Згадуємо геніального Мирослава Скорика | Music-Review Ukraine
Головна
Стаття
Згадуємо геніального  Мирослава Скорика
Львівський камерний оркестр
Поліщук Тетяна
Скорик Мирослав Михайлович
Згадуємо геніального Мирослава Скорика
Міжнародний фестиваль у Києві та концерт у Львові
31 травня 2023, середа
Поширити у Facebook

У Києві започаткували міжнародний фестиваль, а у Львові 1 червня відбудеться концерт у Національній філармонії, яка носить ім‘я композитора




Перший міжнародний фестиваль називається «Ціннісні виміри культурно-мистецької діяльності Мирослава Скорика». 1 і 2 червня у Києві відбудуться науково-мистецькі заходи, присвячені пам‘яті геніального композитора і педагога.

Цьогоріч із нагоди 85-річччя з дня народження видатного композитора
Мирослава Скорика, Героя України, лауреата Національної премії України імені Тараса Шевченка, народного артиста України, академіка, професора Національна музична академія України ім. П. І. Чайковського започатковує міжнародний фестиваль «Ціннісні виміри культурно-мистецької діяльності Мирослава Скорика», який відбудеться 1 і 2 червня.

Вчена рада затвердила Положення про цей фестиваль. Ідея заходу – щорічно проводити у Києві міжнародний фестиваль 1 червня (це день смерті Мирослава Михайловича).

Форум буде складатися з трьох складових: міжнародна конференція, концерт, в якому виступатимуть студенти і викладачі НМАУ, проведення Конкурсу молодих композиторів та студентів НМАУ, переможець якого отримає грошовий приз від Адріани Скорик, проректора з наукової роботи НМАУ, доктора мистецтвознавства, професора, заслуженого діяча мистецтв України, викладача, дружини композитора.

Про новий культурно-мистецький і науковий проєкт Music-Review Ukraine розповіла
Адріана Ярославівна СКОРИК:
- Нині, через повномасштабну війну, розв‘язану рашистськими загарбниками, ми проведемо лише дві частини проєкту «Ціннісні виміри культурно-мистецької діяльності Мирослава Скорика», а конкурс я маю надію, що відбудеться вже у наступному році, коли напрацюємо всі деталі, моменти, склад журі, номінації та розв'язувати інші організаційні питання. Бо є певні виклики у нашому сьогоденні.

Ми сподіваємося, що у наступному навчальному і календарному році буде більш спокійний і сприятливий час, і нам вдасться напрацювати всі конкурсні засади, які дозволять на високому рівні провести Конкурс молодих композиторів і студентів НМАУ. Очевидно, що в цьому проєкті братиме участь Кафедра композиції. Радію, що ідею конкурсу гаряче підтримав знаний композитор, Герой України Євген Станкович, до речі, який був учнем Мирослава Михайловича. Ми плануємо з вересня поступово готуватися до організації Конкурсу.

Я впевнена, що міжнародна науково-практична конференція буде цікавою і багатовимірного наповнення тому, що матиме культурологічний, а не тільк музикознавчий напрям. Конференція скрадатиметься з двох секцій:
- Ціннісні виміри наукової практики Мирослава Скорика;
- Світоглядні орієнтири, духовні цінності композитора і педагога Мирослава Скорика.

У цій конференції братимуть участь наукові та мистецьки представники не лише з України, а й з США, Франції, Німеччини (формат – офлайн і онлайн). Це будуть спогади й діалоги про Мирослава Михайловича, як митця, і як про особистість. У кожного з науковців є певні напрацювання, напрями й це дуже важливо, бо сьогоднішній науково-мистецький діалог є ефективним засобом популяризації гуманістичних ідей та високих цінностей. Нині гуманітарний і мистецтвознавчий напрями трансформують різні значення і сенси, що пристосовуються до мінливих культурних обставин.

Важливою основою проведення нашої конференції є те, що ми не відмовляємося від укорінених художніх зразків. Наш науковий діалог вестиме мову не лише про Мирослава Скорика, а й має представити нові інтонування,  наповнення новим осмисленням наукових пошуків, які торкаються наукової, людської, музичної та інших багатьох напрямів, важливих акцентів діяльності української культури, мистецтва, яке нині презентує себе у світі. Хоча сьогодні ми практично не бачимо державної програми, яка б координувала ці напрямки діяльності.

В рамках конференції відбудеться важлива та приємна місія – це відкриття оновленого Центра музичної україністики, який у 2020 році отримав ім‘я Героя України Мирослава Скорика(тобто у рік смерті композитора).

Нагадаю, що цим Центром Мирослав Михайлович багато займався останні 20 років свого життя.

Ми провели ремонт приміщення, яке знаходиться в будівлі НМАУ, біля аудиторії № 42, де працював Мирослав Михайлович, а поруч є ще невеликий клас, де знаходиться його письмовий стіл, друкарська та інш. Там будуть представлені й деякі особисті речі Скорика, зокрема, два його портрети, написані художниками і подаровані йому.

Хочу нагадати, що діяльністю Центра музичної україністики Мирослав Михайлович дуже дорожив і саме цей Центр є ініціатором і фундатором міжнародного фестивалю «Ціннісні виміри культурно-мистецької діяльності Мирослава Скорика». Можливо, у майбутньому, саме там з‘явиться Музей Мирослава Скорика…

Перед класом 42 відкрита пам‘ятна дошка, де означено, що саме тут Мирослав Михайлович багато працював, як педагог НМАУ. Я вважаю, що наш фестиваль є початком добрих традицій, якими так багата Національна музична академія України.

Розпочнеться фестиваль саме біля меморіальної дошки виступом Камерного хору «GAUDEAMUS» БФР НМАУ ім. П. І. Чайковського, а потім у фоє Залу імені Академіка О.С.Тимошенка (через платформу Zoom) відбудуться пленарне засідання.

Це виступи почесних гостей і провідних науковців, митців, колег і друзів. Назву лише декілька доповідей, які, я переконана, матимуть великий інтерес: «Мирослав Скорик і його час: події, факти, імена», «Постать Мирослава Скорика в контексті сучасних культурних трансформацій», «Мирослв Скорик як віддзеркалення епохи», «Львівська опера і Мирослав Скорик: життя і творчість», «Естетичні цінності в структурі мистецької творчості Мирослава Скорика», «Феномен популярності музики М. Скорика», «Цінність поза часом: Харківські есеї про творчість Мирослава Скорика», «Мирослав Скорик – художній керівник Національної опери: виміри часу», «Проєкт Три «С», «Українське музичне мистецтво крізь призму генія Мирослава Скорика», «Мирослав Скорик як викладач композиції», «Наукові рефлексії Мирослава Скорика у сучасному музикознавстві», «Балет «Перехрестя» як творчий експеримент композитора» , «Жанрове розмаїття музики Мирослава Скорика», «Роль митця в епоху культурних індустрій» та інш.

Наукова конференція, організована Центром музичної україністики імені Героя України Мирослава Скорика Національної музичної академії України ім. П. І. Чайковського у співпраці з Українським Державним Університетом імені Михайла Драгоманова, Національною Академією мистецтв України, іноземними вишами та культурними центрами, об’єднає науковців, митців, творчу молодь з усього світу.

О 15.00 у Великому залі імені Героя України Василя Сліпака відбудеться концерт, в якому виступлять: Студентський симфонічний оркестр, художній керівник і головний диригент заслужений діяч мистецтв України - Ділявер Осман; Хор Оперної студії, головний хормейстер - Дмитро Кравченко; солісти – лауреати всеукраїнських та міжнародних конкурсів - Сергій Андрощук та Кирило Бондар, заслужений діяч мистецтв України - Євген Пухлянко, заслужена артистка України – Ірина Семененко, народна артистка України - Анжеліна Швачка.

Режисерка концерту - заслужена діячка мистецтв України Лариса Леванова. Ведуча концерту – Галина Бабій.


Лунатимуть не лише твори Мирослава Михайловича, а й присвяти композитору, покажуть фільм про Мирослава Скорика «Десять нот, що змінили Україну» та інші.
***

Пошану композитору складатимуть львівські солісти та відомий колектив “Академія”

У день смерті Миросоава Скорика, 1 червня, у Львівській національній філармонії відбудеться музична присвята пам’яті легендарного митця. Пошану композитору складатимуть львівські солісти та відомий колектив “Академія” у філармонії, для якої маестро став патроном і символом музичного буття. З 2020 року філармонія названа його ім’ям. 

Твори, які лунатимуть у цій програмі, наповнені спогадами, молитовністю, схвильованими переживаннями й смутком. Просвітленим, адже врешті нам залишається послання Митця і його творчість. керівник та концертмейстер “АКАДЕМІЇ”, Артур МИКИТКА, розповів про вклад геніального музиканта у долю цього оркестру:

“В історії Львівської музичної академії й власне нашого оркестру Мирослав Скорик відіграв найважливішу роль. Оркестр був створений у 1959 році — він був єдиним камерним оркестром в Україні на той час, а що особливо цінно, він був створений за ініціативою студентів і потім підтриманий професурою. Біля витоків стояли Олександра Деркач, відома українська скрипалька, видатний органіст Арсеній Котляревський, який працював у консерваторії…

Оркестр одразу став концертною одиницею. Рівно за рік від його заснування, в грудні 1960 року, відбувся перший концерт оркестру з творів Антоніо Вівальді. Тоді був такий час, що концерти Вівальді були не такими відомими, поодиноко виданими. Тож будучи студентом, Мирослав Скорик робив для нас оркестрування цієї музики! Так почалася його робота з оркестром. Це був той знаменитий момент, коли виник ВІА “Веселі скрипки”, а Скорик, експериментуючи з джазом, фанком, створив “Не топчіть конвалій”, “Намалюй мені ніч”... Олександра Деркач тоді була нашим художнім керівником.

В 1991 році настала «ера Скорика», що обійняв посаду художнього керівника оркестру. Велась дуже активна робота. Він був щасливий, що в нього є колектив і дуже багато писав для нього. Він відкрив нову сторінку в історії нашого оркестру. Ми почали грати різні транскрипції: це були його п'єси для оркестру, твори Скотта Джопліна, Дейва Брубека. Оркестр надихав його на знамениті п’єси для фортепіано з оркестром. Це і “Нав’язливий мотив”, “У народному стилі”, “Весела прогулянка” — вони досі в нашому репертуарі, з них записані компакт-диски. 

У творчості Мирослава Скорика є багато музики, прем'єри якої зіграв саме наш оркестр. Більшість творів програми, яку ми виконаємо 1 червня на присвяту маестро, ми граємо з початку їхнього життя. Зокрема, і зворушливу п’єсу “Memory”, яку композитор присвятив своєму внукові Кирилу”…











Автор: Тетяна ПОЛІЩУК
Колективи: Львівський камерний оркестр "Академія"
Композитори:Мирослав Скорик
Музикознавці: Тетяна Поліщук
Концертна організація: Львівська національна філармонія
Навчальний заклад: Львівська національна музична академія ім. М. В. Лисенка, Національна музична академія України ім. П.І. Чайковського



Інші:

Станція, або розклад бажань: друга прем’єра за тиждень
Проєкт «Спадок» спільно з Музеєм Ханенків представляє альбом романсів на тексти класиків і обробки народних пісень ХХ століття
Королева українського театру. Як Марія Заньковецька "поставила на місце" Росію ще в XIX столітті і відреклася від родини заради сцени
Актор та керівник головного столичного театру звернувся до українців за кордоном
У Києві відбулася світова прем’єра першої опери Бортнянського, яка вважалася втраченою
«Театральна вечірка non stop»
Закарпатський народний хор увійшов у свій 79-й концертний сезон і розпочав підготовку до 80-літнього ювілею
НОВАТОРСЬКА ОПЕРА-КАБАРЕ «ТГШ. ПОДОРОЖ У ЧАСІ»
ДО 100-РІЧЧЯ ВІД ДНЯ НАРОДЖЕННЯ КОРИФЕЯ УКРАЇНСЬКОГО ОПЕРНО-ХОРОВОГО МИСТЕЦТВА ЛЬВА МИКОЛАЙОВИЧА ВЕНЕДИКТОВА (1924 – 2017)
Станіслав Людкевич і Василь Барвінський, які не дали затихнути українській музиці
Духовність Центральної Європи в музиці: від Пендерецького до Пярта
Мистецтво неможливого
Пам’яті тої «Рути»
«Арсенал» Довженка в Берліні: Історія, яка резонує і через століття
Мельпомена Таврії
Зараз 11 наших людей у війську, - очільник Національної оперети Струтинський
Полон в росії замість фестивалю в США: музиканти з миколаївської 36-ї бригади перебувають у неволі
10 мудрих цитат легендарного актора Богдана Ступки про життя, любов та Україну
Ярослав та Інгігерда. Тисячолітня українсько-шведська історія кохання на фестивалі Bouquet Kyiv Stage- 16 серпня
”ВІД СЯНУ до ДОНУ”
Геніальний тенор
Змушували відкопувати тіла вбитих маріупольців: історія музиканта військового оркестру
Ukrainian Freedom Orchestra втретє зазвучить у світі
У музеї на Кіровоградщині діє виставка, присвячена ювілею відомого композитора і диригента
Опера «Тарас Бульба» лютого патріота Миколи Лисенка. Як її подати світові у час війни з росією?
Українсько-польські музичні мости Фонду “Pro Musica Viva”
ОПЕРА В ЕПОХУ ЗЛОДІЙСТВА
ЄВРОБАЧЕННЯ - МУЗИКА І НЕ ТІЛЬКИ
Правила ринку: агент Линів пояснив, чому диригенти виконують твори російських композиторів
В Мюнхені запрошують на «Страту» та «Дванадцяту ніч»
Національна опера України поставить оперу "Конотопська відьма"
Українська опера Chornobyldorf виборола Премію Королівського філармонічного товариства
А ви знали, що Шевченко міг би стати й відомим музикантом?
Премʼєри в імʼя Перемоги
ЛІТЕРАТУРА З МУЗИКИ, МУЗИКА З ЛІТЕРАТУРИ
«Незламні»: музичне послання українців у другу річницю початку повномасштабної війни
«Десять років чекаємо на перемогу»: історія оркестру, який двічі з дому вигнала війна
Найкращий концерт Кіровоградської філармонії - попереду. Він буде присвячений Дню перемоги!
Музичні інструменти змінили на автомати: історії артистів театру Одеси
Оновлений репертуар, літній фестиваль та інтерактивна "Ластівка Щедрика": майбутнє Івано-Франківської філармонії в баченні Володимира Рудницького
      © 2008-2024 Music-review Ukraine






File Attachment Icon
MG_5662.jpg