Денис Мацуєв - граючий тренер сузір'я вундеркіндів | Music-Review Ukraine
Головна
Стаття
Денис Мацуєв - граючий тренер сузір'я вундеркіндів
Національний заслужений академічний симфонічний оркестр України
Сіренко Володимир
Кот Юрій
Денис Мацуєв - граючий тренер сузір'я вундеркіндів
В Україні з'явився новий Міжнародний конкурс - фестиваль для обдарованих дітей - «SBERBANK DEBUT», організований АТ «СБЕРБАНК РОСІЇ» в Україні
29 листопада 2013, п'ятниця

З 12 по 17 листопада 2013 року у Великому залі Національної музичної академії України імені П.М. Чайковського кияни та гості з усього світу насолоджувалися чудовим святом класичної музики, талантів і відмінного арт -менеджменту.

Всесвітньо відомий піаніст Денис Мацуєв очолив подію як художній керівник конкурсу і почесний голова міжнародного журі, до складу якого увійшли знані піаністи і відомі культурні діячі з 5’яти країн світу: Юрій Кот (Україна), Валерій Пясецький та Вадим Руденко (Росія), Мішель Берофф ( Франція), Маріан Дауельсберг (Бразилія), Хен Чжун Чанг (Корея).

17 листопада 2013 р. Великий зал Національної музичної Академії України. Урочисте закриття конкурсу -фестивалю Sberbank Debut. Нагородження лауреатів та дипломатів конкурсу

Умови конкурсу, який пройшов у три тури (відбірковий включно), припускали участь дітей віком до 13 років, і віртуозне виконання ними творів різної стилістики. В першому турі: від музики епохи бароко до музики XXI століття, включаючи виконання власних творів, і обов'язкове виконання музики українських композиторів. У другому турі - виконання будь-якого концерту з оркестром за вибором учасника. У цій частині конкурсу особлива відповідальність і професіоналізм у підтримці юних музикантів лягла на плечі Національного заслуженого академічного симфонічного оркестру України під керівництвом диригента Володимира Сіренка.

Оркестр впорався блискуче: чуйний супровід вловлював найменші нюанси коливання в темпах і виразному фразуванні, що були часом неочікуваними в інтерпретаціях юних віртуозів. І з кожним з учасників чудове музичне військо йшло до перемоги - до завершального акорду !

Втім, слово «перемога» в конкурсі вживалося тільки в гаслі Дениса Мацуєва: «Нехай переможе музика!», оскільки формат події він позначив як унікальний: «Це безпрецедентний музичний форум, в якому не буде переможених. Всі учасники, які пройшли відбір, отримають премії та дипломи».

Отже, фіналістами фестивалю-конкурсу стали п’ятеро лауреатів: Симон Буеркі (Швейцарія), Микита Бурзаниця (Україна), Шуан Херн Лі (Австралія), Сандро Небієрідзе (Грузія) і Гліб-Йосип Романчукевич (Росія). Також десятеро молодих музикантів стали дипломантами: це представники Росії Олександр Доронін, Андрій Тарасенко, Євген Євграфов, Віталій Петров, Анастасія Махамендрікова, українці Марія Клименко, Катерина Курилко, Дмитро Семикрас, а також Іскандер Мамадаліев (Узбекистан) і Крістофер Енг (Канада) . Окрім пам’тних дипломів вони отримали дипломи і грошові премії.

Також грошовими преміями були нагороджені викладачі, які виховали юних віртуозів.

Окрім конкурсної частини «SBERBANK DEBUT» мав і фестивальну складову: маестро Денис Мацуєв та окремі педагоги - члени журі провели майстер-класи і виступили з сольними програмами.

Так в чому, крім фінансової підтримки, полягає унікальний формат нового конкурсу «SBERBANK DEBUT» ?

Денис Мацуєв зазначив: «Особливо радісно, що “Сбербанк Росії” організував такий вагомий проект в Україні, оскільки саме тут дуже сильні музичні традиції: такі прославлені музиканти, як Володимир Горовиць, Святослав Ріхтер , Еміль Гілельс, Давид Ойстрах народилися і виросли в Україні».

Безумовно, справжні цінності і найкращі традиції минулого живуть завжди.

Але ні для кого не секрет, що схеми більшості сучасних дитячих конкурсів музики за приємними, але рідкісними винятками, часто зводяться до пересічної ідеї «талант-шоу», де культурно-значущим залишається лише один момент: збір врожаю дітей-самородків, вирощений дивом або самою природою, на тлі несприятливих кліматичних умов у вигляді державної культурної політики щодо дитячої освіти в галузі мистецтва.

На сьогодні, нажаль, академічну музику не тільки викладати в ДМШ не престижно, але й, у свідомості соціуму, - через низьку потребу в суспільстві і мало оплачувану роботу більшості музикантів, - безперспективно їй вчитися з метою набути професію.

Наслідок – “класичний” результат безлічі конкурсів: мить особистої перемоги - і пожовтілий від часу диплом на стіні. Тому одвічне дитяче питання Аліси з Країни Чудес - «Що залишається потім, після казки? Після того, як її розповіли?» - для дитини, що перемогла у конкурсі, перетворюється у фатально-зникаючу, білозубу й широку посмішку Чеширського кота...

Якось, в одному з інтерв'ю 10-річної давності, на запитання «чи щастить йому в житті?» - Денис Мацуєв пожартував: «Без везіння в нашій професії нема що робити.»

Факти біографії кажуть, що Денис Мацуєв, ще юний вундеркінд , грав з 4-х років під керівництвом батьків - музикантів, в 16 став лауреатом Міжнародного фонду «Нові імена» і був запрошений з Іркутська в Москву навчатися при Консерваторії, а у свої 19 років вже об'їздив з концертами майже півсвіту, та отримав чималий професійний досвід створення успішної кар'єри музиканта.

У свої 38 років він очолив фонд «Нові імена» (з 2008 р.) , організував низку музичних фестивалів у різних країнах світу, а також безліч освітніх та просвітницьких проектів: з 2004 р. фестиваль «Зірки на Байкалі» в Іркутську , з 200 5р. фестиваль «Crescendo». З 2010 року Мацуєв увійшов до складу керівників фестивалю мистецтв міста Ансі, Франція. А у вересні минулого року він відкрив Перший міжнародний фестиваль класичної музики «Акорди Астани» ( Accordi di Astana) та став одним з його організаторів.

В травні цього року відбувся і Перший міжнародний фестиваль - конкурс юних піаністів "Astana Piano Passion ".

10 листопада 2013 р. Національна Опера України. Відкриття фестивалю Sberbank Debut. Народний артист Росії Денис Мацуєв (фортепіано). Академічний симфонічний оркестр Національної філармонії України. Диригент: Микола Дядюра

Схоже, свій особистий успіх, який бачиться багатьом як щасливий збіг подій, Денис Мацуєв вирішив перетворити на ланцюг щасливих закономірностей професійного менеджменту, де базою служить його колосальний творчий і людський досвід. А щодо «везіння», то вочевидь, що одне з головних завдань організаторів конкурсу «SBERBANK DEBUT» в Україні - зробити його формат тим самим «впорядкованим везінням» для дітей, оскільки модель конкурсу передбачає послідовний патронат юних фіналістів в наступній концертній діяльності і творчому зростанні.

Отже, високий рівень конкурсу визначають і талант дітей, і склад міжнародного журі, і чітко визначені пріоритети: «Важливо не розвивати в дитині «зірковість», бо у такому віці заморочити голову дуже легко. Після конкурсу життя триває, і головне - організувати гідну концертну діяльність фіналістам. Ми допоможемо, аби вони стали справжніми великими музикантами», - підсумував Денис Мацуєв.

Ось як виглядала «після-конкурсна» програма для фіналістів: Дмитро Семикрас , Марія Клименко (Україна) і Анастасія Махамендрікова (Росія) отримали запрошення відвідати влітку творчу школу фонду «Нові імена» в Суздалі. Іскандер Мамадалієв (Узбекистан) та Євген Євграфов (Росія) мають виступити на фестивалі «Crescendo». Гліб - Йосип Романчукевич (Росія) запрошений до Іркутська на фестиваль «Зірки на Байкалі». Симон Буерке (Швейцарія) візьме участь у фестивалі мистецтв м. Ансі (Франція). Анастасія Махамендрікова та Олександр Доронін (Росія) запрошені фондом Dell'Arte , який очолює член журі Міріан Дауельсберг (Бразилія), до виступу в Лісабоні.

Денис Мацуєв окреслив цікаву тенденцію: «Кожен з дітей учасників - зі своїм почерком, кожен - індивідуальність». Погодимось, особистий підхід до творчості дитини – риса професійного менеджменту.

Симон Буеркі, Швейцарія, 13 років
«Мені сподобалося в конкурсі відмінна організація , і те , що проводив його Денис Мацуєв. Особливо сподобалася його фінальна імпровізація! Коли приїду до Швейцарії, я про все буду розповідати ! »

Микита Бурзаниця, Україна, Донецьк, 12 років
«Найскладніше - це підготовка , заняття і дуже сильне хвилювання перед виступом… Мені дуже сподобалася гра Дениса Мацуєва. Що ще сподобалося ? - Перемога! Я її прагнув!»

Катерина Куренко, Україна, Харків, 12 років
«Я отримала масу позитивних емоцій від конкурсу і серед виконавців у мене з'явилося багато друзів. Організатори ставилися до дітей дуже, дуже добре! Тут тепла атмосфера, гарний зал. Найбільше мені сподобалося грати з оркестром - це нові відчуття, нові емоції і справжнє чаклунство! Я намагалася зробити все можливе, щоб не хвилюватися , добре зіграти, передати всі тонкощі музики і створити красиву картину. Я впоралася!»

Шуан Херн Лі ( Shuan Hern Lee ), 11 років, Австралія:
«Я думаю що це чудовий конкурс з дуже високим рівнем. І все , що відбувалося на сцені, йому відповідало. Не було переможців і переможених, бо всі учасники мали однаково високий рівень виконання, і ніхто з нас не засмучувався! Мені дуже сподобалося грати з українським оркестром і диригентом Володимиром Сіренком! Концерт Грига, який я виконував, дуже складна але й водночас така чудова і прекрасна музика, в якій оркестр і рояль грають - немов в одну лінію!»

Ігор Юшк, Голова правління АТ «Сбербанк Росії»
«Все, що стосується художньої частини конкурсу та фестивалю - це все рішення Дениса Мацуєва. Ми йому абсолютно довіряємо, іншої думки і бути не може. Він сказав: в конкурсній програмі як мінімум, потрібно починати з одного виду інструментів. І мені здається, вибір рояля зрозумілий, оскільки Денис - зірка саме у виконанні на роялі. Не виключаю, що з часом ми зможемо розширити програму, додавши до участі інші інструменти, але зараз поки рано про це говорити. Єдине , що не зміниться точно - конкурс залишиться дитячим. Без всякого сумніву , ми були вражені справді унікальним музичним обдаруванням його учасників і неймовірно високим рівнем виконання , воістину - «недитячою грою».

Мені здається, у цих дітей велике майбутнє, але за їх зростанням потрібно спостерігати. Я скажу етично важливу річ - необхідно , щоб в конкурсних змаганнях діти залишалися дітьми , а не хворіли на «зірковість». Нехай справді «зірковим» буде той рівень натхнення, який вони отримують під час фестивалю !»

Юрій Кот , заслужений артист України:
«Українська команда була представлена дуже гідно. Конкурс залишив найпозитивніші настрої і враження - і від процесу, і від результату, який відрізнявся любов'ю до дітей, добротою, чесністю, і професіоналізмом - в усіх відношеннях. Справжнє свято Музики!»

На сцену їх вийшло 15 молодих піаністів - фіналістів міжнародного конкурсу фестивалю «SBERBANK DEBUT»: четверо від України, шестеро з Росії , і по одному представнику від Канади, Австралії, Швейцарії, Узбекистану та Грузії. Їм від 10 до 13 років. Кожен з них має список перемог на різних конкурсах піаністів, більшість з яких - міжнародні. Симпатичні милі діти, з букетами квітів і плюшевими ведмежатками в подарунок.

Але це - відчуття перших хвилин, поки ви не почули звуків, що ллються з-під пальців... Їх натхнення музикою - це натхнення підкорювачів нових Галактик. Вони живуть у звуках космічних вібрацій кришталевої чистоти і незбагненно-глибинних знань про те, як влаштований світ, і чому він так невимовно прекрасний. Із трепетним захопленням вони торкаються клавіш рояля - немов до сенсорних надчутливих приладів машини часу, що забирає їх, і публіку, занімілу від несподіваного, туди, куди можливо потрапити тільки прозрінням унікального таланту.

Де навігацією служать серце та інтуїція. Де є мета - відтворити і передати красу життя у всіх її епохах, вимірах, мовах і стилях. Їх невеличкі руки взмозі подолати карколомні складнощі фортепіанної фактури, і тільки інколи їм трохи бракує недитячих фізичних сили, аби не втративши дихання, потужно злетіти до найвищих кульмінаційних вершин, які подекуди не під силу й дорослим піаністам.

Сила маленьких теплих пальців підтримується силою їх неабиякого духу і природнім бажанням літати - в рідних їм чистих небесах. Вони - діти нового покоління, і здається, що у них навіть інший хромосомний набір і нова генетика - з оновленої матрицею пам'яті культурної спадщини космополітів.

Ніколи ще переповнений зал Київської консерваторії не дихав в унісон - з такою легкою і сонячною атмосферою гарячої молодої енергії. З досконалою, мов природнє Perpetuum Mobile, віртуозністю. З глибиною простих і справжніх почуттів, повних яскравих нюансів і неповторних інтерпретацій сторінок музичної класики.

Сподіваємось, що цим дивовижним дітям не доведеться отримувати фантастичний досвід Аліси в Країні Чудес. Поруч з ними стоїть на сцені прекрасний музикант, граючий тренер на полі мистецтва - Денис Мацуєв і його усмішка, віримо, - справжня!


Автор: Анна Архипова
Колективи: Національний заслужений академічний симфонічний оркестр України
Диригенти: Володимир Сіренко
Діячі мистецтв: Юрій Кот
Концертний зал: Великий зал Національної музичної академії
Навчальний заклад: Національна музична академія України ім. П.І. Чайковського
Конкурс (фестиваль): Міжнародний музичний конкурс-фестиваль Sberbank DebutДодати: Share on Facebook


Інші:

105 років Харківській консерваторії. Свято у воєнному місті
"Схід Опера" живе і буде жити!
Роман Ревакович, організатор Днів української музики у Варшаві Сьогодні є часом мовчання для російської культури
День в історії - 180 років тому народився Микола Лисенко
Гімн України на вежі: в Луцькому замку щодня сурмить кликун
Замість гри на сцені - актори театру організували волонтерський пункт у Дніпрі
Волинський народний хор. НАВАЛА РОСІЙСЬКО - ФАШИСТСЬКОЇ ОРДИ В УКРАЇНУ!!! (ЗВЕРНЕННЯ)
Коли говорять гармати, музи… не мовчать!
ЗВЕРНЕННЯ ЛЬВІВСЬКОЇ НАЦІОНАЛЬНОЇ ОПЕРИ ДО МІЖНАРОДНОЇ МИСТЕЦЬКОЇ СПІЛЬНОТИ
Музика Мирослава Скорика об’єднала понад 400 музикантів з 10 міст України
Наш діалог – близьких по духу людей.
Форпост українського професійного музичного мистецтва на Приазов'ї.
Невідомий Бортнянський. Франківський хор відкриває композитора світові
А музика лунає…
KharkivMusicFest: 7 фактів про фестиваль класичної музики
Час жити, а не тужити
"Кочующий" театр и 20 лет строительства: история ХНАТОБа за 5 минут
"Балетні діти" згадують
У Шипинцях відзначили 100-ліття від дня народження Іллі Міського
Володимир Сіренко - амбасадор української музики в світі
Дві філармонії: як головний музичний заклад Черкас перебудовували
Репетиції в онлайн
Напрацьоване для вічності
Пам'яті Мирослава Скорика
Стаття про нелюбов до української культури
Мирослав Скорик: навіки з нами. Його «Мелодія» полинула за небокрай
Пандемія і... мистецтво
Три "Ш": за що світ може дякувати Францеві Шуберту
Браво, піаністи!
Український Моцарт
Дівчина, яка підкорила гобой
Christian Fictoor: Eurosonic Noordeslag 2020, музичний менеджмент – і ліки, що врятують світ
146 лет назад огонь уничтожил Одесский Городской театр
Единственный в Европе оперный фестиваль под открытым небом оказался под угрозой закрытия
Корона "Дня" - Ользі Пасiчник, оперній співачці (Україна - Польща)
Корона "Дня" Оксані Линів, диригентці
Українські Страдіварі: як унікальна модель скрипки сім'ї Пуцентел стала популярною у світі
Камерний оркестр "Віртуози Львова" відзначає 25-річчя міжнародними проектами
Орган у Дніпрі шукає притулку
В Киеве негде разместить Дом органной и камерной музыки
      © 2008-2022 Music-review Ukraine


File Attachment Icon
220.jpg