"Щедрик" у Білому домі в Америці і... в руїнах у Шершнях. Будинок Леонтовича рятують чужі люди | Music-Review Ukraine
Головна
Новина
Бондаренко Ілля
"Щедрик" у Білому домі в Америці і... в руїнах у Шершнях. Будинок Леонтовича рятують чужі люди
1 січня, середа

Поки в області спеерчаються, чи справді це будинок Леонтовича, скрипаль Ілля Бондаренко уже передав 150 тисяч гривень на його відновлення


Різдвяну колядку "Щедрик", яка у ці дні лунає по всьому світу, пропонують внести до пам'яток нематерільної спадщини ЮНЕСКО У середині грудня вона звучала у... напіврозваленому будинку у селі Шершні Тиврівського району Виконував відомий скрипаль Ілля Бондаренко Поки у Києві і в діаспорі збирають кошти на відновлення садиби, у нас сперечаються, чи справді Леонтовичі проживали у цьому будинку Хіба мало того факту, що батько композитора служив у храмі у Шершнях?Скрипаль Ілля Бондаренко один з тих, хто збирає кошти на відновлення садиби Леонтовичів. Торік він передав 150 тисяч гривень. 23 січня 2020 скрипаль виступить з благодійним концертом у Києві. Разом з ним на сцену культурного центру Fredoom Hall вийдуть відомі виконавці - Наталя Могилевська, Тоня Матвієнко, Tayanna, Девід Аксельрод, Aнна Буткевич, Jerry Heil, дитячий хор "Щедрик". На концерт запросили представників іноземних дипломатичних установ, акредитованих у Києві.

Декілька років тому Бондаренко давав концерт у Білому домі. Його запросила виступити дружина американського Президента. Ця подія зробила ім'я українського скрипаля ще більше популярним.

Як і торік, зібрані кошти на концерті 23 січня передадуть на вшанування пам'яті Леонтовчиа у Шершнях.

Втім, проблема не тільки у коштах. Складнішим є інше питання - чи той це будинок, в якому проживали Леонтовичі?

Не вірять напису на меморіальній дошці

Організатором концерту є Фонд гуманітарного розвитку України. Його керівник Наталія Заболотна (на знімку внизу друга праворуч) звернулася з відкритим листом до глави держави. Ось фрагмент з листа.

-Мелодія "Щедрика" є гімном Різдва у всьому світі, але на батьківщині автора знаменитої колядки знищують його спадщину. Прошу вжити заходів для зарахування будівлі до пам'яток культурної спадщини національного значення, а також звернутися від імені держави до ЮНЕСКО з пропозицією внести колядку "Щедрик" до переліку об'єктів нематеріальної спадщини.

Інформація про сумну долю будівлі розлетілася по світу. В Америці створено об'єднання під назвою "Відродимо садибу Леонтовича". Його очолив професор Українського університету у Вашингтоні Володимир Іваненко.

У Вінниці координатором від названого об'єднання є Вадим Вітковський (на знімку вгорі крайній справа), голова обласної письменницької організації, він був студентом Іваненка у Київському університеті імені Тараса Шевченка.

-У далекій Америці, та й не тільки там, не розуміють, як можна так безвідповідально ставитися до спадщини відомого композитора, - розповідає Вадим Вітковський. - У нас керуються інформацією про те, що, нібито, нема підтвердження факту проживання сім'ї Леонтовичів саме в цьому будинку. Така позиція влади. Поки що порятунком займаються небайдужі люди.

За словами співрозмовника, представники влади не вірять напису на меморіальній дошці. А там сказано, що в цьому будинку проживав батько Леонтовича з сім'єю. Вітковський повідомив, що домовився про зустріч з недавно призначеною керівницею обласного департаменту культури.

Сподівається, вдасться переконати у необхідності відновити історичну справедливість.


Той будинок згорів

Михайло Потупчик, завідувач сектору охорони культурної спадщини обласного управління культури, у розмові з журналістом посилався на історичні джерела.

-Коли постало питання про відновлення будинку у Шершнях, вирішили внести споруду до Державного реєстру пам'яток архітектури місцевого значення, - каже Потупчик . - Для цього потрібно мати документальне підтвердження. За дорученням голови облдержадміністрації шукали його в архівах.

Як пояснив пан Михайло, у Хмельницькому обласному архіві зберігається праця Юхима Сіцінського "Парафії та церкви Подільської єпархії", видана у 1901 році. У ній зібрано найголовніші відомості про всі поселення Подільської губернії.

-У цій книзі є запис, що будинок священика у Шершнях згорів у 1895 році, - продовжує Потупчик. - Відтоді село не мало свого батюшки. Описується, що споруда була дерев'яна на кам'яному фундаменті. Нинішня будівля з цегли. Можливо, її збудували після пожежі? Звели на фундаменті, який залишився з того часу...

Одностайності у висновках членів комісії, яка вивчала питання, не було. Так само відрізняються думки дослідників життя і творчості Леонтовича. Чи це є головним у ситуації, що склалася?

Поки нас підтримують, треба чіплятися за допомогу

Скрипаль Ілля Бондаренко приїздив у Шершні разом з Наталією Заболотною, керівником Фонду гуманітарного розвитку України. Було це 13 грудня 2019-го, у день народження Миколи Леонтовича. Майже все село зійшлося послухати музиканта.

Коли він у розваленій хаті дістав скрипку і злетіли знайомі до болю звуки "Щедрика", присутніх охопили почуття, які словами не передати. Тільки в одній з п'яти кімнат ще залишилася стеля. Саме тут зібралися місцеві, більшість людей залишалася на подвір'ї.
-Дехто з дорослих скоса подивлявся на стелю, чи, бува, не полетить щось звідти на голови, - каже Вадим Вітковський. - Дехто зупинився на порозі і далі - ні кроку. Навколо все розвалено, розкидано... І на цьому фоні плаче скрипка. Краще не згадувати.

-Старі люди в селі упевнено говорять, що у цьому будинку жили священики, - розповідає місцева активістка Валентина Чайковська. - Навіть якщо припустити, що будинок згорів, все одно маємо конкретний факт: родина Леонтовичів проживала у Шершнях. Це підтверджено документально. Хіба цього недостатньо, аби вшанувати пам'ять композитора? Адже саме батько Дмитро, який служив священиком у Шершнях, дав синові перші уроки гри на музичних інструментах - скрипці, віолончелі, гітарі. І сталося це в нашому селі.
На думку активістки, варто припинити з'ясовувати, той це будинок, чи не той, а взятися гуртом за справу вшанування пам'яті Леонтовича.

150 тисяч від скрипаля

Молодий скрипаль Ілля Бондаренко першим пожертвував 150 тисяч гривень.

-Поки нас підтримують і в Києві і в діаспорі, треба чіплятися за цю допомогу, як за рятівну соломинку, бо це ж плюс для громади, для її розвитку, - каже Валентина Чайковська.

Один із столичних художників уже виготовив макет майбутнього культурного комплексу на місці старого будинку. Роботи фінансували за кошти скрипаля. У ньому передбачено спорудження концертної зали, а також кімнат для занять музикою. На подвір'ї буде велика сцена. З'явиться можливість влаштовувати конкурси хорів.

-Композитор залишив для Шершнів золоту акцію, а нею тупо не хочуть скористатися, - каже Вадим Вітковський. - Це тільки в нас таке може бути: чужі люди дають гроші, а тут крутять носом...


Автор: СКРИПНИК Віктор
Виконавці: Ілля Бондаренко
Джерело: 20 хвилинДодати: Share on Facebook

Інші:

18 онлайн-концертів
Після піврічного затишшя, у Костелі Святого Миколая знову звучить орган
Актуальний і сучасний!
Знаменитую "Кармину Бурана" в Днепре дадут под открытым небом
Харків'яни знову можуть відвідувати концерти в обласній філармонії
Львів'янам пропонують зустріти осінь з органною музикою
У БІЛІЙ ЦЕРКВІ ВІДБУДЕТЬСЯ 28 ФЕСТИВАЛЬ "ЗОЛОТА ОСІНЬ"
У Дніпропетровській академії музики ім. Глінки встановили італійський орган за понад 700 тис. грн
Національний Хор України ім. Г. Верьовки знову в Кременчуці
У Львові і вшанували пам'ять композитора Мирослава Скорика
На UA: КУЛЬТУРА презентують фільм про Мирослава Скорика
"Скучили за глядачем". Артисти харківського Схід Opera через карантин грають на літньому майданчику
Липень з музикою: Опублікована програма онлайн трансляцій Органного залу у Львові
Через пандемію фестиваль LvivMozArt перенесли на наступний рік
Національна філармонія влаштовує фестиваль класики і джазу
До дня народження Мирослава Скорика Суспільне транслюватиме гранд-концерт і оперу «Мойсей»
До дня народження Мирослава Скорика UA: КУЛЬТУРА покаже гранд-концерт
Законопроект про засади молодіжної політики відкриє нові можливості самореалізації для творчої молоді
Помер легендарний композитор Енніо Морріконе
Радіо Культура розпочинає "Філармонійний маратон"
Національна філармонія України закриває 156-й концертний сезон
Одесса: в Зеленом театре состоится концерт филармонического оркестра
Житомирські музичні школи оголошують набір учнів на 2020/2021 навчальний рік
У Сумах поновила роботу філармонія
У Львові 21 червня відбудеться Свято музики
Посеред лісу на Херсонщині симфонії звучали
Композитор просив присилати йому ноти вуличних пісень
В Минске открылся интерактивный музей музыки
Київська опера не втрачає позитиву та віри у краще
"Не більше однієї людини на 5 кв. м". Театри Дніпропетровщини відновлюють роботу після карантину
Сад Пендерецького. У Польщі творять унікальний цифровий музичний проєкт
Український інститут створить музичний каталог для представлення українських виконавців за кордоном.
У Бонні відбулася передпрем'єра нового твору класика української музики Валентина Сильвестрова
Полтавська обласна філармонія через скорочення фінансування цьогоріч не запрацює
Філармонія поновлює роботу та запрошує черкасців на концерти
Репетицію перед закриттям концертного сезону влаштував оркестр Закарпатської філармонії
 Львові візьмуться за модернізацію сцени Оперного театру
Шосткинцы блеснули на международном конкурсе «Gold Europe 2020»
Раскрепощенный "Турок в Италии" на сцене "Ла Скала"
У Львові провели в останню путь композитора Мирослава Скорика
      © 2008-2018 Music-review Ukraine
File Attachment Icon
12.jpg