|
“Страшна помста”
Вистава Львівської національної опери в шортлісті престижної міжнародної премії International Opera Awards 2023
13 жовтня 2023, п'ятниця
Поширити у Facebook
Резонансна прем’єра минулого сезону – опера «Страшна помста» Євгена Станковича – увійшла до шортліста вистав у номінації «Світова прем’єра року».
Разом із Львівською національною оперою за перемогу в номінації змагатимуться світові лідери індустрії: Нідерландська опера, Метрополітен-опера, Великий оперний театр «Лісеу» (Барселона, Іспанія), Уельська опера та інші.
Прем’єра опери «Страшна помста» Євгена Станковича в постановці запрошених німецьких митців – режисера Андреаса Вайріха та сценографки Анни Шеттль, - стала однією з найвизначніших подій минулого театрального сезону.
Її висвітлили провідні світові медіа, серед яких «The Guardian», «IOCO» «Kultur Austausch», «Opera Magazine» та ін.
Фінал премії «International Opera Awards 2023» відбудеться 9 листопада у Teatr Wielki, що у Варшаві.
Нагадаємо, International Opera Awards заснував британський підприємець Гаррі Хайман у 2012 році.
Премію вручають щорічно, аби підвищити авторитет опери як виду мистецтва, визнавати та винагороджувати успіхи в опері та збирати кошти для надання стипендій талантам-початківцям в опері з усього світу.
Music-Review Ukraine вирішив нагадати, як народжувалася “Страшна помста” - розповідає композитор Євген Станкович:
-Початково лібрето написав я.
Згодом звернувся з проханням створити лібрето на основі «Страшної помсти» до кінорежисера Юрія Іллєнка, з яким тоді співпрацював як композитор до його фільмів.
Він був талановитим сценаристом і надзвичайно цікавою людиною. Іллєнко дав згоду і написав лібрето. Але, на жаль, я відмовився від нього, тому що опера мала б звучати 6-8 годин! Тому знову повернувся до ідеї, що найкращим лібрето є те, яке створив сам Микола Гоголь.
У нього надзвичайно чітко і зрозуміло визначені всі задуми, місця перебування героїв, їх вчинки, слова тощо.
Не все увійшло до опери, але у своєму лібрето я намагався зберегти основу повісті класика.
У цьому творі багато філософських сенсів, серед них — і біблійні. Це втілення Добра і Зла, Святого Духа і сатани, та їх вічна боротьба.
Якщо порівнювати із сьогоденням, то те саме відбувається і тепер. Є люди, які захищають свою землю, які на цій землі народились та її люблять. Є й такі, що зраджують, цитує theclaquers.com.
Для мене Гоголь був і є унікальним українським письменником. Він, як ніхто в українській літературі, з неабиякою любов’ю описував звичаї та красу України, й як ніхто інший, втілив нашу тисячолітню міфологію і вірування, що тісно пов’язані з розвитком і баченням світу...
Диригент Володимир Сіренко для мене є одним із найобдарованіших маестро не лише в Україні: я вважаю його видатним диригентом світового рівня та щасливий, що маю можливість працювати з ним
Також хочу підкреслити, що постановка цієї опери стала можливою завдяки тому, що Василь Вовкун очолив Львівський оперний театр.
Нагадаю, що він сприяв сценічному втіленню опери «Коли цвіте папороть», став її режисером-постановником. Ми працювали разом ще раніше: над твором «Страсті за Тарасом», до якого Вовкун написав лібрето.
Вважаю, що саме завдяки цим двом видатним діячам — Володимиру Сіренку та Василю Вовкуну, відбулися постановки моїх творів. Також я дуже радий, що були запрошені відомі постановники з Німеччини”...
Нагадаємо, що світова прем`єра “Страшної помсти на сцені Львівської національної опери, буда приурочена до 80-річчя сучасного українського композитора Євгена Станковича.
Це містична історія про страшну розплату за жахливі злодіяння, що віддзеркалює події сьогодення. Нині вистава є особливо актуальною в контексті нашої спільної помсти за нелюдські злочини рашизму.
Особистісне трактування Гоголівського сюжету як авторське прочитання біблійної історії про Каїна та Авеля запропонували німецькі постановники – режисер Андреас Вайріх та сценографка Анна Шеттль.
До цього творчого проєкту був запрошений диригент-постановник – знаний інтерпретатор музики Станковича, Володимир Сіренко.
Автор: Тетяна Поліщук
Диригенти: Володимир Сіренко
Композитори:Євген Станкович
Діячі мистецтв: Василь Вовкун, Тетяна Поліщук
Концертна організація: Львівський Національний академічний театр опери та балету ім.С. Крушельницької
|