Херсонське музичне училище | Music-Review Ukraine
Головна
Навчальний заклад
Херсонське музичне училище
Афіша   

Фото   

Галерея   

Відео   

Аудіо   

Контакти
Херсонське музичне училище
м. Херсон
музичне училище


   Про заклад    Персоналії    Абітурієнтам    Структура    Колективи    Концертні зали    Випускники    Публікації

Історія Херсонського музичного училища розпочинається з початку ХХ століття, коли за ініціативою вільного художника, випускника Санкт-Петербурзької консерваторії, блискучого співака і диригента Якова Володимировича Дюміна 18 травня 1905 року в м. Херсоні було відкрито відділення Імператорського Російського музичного товариства (ІРМТ), а при ньому – музичних класів, заняття в яких почалися 16 вересня 1905 року.

Рішенням міської громади новому навчальному закладу був наданий будинок пана Білика на вул. Суворова, 2 (зараз будівля ЗОСШ № 16).

 




Очолив музичні класи Я.В.Дюмін, який своєю енергійною діяльністю швидко поставив навчання на зразковий рівень. До роботи він запросив відомих музикантів – випускників провідних консерваторій Росії та Західної Європи: Санкт-Петербурзької, Московської, Брюссельської, Празької, Лейпцизької, Віденської. Серед них: І.А.Харламов, Є.М.Яшиш, С.Н.Федорович, А.І.Пелегрині, К.М.Мюлер, М.А.Мюлер. Саме цей блискучий колектив музикантів заклав основу професійної музичної освіти на Херсонщині. Заняття в музичних класах велися за програмами і навчальними планами Санкт-Петербурзької консерваторії.

Для підготовки диригентів хорових колективів при музичних класах з грудня 1905 року почали працювати трирічні регентські курси, була створена хорова капела, симфонічний оркестр. З цього часу доволі активним і насиченим стало концертне життя Херсонщини. У звіті дирекції Херсонського відділення ІРМТ за 1905 - 1906 рр. відзначається:
 «… успішна діяльність щойно відкритих музичних класів дозволяє подати клопотання про відкриття в м. Херсоні музичного училища, у чому відчувається величезна потреба». Через три роки постановою Головної дирекції ІРМТ музичні класи було перетворено у музичне училище.


Офіційною датою відкриття якого є 1 вересня 1908 року.

Училище почало працювати за адресою: будинок Беккера, на перехресті вулиці Вітовської та Успенського провулку (нині перехрестя вулиці Горького та Спартаківського провулку).
  
Від самого початку викладання велось в класах «спеціальних предметів»: гри на фортепіано, струнних інструментах, співу, спеціальної теорії музики та наукових класах, заняття в яких здійснювались за програмами чоловічих гімназій.

Серед викладачів дореволюційного періоду історії училища, такі чудові музиканти як: Л.Й.Тучек, В.Б.Лівшиц (Бунцельман), Г.А.Яцентковський, Р.Х.Векслер, С.Х.Векслер, О.М.Нурок-Піотровська, С.О.Бармотін, І.Є.Борщевський, Б.Й.Брож, М.А.Недзинська, Л.Н.Іванов, В.Я.Еггенберг, В.А.Стернад, Л.Г.Куцин, А.А.Стернад, В.В.Кефурт та інші.
При музичному училищі продовжували працювати зимові регентські курси, у 1908 р. відкриті літні регентсько-вчительські, а з 1910 року – літні капельмейстерські курси. Діяльність регентських курсів здобула широку популярність далеко за межами Херсонської губернії. Серед слухачів – вихідці із Архангельської, Ярославської, Томської, Кавказької та інших губерній царської Росії. Із численних випускників регентських курсів привертає увагу ім’я видатного діяча української хорової культури М.П.Гайдая, відомого вірменського композитора А.Маіляна. На курсах протягом кількох років викладали А.М.Астаф’єв, Ф.В.Владимирський.

Навчання в училищі було платним, але талановиті учні з бідних верств населення навчалися безкоштовно завдяки меценатській допомозі шанувальників музики та безоплатній педагогічній діяльності викладачів.

У складні й переломні роки революційних потрясінь і громадянської війни курси припинили свою діяльність, але училище продовжувало роботу. У цей період поряд з Я.В.Дюміним, М.А.Недзинською, Б.Й.Брожем, В.Б.Бунцельман починають працювати Є.М.Дюміна, О.С.Каменська, В.А.Дублянський, який у майбутньому став єдиним на Херсонщині музикантом-викладачем, удостоєним звання заслуженого вчителя України.


 Викладачі Херсонської музпрофшколи з учнями, зліва направо сидять викладачі М.А.Недзинська, Б.Й.Брож, О.С.Каменська, Я.В.Дюмін, В.А.Дублянський (20-ті роки)



 Святкування 20-річчя відкриття Херсонських музичних класів, в центрі – директор училища Я.В. Дюмін, ліворуч від нього – викладачі по класу фортепіано В.Б.Бунцельман, О.С.Каменська, Є.М.Дюміна, В.А.Дублянський; праворуч – викладачі Б.Й.Брож, М.А.Недзинська; гості з Одеси – О.Благовидова, Д.Ойстрах, Є.Дублянська, 1925 р.

20-30-ті роки ХХ століття позначені численними реформами навчального закладу і змінами як його назви, так і статусу: музична школа І-ІІ ступенів (1920-1921); музичний технікум (1921-1922); професійна музична школа (1922-1923); професійні музичні курси (1923-1925); музпрофшкола (1925-1930); музично-театральний технікум (1930-1936); і з 1936 року – знову музичне училище.


Оркестр народних інструментів, художній керівник – О.І.Самцов, 30-ті роки

Кінець 30-х років був трагічною сторінкою в житті митців та історії училища. «Посипалися» численні звинувачення у контрреволюційних змовах. Серед заарештованих були керівник хорової капели училища – П.Г.Стеценко та директор – Я.В.Дюмін, в постанові про арешт якого вказано: «участник контрреволюционной организации». «Следствием установлено, что Дюмин Я.В. до революции имел свою музыкальную школу». Репресовані митці трагічно загинули у сталінських застінках.

В роки Великої Вітчизняної війни навчального закладу було перервано. І лише після звільнення Херсона в 1945 році, поступово відроджується навчальний процес.

У повоєнні роки навчання велося на 6 відділеннях: фортепіанному, струнних інструментів, сольного співу, духових інструментів, народних інструментів, диригентсько-хоровому. У 1951 році училище переводять у систему культосвітніх навчальних закладів, у зв’язку з цим скорочується кількість спеціалізацій, залишається народний, духовий та диригентсько-хоровий відділи. Фактично новітня історія закладу починається з 1959 року, коли училище було повернуто в систему навчальних закладів музичного мистецтва. Відновлюється діяльність провідних відділів – фортепіанного, струнного, а з 1961 р. відкрито відділ теорії музики, на якому з 1975 року існує клас композиції.

В 70-ті роки завершується процес формування основного колективу училища, що працює і зараз. Свідченням цього є численні успішні виступи художніх колективів: оркестрів, ансамблів, хору, солістів на звітних концертах у місті та області, на республіканських конкурсах, оглядах та фестивалях.

Видатний вклад в музичну педагогіку Херсонщини та всієї України внесли викладачі: фортепіанного відділу – Дублянський В.В., Зюзіна С.А., Дрель О.В.; струнного – Курлян І.Г., Шевелюк О.К.; духового – Павловський В.В., Дзевіонтковський Л.А.; народного – Могилевський М.С., Башмаков П.М.; теоретичного – Павкович В.В., Валерштейн Ю.В., Добрикін Е.І., Муравська І.О.; хормейстерського Алейніков М.В.

Сучасні потреби суспільства, зростаючий інтерес молоді до вокального та естрадного жанрів обумовили відновлення наприкінці 90-х років спеціалізації «Спів» і відкриття відділу «Музичне мистецтво естради».

У 2008 році училище відсвяткувало 100-річний ювілей, присвятивши цій події яскравий фестиваль за участю кращих випускників – відомих музикантів України і всього світу, творчих колективів і кращих студентів училища.
 
Понад 100 років, майже безперервно, Херсонське музичне училище здійснює підготовку професійних музичних кадрів. За цей період навчальний заклад закінчили тисячі випускників. Серед них лауреати та дипломанти багатьох конкурсів, народні та заслужені артисти України та інших країн СНД, заслужені діячі мистецтв, професори, доктори та кандидати наук, аспіранти музичних вузів, солісти та артисти театрів, оркестрів, концертних організацій, диригенти, композитори, музикознавці, викладачі навчальних закладів всіх рівнів акредитації та дитячих шкіл естетичного виховання. Багато випускників успішно працюють та навчаються в різних країнах світу.

На Херсонщині на сьогоднішній день випускники училища складають основу педагогічних колективів дитячих музичних шкіл області, працюють у загальноосвітніх школах (викладачі музики), дошкільних закладах (музичні керівники), влились в творчі колективи і стали основою колективу обласної філармонії, джаз-бенду обласного палацу культури, оркестру музично-драматичного театру (навіть акторської трупи). Педагогічний колектив Херсонського музичного училища у переважній більшості теж складається з колишніх випускників.


      © 2008-2024 Music-review Ukraine





File Attachment Icon
800.jpg