|
Леся Олійник: Яскрава панорама сучасної української музики в Лондоні
3 лютого, понеділок
Поширити у Facebook
Концерт української музики, що відбувся в церкві St. John’s Waterloo, розпочався зі скорботного реквієму за розстріляними під час Майдану 1914, що став наче провісником початку жорстокої війни – з жалобної народної мелодії «Пливе кача».
Жоден з епітетів не зможе передати силу емоційного впливу, що несла музика – напружений драматизм Concerto grosso Віталія Губаренка, космічну красу «Мессенджера» Валентина Сильвестрова, нестримну енергетику «Карпатської рапсодії» Мирослава Скорика, різкі злами музики ніжності та тривоги третьої камерної симфонії Євгена Станковича, сповільнений «рух у безодню» «Білого поховання» Вікторії Польової та завершальне ствердження «Ми Є!» – ліричний парафраз Юрія Шевченка на мелодію державного символу України.
Абсолютно органічно «доповнили» українську партитуру «Варіації на українську тему» класика англійської музики ХХ ст. Малколма Арнольда, а його ж «Концерт для двох скрипок та струнного оркестру» лише посилив експресивну палітру музичних образів.
Важко було повірити, що всі ці надскладні твори виконували зовсім молоді музиканти – студенти лондонських музичних закладів (майже всі вони українці), що є артистами струнного оркестру Another Chamber Orchestra, художнім керівником якого є супер-професіонал, скрипаль Роман Мінц, а також феноменальні солісти – український піаніст Саша Гринюк, харківський скрипаль Дмитро Удовиченко, той же Роман Мінц, відомий англійський гобоїст Ніколас Даніел та народжений в Гон Конзі Карен Вонг (як же він точно «уловив» флейтову інтонацію Станковича!).
Але героїнею концерту, звісно, була знакова українська диригентка Наталя Пономарчук. Саме вона давала дихання кожному твору, саме від Маестро Пономарчук йшов той високий музичний струмінь, що буквально наелектризував простір старовинного храму. Саме вона «будувала» «на очах» складні образні конструкції, давала життя композиторським задумам, слідкуючи за драматургією кожного твору, за ідеальним ансамблем соліста й оркестра, вибудовуючи яскраву панораму сучасної української музики!
Після концерту можна було почути захопливі слова «Боже, яка музика!», а водночас, подив: «Чому раніше ми не чули?», «Чому ваша музика не звучить скрізь і постійно?»
Власне, для цього й був цей концерт, організатором й автором ідеї якого є вже згадуваний Роман Мінц.
Цей концерт став також потужним донатом для медичної допомоги Україні.
Леся Олійник, Засл. діяч мистецтв України, доктор філософії, лауреат премії ім. М. Лисенка, секретар правління НСКУ
Автор: Леся Олійник
Диригенти: Наталія Пономарчук
Композитори:Вікторія Польова, Валентин Сильвестров, Мирослав Скорик, Євген Станкович, Юрій Шевченко
Джерело: improvisator.com.ua
|