Таємниці 125-річної Одеської опери | Music-Review Ukraine
Головна
Стаття
Таємниці 125-річної Одеської опери
Таємниці 125-річної Одеської опери
Артисти театру розповіли про концерти Утьосова, пропажу диригента і про подарунки Чайковському
17 жовтня 2012, середа
Поширити у Facebook

 Одеський театр опери та балету125 років тому в жовтні відкрив свої двері Одеський театр опери та балету, що став гордістю і головною перлиною Одеси.

Американський журнал Forbes включив його в список 11 найцікавіших визначних пам'яток Східної Європи, порівнюючи його красу з Віденською оперою.

«Вражень - не менше, але при цьому вартість квитка значно нижче», - пише Forbes.

Одеський театр є унікальним не тільки своїм архітектурним рішенням і вишуканим ліпленням, але і акустикою - голоси артистів однаково добре чутні в будь-якій частині залу, розрахованого, між іншим, на 1636 місць (у тій же Віденській опері - 1473 місця).


А якщо вибрати потрібну точку на сцені, то від вібрацій голосу навіть починає деренчати люстра.

«Коли співав Лемешев (Сергій Лемешев - народний артист СРСР. - Авт.), - поділилася спогадами колишня солістка театру Антоніна Іванова, яка віддала Опері більше 20 років, - він визначив, що якщо підійти ближче до краю сцени і встати прямо під рампу, голос розноситься по залу найкраще.

Люстра при його виступах завжди деренчала ». До речі, вага кришталевої люстри - 2,5 тонни!

Цікаво, що одеський храм Мельпомени може побити всі рекорди по інтригам і скандалам, які відбувалися тут. З 1995-го керівництво театру змінювалося 11 разів! Незважаючи на це, життя в Опері вирує, а планів - громаддя. Так, згідно з планом розвитку Опери до 2017 року (затверджений Кабміном), штат театру збільшився на 129 співробітників (всього працює понад 600 осіб).


«Майже закінчено ремонт творчих майстерень, придбано сучасне обладнання для швейного цеху. А ще відкрилася нова площадка для виступів на бельетажі », - перераховує директор театру Надія Бабич. До речі, кожен рік Опера видає 4-5 прем'єр. Тиждень тому одесити побачили нову постановку «Аїди», а скоро будуть насолоджуватися балетним проектом «Дон Кіхот» і музикою Вівальді, яка не звучала тут майже 30 років! На 2013-й заплановано балети Стравінського «Жар-птиця» і «Весна священна». Також йдуть переговори про постановку дитячої вистави «Чарівник Смарагдового міста».

Прикмети: мити чи не мити, не взуватися і взяти цвях.
Не секрет, що артисти - народ забобонний. «Самі собі вигадують прикмети, пов'язані з туфлями, костюмами, реквізитом, - посміхається провідний педагог-репетитор балету театру Юрій Карлін. - Деякі стукають по підлозі перед виходом на сцену, інші - до останнього не виходять з за куліс і, забуваючи взутися, з'являються перед публікою босі ».

Юрій зізнається: коли буває на гастролях в інших містах, то в тамтешні театри ходить завжди однією дорогою - це для успішного виступу. Ще Карлін перед концертом обов'язково миє голову, навіть якщо для цього немає умов. «Ні, - вигукує режисер Наталія Григор. - Я голову перед виступом ніколи не мию, це до неприємностей! »А ось соліст Опери Павло Єрмоленко зізнався, що він - людина віруюча і в прикмети не вірить.

«Перед виходом на сцену я перехрещуюся і читаю молитву, - розповідає співак. - Правда, знаю, що у моїх колег вважається до невдачі зустріти перед концертом жінку з порожнім відром. Ще деякі артисти, виходячи на сцену, тримають в кишені закорузлий цвях, а Муслім Магомаєв, наприклад, завжди залишав увімкненим світло в квартирі ».

Будівництво.
Ініціатором зведення Театру опери і балету став знаменитий градоначальник герцог де Рішельє, а побудований він за проектом французького архітектора Тома де Томона на гроші імператора Олександра I. Оперу відкрили в 1810-му. Споруда нагадувала античний храм - білосніжна, велична, витримана в класичному стилі. Саме про цей будинок Пушкін писав: «Пора нам до опери скоріш ...». У 1873-му театр повністю згорів через займання газового ріжка, який освітлював годинник вночі.

Рік потому міська влада оголосила конкурс на кращий проект нового театру, який би відповідав європейському рівню і технічним новинкам. Будівництво доручили віденським архітекторам Фердинанду Фельнеру і Герману Гельмеру - авторам проектів театрів у Відні, Дрездені та Будапешті. Будівництво обійшлося в 1,5 млн рублів - нечувана сума на той час. Театр здали в строк - в 1887-му. У ньому поєднувалися елементи ренесансу, бароко і рококо, на стелі 4 картини зображували сцени з творів Шекспіра, незабутнє враження залишала розкішна люстра.


Оперний став першою будівлею в Новоросійському краї з електрикою і паровим опаленням. Друга пожежа випала на долю храму мистецтв в 1925-му, але, на щастя, будівля вціліла. Після 11-річної капітальної реконструкції Опера знову відкрила свої двері 22 вересня 2007 р.

Чайковському - лавровий вінок, Заньковецької - шуба під ноги

Айседора Дункан, Майя Плісецька, Микола Римський-Корсаков, Сергій Рахманінов - кого тільки не приймала сцена Одеської Опери! Тут звучали голоси легендарних Енріко Карузо і Тітта Руффо, Леоніда Собінова і Соломії Крушельницької, Мусліма Магомаєва і Федора Шаляпіна. Останній після свого першого візиту в театр писав дружині: «... Був у театрі і прийшов у дикий захват від його краси ...». До речі, в 1899-му в спектаклі «Русалка» два видатних голоси - Шаляпін (бас) і Собінов (тенор) - виходили на сцену разом, що було винятково рідкісною подією.

Виступав в Опері і Петро Чайковський. Його концерти завжди супроводжувалися аншлагами. Як розповів працівник театру Семен Коган, одного разу після виступу актриса Марія Заньковецька піднесла маестро лавровий вінок із написом «Безсмертному від смертної». У той же вечір для Чайковського влаштували шикарний банкет в Англійському клубі (нині - музей Морфлоту). У листі до свого брата Модесту великий музикант писав: «Ніколи мені так не доводилося втомлюватися від диригування, як в Одесі. Але зате ніколи і ніде мене не підносили, не фетіровалі, як тут. Якщо б хоч десятої частки того, що було в Одесі, я міг би удостоїтися в столицях! ».

Ще одна з театральних байок стосується професійного Театру корифеїв, який в кінці XIX століття гастролював в Одесі. У трупу входили Іван Карпенко-Карий, Микола Садовський, Панас Саксаганський, Марія Заньковецька. У день однієї з прем'єр розбушувалася негода, а перед входом в Оперний утворилася велика брудна калюжа. Для того щоб Заньковецька змогла пройти в театр, Садовський зняв свою боброву шубу і постелив прямо на бруд.

До речі, легендарний Леонід Утьосов співав на сцені Одеської Опери всього ... два рази. Перший - у 1917-му, коли в театрі влаштували грандіозний концерт з нагоди візиту Григорія Котовського. А другий раз - після війни. «Квитки розкупили вмить! Народ навіть приніс драбини, щоб дивитися концерт через вікна другого поверху », - говорить Семен Коган.

«Зал чекав фіналу опери, коли Онєгін скаже:« О, жалюгідний жереб мій! »

Що стосується курйозних ситуацій, то їх на театральних підмостках відбулось незліченна кількість. Наприклад, для опери «Іоланта» (60-ті роки) на сцені спорудили складну конструкцію: підйомний міст з великими, важкими ланцюгами. Коли один з героїв, за сюжетом, повинен був впасти на підлогу, то випадково звалився на ланцюг. Гігантська декорація вмить з гуркотом розвалилася, а артист залишився лежати в клубах пилу. Глядачі були в захваті, не підозрюючи, що відбувається - зовсім не за сценарієм.


А одного разу солісту опери Павлу Єрмоленко під час виконання арії потрапило в рот ... голубина пір'їнка! «Я боявся закашлятися, але доспівав до кінця, глядачі нічого й не помітили», - посміхається артист. Ще одна позаштатна ситуація могла обернутися для Павла трагедією. «Близько 8 років тому під час опери« Ріголетто »я впав у люк - його хтось забув закрити, - згадує Єрмоленко. - Глибина велика, я втратив свідомість, але костюм мого героя - горбатого блазня - значно пом'якшив удар ».

Комічний випадок стався в 1974-му, під час балету «Лебедине озеро», який став дебютом для одного з диригентів. Бідолаха так перехвилювався, що задав оркестру темп в два рази швидше звичного, і танцювати з такою швидкістю було неможливо. Народний артист, який виконував соло в балеті, почав було танцювати, але потім зупинився і пішов за куліси. Диригент помітив відсутність танцівника тільки після кінця музичного фрагменту.

А ось режисер Наталія Григор згадує, як її інтуїція врятувала життя актриси: «У 1995-му, перед виступом, до мене підійшла співачка і запитала, чи ставати їй на звичайне місце. Не знаю чому, але я відправила її в протилежну частину сцени. І тут на колишнє місце падає величезна лінза софіта ... »

Старожили театру розповідають ще одну забавну історію. У 50-х роках в театрі йшла опера «Євгеній Онєгін», головну партію в якій виконував Костянтин Макаров. «Опера закінчується словами Онєгіна:« О, жалюгідний жереб мій! »Всі дуже чекали закінчення вистави, щоб почути, як Макаров, через особливості дикції, вимовляв« жереб »- і зал падав від сміху!» - Сміється скрипаль Семен Коган.

А одного разу під час постановки опери «Князь Ігор» (60-ті роки), після одного з актів, пропав ... диригент. Його розшукували всім театром і виявили ... на Приморському бульварі. Він сидів на лавочці і перегортав ноти. Як виявилося, диригент, зважаючи на свою неуважность, подумав, що опера закінчилася на половецьких танцях, і зі спокійною душею відправився відпочивати.

Три найгучніші прем'єри
«Турандот»: 1 млн і 170 артистів.
Опера Джакомо Пуччіні «Принцеса Турандот» (2010) в режисерькій версії Крістіана фон Гетца (Німеччина) стала причиною величезного скандалу. Тодішній і. о. директора театру Анатолій Дуда зажадав замінити головних героїв вистави, в якій було задіяно рекордні 170 артистів. Фон Гетц, до речі, який витратив на «Турандот» 1 млн грн, на це не пішов. Йому погрожували не пустити в театр в день прем'єри! Худрук опери Олексій Ботвінов назвав ситуацію «бунтом і саботажем» і звільнився. Пізніше позбувся крісла та Анатолій Дуда.

Моцарт і Сальєрі: відео на сцені.
Одне із самих оригінальних творчих рішень було застосовано у виставі режисера Василя Навротского «Геній і злодійство» - про Моцарта і Сальєрі. Прем'єра пройшла 27 жовтня 2011 року. Проект «Геній і злодійство» складався з доповнюючих один одного елементів - опери, концертної програми та виставки. Щоб занурити глядачів у реальність того часу, використовували відеодекораціі. Малюнки, що відображають архітектуру того часу, показували за допомогою проектора.

Пристрасті по Кармен-блондинці.
У 2009 році на сцені театру зі скандалом пройшла прем'єра міжнародного проекту «Кармен». Постановка, де роль Кармен виконувала блондинка, а середній вік зайнятих у виставі - всього 27 років, викликала масу пересудів. Виставу звинувачували в пропаганді розпусти і наркотиків і, в підсумку, показали одеському глядачеві всього три рази (перший, передпрем'єрний, - для журналістів). До слова, тодішнього директора театру, режисера та продюсера Сергія Проскурню звільнили в день прем'єри.

Скрипаль Семен Михайлович Коган прийшов в Оперний 19-річним юнаком, а працює в цих стінах вже 59 років. «Тоді я був студентом 4 курсу одеської консерваторії, - згадує музикант. - Думав, попрацюю в театрі, поки не довчуся. Але вийшло інакше: прийшов на час, а залишився назавжди. Тому в моїй трудовій книжці всього один запис. Якщо допрацюю до серпня наступного року, наголошу 60 років праці в цьому храмі мистецтв! Цей приклад вірності одній справі достойний, щоб потрапити в Книгу рекордів Гіннесса! ».

Розмовляти з Семеном Михайловичем - одне задоволення - він так і сипле цікавими історіями. «Народний артист СРСР Микола Покровський носив фрак, а манишка застібалася на 2 діамантові запонки, - говорить Коган. - Одного разу під час концерту одна з них відлетіла. Її шукали всю ніч, і для цього навіть розібрали диригентський пульт, але так і не знайшли. Думаю, вона досі десь там спочиває ». Ветеран театру часто згадує виступи Мусліма Магомаєва, який уразив його не тільки вокалом, але й ... трюками. «В опері« Тоска »Пуччіні співак виконував роль Серджіо. Коли героя Магомаєва вбивають, він скочується вниз по сходах. Кумир мільйонів міг би цього і не робити, але він сам придумав цю мізансцену і дуже її любив - вона створювала величезний ефект в залі », - говорить Семен Михайлович.



Автор: Анастасія Бойченко, ЖуковаСофія
Концертна організація: Одеський Національний академічний театр опери та балету
Концертний зал: Концертний зал Одеського Національного академічного театру опери та балету
Джерело: segodnya.ua



Інші:

Правила ринку: агент Линів пояснив, чому диригенти виконують твори російських композиторів
В Мюнхені запрошують на «Страту» та «Дванадцяту ніч»
Національна опера України поставить оперу "Конотопська відьма"
Українська опера Chornobyldorf виборола Премію Королівського філармонічного товариства
А ви знали, що Шевченко міг би стати й відомим музикантом?
Премʼєри в імʼя Перемоги
ЛІТЕРАТУРА З МУЗИКИ, МУЗИКА З ЛІТЕРАТУРИ
«Незламні»: музичне послання українців у другу річницю початку повномасштабної війни
«Десять років чекаємо на перемогу»: історія оркестру, який двічі з дому вигнала війна
Найкращий концерт Кіровоградської філармонії - попереду. Він буде присвячений Дню перемоги!
Музичні інструменти змінили на автомати: історії артистів театру Одеси
Оновлений репертуар, літній фестиваль та інтерактивна "Ластівка Щедрика": майбутнє Івано-Франківської філармонії в баченні Володимира Рудницького
Змінив пуанти на армійські берці: згадаймо артиста балету Ростислава Янчишена
"Музичні вечори у будинку родини Мейтусів"
«Для мене дім – там, де серце» – Віктор Рекало, автор музики до балету про вимушену міграцію «Дім»
Як розтопити «Крижане серце»?
В Одеській опері відновили незвичайну виставу
Хмельницький фаховий музичний коледж ім. В.І.Заремби: 65 років від дня заснування
До дня Соборності: в Національній опері представлять всеукраїнський музичний проєкт
Як доктор мистецтвознавства став... диригентом
Досліджуємо славні сторінки бандурного мистецтва
На Волині в Горохові привітали з 80-річчям відомого композитора
Роман Орленко-Прокопович - ім’я між забуттям і легендами
“Пісні для України” з Лондона
“54 хвилини до Різдва”
Диск "Зимовий шепіт" від піаністки Віоліни Петриченко
Українські переклади лібрето світових опер в Україні
Військовий зі Львова випустив альбом фортепіанної музики, яку створив на передовій
Раду Поклітару - герой книжки
Сенсаційні знахідки та версії Трипільської культури - “ світової колиски”
У Львівській філармонії визначили переможців Конкурсу молодих вокалістів імені Сліпака
Концерт-реконструкція «Гай, Рожество!»
Сторіччя Балетної трупи Одеської опери
Харизматичний диригент українського походження, який втілив "американську мрію": хто такий маестро Леонард Бернстайн
"Вистави ще немає, але є кредит довіри": продюсерка Opera aperta про співпрацю з міжнародним фестивалем O.Festival
В Ужгороді відкрили мініскульптуру на честь графа Нандора Плотені
Понад 200 народних пісень: де шукають і кому співають солістки ансамблю "Антонівчанка" з Прилуччини
8 неочікуваних речей, що носять ім’я Шопена
Фридерик Шопен та Микола Лисенко: точки перетину
Згадуємо Миколу Колессу
      © 2008-2024 Music-review Ukraine






File Attachment Icon
100910_058.jpg