|
Огляд Гранд-концерту та урочистостей з нагоди 95-річчя НМАУ ім.П.І. Чайковського
5 грудня 2008 року у Великому залі НМАУ ім. П.І. Чайковського відбулося святкування 95 річниці з моменту заснування Київської консерваторіі ім. П.І. Чайковського
5 грудня 2008, п'ятниця
Поширити у Facebook
5 грудня 2008 року у Великому залі НМАУ ім. П.І. Чайковського відбулося святкування 95 річниці з моменту заснування Київської консерваторіі ім. П.І. Чайковського, нині Національної музичної академії України.
Цій події під назвою “Гранд-Концерт” передувала низка мистецьких заходів які проходили у стінах академіі упродовж останніх декількох місяців.
Офіційна частина
Урочисте відкриття концерту пройшло безпосередньо під звуки всесвітнього студентського гімну Гаудеамус у виконанні оркестру оперної студій Академії і хором Академії. Це надало події особливого відчуття та піднесенного настрою.
На сцені, окрім поважної Вченої ради, були присутні гості з державних та концертних установ, мистецьких організацій. Зокрема: Київський міський голова Л. Черновецький, Керівник Головної служби гуманітарної політики та з питань збереження національного культурного надбання Секретаріату Президента України О. Биструшкін, зам. Міністра культури і туризму О. Бенч, Народний артист України, колишній ректор Академії О. Тимошенко, директор Національної опери України П. Чуприна, генеральний директор Національної філармонії України Д.Остапенко, голова Всеукраїнської національної музичної спілки А.Авдієвський та багато інших.
Слід відзначити промову Київського міського голови Л. Черновецького. Який зазначив, що Національна музична Академія - один з тих навчальних закладів, що готує творчу еліту і багато десятиріч розвиває таланти, створює та оберігає найкращі музичні зразки та традиції. Академія випустила цілу низку відомих музикантів та співаків, які на весь світ прославили Україну - Григорій Верьовка, Іван Козловський, Левко Ревуцький, Борис Лятошинський та багато інших. Також Леонід Черновецький вручив Подяки та почесні грамоти співробітникам музичної академії.
Окрім того міський голова подарував ректору Академії В. Рожку картину Лариси Годунової «Андріївський узвіз».
У свою чергу ректор Володимир Рожок відзначив великий внесок Київського міського голови у розвиток музичної освіти на Україні та музичної Академії зокрема, і вручив Леоніду Черновецькому «Посвідчення почесного професора Національної музичної академії України імені П.І.Чайковського».
Під час святкування відбулася церемонія нагородження найвищою відзнакою Академії “За видатні досягнення у галузі мистецтва” таких відомих концертних виконавців і діячів мистецтв, як Народний артист України Дмитро Гнатюк, Народний артист України Анатолій Мокренко, Народний артист України О.Кудряшов, Народний артист України, лауреат Національної премії ім.Т.Шевченка Павло Муравський, Народний артист України Олег Тимошенко. Також почесні грамоти та димломи були вручені викладачам та кращим студентам Академії.
У свої промові ректор Академії Володимир Іванович Рожок неодноразово згадував про історію започаткування Академії, яка не відбулася б без участі таких славетних музикантів як М. Лисенко, С. Рахманінов, А. Рубінштейн, а також мецената О. Терещенка. Також згадували часи становлення Академії, які пов’язані з першими керівниками тогочасного закладу – імена В.Пухальського, Р. Глієра та інших назавжди вписані у золотий фонд творчої біографії Академії.
Особливою подією стало вручення скрипковим майстром Ігорем Гонтарем ректору Академії Володимиру Рожку скрипкового смичка, який передав його завідуючому кафедри скрипки Богодару Которовичу.
У свою чергу Богодар Антонович відзначив високий професійний рівень майстра, який є єдиним учнем славетного І.Л. Бітуса.
На завершення офіційної частини вперше було виконано гімн Національної музичної академії України. У дивовижно піднесенному настрої звучали оркестр, хор та орган об’єднуючись у єдине ціле (композитор - Євген Станкович).
Концерт
Концерт відкрився одним з найпопопулярніших творів П.І.Чайковського Концертом №1 для фортепіано з оркестром у виконанні лауреата міжнародних конкурсів Анни Улаєвої та симфонічного оркестру Академії (художній керівник і диригент – заслужений діяч мистецтв України Ігор Палкін). Виконання твору надало концерту піднесеного та роматичного настрою, який панував у грі солістки та на сцені практично увесь час.
Наступним номером концерту була Кантата –поема “Хустина” Л.Ревуцького у виконанні симфонічного оркестру Академії та хору студентів (художній керівник і головний диригент – народний артист України Павло Муравський). Солістами були володар Гран-прі міжнародного конкурсу вокалістів ім. Б. Гмирі, Олена Токар (сопрано) та студент Академії Роман Походня (тенор). Під час виконання твору відчувалася єдність оркестру та хору, яскравіть тембрів голосів солістів.
Народна артистка України, лауреат Національної премії ім. Т. Шевченка Лариса Кадирова прочитала вірші Ліни Костенко зі збірки “Неповторність”.
У виконанні Київського квартету саксофоністів Національної філармонії України прозвучав твір М. Леонтовича “Щедрик-роздуми”.
З особливим захватом глядачі сприйняли виступ квартету “Лабіринт” у складі: Євген Діденко (домра), Андрій Ковбас (домра), Євген Грибан (баян), Сергій Нефедов (балалайка-контрабас). Твір “Старе банджо” Гуревич-Гуреєва був виконаний з особливим темпераментом у якому крім феєричних пасажів з’являлися виголоси та навіть свист виконавців.
До складу вітального концерту також увійшли вокальні номери, такі як:
“Пісня Наталки” з опери “Наталка Полтавка” (солістка Національної опери України, Герой України, Народна артистка Україна, лауреат Національної премії України ім. Т. Шевченка Марія Стеф’юк (сопрано)
“Арія Лєнського” з опери Євгеній Онєгін П.І. Чайковського (соліст лауреат міжнародних конкурсів О. Пальчиков, тенор),
“Каватина Розіни” з опери “Севільський цирульник” (солістка лауреат міжнародних конкурсів Зоя Рожок, сопрано),
українська народна пісня “На вулиці скрипка грає” ( солістка лауреат Національної премії України ім. Т. Шевченка, солістка Національної опери України, заслужена артистка України О. Нагорна, сопрано),
“Пісня Миколи” з опери “Наталка Полтавка” ( соліст народний артист України, лауреат Національної премії ім. Т. Шевченка, Валерій Буймістер, баритон)
українська народна пісня “Гандзя” у виконанні лауреата міжнародних конкурсів, солістки Національної опери України Тетяни Ганіної,
а також “Tango Oblivion” А. П’яцолли у виконанні солісток Національної філаромонії України, лауреатів міжнародних конкурсів Анастасії Шутько (сопрано) і Ольги Табуліної (мецо-сопрано).
Також у концерті приймали участь наступні колективи, а саме:
Камерний оркестр Академії (художній керівник і диригент, лауреат міжнародних конкурсів Ігор Андрієвський) у виконанні якого прозвучали “Дивертисмент №2” В.А. Моцарта та Спірічуел “Не такий вже я й поганий” Л. Армстронга (соліст лауреат міжнародних конкурсів Віктор Слупський, туба).
Один з найстаріших колективів Академії – Оркестр народних інстументів Академії (художний керівник заслужений діяч мистецтв України Анатолій Дубина.
У концерті також приймав участь Лауреат Першої премії в Італії Квартет баяністів ім. М. Різоля Національної філармонії України у складі: Сергій Грінченко (художній керівник квартету, перший баян), Ігорь Саєнко (другий баян), Олег Шиян (баян-баритон), Роман Молоченко (баян-контрабас).
На завершення Гранд-Концерту прозвучали твори А. Хачатуряна, М. Островського та П.І. Чайковського у виконанні відновленого з 2005 року духового оркестру Академії (художній керівник і диригент - заслужений діяч мистецтв України Л. Тихонов).
Редакція Національного порталу академічної музики приєднується до вітань до 95 річниці заснування Національної музичної Академії України ім П.І. Чайковського та бажає довгих років процвітання, талановитих студентів та нових цікавих мистецьких проектів
Автор: Олександр Пірієв
Фото: Сергій Пірієв
Колективи: Квартет народних інструментів "Лабіринт"
Виконавці: Олена Токар, Ольга Табуліна, Анастасия Шутько
Диригенти: Ігор Андрієвський
Викладачі: Володимир Рожок
Концертний зал: Великий зал Національної музичної академії
Навчальний заклад: Національна музична академія України ім. П.І. Чайковського
Майстер: Ігор Гонтар
|