|
Київський квартет саксофоністів для вінничан заграв Чайковського разом із «Рожевою пантерою»
16 травня 2014, п'ятниця
Поширити у Facebook
Концерт одного з найпопулярніших колективів Національної філармонії України у Вінниці перетворився на захоплюючі мандри-лекції по музичним стилям.
Головною подією культурного життя Вінниці цього тижня став ХІІ Міжнародний фестиваль імені Петра Чайковського та Надії фон Мекк, який щороку у травні з нетерпінням чекають тисячі шанувальників класичної музики.
Як проходить фестиваль цього року, ВИННИЦА.info вирішили дізнатись, завітавши на третій концерт музичного марафону.
- Із цьогорічної програми фестивалю я найбільше чекала саме на концерт Квартету саксофоністів із Києва. Музиканти вже виступали у Вінниці, тож їх високий рівень та неймовірну харизму я знаю добре. Дуже кортіло побачити, чим зараз вони зможуть здивувати, - ділиться глядачка Ірина Кожухівська.
І, вкотре приїхавши у Вінницю, Квартет саксофоністів не розчарував своїх шанувальників. Півторагодинний концерт пролетів на одному диханні: глядачі із радістю підплескували в такт улюбленим композиціям, із азартом брали участь у імпровізованій вікторині і з цікавістю запам’ятовували цікаві історії з життя всесвітньовідомих композиторів, які розповідав лідер колективу - заслужений артист України Юрій Василевич.
- У нас сьогодні не просто концерт, а - ціла лекція! - резюмував ведучий.
Завдяки столичним гостям вінничани дізналися, що спільного між Чайковським і саксофоном, як білі почали писати джаз, скільки випробувань до світового визнання пережив Астор Пьяццолла і багато-багато іншого. А найбільшим сюрпризом для меломанів, звісно, став екскурс по музичним епохам, що довів: саксофон однаково чудово відтворює і класику, і джаз, і популярні кінохіти.
Віддаючи дань Чайковському, на честь якого проводиться вінницький фестиваль, Квартет саксофоністів виконав «Неаполітанський танець» із балету «Лебедине озеро» та «Пісню без слів» з дитячого альбому.
Епоху бароко на концерті представила популярна п’єса Баха «Музичний жарт» із оркестрової сюїти № 2 сі-мінор. Витонченість, філігранність і сентиментальність музики в стилі рококо продемонструвала п’єса «Зозуля» француза Клода Дакена, під час якої музиканти імітували звуки природи і голоси птахів. А запальним настроєм усі пройнялися завдяки веселій п’єсі Клода Дебюссі «Маленьке негреня».
- Цього року виповнюється 200 років від дня народження винахідника саксофона - Адольфа Сакса. Він почав експериментувати на прохання французького міністерства війни, якому в духовий оркестр знадобився новий інструмент. Кларнет і гобой були «дерев’яні», а от у саксофоні немає дірочок, є клапани, тож навіть в рукавичках можна грати. Саксофон - взагалі найпростіший і найлегший інструмент у світі. За 5 хвилин можна дуже погано навчитися грати, - приправляв жартами свої розповіді Юрій Василевич. - А коли Сакс вперше продемонстрував саксофон, Гектор Берліоз назвав його інструментом майбутнього, адже він може замінити цілу групу струнних. Й навіть зараз, коли у групі сидить 5 саксофонів, вже не потрібна група віолончелей та скрипок, контрабас - різні види саксофонів можуть замінити всю цю гарну симфонічну палітру.
Перед тим, як перейти до найріднішого стилю саксофону - джазу, кияни заграли багато інших цікавих творів. Зокрема, «Фокстрот» чеського композитора, який писав твори, навіть будучи у концтаборі під час війни, та жартівливу фугу «Бах йде по місту», яку за аранжуванням уельського піаніста Алека Темплтона записав оркестр Бенні Гудмана.
- Цю назву ми інтерпретуємо по-своєму: «Бах йде по Соборній», - не вгавав жартувати Юрій Василевич.
Коли настав час популярних композицій, для вінничан гості виконали пісню Пола Маккартні і Джона Леннона «Коли мені буде 64», а також найвідоміші твори американця Генрі Манчіні, що написав музику більше ніж до 500 голлівудських фільмів. У виконанні київських саксофоністів вінничани почули оскароносну «Moon river», яку у кінофільмі «Сніданок у Тіффані» виконала чарівна Одрі Хепберн, та легендарну «Рожеву пантеру», яка стала найбільш комерційно успішною композицією у творчості композитора.
Перейшовши до джазової епохи, музиканти поспішили розказати про першого білого композитора, що почав писати джаз. Адже, як виявилося, Джордж Гершвін, чиї твори звучали у найбільших театрах світу, мав відношення до України.
- Кажуть, якось на концерті у Канаді Гершвін був настільки вражений почутою українською мелодією, що, прийшовши додому, під її впливом написав «Summer time». Тому знайте: пісня, що підкорила весь світ, українського походження! - зазначив Юрій Василевич.
Шквалом овацій глядачі зустріли «Besame Mucho» Консуело Веласкес, пристрасні танго Астора Пьяццолли: «Закрий очі і слухай» і «Лібер танго», «Ча-ча-ча» Ліно Лоренцо та «Джазову сюїту» Дюка Еллінгтона.
А апогеєм концерту став фініш вікторини на знання історії музики, у якій переміг 9-річний Ростислав, та виступ дітей, яких прямо із зали музиканти запросили на сцену.
- Складаючи програму цьогорічного фестивалю, ми провели опитування серед наших постійних відвідувачів, аби вияснити, кого вони знову хотіли би бачити. І найбільше голосів отримав саме Квартет саксофоністів національної філармонії України! - відмітив, вручаючи почесні подарунки від оргкомітету та спонсорів, директор фестивалю і Вінницької обласної філармонії Анатолій Левицький. - Ми дякуємо вам за чудовий концерт! І передаємо повідомлення від нашого постійного партнера - ювелірної фірми «Мальва». Якщо із концертом ви приїдете до Вінниці знову, вони пообіцяли презентувати вам золоті значки саксофонів.
Автор: Валентина Кирильчук
Колективи: Київський квартет саксофоністів
Виконавці: Олександр Москаленко, Михайло Мимрик, Юрій Василевич, Сергій Гданський
Концертна організація: Вінницька обласна філармонія
Концертний зал: Концертний зал Вінницької обласної філармонії
Конкурс (фестиваль): Міжнародний фестиваль ім. П. Чайковського та баронеси Надії фон Мекк
Джерело: www.vinnitsa.info
|