У Києві завершився ІІІ Міжнародний конкурс молодих виконавців «Золотий саксофон» | Music-Review Ukraine
Головна
Новина
У Києві завершився ІІІ Міжнародний конкурс молодих виконавців «Золотий саксофон»
Голинська Ольга Арсеніївна
У Києві завершився ІІІ Міжнародний конкурс молодих виконавців «Золотий саксофон»
18 листопада 2017, субота
Поширити у Facebook

Це творче змагання було започатковано 2013 р. в Одесі. Конкурс проводиться кожні два роки завдяки підтримці Посольства Бельгії в Україні та за сприяння Міжнародної асоціації Адольфа Сакса та Євразійської асоціації саксофоністів.



Цьогоріч конкурс «переїхав» до Києва. Головою його оргкомітету став ректор Національної музичної академії України імені Петра Чайковського Володимир Рожок, арт-директором – проректор вишу, відомий музикознавець Леся Олійник. «Бельгія, як відомо, – батьківщина Адольфа Сакса, батька саксофона, – сказав на прес-конференції Володимир Рожок. – І ми пишаємося тим, що відносини між нашими країнами є досить міцними. Конкурс має сприяти миру й злагоді між народами. Ми – нація дружелюбна й миролюбна. Отже, раді вітати гостей!».

На конкурс, який проводився у 3-х вікових групах («Саксофонісимо» – до 13-ти років, середня – 14-17 і старша – 17-25 років), було подано 45 заявок. Учасники представляли 9 країн світу: Білорусь, Вірменія, Іспанія, Італія, Китай, Росія, Україна, Чехія, Японія. Виконавську майстерність молодих музикантів оцінювало поважне журі, до якого входили світові зірки саксофонного мистецтва – Ален Крепен (Бельгія), Арно Борнкамп (Голландія), Юрій Василевич (Україна), Нікіта Зимін (Росія), Кенні Тзе (США).

У двох турах змагання молоді музиканти виконували доволі складні програми, які містили класичні й сучасні твори на вибір учасника, а також обов’язкові композиції, написані спеціально для цього конкурсу Пітом Свертсом (Бельгія) та Романом Зантом (Франція). Інтриги додавала присутність у залі обох авторів.
«З кожним конкурсом рівень учасників зростає, – зазначив багаторічний член журі, відомий музикант і педагог, засновник й керівник знаного в усьому світі Київського квартету саксофоністів Юрій Василевич. – Є величезна різниця між тими музикантами, які приїздили до нас чотири роки тому, й тепер».

«Час іде вперед, – додав віце-президент конкурсу, артист Київського квартету саксофоністів, доцент НМАУ ім. П. І. Чайковського Михайло Мимрик, – і до нас долучаються дуже серйозні музиканти. Нашими спонсорами є провідні виробники інструментів світу. Переможець у старшій групі отримав саксофон фірми «Сельмер» вартістю 5 тисяч євро. Інші лауреати одержали мундштуки та різні дорогоцінні аксесуари для саксофона».

«Нас запитують про причини переміщення з Одеси до Києва, – продовжила розмову фундатор і президент конкурсу, саксофоністка Анна Степанова. – А чому б і ні? Ми познайомилися з багатьма хорошими талановитими музикантами, котрі тут живуть, навчаються. Нам дуже приємно, що українська школа саксофона розвивається. Задля цього й проводяться такі конкурси, кожен із них – це певна сходинка у майстерності для учасників, вони зростають, можна сказати, семимильними кроками.

Для мене велика честь перебувати в найкращому вищому музичному навчальному закладі України. Величезна подяка ректору за те, що надав можливість провести конкурс у цих стінах.

Єдина сумна тенденція – зменшення кількості іноземних учасників у зв’язку зі складною суспільно-політичною ситуацією в країні. Але все ж до нас їдуть, і це радує. До того ж, Україну тут представлено не лише Києвом та Одесою, а й багатьма іншими регіонами».

«Дуже хороша ідея надати конкурсантам можливість грати з оркестром, – узяв слово голова журі, видатний бельгійський саксофоніст, диригент і композитор Ален Крепен. – В Одесі то був духовий оркестр, а в Києві – камерний (Студентський камерний оркестр НМАУ ім. П. І. Чайковського під орудою Ігоря Андрієвського. – О.Г.). І в цьому полягає велика різниця. Саксофоністи не часто мають нагоду виступати з камерним оркестром.

Засмутило те, що було доволі прохолодно в залі під час проведення конкурсу, а це не дуже добре для інструментів.

Загалом відзначу, що відбувається великий прогрес саксофона, і кандидати, яких я почув у Києві, мене просто вразили. Вважаю, що вони спроможні заявити про себе на найпрестижніших сценах світу. Тобто загальний рівень конкурсу – вельми конкурентний, особливо в старшій категорії. У групі ж наймолодших відчувається певний брак базової школи саксофона, і тут іще потрібно попрацювати».

Отже, лауреатами Третього міжнародного конкурсу «Золотий саксофон» стали: старша група – Роман Фотуйма (Україна), середня група – Гіоргі Джишкаріані (Росія), молодша група – Вадим Ткачук (Росія).
Конкурс завершився чудовим гала-концертом за участю членів журі, авторів обов’язкових творів, які спеціально приїхали до України, й переможців змагання у заповненому вщерть Великому залі імені Героя України Василя Сліпака НМАУ ім. П. І. Чайковського.

Із теплим вступним словом добірною українською мовою до присутніх звернувся Надзвичайний і Повноважний посол Королівства Бельгія в Україні Люк Якобс. Він відзначив важливість проведення такого конкурсу, привітав усіх організаторів, спонсорів, учасників та лауреатів, а також привітав композитора, піаніста й диригента, професора Пітера Свертса із Днем народження, котрий як особливий подарунок долі сприйняв світову прем’єру в цьому концерті свого твору «Паганіні-капричіо» у виконанні головного тріумфатора змагання Романа Фотуйми.

Своєрідним бонусом для переможців стала можливість виступити наступного дня, 15 листопада, у Колонному залі імені Миколи Лисенка Національної філармонії України на урочистому вечорі з нагоди святкування національного свята – Дня Короля Бельгії.


Автор: Ольга Голинська
Музикознавці: Ольга Голинська
Навчальний заклад: Національна музична академія України ім. П.І. Чайковського
Джерело: Газета День



Інші:

Всеукраїнський фестиваль камерної музики «Pro│PHIL-music» запрошує меломанів
За лаштунками майбутньої премʼєри «Київ Модерн-балету»
У Харкові до Дня Європи в метро грав симфонічний оркестр
У Сумській філармонії - концерт пам'яті Олени Когут, яка загинула на Вербну неділю
Від початку повномасштабного вторгнення близько 20 виконаців Нацфілармонії виїхали за кордон
Поклін Матері
Камерата, концерт Ігоря Шамо (до 100-річчя від дня народження)
У Харкові покажуть оперу «Енеїда» Миколи Лисенка, яку не ставили в Україні понад 50 років
У Києві відбудеться ХХ Конкурс молодих акторів імені Івана Франка
В оперному театрі Дніпра з величезним успіхом відбулася прем'єра мюзиклу
Самбірська дитяча музична школа відзначила 70-річний ювілей
Музика для благодійної мети: концерт INSO-Lviv зібрав кошти на підтримку військовослужбовців
У Тернополі з'явився найбільший у світі фотопортрет Соломії Крушельницької
Травень у Музеях Соломії Крушельницької та Станіслава Людкевича: музика, пам’ять, натхнення
Львівський органний зал дарує квитки піаністам
Кантата-симфонія «Кавказ»
Музика, що об’єднує континенти: у Чернівцях відбувся міжнародний благодійний концерт класичної гітари
На війні загинув балетмейстер і хореограф Віктор Войников
5 травня день народження Богдани Фроляк
Максим Ковтун - актор театру загинув на фронті
Вперше у Чернівцях – «RIZOL QUARTET»!
Події травня від Національного будинку музики
Свято зірок Одеської опери в Запоріжжі
KharkivMusicFest-2025: Мистецтво, що відлунює в серці війни
Симфонічний оркестр львівської філармонії виступить на фестивалі "Українська весна" у Стокгольмі
Прем’єра в Україні: «Листи до друзів» Гії Канчелі
5-7 травня в Національній музичній академії України імені П. І. Чайковського відбудеться третій Skoryk FEST
У Київській опері покажуть унікальний балет, де танець створює музику
Оголошено імена переможців конкурсу “Стежками Каменяра”
Львівська національна опера презентує нову виставу-трейлер для сімейного перегляду — «Гра в оперу»
Травень емоцій у Львівському органному залі
Травнева афіша Національної опери України
Травень у Національній філармонії
Танго у Львівській філармонії: музика кохання й національної пам’яті
29 квітня у світі відзначається Міжнародний день танцю
Музика, яка надихає. Звук, що дихає життям
44-й фестиваль "Віртуози": класика, прем’єри та магія живого виконання
Вокальний травень у Львівському органному залі та Музею Соломії Крушельницької
Зіркові прем'єри та зіркові колаборації «Київської камерати» у травні
План-календар фестивалю "Київські музичні прем’єри-2025"
      © 2008-2025 Music-review Ukraine