Про музичну солідарність.. | Music-Review Ukraine
Головна
Огляд
Про музичну солідарність..
Олійник Леся Степанівна
Рожок Володимир Іванович
Про музичну солідарність..
Уперше на концертній сцені Києва звучала синагогальна музика у виконанні хору з Німеччини
15 листопада 2014, субота

Напередодні відзначення 25-ї річниці падіння Берлінської муру у Великому залі Національної музичної академії України ім. П. Чайковського відбувся концерт Камерного хору Вищої музичної школи ім. Ференца Ліста з німецького міста Веймар. Програма співочого колективу з Веймара представила в Києві іудейську духовну музику Європи і США ХІХ — ХХ століть.

КАМЕРНИЙ ХОР ВИЩОЇ МУЗИЧНОЇ ШКОЛИ ім. ФЕРЕНЦА ЛІСТА З ВЕЙМАРА / ФОТО АРТЕМА СЛІПАЧУКА

Студентський хор під орудою художнього керівника і диригента Юргена Пушбека, солістів Ассафа Левітіна, Авів Вайнберг, Шуляміт Любовської, у фортепіанному супроводі відомого піаніста і музикознавця російсько-єврейського походження Яші Нємцова озвучили напрочуд проникливі релігійні мелодії єврейського народу. Вперше на концертній сцені столиці України звучала синагогальна музика: Кедуша (похвала Богу з книги Ісаї), Кіддуш (молитва благословення), Кадиш (арамейська молитва-освячення), Сім шалом (молитва Подай миру), псалом Гаріу, інші літургійні співання на івриті. Їхні автори — музиканти єврейського походження, серед яких геній французького імпресіонізму Моріс Равель, видатний німецький композитор Курт Вайль. Імена ж інших одинадцяти композиторів виявились для слухачів відкриттям, хоч серед них є й наші колишні співвітчизники. Наприклад, кантор і композитор Ізраель Альтер, котрий народився і навчався у Львові та який після втечі з нацистської Німеччини жив і працював у США, а також музичний директор Центральної синагоги в Нью-Йорку, родом із Черкас, Лазар Вайнер.

Концерт завершила пісня єврейського композитора Меїра Фінкельштайна «leDor vaDor» про таїнство родини, що передається від покоління до покоління. Її мелодія дуже популярна в музичній культурі Ізраїлю. Назва цієї пісні стала символом і для всього веймарського мистецького проекту. Те, що з музичними традиціями іудаїзму киян знайомили співаки Вищої музичної школи з Веймара — не дивно. Адже саме тут створена перша в Європі кафедра історії єврейської музики, яку очолив уже згадуваний Яша Нємцов, і саме в цьому німецькому місті відбувається фестиваль синагогальної музики.

Після Києва Камерний хор виступив у Львові. Знаменно, що концерт у Львові відбувся 9 листопада — в Міжнародний день боротьби з фашизмом, расизмом та антисемітизмом. Отже, обидва концерти прозвучали як своєрідне музичне звернення і нагадування про трагедію людства ХХ століття. Тому не випадково, що серед молитовних співань прозвучала також традиційна молитва, яка виконується на спомин про жертв Голокосту — «Ель малє рахамім» (Господь повний милосердя) відомого американського кантора Ізраеля Гольдштайна.
Приїзд в Україну Камерного хору з Веймара став водночас початком спільної співпраці між Веймарською Вищою музичною школою і Національними музичними академіями Києва та Львова. Виступи й перебування в Україні німецьких співаків стали також проявом надзвичайно теплого спілкування між молодими колегами й початком дружби студентів і педагогів вищих музичних закладів трьох міст. Уже нині підписано Угоду між Веймарською Вищою музичною школою та Львівською національною музичною академією ім. М. Лисенка й підготовлено Угоду про співпрацю з Національною музичною академією України ім. П. Чайковського. І вже наступного місяця з ініціативи Веймара у Львові відбудеться міжнародна науково-практична конференція, присвячена традиціям єврейської музики в історії культури України.

Здійснення цього важливого німецько-українського культурологічного проекту стало можливим завдяки підтримці Міністерства закордонних справ Німеччини.

 Крістоф ВАЙЛЬ, посол Федеративної Республіки Німеччини в Україні:

— Це особлива музична подія, яка дуже близька моєму серцю. Вона зближує нас із грандіозними митцями синагогальної музики двох минулих століть. Наразі це не є чимось самим по собі зрозумілим, що ця музика розвивається в Німеччині. І звісно, цілком природна річ, що сьогодні ця музика звучить тут, в Україні, яка свого часу теж зазнала нацистського терору. Тому я щиро вдячний українській стороні, а саме — музичним академіям Києва та Львова за прекрасну ініціативу. Зараз — скрутні часи для України. Вона потребує і заслуговує друзів. Тож я надзвичайно радий, що початок цих дружніх зв’язків може продовжитись підписанням Угоди про співпрацю. Не знаю, чи можна говорити про музичну солідарність поряд із політичною солідарністю, яку виявляє уряд Німеччини. Але гадаю, що саме зараз, у час випробувань для України, саме музика, культура, мистецтво можуть надихнути людей, дати їм нові сили, дати змогу їм прийти до себе і навіть віднайти себе.

 Крістоф ШТЬОЛЬЦЛЬ, президент Вищої музичної школи ім. Ференца Ліста, відомий німецький історик і політичний діяч, колишній віце-президент парламенту Німеччини:

— Дуже вдячний цій чудовій музичній академії, яка прийняла нас із нашим концертом так гостинно. Ми відчули хвилю сердечності, яку рідко можна зустріти, коли йдеться про офіційні акції. Також я щасливий був бачити повну залу. Наш засновник, видатний композитор та піаніст Ференц Ліст вважав би цей концерт цілком закономірним, бо саме виступаючи в Києві, він знайшов тут щастя свого життя (згадується про кохання Ліста до графині Кароліни Вітгенштейн. — Ред.). І з такою щасливою знахідкою він опинився у Веймарі, де заснував нашу музичну школу. Цим концертом, який започаткував великий спільний проект, ми хочемо звернути увагу всіх нас, європейців. Адже йдеться про образ чудової єврейської культури, яка безперечно належить і до загальноєвропейської, і до світової культури. На превеликий жаль, цей пласт було майже знищено в період нацизму. Україна була місцем, де розквітла єврейська культура, де вона яскраво проявила себе. Сподіваюсь, разом із нашими українськими колегами ми зможемо вивчати її та відроджувати.

 Володимир РОЖОК, ректор Національної музичної академії України ім. П. Чайковського:

— Ми надзвичайно раді гостям із Німеччини, які приїхали до нас, аби відкрити незнайомі чи забуті сторінки музичної культури. Саме спілкування за допомогою культури, музики дає нам змогу краще зрозуміти одне одного, знайти спільну мову й надати поштовх майбутнім поколінням жити в мирі і злагоді. Сподіваюся, що на особистій мапі нашої Академії з’явиться ще один ланцюжок дружби, взаєморозуміння та спільної творчої роботи, коли буде підписано Угоду про співпрацю з Вищою музичною школою імені Ференца Ліста.


Автор: Леся Олійник, Світлана АГРЕСТ-КОРОТКОВА
Музикознавці: Леся Олійник
Діячі мистецтв: Володимир Рожок
Концертний зал: Великий зал Національної музичної академії
Навчальний заклад: Національна музична академія України ім. П.І. ЧайковськогоДодати: Share on Facebook

Інші:

Ukraine Now and Forever: Харківська опера продовжує гастролі у Литві
У Львівській філармонії провели концерт, присвячений Дню Матері
"Схід Опера": у Литві безпрецедентно гастролюють 220 харків'ян із дітьми
Валентин Сильвестров: музика народжується з тиші
Як віолончель об'єднала Харків і Львів?
У Перечині відбувся концерт відомих музикантів України
У столичній консерваторії відбувся концерт на підтримку воїнів ЗСУ
Колектив Запорізької філармонії виступив у військовому шпиталі просто неба
Гімн України під овації
В Ужгороді академічний симфонічний оркестр провів благодійний концерт на підтримку військових
Виступ Академічного симфонічного оркестру Чернівецької обласної філармонії ім. Дмитра Гнатюка просто неба…
War in Ukraine | The Prophet's Song | Queen
В Анкарі відбувся благодійний концерт класичної музики на підтримку України
Зірки міжнародного балету танцювали у Лондоні, аби зібрати кошти для України
Волинський народний хор. НАРОДНА ВІЙНА ПРОТИ РОСІЙСЬКО-ФАШИСТСЬКОЇ НАВАЛИ. Пісня - теж зброя!
Дніпропетровщина приєдналася до всеукраїнського мистецького марафону "Вільне небо/Free Sky"
У Берліні відбувся благодійний концерт, гроші підуть на гуманітарну допомогу Україні
Музи - за вільне небо
Рівненські музиканти закликали закрити небо над Україною
Симфонический оркестр автономного университета города Букараманги (Колумбия) исполнил гимн Украины в поддержку Украины
 "Українська весна починається з Шевченка": мистецький проєкт, що надихає на боротьбу
Гімн, Лисенко та Бетховен. На Майдані Незалежності відбувся симфонічний концерт із закликом закрити небо над Україною 
У Тарнуві відбувся концерт на підтримку України
Дні Ференца Ліста у Полтавській філармонії відзначили концертом
Филармониссимо! Одесская филармония отметила свое 90-летие мощным гала-концертом
Дев‘ять гранд-концертів «Контрастів»
MARIUPOL CLASSIC: НІЧ В ОПЕРІ
MARIUPOL CLASSIC: як Антоній Баришевський та Ігор Завгородній творили космос
YSOU: МИ - КАБЕЛЬ, ЩО ПЕРЕДАЄ ЕЛЕКТРИКУ КЛАСИКИ ЛЮДЯМ
MARIUPOL CLASSIC: ТРИ КОНЦЕРТИ, ЩО ЗМІНИЛИ ПУЛЬС В РУЇНАХ СИНАГОГИ
Состоялся ІV фестиваль классической музыки «Mariupol classic - 2021»
Українські експерти обговорили розвиток мистецької освіти у Маріуполі
ПІВ-СВІТУ - НА ДОЛОНІ ДИРИГЕНТА
«Mariupol Classic» об’єднав у Маріуполі музикантів з України, Франції, Швеції та Японії
"Щоб добре зіграти, іноді інструмент треба погладити" - як пройшла перша в країні Органна резиденція
Міжнародний фестиваль класичної музики KharkivMusicFest
БЕТХОВЕН У ВИШИВАНЦІ, КЛАСИЧНА МУЗИКА І ЮНІ ТАЛАНТИ: ЧИМ ВРАЖАЄ ЦЬОГОРІЧНИЙ ХАРКІВ МУЗИК ФЕСТ
Пам'яті геніального Верді: "Ріголетто" у Національній опері
ВОЛИНСЬКИЙ НАРОДНИЙ ХОР: МИСТЕЦТВО КОНТАКТУ З ГЛЯДАЧЕМ
Проводжаючи 2020: "Прощальна симфонія" Гайдна у Національній Філармонії
      © 2008-2022 Music-review UkraineFile Attachment Icon
510.jpg