Вперше за 80 років 120 бандуристів на одній сцені | Music-Review Ukraine
Головна
Новина
Вперше за 80 років 120 бандуристів на одній сцені
Національна заслужена капела бандуристів України ім. Г. Майбороди
Вперше за 80 років 120 бандуристів на одній сцені
18 жовтня 2018, четвер
Поширити у Facebook

22 жовтня на сцені театру ім. І. Франка відбудеться історична подія. Вперше за усю історію розвитку жанру 2 капели бандуристів історично роз’єднані від 1946 року - Українська капеля бандуристів ім. Т. Шевченка (Детройт, США) та Національна заслужена капела бандуристів України ім. Г. Майбороди - зіграють спільний концерт в рамках Міжнародного Форуму бандуристів (19-22 жовтня, Київ, 20 жовтня, Чернігів) з нагоди 100-річчя Київської капели бандуристів.

У серпні 1918-го року за сприяння гетьмана Павла Скоропадського бандуристом Василем Ємцем було створено перший професійний музичний ансамбль бандуристів – Київський кобзарський хор. У 1923-му році було сформовано «Київську капелу бандуристів» – кістяк першого складу якої склали два бандуристи колишнього «Кобзарського хору» – Григорій Андрійчук та Георгій Копан. 1941 капела поїхала в турне, яке закінчилось в Німеччині, звідки 1949-го у повному складі емігрувала до Детройту, де й працює донині. Учасники капели зберегли унікальний та знищений в Україні довоєнний репертуар, котрий містить релігійні твори, церковні колядки, республіканські, стрілецькі та повстанські пісні, традиції музикування і виконання та, найголовніше, довоєнний інструмент – бандуру харківського типу, яких в Україні на сьогодні залишилося всього 4 екз.

Коли УКБімТШ пустила нове коріння у Детройті, США, колектив виступив у більш ніж 500-х концертах у Північній Америці, Австралії, Європі та Україні. Її чарівне звучання лунало у найпрестижніших залах світу: Карнеґі Холлі у Нью-Йорку, США; Катедрі Нотр Дам в Парижі, Франція; Мессі Холл в Торонто, Канада; Львівському, Одеському та Київському оперних театрах.

Тим часом, по закінченні ІІ-ої Світової війни, у 1946 році в Києві поновлюється також діяльність капели шляхом створення Державної капели бандуристів Української РСР на чолі з талановитим музикантом Олександром Міньківським.

З тих самих пір дві капели офіційно є єдиними спадкоємцями капели 1918 року. На цьому форумі вони вперше зберуться разом і вперше зіграють спільний концерт. На одну сцену одночасно вийде 120 чоловіків-бандуристів.

Проведення форуму у 2018 році з нагоди 100-річчя формування першого у світі унікального українського мистецького продукту – Київської капели бандуристів – це можливість вперше зібрати воєдино хранителів українського мистецтва з різних континентів, які майже 80 років в еміграції плекали цілий культурний пласт, на жаль, знищений у радянський період та практично невідомий в Україні. Мова йде про музичні традиції засновників Київської капели бандуристів, знайомство української спільноти з невідомим сьогодні в Україні популярним у першій половині ХХ століття інструментом – бандурою харківського типу, музичним репертуаром, збереженим представниками діаспори в еміграції та творчістю Гната Хоткевича, який вніс надзвичайно великий вклад в розвиток бандурного виконавства першої половини минулого століття.

Організатори форуму бандуристів виграли грант Українського культурного фонду на здійснення україно-американського проекту цього літа. Під час форуму, що проходитиме на 7 локаціях, відбудеться 50 подій за участю 200 виконавців і учасників форуму з 7 країн світу - має на меті побудову ефективної платформи обміну досвідом між репрезентантами бандурного та хорового мистецтва з України та США.



Програма включає проведення панельних дискусій, науково-теоретичної конференції, презентації актуальних історичних мистецьких розвідок; сучасних музичних, видавничих, документальних та візуальних проектів; проектів, присвячених відновленню втрачених традицій музикування та інструментарію; майстер-класів та ворк-шопів від провідних світових виконавців з України, США, Канади, Аргентини, Австралії та майстрів з виготовлення інструментів, спільних виступів українських та американських бандуристів. Наприклад, на форум приїдуть: відомий бандурист з Австралії - Петро Деряжний, керівник Квартету бандуристів Bandura Beyond Borders та учасник Канадської капели бандуристів - Борис Остапієнко, бандурист, керівник Аргентинської капели бандуристів - Олесь Береговий, бандурист-віртуоз, науковець, виконавець на харківській бандурі, фундатор Канадської капели бандуристів - Віктор Мішалов, відомий бандурист-віртуоз, керівник Канадської капели бандуристів (США-Канада) - Юліян Китастий.



19 жовтня покажуть фільм Ореста Сушка «Хоробра сімнадцятка», присвяченого історії еміграції капели до США у роки ІІ-ї світової війни. Перед показом виступить Українська капеля бандуристів ім. Т.Шевченка з США (художній керівник та головний диригент – Олег Махлай), а після – зустріч з режисером фільму, який спеціально прилетить з Канади.

20 та 21 жовтня – у Києві триватиме музичний марафон «Усі бандури світу», в якому візьмуть участь музиканти з Вінниці, Тернополя, Києва, Одеси, Львова та Канади, Австралії і Аргентини. Тим часом, в Чернігові вируватиме День Бандури з урочистим концертом, зустріччю та воркшопом від майстра музичних інструментів Андрія Бірка, США.

Ця без перебільшення резонансна подія - втілена в життя мрія багатьох поколінь українських емігрантів, які чекали на неї все життя. Як сказав міністр культури України Євген Ніщук, про цю подію: «Кобзарство – найважливіший атрибут української музичної культури, унікальний феномен, який здавна побутував на території нашої держави і давно перетворився на символ українського мистецтва. Історія кобзарства тісно переплетена з трагічними подіями, які відбувались на території України, оскільки кобзарі завжди захищали українську історію, культуру та традиції не тільки як виконавці, але і зі зброєю в руках. Попри репресії, арешти, розстріли, голод, війни, концтабори та вимушену еміграцію, перші капеляни та їх нащадки зуміли зберегти традиції, відродити жанр і зробити його популярним у багатьох країнах світу. Їх внесок у розвиток українського мистецтва був настільки потужним, що сьогодні капели бандуристів існують і активно концертують у США, Канаді, Арґентині, традиції кобзарства мають своїх поціновувачів у країнах Європи, Японії та далекій Австралії. Сьогодні бандура символізує не просто унікальний український музичний інструмент, – це і ключ до єднання українців у всьому світі, і міст, який об’єднує цілі мистецькі покоління».



Автор: Ольга Стельмашевська
Колективи: Національна заслужена капела бандуристів України ім. Г. Майбороди
Джерело: day.kyiv.u



Інші:

“Київська пектораль” - названі лауреати
Одеській національний філармонійний оркестр запрошує на вечір високої класичної музики
Піаніст з Харкова Юрій Попов зіграв у Луцьку сольний концерт
Завершився БАХ Маратон у Львівській філармонії
Український диригент Кирило Карабиць отримав орден від британського короля
Музика в них у крові: добірка фільмів про музикантів та проєкти у розробці, які вже скоро будуть на екранах
Вперше у Львові відбудеться лекція про Павла Тичину «Ще до того, як колись» від творців Ти [Романтика]
Розпочався БАХ Маратон у Львівській філармонії
VІ Всеукраїнський Театральний Фестиваль-Премія «ГРА»
Симфонічний оркестр презентував концертну програму для захисників, ВПО та жителів міста
В Одеській філармонії відбудеться благодійний концерт “Відкрий долоні для добра”
День народження Баха у Львівському органному залі: перелік концертів
85-річчя від дня народження святкує відомий український диригент, народний артист України, професор, ТАРАС МИКИТКА
Близько 70 артистів долучаться до музичного марафону "Вівальді для ЗСУ" в Ужгороді
Ватра 80-х та Піккардійська терція запрошують львів'ян на концерт до дня народження Ігоря Білозіра
У житомирській філармонії відбудеться фестиваль майстрів мистецтв ім. С. Ріхтера
Олексій Ботвінов готує ювілейний фестиваль Odessa Classics
У Запорізькій філармонії відбудеться найгучніша мистецька подія року
У Києві презентують виставу паперового театру про Ренату Богданську
Мистецькі виші просять скасувати НМТ для вступу: міністр освіти відреагував
Премʼєра реп-мюзиклу «Ти [Романтика]» менш, ніж за добу зібрала солд-аут у Львівській опері
Реквієм Моцарта та українська класика нескорених
Львівська філармонія запрошує на БАХ Маратон
Експериментальна вистава “Косачка” повертається на сцену: 17.03 та 20.03 в Києві і Хмельницькому
Концерт "Стежками Довбуша" Українського академічного фольклорно-етнографічного ансамблю "Калина"
У Харкові напрацьовують механізм відновлення роботи театрів: навіщо це рішення
Лауреатам Шевченківської премії 2024 вручили нагороди: відбулась урочиста церемонія
Про присудження Національної премії України імені Тараса Шевченка
Театр Франка під час благодійної вистави "Конотопська відьма" зібрав для ЗСУ понад 2,3 млн грн
«Сакральний Шевченко: Станкович, Скорик, Сильвестров»
Український Інститут у Швеціі оголосив перших лауреатів нової преміі для молодих українських піаністів
Головою Наглядової ради УКФ стала Наталя Кривда
В Києві відбудеться прем’єра опери GAIA-24 про підрив Каховської дамби
Концерти при свічках у Львівському органному залі
Прем'єра, на яку чекали 10 років!
12 березня Валерію Матюхіну виповнилось би 75 років
ВИПОВНИЛОСЯ 120 РОКІВ З ДНЯ НАРОДЖЕННЯ ЄВРЕЙСЬКОГО ОПЕРНОГО СПІВАКА ТА АКТОРА ЙОЗЕФА ШМІДТА
У Львові вшанували пам'ять отця-композитора Михайла Вербицького
Із Нюрнберга до Львова вирушає «культурний конвой» - везе «швидкі» для фронту
Шевченкіана у Національній філармонії
      © 2008-2024 Music-review Ukraine