|
Тиждень української музики
Львівська національна опера відзначає День Незалежності України гранд-проєктом
22 серпня 2023, вівторок
Поширити у Facebook
З 24 по 27 серпня відбудеться показ найпопулярніших опер та балетів, створених українськими композиторами.
24 серпня “Тиждень української музики” розпочне унікальна феєрія, що поєднує хорове виконання, народні традиції обрядовості свята Івана Купала і сучасну хореографію – фолькопера-балет “Коли цвіте папороть” Євгена Станковича. Твір був написаний композитором у 1977 році, але дуже довго не мав повного сценічного втілення. Львівська опера узяла на себе сміливість яскраво й феєрично зреалізувати неймовірно красиве мистецьке полотно, зіткане з фольклорних мотивів, поданих сучасною музичною мовою.
У цій новаторській виставі (лібрето Олександра Стельмашенка, режисер - Василь Вовкун, сценограф -Тадей Риндзак, хормейстери —
Василь иа Ірина Коваль, балетмейстери - Сергій Наєнко й Артем Шошин, художник світла - Дмитро Ципердюк) нема традиційного сюжету, звичних для опер арій, дуетів.
У першій дії заглянемо в барвисті часи язичництва, коли формувалася прадавня культура українського народу в єднанні людини й природи; у другій - відчуємо у наші бурхливі дні з відлунням війни, з героїкою, навіяною спогадами про волелюбне козацтво, з тривогою про загрозу можливої майбутньої катастрофи...Доповнить враження від вистави оригінальна відеопроєкція.
25 серпня глядачі побачать український балет “Лілея”, який зворушує чуттєвим поєднаннями шевченківської лірики та прекрасної музики Костянтина Данькевича (лібрето Всеволода Чаговця за мотивами творів Кобзаря). Це «балет-пісня» – один з перших творів хореографічного мистецтва, в якому знайшла своє відображення національна тематика і творчість Тараса Григоровича.
Вистава глибоко зворушує не лише життєвою драмою головних героїв, але й символізмом: адже Лілея – це символ чистоти і невинності, душа тендітної дівчини, яка втілилася у квітці. Поєднання чаруючої пластики, національних костюмів, а також емоційної музики на основі народних мелодій – творять яскравий український балет «Лілея» К. Данькевича.
26 серпня відбудеться показ резонансної прем`єри опери “Запорожець за Дунаєм” в оновленому прочитанні відомої української режисерки Оксани Тараненко. Її смілива концепція полягає у повній відмові від шароварщини та стереотипних нашарувань, присутніх в оригінальному сюжеті. “Запорожець за Дунаєм” постане перед глядачами у новій музичній редакції Олександра та Дмитра Саратських, видовищній сценографії Тадея Риндзака, колоритних костюмах Людмили Нагорної та сучасній хореографії Олексія Буська під орудою відомої інтерпретаторки української музики Ірини Стасишин.
27 серпня завершить тиждень мистецьке дійство “Гармонія сфер”, присвячене легендарній постаті Львівської національної опери, народному художнику України Євгену Лисику (1930-1991 рр.).
Симфонічна музика та художні полотна Майстра поєднаються у творчому діалозі поколінь та сформують неповторну “партитуру” взаємодії двох видів мистецтва.
Масштабні творчі роботи Євгена Лисика “оживуть” завдяки вражаючій 3D-проєкції та світловим ефектам. Вони наповняться багатогранним звучанням оркестру, тоді як симфонічні твори збагатяться емоцією, барвою та кольором картин художника.
“Часто одухотворені найкращі полотна, як і кращі зразки світової музики, по суті, народжуються з того ж самого зерна – духовного начала, яке проростає і розцвітає у звуках, а десь – у фарбах.
Феномен єдності цих різних і близьких форм й став поштовхом для їх одночасного втілення у нашій “Гармонії Сфер”. Можливо, наша подія буде не лише вишуканою насолодою для наших слухачів і глядачів, а й новим стимулом до творчості митців у цих високих і близьких жанрах мистецтва”, – розповів автор проєкту Мирон ЮСИПОВИЧ.
У програмі прозвучать композиції Ріхарда Вагнера, Бориса Лятошинського, Гектора Берліоза, Бенджаміна Бріттена, Самуеля Барбера, Отторіно Респігі та ін.
Композитори:Євген Станкович
Концертна організація: Львівський Національний академічний театр опери та балету ім.С. Крушельницької
Концертний зал: Концертний зал Львівського Національного академічного театру опери та балету ім. С. Крушельницької
|