"Щедрик" у Білому домі в Америці і... в руїнах у Шершнях. Будинок Леонтовича рятують чужі люди | Music-Review Ukraine
Головна
Новина
Бондаренко Ілля
"Щедрик" у Білому домі в Америці і... в руїнах у Шершнях. Будинок Леонтовича рятують чужі люди
1 січня, середа

Поки в області спеерчаються, чи справді це будинок Леонтовича, скрипаль Ілля Бондаренко уже передав 150 тисяч гривень на його відновлення


Різдвяну колядку "Щедрик", яка у ці дні лунає по всьому світу, пропонують внести до пам'яток нематерільної спадщини ЮНЕСКО У середині грудня вона звучала у... напіврозваленому будинку у селі Шершні Тиврівського району Виконував відомий скрипаль Ілля Бондаренко Поки у Києві і в діаспорі збирають кошти на відновлення садиби, у нас сперечаються, чи справді Леонтовичі проживали у цьому будинку Хіба мало того факту, що батько композитора служив у храмі у Шершнях?Скрипаль Ілля Бондаренко один з тих, хто збирає кошти на відновлення садиби Леонтовичів. Торік він передав 150 тисяч гривень. 23 січня 2020 скрипаль виступить з благодійним концертом у Києві. Разом з ним на сцену культурного центру Fredoom Hall вийдуть відомі виконавці - Наталя Могилевська, Тоня Матвієнко, Tayanna, Девід Аксельрод, Aнна Буткевич, Jerry Heil, дитячий хор "Щедрик". На концерт запросили представників іноземних дипломатичних установ, акредитованих у Києві.

Декілька років тому Бондаренко давав концерт у Білому домі. Його запросила виступити дружина американського Президента. Ця подія зробила ім'я українського скрипаля ще більше популярним.

Як і торік, зібрані кошти на концерті 23 січня передадуть на вшанування пам'яті Леонтовчиа у Шершнях.

Втім, проблема не тільки у коштах. Складнішим є інше питання - чи той це будинок, в якому проживали Леонтовичі?

Не вірять напису на меморіальній дошці

Організатором концерту є Фонд гуманітарного розвитку України. Його керівник Наталія Заболотна (на знімку внизу друга праворуч) звернулася з відкритим листом до глави держави. Ось фрагмент з листа.

-Мелодія "Щедрика" є гімном Різдва у всьому світі, але на батьківщині автора знаменитої колядки знищують його спадщину. Прошу вжити заходів для зарахування будівлі до пам'яток культурної спадщини національного значення, а також звернутися від імені держави до ЮНЕСКО з пропозицією внести колядку "Щедрик" до переліку об'єктів нематеріальної спадщини.

Інформація про сумну долю будівлі розлетілася по світу. В Америці створено об'єднання під назвою "Відродимо садибу Леонтовича". Його очолив професор Українського університету у Вашингтоні Володимир Іваненко.

У Вінниці координатором від названого об'єднання є Вадим Вітковський (на знімку вгорі крайній справа), голова обласної письменницької організації, він був студентом Іваненка у Київському університеті імені Тараса Шевченка.

-У далекій Америці, та й не тільки там, не розуміють, як можна так безвідповідально ставитися до спадщини відомого композитора, - розповідає Вадим Вітковський. - У нас керуються інформацією про те, що, нібито, нема підтвердження факту проживання сім'ї Леонтовичів саме в цьому будинку. Така позиція влади. Поки що порятунком займаються небайдужі люди.

За словами співрозмовника, представники влади не вірять напису на меморіальній дошці. А там сказано, що в цьому будинку проживав батько Леонтовича з сім'єю. Вітковський повідомив, що домовився про зустріч з недавно призначеною керівницею обласного департаменту культури.

Сподівається, вдасться переконати у необхідності відновити історичну справедливість.


Той будинок згорів

Михайло Потупчик, завідувач сектору охорони культурної спадщини обласного управління культури, у розмові з журналістом посилався на історичні джерела.

-Коли постало питання про відновлення будинку у Шершнях, вирішили внести споруду до Державного реєстру пам'яток архітектури місцевого значення, - каже Потупчик . - Для цього потрібно мати документальне підтвердження. За дорученням голови облдержадміністрації шукали його в архівах.

Як пояснив пан Михайло, у Хмельницькому обласному архіві зберігається праця Юхима Сіцінського "Парафії та церкви Подільської єпархії", видана у 1901 році. У ній зібрано найголовніші відомості про всі поселення Подільської губернії.

-У цій книзі є запис, що будинок священика у Шершнях згорів у 1895 році, - продовжує Потупчик. - Відтоді село не мало свого батюшки. Описується, що споруда була дерев'яна на кам'яному фундаменті. Нинішня будівля з цегли. Можливо, її збудували після пожежі? Звели на фундаменті, який залишився з того часу...

Одностайності у висновках членів комісії, яка вивчала питання, не було. Так само відрізняються думки дослідників життя і творчості Леонтовича. Чи це є головним у ситуації, що склалася?

Поки нас підтримують, треба чіплятися за допомогу

Скрипаль Ілля Бондаренко приїздив у Шершні разом з Наталією Заболотною, керівником Фонду гуманітарного розвитку України. Було це 13 грудня 2019-го, у день народження Миколи Леонтовича. Майже все село зійшлося послухати музиканта.

Коли він у розваленій хаті дістав скрипку і злетіли знайомі до болю звуки "Щедрика", присутніх охопили почуття, які словами не передати. Тільки в одній з п'яти кімнат ще залишилася стеля. Саме тут зібралися місцеві, більшість людей залишалася на подвір'ї.
-Дехто з дорослих скоса подивлявся на стелю, чи, бува, не полетить щось звідти на голови, - каже Вадим Вітковський. - Дехто зупинився на порозі і далі - ні кроку. Навколо все розвалено, розкидано... І на цьому фоні плаче скрипка. Краще не згадувати.

-Старі люди в селі упевнено говорять, що у цьому будинку жили священики, - розповідає місцева активістка Валентина Чайковська. - Навіть якщо припустити, що будинок згорів, все одно маємо конкретний факт: родина Леонтовичів проживала у Шершнях. Це підтверджено документально. Хіба цього недостатньо, аби вшанувати пам'ять композитора? Адже саме батько Дмитро, який служив священиком у Шершнях, дав синові перші уроки гри на музичних інструментах - скрипці, віолончелі, гітарі. І сталося це в нашому селі.
На думку активістки, варто припинити з'ясовувати, той це будинок, чи не той, а взятися гуртом за справу вшанування пам'яті Леонтовича.

150 тисяч від скрипаля

Молодий скрипаль Ілля Бондаренко першим пожертвував 150 тисяч гривень.

-Поки нас підтримують і в Києві і в діаспорі, треба чіплятися за цю допомогу, як за рятівну соломинку, бо це ж плюс для громади, для її розвитку, - каже Валентина Чайковська.

Один із столичних художників уже виготовив макет майбутнього культурного комплексу на місці старого будинку. Роботи фінансували за кошти скрипаля. У ньому передбачено спорудження концертної зали, а також кімнат для занять музикою. На подвір'ї буде велика сцена. З'явиться можливість влаштовувати конкурси хорів.

-Композитор залишив для Шершнів золоту акцію, а нею тупо не хочуть скористатися, - каже Вадим Вітковський. - Це тільки в нас таке може бути: чужі люди дають гроші, а тут крутять носом...


Автор: СКРИПНИК Віктор
Виконавці: Ілля Бондаренко
Джерело: 20 хвилинДодати: Share on Facebook

Інші:

Из-за карантина на август перенесли грандиозный фестиваль Odessa Classics
Рівненська обласна філармонія долучилася до Всеукраїнського флешмобу "Код Єдності"
Львів'яни започаткували проект Ukrainian Live - НЕнудні подкасти про українську класику
Травневі онлайн-концерти у Львівській філармонії
Тиждень української музики: онлайн-трансляції Львівської опери 15-17 травня
Львівська філармонія проведе цикл онлайн-концертів та трансляцій архівних аудіозаписів
Театр Ла Скала відкриється восени
«Нам важливо не втратити репутацію»
Львівський театр опери та балету покаже три опери онлайн
Львівська філармонія запрошує відсвяткувати Великдень духовною музикою онлайн
Національна філармонія України – онлайн!
Віктор Мітюшкін вперше співатиме в новій версії опери "Трубадур"
Запорізька дитяча філармонія запрошує на концерт "Дивовижний Бетховен"
Реставрацію полтавської філармонії можуть завершити до кінця цього року
В центре Харькова развернется масштабное сражение
У Львові презентують світову прем'єру опери "Лис Микита"
У Київській консерваторії тенор зі світовим ім'ям Vittorio Grigolo 28 лютого дасть ексклюзивний майстер-клас
У Кропивницькому обрали кращих юних композиторів
«Найкраща збірка» Надії Шпаченко
Cімейні концерти - події для дітей у Львівській філармонії
Премьера масштабного балетного шоу пройдет в Украине
Українську піаністку номіновано на дві нагороди «Греммі»
Стипендія німецького фонду – юному скрипалю на честь 250-річчя Бетховена
У Львівській філармонії відбудеться фестиваль «Mozart BirthDay»
Засідання Комітету з Національної премії України імені Тараса Шевченко
Різдвяний подарунок від «Віртуозів Львова»
Третій фестиваль хорових колективів "Святоспів"
"Щедрик" у Білому домі в Америці і... в руїнах у Шершнях. Будинок Леонтовича рятують чужі люди
Одеський театр опери та балету показав у Нідерландах "Сплячу красуню" та "Лускунчика"
Єдиний в Україні: Лоренцо Кастріота представить симфонічний концерт з італійськими мотивами
Суспільне радіо транслюватиме наживо новорічні концерти з Берліна та Відня
Благодійний концерт "Під ангелами Різдва" відбувся в Ужгороді
Різдвяний концерт відбувся у музичному училищі Херсона
Дніпропетровський театр опери та балету відзначив своє 45 – річчя
Львівська філармонія запрошує на 1000-ий концерт перед Новим роком: вхід вільний
Різдвяний фестиваль «BACH CONTEMPORARY» у філармонії!
25 грудня, на 56-му році життя померла видатна львівська піаністка Етелла Чуприк
Світові зірки класичної музики закликають допомогти дітям
Живемо в столиці, а виступаємо по всій країні - українка поділилась досвідом роботи музикантом в Індії
Тернопільській обласній філармонії - 80
      © 2008-2018 Music-review Ukraine
File Attachment Icon
12.jpg