"Щедрик" у Білому домі в Америці і... в руїнах у Шершнях. Будинок Леонтовича рятують чужі люди | Music-Review Ukraine
Головна
Новина
Бондаренко Ілля
"Щедрик" у Білому домі в Америці і... в руїнах у Шершнях. Будинок Леонтовича рятують чужі люди
1 січня 2020, середа
Поширити у Facebook

Поки в області спеерчаються, чи справді це будинок Леонтовича, скрипаль Ілля Бондаренко уже передав 150 тисяч гривень на його відновлення


Різдвяну колядку "Щедрик", яка у ці дні лунає по всьому світу, пропонують внести до пам'яток нематерільної спадщини ЮНЕСКО У середині грудня вона звучала у... напіврозваленому будинку у селі Шершні Тиврівського району Виконував відомий скрипаль Ілля Бондаренко Поки у Києві і в діаспорі збирають кошти на відновлення садиби, у нас сперечаються, чи справді Леонтовичі проживали у цьому будинку Хіба мало того факту, що батько композитора служив у храмі у Шершнях?



Скрипаль Ілля Бондаренко один з тих, хто збирає кошти на відновлення садиби Леонтовичів. Торік він передав 150 тисяч гривень. 23 січня 2020 скрипаль виступить з благодійним концертом у Києві. Разом з ним на сцену культурного центру Fredoom Hall вийдуть відомі виконавці - Наталя Могилевська, Тоня Матвієнко, Tayanna, Девід Аксельрод, Aнна Буткевич, Jerry Heil, дитячий хор "Щедрик". На концерт запросили представників іноземних дипломатичних установ, акредитованих у Києві.

Декілька років тому Бондаренко давав концерт у Білому домі. Його запросила виступити дружина американського Президента. Ця подія зробила ім'я українського скрипаля ще більше популярним.

Як і торік, зібрані кошти на концерті 23 січня передадуть на вшанування пам'яті Леонтовчиа у Шершнях.

Втім, проблема не тільки у коштах. Складнішим є інше питання - чи той це будинок, в якому проживали Леонтовичі?

Не вірять напису на меморіальній дошці

Організатором концерту є Фонд гуманітарного розвитку України. Його керівник Наталія Заболотна (на знімку внизу друга праворуч) звернулася з відкритим листом до глави держави. Ось фрагмент з листа.

-Мелодія "Щедрика" є гімном Різдва у всьому світі, але на батьківщині автора знаменитої колядки знищують його спадщину. Прошу вжити заходів для зарахування будівлі до пам'яток культурної спадщини національного значення, а також звернутися від імені держави до ЮНЕСКО з пропозицією внести колядку "Щедрик" до переліку об'єктів нематеріальної спадщини.

Інформація про сумну долю будівлі розлетілася по світу. В Америці створено об'єднання під назвою "Відродимо садибу Леонтовича". Його очолив професор Українського університету у Вашингтоні Володимир Іваненко.

У Вінниці координатором від названого об'єднання є Вадим Вітковський (на знімку вгорі крайній справа), голова обласної письменницької організації, він був студентом Іваненка у Київському університеті імені Тараса Шевченка.

-У далекій Америці, та й не тільки там, не розуміють, як можна так безвідповідально ставитися до спадщини відомого композитора, - розповідає Вадим Вітковський. - У нас керуються інформацією про те, що, нібито, нема підтвердження факту проживання сім'ї Леонтовичів саме в цьому будинку. Така позиція влади. Поки що порятунком займаються небайдужі люди.

За словами співрозмовника, представники влади не вірять напису на меморіальній дошці. А там сказано, що в цьому будинку проживав батько Леонтовича з сім'єю. Вітковський повідомив, що домовився про зустріч з недавно призначеною керівницею обласного департаменту культури.

Сподівається, вдасться переконати у необхідності відновити історичну справедливість.


Той будинок згорів

Михайло Потупчик, завідувач сектору охорони культурної спадщини обласного управління культури, у розмові з журналістом посилався на історичні джерела.

-Коли постало питання про відновлення будинку у Шершнях, вирішили внести споруду до Державного реєстру пам'яток архітектури місцевого значення, - каже Потупчик . - Для цього потрібно мати документальне підтвердження. За дорученням голови облдержадміністрації шукали його в архівах.

Як пояснив пан Михайло, у Хмельницькому обласному архіві зберігається праця Юхима Сіцінського "Парафії та церкви Подільської єпархії", видана у 1901 році. У ній зібрано найголовніші відомості про всі поселення Подільської губернії.

-У цій книзі є запис, що будинок священика у Шершнях згорів у 1895 році, - продовжує Потупчик. - Відтоді село не мало свого батюшки. Описується, що споруда була дерев'яна на кам'яному фундаменті. Нинішня будівля з цегли. Можливо, її збудували після пожежі? Звели на фундаменті, який залишився з того часу...

Одностайності у висновках членів комісії, яка вивчала питання, не було. Так само відрізняються думки дослідників життя і творчості Леонтовича. Чи це є головним у ситуації, що склалася?

Поки нас підтримують, треба чіплятися за допомогу

Скрипаль Ілля Бондаренко приїздив у Шершні разом з Наталією Заболотною, керівником Фонду гуманітарного розвитку України. Було це 13 грудня 2019-го, у день народження Миколи Леонтовича. Майже все село зійшлося послухати музиканта.

Коли він у розваленій хаті дістав скрипку і злетіли знайомі до болю звуки "Щедрика", присутніх охопили почуття, які словами не передати. Тільки в одній з п'яти кімнат ще залишилася стеля. Саме тут зібралися місцеві, більшість людей залишалася на подвір'ї.
-Дехто з дорослих скоса подивлявся на стелю, чи, бува, не полетить щось звідти на голови, - каже Вадим Вітковський. - Дехто зупинився на порозі і далі - ні кроку. Навколо все розвалено, розкидано... І на цьому фоні плаче скрипка. Краще не згадувати.

-Старі люди в селі упевнено говорять, що у цьому будинку жили священики, - розповідає місцева активістка Валентина Чайковська. - Навіть якщо припустити, що будинок згорів, все одно маємо конкретний факт: родина Леонтовичів проживала у Шершнях. Це підтверджено документально. Хіба цього недостатньо, аби вшанувати пам'ять композитора? Адже саме батько Дмитро, який служив священиком у Шершнях, дав синові перші уроки гри на музичних інструментах - скрипці, віолончелі, гітарі. І сталося це в нашому селі.
На думку активістки, варто припинити з'ясовувати, той це будинок, чи не той, а взятися гуртом за справу вшанування пам'яті Леонтовича.

150 тисяч від скрипаля

Молодий скрипаль Ілля Бондаренко першим пожертвував 150 тисяч гривень.

-Поки нас підтримують і в Києві і в діаспорі, треба чіплятися за цю допомогу, як за рятівну соломинку, бо це ж плюс для громади, для її розвитку, - каже Валентина Чайковська.

Один із столичних художників уже виготовив макет майбутнього культурного комплексу на місці старого будинку. Роботи фінансували за кошти скрипаля. У ньому передбачено спорудження концертної зали, а також кімнат для занять музикою. На подвір'ї буде велика сцена. З'явиться можливість влаштовувати конкурси хорів.

-Композитор залишив для Шершнів золоту акцію, а нею тупо не хочуть скористатися, - каже Вадим Вітковський. - Це тільки в нас таке може бути: чужі люди дають гроші, а тут крутять носом...


Автор: СКРИПНИК Віктор
Виконавці: Ілля Бондаренко
Джерело: 20 хвилин



Інші:

6 липня день пам'яті всесвітньо відомого італійського композитора Енніо Морріконе (1928-2020 рр.)
Одеська опера вердіївською «Аїдою» завершить свій 215-й сезон
Україну представлять на Балетному гала-концерті в Індонезії
Подарунок із Франції: Коломийська філармонія отримала нову скрипку
Гурт "Паліндром" передав ГУР понад 1,5 млн гривень на дрони MAGURA
TOKYO ART NINJA, 5-й міжнародний конкурс
Одеська опера святкує: фестиваль "Оксамитовий сезон" стартує до Дня Незалежності
«Марія Заньковецька. Заручена зі сценою»: вистава, яку грають на чотирнадцяти локаціях 
Львівський хор “Гомін” вирушає у тур Україною!
«Океан Ельзи» зібрав 7,7 млн грн на дрони та РЕБи під час концертів у Львові
У Харкові до 100-річчя першого українського оперного театру — ХНАТОБу — покажуть оперу "Енеїду"
Вперше в Україні буде здійснено масштабний запис усіх камерних симфоній Євгена Станковича
Оркестр Львівської національної філармонії анонсує серію програм травмочутливого мистецтва
Згадуємо Богодара Которовича
Вчені довели, що Моцарт допомагає при епілепсії
Премʼєрою музичної вистави «Патріот» відкриє восени 44-й сезон Київська опера на Подолі
У Черкасах відбувся музичний вечір у літньому дворику
Міжнародний фестиваль «Дзеркало» розкриває програму: яку музику гратимуть цього літа у Львові
Театр Куліша закрив сезон у Херсоні
Липневі концерти у Музичному салоні Національної філармонії
В Полтавській обласній філармонії відбувся концерт класичної музики
У Вінниці відбувся концерт Заслуженого академічного симфонічного оркестру Українського Радіо
"Дударик" заспівав у Ватикані під час ювілейного паломництва УГКЦ
Сумська філармонія завершила потужний 87-й сезон
80 мистецьких шкіл Дніпропетровщини отримали музично-теоретичні книжки
Оперна співачка Мар'яна Мазур здобула перемогу на міжнародному конкурсі в Італії
Що підготувала Національна опера під завісу свого 157-го сезону?
"ДніпроОпера" завершила 51-й театральний сезон
У липні у Львівському органному залі відбудеться понад 50 подій
Азербайджан "банить" російську культуру: скасовано всі заходи
Львівський хор "Гомін": що в репертуарі музикантів, які підкорили користувачів соцмереж піснею "Цей сон"
Людмила Монастирська: «Для мене співати – як дихати»
Метрополітен-опера опублікувала уривок нової постанови про викрадення українських дітей
Липнева програма в Музично-меморіальному музеї Соломії Крушельницької
У Дніпропетровському історичному музеї ім. Яворницького відкрилась виставка народних і традиційних музичних інструментів
УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ №424/2025
Авторський проєкт Наталії Половинки у музичній виставі об'єднає давні духовні напіви України та шедеври європейської музики
Артисти Полтавської філармонії взяли участь в урочистостях з нагоди Дня Конституції України
Авторське право для композиторів: як побудувати цивілізований ринок?
У Житомирській обласній філармонії завершили 87-й концертний сезон
      © 2008-2025 Music-review Ukraine




File Attachment Icon
12.jpg