Стаття |
|
|
|
|
Луганська філармонія: 80 років історії
30 вересня та 1 жовтня у Львівському органному залі відбудуться урочисті концерти з нагоди ювілею
21 вересня 2023, четвер
Поширити у Facebook
З початку повномасштабного вторгнення рашистів в Україну оркестр Луганської філармонії був релокований до Львова.
У Львівському органному залі це колектив швидко відновив концертну діяльність, за півтора року зіграв феноменальну кількість нових яскравих та історичних програм і щиро полюбився львівській публіці.
Свій ювілей, котрий символічно припав на День захисників та захисниць України, оркестр відзначатиме програмою з шедеврів європейської класики, яка окрилює та дарує надію.
Луганська обласна філармонія цьогоріч святкує своє 80-річчя. Львівський органний зал, який став прихистком для Академічного симфонічного оркестру філармонії з початком повномасштабного вторгнення, запрошує на урочистий концерт з нагоди ювілею колективу 30 вересня та 1 жовтня.
НАРОДЖЕНА У ВІЙНІ
Історія Луганської обласної філармонії починається у 1943 році, під час Другої світової війни. Спочатку філармонія не мала свого приміщення, проте артисти виступали з концертами на різних сценах по всій області. До складу установи входили на той час театр естради та ансамбль пісні і танцю. Також було затверджено інструментальний ансамбль, ансамбль бандуристів, театральні та джазові групи, а також група солістів. Після завершення Другої світової війни був створений симфонічний оркестр. Протягом першого повоєнного концертного сезону у виконанні оркестру прозвучали твори відомих композиторів.
УКРАЇНСЬКІ ЗІРКИ
У 1940-1950-ті роки філармонія проводила цикли лекцій-концертів, тематичні програми для школярів, учнів середніх і вищих навчальних закладів. У цей період симфонічний оркестр філармонії став провідним колективом області. Відкрилася концертна зала філармонії. Там виступали відомі на всю країну музиканти: Борис Гольдштейн, Давид Ойстрах, Юліан Ситковецький, Леонід Коган, Еміль Гілельс, Григорій Гінзбург, Рейнгольд Глієр та багато інших.
Зірками Луганської філармонії були Юрій Богатиков, Петро Шаповалов, Джульєтта Якубович, Галина Мурзай, Володимир Калашников, Володимир Савченко, Віра Андріяненко, Лев Ставицький, Володимир Самарцев.
У 1960-80 роках на сцені Луганської філармонії навіть ставили відомі опери — “Травіата” Джузеппе Верді, “Севільський цирульник” Джоаккіно Россіні та інші.
У 1985 році в залі філармонії був встановлений орган німецької фірми “Alexander Schuke”, виготовлений на замовлення саме для цього залу. Солісткою-органісткою філармонії з 1986 року була Анна Мокрова.
Ще в радянські часи Луганський оркестр активно виконував твори українських композиторів та популяризував українську академічну музику. Проводилися авторські вечори Андрія Штогаренка, Анатолія Кос-Анатольського, Георгія Майбороди, Лева Колодуба, Мирослава Скорика, Ігоря Карабиця, Віктора Губаренка, Валентина Бібіка. Оркестр став основним учасником Першого Республіканського фестивалю симфонічної, камерної та хорової музики "Музичні прем'єри України".
ВІДКРИТІ КОРДОНИ
У 1990-ті роки Луганський симфонічний оркестр успішно гастролював Україною, а в 1999 році відбулись перші закордонні гастролі в Італію. Пізніше були гастролі Іспанією, Австрією, Швецією, Бельгією, Францією, Німеччиною, Данією, Японією, Китаєм та Норвегією.
З 2002 року оркестр очолив австрійський дириґент і композитор Курт Шмід, завдяки діяльності якого починається новий етап розвитку симфонічного оркестру.
У 2004 році філармонія вперше провела концерт в соляній шахті в Соледарі, нині місто вщент зруйноване російськими військами. Симфонічному оркестру вдалось провести ще декілька концертів в соляних печерах, останній — у 2019 році. Тоді його слухачами були українські військовослужбовці.
У 2004 році луганський оркестр під керівництвом Курта Шміда виконав шедеври класики на “Віденському балу” у Національному театрі опери та балету України. Подія була організована Посольством Австрійський Республіки в Україні.
У 2005 році завдяки співпраці Шміда з Луганським симфонічним оркестром у Луганську була вперше виконана Дев'ята симфонія Людвіга ван Бетховена. Під керівництвом диригента також відбулось гастрольне турне Австрією, де музиканти оркестру виступали у найвідоміших залах Австрії. У 2006 році симфонічний оркестр отримав звання "Академічний".
ПРОЩАННЯ ІЗ ДОМОМ
2014 рік − переломний період в житті Луганської обласної філармонії. Росія анексувала Крим і розпочала гібридну війну на Донбасі. Артисти оркестру до останнього продовжували діяльність, поки це було можливо. Після повної окупації міста російськими військами виїжджали на свій страх і ризик. З 1 квітня 2015 року обласна філармонія була переміщена до міста Сєвєродонецьк.
Директором Луганської обласної філармонії став Ігор Шаповалов. Завдяки його роботі за короткий термін було відроджено Академічний симфонічний оркестр, музичний лекторій, відновлена співпраця з видатними митцями і дириґентами України та Європи.
У Сєвєродонецьку музиканти продовжували активну концертну діяльність, відновили гастролі Європою. Під керівництвом Курта Шміда та за участю української оперної співачки Зоряни Кушплер, соліста Національної опери України Миколи Губчука, австрійського скрипаля Яромира Бабського артисти виконали програму української музики у Відні.
Активізувалися творчі звʼязки луганчан із колегами з західних областей України. Наприклад, у 2016 році артисти Академічного симфонічного оркестру побували у Львові, Ужгороді та Тернополі, де виконали “Український реквієм” Олександра Козаренка під керівництвом дириґента Назара Яцківа спільно з капелою “Трембіта” та солітами Львівської опери.
ІСТОРІЯ У ЛЬВОВІ
2022 рік завдав ще одного удару Луганській філармонії. Ввечері 23 лютого у філармонії була репетиція, а вже 24 лютого розпочалася повномасштабна війна.
Дирекція Львівського органного залу запропонувала колективу евакуюватися до Львова. Музиканти почали виїжджати з міста, дорога була дуже довгою, проте у Львові їх вже чекало жиитло та нова сцена — сцена Львівського органного залу.
У березні 2022-го композитор Олександр Щетинський, який сам перебував під обстрілами у Києві, написав твір “Lacrimosa” для того складу оркестру, який вже був у Львові: скрипка, валторна, гобой і два тромбони. Створити музику для такого складу практично неможливо, проте композиторові це вдалося. Премʼєра твору відбулася у Львівському органному залі у квітні.
Сьогодні Луганський оркестр дає в Органному залі по кілька концертів на місяць. У складі оркестру філармонії є люди, які працювали в ній ще в Луганську, є ті, хто доєднався в Сєвєродонецьку, а також є львів’яни. У виконанні колективу регулярно звучать нові програми, премʼєри творів українських композиторів, які були забуті чи заборонені, цікаві співпраці з хором, органістами, вокалістами, дириґентами, серед яких Курт Шмід, Назар Яцків, Іван Остапович, Любомир Ліщук, Олег Чаплинський. Записи з виступів Луганської філармонії постійно зʼявляються на YouTube-каналі Ukrainian Live Classic.
Також філармонія дає благодійні концерти на підтримку Збройних Сил України. Відновилися виступи за кордоном (Словаччина, Австрія).
У травні 2022 року Луганська філармонія мала честь відкрити Коломийську малу філармонію імені Олександра Коваленка.
"Для нас війна почалася в 2014 році, вона у нас не припиняється", — каже директор Луганської філармонії Ігор Шаповалов.
На запрошення дирекції Львівського органного залу Івана Остаповича та Тараса Демка оркестр отримав можливість виступати на сцені. У Львівському органному залі оркестр швидко відновив концертну діяльність, за півтора року зіграв феноменальну кількість нових яскравих та історичних програм і щиро полюбився львівській публіці.
“Ми всі щиро віримо, що скоро Україна здобуде перемогу та поверне свої території, а Луганська філармонія нарешті повернеться додому. Тож поспішайте почути наживо легендарний оркестр Луганської філармонії у Львові”, – запрошує на концерти 30 вересня і 1 жовтня співдиректор Органного Тарас Демко.
Свій ювілей, котрий символічно припав на День захисників та захисниць України, оркестр відзначатиме програмою з шедеврів європейської класики, яка окрилює та дарує надію. Зокрема, звучатиме Концерт до органа з оркестром №1 Александра Гільмана, де солюватиме органістка Світлана Позднишева.
Урочистий настрій передаватиме Коронаційний марш Джакомо Меєрбера та сюїта з опери “Турандот” Феруччо Бузоні. Звичайно ж, не обійдеться без української музики – твори Михайла Вербицького та Левка Колодуба стануть окрасою програми. Дириґуватиме Іван Остапович.
Ми всі щиро віримо, що скоро Україна здобуде перемогу та поверне свої території, а Луганська філармонія нарешті повернеться додому. Тож поспішайте почути наживо легендарний оркестр Луганської філармонії у Львові.
Автор: Діана Коломоєць
Фото: Євген Черовний
Концертна організація: Львівський будинок органної і камерної музики
Концертний зал: Концертний зал Львівського будинку органної і камерної музики
|