|
Гастрольні маршрути митців Національної опери України
25 травня 2023, четвер
Поширити у Facebook
Про творчі сюрпризи від наших майстрів і навіщо у Європі сумнівні колективи використовують знаменитий бренд столичного театру
Попри повномасштабну війну, яку розв‘язали російські загарбники, майже щоденні повітряні тривоги, митці нашої столиці все ж чітко тримають культурний фронт, дарують шанувальникам високого мистецтва оперні та балетні вистави.
Втім, по країнах Європи нині гастролюють кілька «клонів», які маскуються під бренд Національної опери України, використовуючи співзвучні назви на кшталт Das Nationalballett Kiew, Ballet de Kiev, Kiew Grand Ballett, Kyiv City Ballet, Nasjonalballetten fra Kyiv, Ukraine Classic Ballet. тощо.
Ці артисти пропонують західній публіці покази різних вистав, зокрема “Лускунчик” та “Лебедине озеро" П. Чайковського.
Керівництво Національної опери категорично заявляють, що «ці сумнівні колективи не мають жодного відношення до Національної опери України»!
Позиція театру така: під час війни відбулося вилучення з поточного репертуару творів російських композиторів – і це принципово, і вона неухильно дотримується.
Користуючись нагодою, Music-Review Ukraine, після передпрем’єрних показів для ЗМІ двох одноактних балетів, які є високими зразками світової сучасної хореографії, поспілкувався з керманичами Національної опери - Людмилою МОВЛЕНКО, начальницею відділу закордонних зв'язків та Нобухіро ТЕРАДА, художнім керівником балетної трупи театру.
КРАЩІ ЗРАЗКИ СУЧАСНИХ БАЛЕТІВ НА КИЇВСЬКІЙ СЦЕНІ
26 і 27 травня глядачі познайомляться зі знаковим балетом «Весна та осінь» на музику Антоніна Дворжака (Серенада Мі мажор, ор. 22) у постановці всесвітньо відомого хореографа, художнього керівника і директора Hamburg Ballett Джона Ноймайєра. Художник-декоратор – Тіз Джон, асистенти Джона Ноймаєра – Олександр Рябко і Костянтин Селіков, репетитори -Тетяна Белецька і
Максим Чепик.
Виконавцями балету є два склади танцівників: Олена Карандєєва, Микита Сухоруков, Володимир Кутузов, Ілона Кравченко, Анастасія Шевченко, Ян Ваня, Олександр Габелко, Катерина Курченко та і.
Музичний твір «Серенада для струнних», на який поставлений балет, мабуть, найзнаменитіший у творчому доробку композитора. Це музика, яка вражає своєю цілісністю та різнобарв’ям звучання. Від витонченої меланхолійності до бравурно-святкового, майже маршового звучання.
«П‘ять танго» на музику Астора П’яццолли у постановці одного з найвидатніших хореографів сучасності Ханса ван Манена. Дизайн костюмів – Жан-Поль Врум, асистент Ханса ван Манена – Олександр Жембровський, репетитори - Раїса Хилько та Сергій Бондур.
Виконавці: Наталія Мацак, Сергій Кривоконь, Володимир Кутузов, Карина Тельвар, Ольга Голиця, Микита Сухоруков, Анна Єлісєєва, Даніїл Сілкін та ін.
Балет «5 танго» для семи пар, створений 1977 року, входить до репертуару багатьох балетних труп, є надзвичайно популярним у світі шедевром Ханса ван Манена. Тут хореограф дозволив собі відмовитися від високих підборів, які зазвичай притаманні танцю танго, а замість них використати пуанти. Він поєднав іспанські елементи, притаманні музиці Астора П’яццоли, з бальним танцем, сплітаючи дивовижні ритми та почуття, що ллються зі звуками музики.
Ідея поставити відомий балет на сцені Національної опери належить колишньому солісту Нідерландського національного балету, екскиянину Олександру Жембровському.
Нині митці Національної опери демонструють свою майстерність не лише на рідній, київській сцені, а й за кордоном.
Про гастрольні маршрути розповів Music-Review Ukraine Нобухіро ТЕРАДА, художній керівник балетної трупи Національної опери України:
- Наш театр запросили виступити до Грузії у програму «Зірки світового балету», де ми представимо новинку зі своєї афіші - «Весна та осінь» на музику Антоніна Дворжака (Серенада Мі мажор, ор. 22) у постановці всесвітньо відомого американського хореографа, художнього керівника і директора балету Гамбурзької державної опери Джона Ноймайєра.
Я дуже радий, що репертуар нашого театру прикрасили цікаві балети, зокрема, робота цього видатного хореографа сучасності.
Нагадаю, що на фестивалі у Грузії виступатимуть провідні митці з різних країн і дуже почесно, що у наші майстри теж будуть представлені на цьому престижному форумі.
Поступово афіша Національної опери стає розмаїтою. Велика подяка колишньому солісту Нідерландського національного балету, екскиянину Олександру Жембровському, що завдяки йому у нас з‘явився балет «П‘ять танго» на музику Астора П’яццолли у постановці одного з найвидатніших хореографів сучасності Ханса ван Манена.
Ці постановки є видатними роботами митців сучасної хореографії й входять до репертуару провідних балетних театрів світу. А від нині українські шанувальники хореографії мають змогу насолоджуватись кращими зразками сучасних балетів.
Робота тривала впродовж – лютого – квітня. До Києва з Гамбургу приїжджали асистенти Джона Ноймаєра – Олександр Рябко і Костянтин Селіков, а потім до репетицій долучилися українські репетитори: Тетяна Белецька і Максим Чепик.
У найближчих планах Національної опери провести гранд-гастролі закордоном: половина нашої трупи виступатиме у Японії, а інша половина артистів – у Франції. Так, у Японії – представимо 20 гала-концертів, а у Франції (у Каннах) показуватимемо балет «Дон Кіхот».
У наступному сезоні ми плануємо показати глядачам нову версію «Жізелі» на музику французького композитора Адольфа Адана у постановці хореографа Віктора Яременка. «Реквієм» Гамільтона Едмонда, а молодий хореограф Віктор Іщук збирається поставити балет «Мадам Боварі» за мотивами роману Гюстава Флобера. Хочу зазначити, що нині у нас працюють патріоти українського балету, хоча є певні складності, але завдяки тому, що нам допомагають партнери, підтримуючи нові постановки та в організації гастролей у різних країнах світу.
«У СВІТІ ДУЖЕ РІДКО ВІДБУВАЮТЬСЯ ГАСТРОЛІ ОПЕРНИХ ТРУП»
-Я хочу додати, що у нас гастролюють не лише митці балетної трупи, а й опери, хористи та музиканти, - підкреслила Людмила МОВЛЕНКО начальник відділу закордонних зв‘язків та відділу кадрів Національної опери України. - Хоча нині вивезти оперну трупу на багато важче, ніж танцівників.
У світі дуже рідко відбуваються гастролі оперних труп. Нагадаю, що з початку цього року наші артисти брати участь на престижному міжнародному фестивалі у Польщі. Вистава Національної опери України «Набукко» закривала 29-й оперний фестиваль у Бидгощі.
Протягом 8 фестивальних вечорів сцена Opera Nova приймала артистів з Хорватії, Литви, Чехії, України, а також польські колективи.
Але фінал цього музичного форуму став більш ніж мистецькою подією.
Біблійна тема єврейського полону у Вавилоні під час правління Навуходоносора набула нового значення через героїчний спротив України російській агресії. Опера «Набукко» Дж. Верді - це безумовно одна з найкращих постановок нашого театру (режисер - Анатолій Солов‘яненко, диригент - Микола Дядюра, сценографія Марії Левитської, хормейстер – Богдан Пліш). До того ж тематика цієї опери, її драматургія дуже близька до сучасної ситуації в Україні.
Це спектакль про прагнення свободи набув особливого значення в умовах війни в Україні… Нагадаю, що наш театр вже втрете брав участь на фестивалі у Бидгощі.
На початку липня нас очікує цікава гастрольна поїздка до Вільнюса (Литва) де відбудеться концртне виконання опери «Литвини» (I Lituani) - опера Амількаре Понк'єллі, на лібрето Антоніо Гісланцоні, на основі історичної поеми Конрад Валленрод написаної Адамом Міцкевичем.
Цей твір досить рідко виконується на оперних сценах Європи. Виступ відбудеться 6 липня - у День державності Литви і це для нас дуже почесно. Саме у цей день, по всьому світу, о дев‘ятій вечора лунатиме Гімн Литви, а після цього розпочнеться концертне виконання опери «Литвини», яке представлять солісти, оркестр і хор нашого театру. Нагадаю, що ці гастролі передуватимуть саміту НАТО.
Ми вважаємо, що це буде знаковим виступом наших митців і як подяка народу Литви, які у час повномасштабної війни багато допомагають нашій державі та прихистили чимало українців, які були вимушені через обстріли виїхати з рідної країни й стали вимушеними переселенцями…
З Польщею наш театр пов‘язують багаторічні творчі стосунки. До речі, у вересні маємо знову запрошення на фестиваль у Бидгощі й там представимо хорову програму. Взимку у Японії, за традицією у Різдвяні та Новорічні свята, разом із балетною трупою, виступатимуть у цій країні солісти, оркестр Національної опери та зведений хор (українських і японських вокалістів). Зокрема, пролунає 9 симфонія Бетховена. Цей твір дуже люблять японські слухачі й вважають цю музику символом відродження, відчуття нового і світлого…
Треба зазначити, що війна змінила попит на гастрольний репертуар. Нині різко підвищений інтерес до творів українських композиторів. Наші митці принципово не виконують російський репертуар, який асоціюється з агресією до нашої держави. Ми звертаємося до європейської спадщини й презентуємо твори наших митців, як класиків, так і сучасників. Українські співаки, танцівники й музиканти зараз є дуже популярні у світі.
Нобухіро ТЕРАДА, художній керівник балетної трупи Національної опери України
Людмила МОВЛЕНКО, начальниця відділу закордонних зв‘язків та відділу кадрів Національної опери України
Солісти -Анастасія Шевченко та Ян Ваня
Солісти -Ольга Голиця і Микита Сухоруков
Хореограф, колишній соліст Нідерландського національного балету, екскиянин Олександр Жембровський
Фото надані Національною оперою України
Автор: Тетяна Поліщук
Музикознавці: Тетяна Поліщук
Концертна організація: Національний академічний театр опери та балету України імені Т.Г. Шевченка
Концертний зал: Глядачевий зал Національної Опери України
|