоній другу-українцю: хто це був
Ігор Шамо відмітив би ювілей
Олена Михайлівна Потапова відмітила ювілей
ДРУГИЙ ВСЕУКРАЇНСЬКИЙ КОНКУРС НА НАПИСАННЯ І ПОСТАНОВКУ КАМЕРНОЇ ОПЕРИ У ЛЬВІВСЬКІЙ НАЦІОНАЛЬНІЙ ОПЕРІ
Корифейка української опери
11 лютого 1938 року в селі Довбиші Баранівського району Житомирської області народився видатний український хоровий диригент і композитор, Народний артист України Анатолій Пашкевич
Фільм Анастасії Фалілеєвої «Я померла в Ірпені» отримав нагороду на найбільшому в світі фестивалі короткого метру
Одеська філармонія після обстрілу - масштаби збитків
100 років ХНАТОБу: як театр працює в умовах війни
Леся Українка музикою Франца Шуберта
Новий фільм Катерини Горностай СТРІЧКА ЧАСУ обрано до основного конкурсу 75-го Берлінського міжнародного кінофестивалю
Вона була довершеною гармонією: Соломія Крушельницька в авторській розповіді Олександра Балабка
Пам’ятаємо: Івану Карабицю виповнилось би 80!
«Шароварщина – це не те, що ми маємо показати в Європі»
ТОП-10 вистав 2024 року столичної сцени
130 років Борису Лятошинському: що варто знати про відомого українського композитора
Десять поглядів на Різдво: добірка класичної музики
Кропивницька музична школа імені Юлія Мейтуса відзначила 50-річчя від заснування
Тріумф театру у часи викликів:
Станція, або розклад бажань: друга прем’єра за тиждень
Проєкт «Спадок» спільно з Музеєм Ханенків представляє альбом романсів на тексти класиків і обробки народних пісень ХХ століття
Королева українського театру. Як Марія Заньковецька "поставила на місце" Росію ще в XIX столітті і відреклася від родини заради сцени
Актор та керівник головного столичного театру звернувся до українців за кордоном
У Києві відбулася світова прем’єра першої опери Бортнянського, яка вважалася втраченою
«Театральна вечірка non stop»
Закарпатський народний хор увійшов у свій 79-й концертний сезон і розпочав підготовку до 80-літнього ювілею
      © 2008-2025 Music-review Ukraine






File Attachment Icon
DSC_0037.jpg