75 років потому: Світова прем'єра Фортепіанного концерту Вериківського відбудеться в Органному залі | Music-Review Ukraine
Головна
Новина
75 років потому: Світова прем'єра Фортепіанного концерту Вериківського відбудеться в Органному залі
Остапович Іван
75 років потому: Світова прем'єра Фортепіанного концерту Вериківського відбудеться в Органному залі
13 квітня, неділя
Поширити у Facebook

У Львівському органному залі 22 квітня о 19:00 звучатиме світова премʼєра Фортепіанного концерту Михайла Вериківського.

Твір українського композитора ХХ століття, який був забутий на 75 років, зазвучить у виконанні піаніста Андрія Макаревича й Академічного симфонічного оркестру Луганської обласної філармонії під дириґуванням Івана Остаповича.

Михайло Вериківський (1896 – 1962) увійшов в історію української культури як композитор, дириґент, фольклорист, музично-громадський діяч, педагог, музичний критик. Закінчив Київську консерваторію. За своє творче життя керував Українським національним хором, Товариством імені Миколи Леонтовича, Державною капелою “Думка”. Був дириґентом Київського та Харківського театрів опери та балету.

Вериківський – автор понад 400 творів у різних жанрах (опери, кантати, балет, пісні, камерні твори). Однією з найважливіших рис його музики була демократичність. Саме вона принесла популярність багатьом його творам, які були близькими й зрозумілими для слухачів.

Концерт для фортепіано з оркестром композитор створив орієнтовно в 1950 році, проте точна дата написання не відома, зазначає дослідник творчості Вериківського Антон Кармазін. Він відновив твір з рукопису та зробив його інструментування, а також любʼязно передав ноти для виконання твору артистам Львівського органного залу.

Фортепіанний концерт Вериківського – твір дуже самобутній, – говорить диригент і директор Львівського органного залу Іван Остапович. – Маємо можливість почути наживо Фортепіанний концерт, який ніколи не був виконаний, ні за життя автора, ні після. І лише завдяки роботі Антона Кармазіна нині його можна буде почути, а скарбниця української музики поповниться ще одним Фортепіанним концертом”.

Виконуватиме концерт соліст Львівського органного залу, піаніст Андрій Макаревич, який нині проходить службу у Збройних силах України і гратиме прем'єру під час своєї відпустки.

Андрій Макаревич – випускник Львівської національної музичної академії (клас Оксани Рапіти). Піаніст із великим репертуаром та досвідом премʼєрних виконань. Зокрема, у 2024 році Андрій Макаревич виконав всеукраїнську премʼєру Концерту для фортепіано з камерним оркестром “Розбита ніч” Стаффана Сторма, у 2023 році здійснив світову премʼєру Концерту для фортепіано з оркестром Михайла Скорульського, у 2020 році зіграв Концерт для фортепіано з оркестром ля мінор Станіслава Людкевича.

Дириґуватиме на прем’єрі Іван Остапович, який також є головним дириґентом Академічного симфонічного оркестру Луганської філармонії. Цей колектив з 2022 року знайшов прихисток у Львівському органному залі й з того часу не перестає дивувати інтенсивністю роботи та яскравим виконанням численних премʼєр.

Запис концерту здійснить команда Радіо Культура.

“Моє юнацьке становлення як музиканта, піаністки фактично почалося у квартирі з меморіальним “вайбом” Михайла Вериківського, – розповідає головна редакторка Музичної редакції Радіо Культура Світлана Галась. – Я вчилася у Київському музичному училищі імені Глієра у його доньки, Олени Михайлівни Вериківської, а вона дуже любила запрошувати учнів на уроки до себе додому, на вулицю Старокиївську. Відбувалися ці додаткові заняття у її вихідні дні, абсолютно безоплатно, але водночас системно.

Те, як Олена Вериківська вкладала усю свою енергію і піклування у своїх учнів, було незабутнім, хоча я тоді навіть і не усвідомлювала до кінця, що це була родинна традиція, яку вона успадкувала від батька: щире прагнення віддати усі сили розвитку українського музичного мистецтва. На щастя, я тоді грала і фортепіанну музику Михайла Вериківського, з раритетних нотних видань, які зберігалися в родині. Запамʼяталися її образність, виразність, яскравий український колорит.

Тому з величезною цікавістю очікую на премʼєру Фортепіанного концерту Михайла Вериківського, якому свого часу радянська влада часто “перекривала кисень”, тож не все задумане і написане втілювалося у життя. Дякую усім причетним до цієї знакової події!”

Інформацію про дату і час радіопремʼєри Фортепіанного концерту Михайла Вериківського буде опубліковано пізніше.

Зазначимо, що в межах між співпраці Львівським органним залом та Радіо Культура вже побачили світ записи першовиконань творів Золтана Алмаші, Олега Безбородька, Стеффана Сторма та інших композиторів. Більшість із них були написані на замовлення Органного залу.

Тішимося увагою публіки до невідомих сторінок української музики, – коментує співдиректор Львівського органного залу та куратор проєкту з Радіо Культура Тарас Демко. – Разом із колегами робимо все, щоб українська музика не лише звучала тут і зараз, але була закарбована та збережена для майбутніх поколінь”.

Також у межах стратегії Ukrainian Live запис прем’єри Фортепіанного концерту Вериківського почують слухачі додатку Ukrainian Live Classic. Слідкувати за оновленням можна на сторінках проєкту та Львівського органного залу.










Диригенти: Іван Остапович
Концертна організація: Львівський будинок органної і камерної музики
Концертний зал: Концертний зал Львівського будинку органної і камерної музики



Інші:

Великдень у Львівському органному залі — музика світла, затишку й віри в найкраще
Музика Великодня лунатиме в Одеській опері
20 квітня у Національній опері виступить знаменитий баритон Віталій Білий
75 років потому: Світова прем'єра Фортепіанного концерту Вериківського відбудеться в Органному залі
VIVA, PUCCINI! BRAVO, PUCCINI!
Внаслідок ракетного удару Росії по Сумах загинула артистка оркестру театру ім. М. Щепкіна і викладачка Олена Когут
Вечір балетів від митців «Київ Модерн-балету»
У Львівському органному залі відбудеться вечір литовської музики 11 квітня виступить Камерний оркестр Святого Христофора з Литви
Львівська національна опера представить премʼєру балету "Соляріс" Олександра Родіна за відомим романом Станіслава Лема
Закарпатська обласна філармонія запрошує на вечір музики видатного чеського композитора епохи романтизму Антоніна Дворжака
Тиждень музичної терапії у Львівському органному залі
Ростислав Карандєєв став новим керманичем «Дніпро Опера»
Благодійний концерт «НАДІЯ МИРУ»
Згадаємо Ярослава Верховинця
«Кращі мюзикли»
«Золотий обруч» повертається на сцену
Стали відомі імена переможців Відкритого обласного фестивалю - конкурсу виконавців на народних інструментах "Конотопська розсипуха"
Театральний квітень: які вистави покажуть у столиці
Пам’яті Шептицького: у Львівській філармонії представлять унікальну виставу
«Дударик» запрошує львівʼян на пісенні, любовні й жартівливі вечорниці
Шляхетний вечір в Одеській опері
Вокальний майстер-клас Зоряни Кушплер у Львові | 25–31 травня 2025
Львівська національна філармонія
Українські квінтети прозвучать в Івано-Франківську
Філармонійний квітень запрошує у музичну подорож країнами світу
Чим порадує шанувальників високого мистецтва Національна опера України у квітні?
На фронті загинув художник з освітлення Рівненської філармонії Всеволод Шабадах
Оголосили лауреатів премії імені Лисенка: кого нагородили та чому не вручать нагороду за композиторську діяльність
Квітень в Львівському органному залі
Про відзначення державними нагородами України з нагоди Міжнародного дня театру
9 театральних постанов, які можна відвідати в День театру 27 березня в Києві, Одесі, Чернігові, Дніпрі та Львові
"Виставка до 70-річчя Ігоря Білозіра: «Мистецьке коло» у Львівській філармонії"
Розмаїття Баха, усміхнений Моцарт та діалог української і французької музики
У Швеції відбувся унікальний концерт «Бароко в жовто-блакитних тонах – шведсько-українське музичне переплетення»
Квітневі події у Музеї Соломії Крушельницької та Станіслава Людкевича
Заявники, що пройшли технічний відбір Фестивалю-Премії «ГРА»-2025
Харківський університет мистецтв завдяки донатам придбав орган
Зустрічайте 4 переможниць конкурсу Повний Короткий!
На війні загинув колишній музикант симфонічного оркестру Запорізької обласної філармонії Богдан Немцов
Ювілей Івана Козловського
      © 2008-2025 Music-review Ukraine




File Attachment Icon
3.jpg