Ідея повторити тріумфальний тур хору Кошиця народилася на Донбасі | Music-Review Ukraine
Головна
Новина
Ідея повторити тріумфальний тур хору Кошиця народилася на Донбасі
Ідея повторити тріумфальний тур хору Кошиця народилася на Донбасі
2 червня 2019, неділя
Поширити у Facebook

«Через культурну дипломатію до економічної незалежності України» – під таким гаслом відбувається світове турне нового українського хору – Української республіканської капели «NOW Кредо». Перший концерт хору, який пройде слідами попередників, Української республіканської капели (УРК) під керівництвом Олександра Кошиця, як і 100 років тому, відбувся у столиці Чехії Празі.

А сама ідея відновити хор, який через українську пісню познайомить світ із українською культурою, народилася на Донбасі, у містечку Покровськ. Там на початку століття на тодішній залізничній станції Гришине кілька років працював композитор Микола Леонтович. Його обробка української колядки «Щедрик» після виконання її хором в Америці стала візитівкою і самого хору, і України, чиє мистецтво було невідомим у світі. Нині хор має розповісти не лише про Україну, про те, що Донбас, який далі є об’єктом російської агресії, є частиною України, але і про те, що цей край має свою культурну ідентичність, яка може стати цікавою для майбутніх інвесторів.

Такого рівня концерту українських співаків Прага не бачила за останні 100 років. Один із найбільших хорів України – на сцені було 82 співаки – представив і твори української класики, і духовну музику, і нову програму – обробки українських народних пісень, складених в одну театральну композицію.

Після першого відділення концерту, в якому лунала духовна музика, навіть таким досвідченим публічним промовцям, як українському послові у Чехії Євгенові Перебийносу, було важко підібрати слова.

«Враження в усіх після першого відділення просто величезні. Я думаю, ніхто не сподівався, що буде такий рівень, – посол наголосив, що це глибоко символічно, що концерт відбувається рівно через 100 років після першого концерту хору з України у Празі. – Цей концерт відбувається за кілька метрів від того місця, де тоді відбувався той концерт, Національного театру, в одному з найкращих залів Чехії та Праги, Жофіні».

Після концерту головний диригент хору Богдан Пліш сказав, що проект готувався у рекордні терміни, щоб встигнути розпочати турне саме на соту річницю великої культурної місії Української Народної Республіки, а тому подолав величезну кількість організаційних труднощів. Та враження від першого концерту, прийняття публіки довели, що зусилля були того варті.




«Я маю велике переконання, що українська культура не мала нічого схожого з тим, що зробив Кошиць зі своєю капелою. Ми намагаємося віддати їм гідну шану, продовжити їхню місію. Я щасливий», – сказав диригент хору «Кредо», на основі якого створювався один з найбільших в Україні хор.

На відміну від капели Кошиця, яка об’їхала світ 100 років тому, нинішня капела «NOW Кредо» – не державна, ідея її створення народилася на Донбасі, у містечку Покровську, і підтримав її переважно місцевий бізнес, розповів мер Покровська Руслан Трєбушкін. За його словами, після початку російської агресії на заклик нового керівника краю Павла Жебрівського містечка Донбасу почали шукати свою культурну ідентичність. Тоді в колишньому Красноармійську пригадали, що на початку століття на тодішній залізничній станції Гришине кілька років працював композитор Микола Леонтович, і, ймовірно, там була створена друга версія його знаменитого «Щедрика».

Нині місто планує будувати свою культурну політику навколо пам’яті Миколи Леонтовича і використовувати цей бренд для залучення інвестицій у місто, розповіла Радіо Свобода ведуча празького концерту, журналістка, ведуча Українського радіо Наталя Соколенко.

«Щедрик» Леонтовича перемістився на герб міста – ластівка з «Щедрика», який так геніально обробив Микола Леонтович, стала символом міста», – розповіла журналістка.

«На Різдво в Покровську відбувся Всеукраїнський конкурс хорів, і я підкреслюю, це робила виключно громада міста, чомусь не підтримала область і інші українські щаблі української влади. Не знаю, чому не підтримали, може, ще не розгледіли цей проект, але поки що витягує на собі все це Покровськ, і підприємці з Торгово-промислової палати, з Українського союзу промисловців та підприємців, з Європейської бізнес-асоціації, які вважають, що культурна дипломатія зараз потрібна», – сказала Наталія Соколенко.

Відсутність інституційної підтримки держави проявилася у тому, що хор не мав достатньої інформаційної підтримки. Через відсутність реклами на концерт не прийшли ті, на кого він був розрахований у першу чергу – впливові культурні й політичні діячі Чехії, та і українська громадськість Праги дізналася про нього в останню хвилину.


Джерело: Радіо Свобода



Інші:

У Черкасах відбувся музичний вечір у літньому дворику
Міжнародний фестиваль «Дзеркало» розкриває програму: яку музику гратимуть цього літа у Львові
Театр Куліша закрив сезон у Херсоні
Липневі концерти у Музичному салоні Національної філармонії
В Полтавській обласній філармонії відбувся концерт класичної музики
У Вінниці відбувся концерт Заслуженого академічного симфонічного оркестру Українського Радіо
"Дударик" заспівав у Ватикані під час ювілейного паломництва УГКЦ
Сумська філармонія завершила потужний 87-й сезон
80 мистецьких шкіл Дніпропетровщини отримали музично-теоретичні книжки
Оперна співачка Мар'яна Мазур здобула перемогу на міжнародному конкурсі в Італії
Що підготувала Національна опера під завісу свого 157-го сезону?
"ДніпроОпера" завершила 51-й театральний сезон
У липні у Львівському органному залі відбудеться понад 50 подій
Азербайджан "банить" російську культуру: скасовано всі заходи
Львівський хор "Гомін": що в репертуарі музикантів, які підкорили користувачів соцмереж піснею "Цей сон"
Людмила Монастирська: «Для мене співати – як дихати»
Метрополітен-опера опублікувала уривок нової постанови про викрадення українських дітей
Липнева програма в Музично-меморіальному музеї Соломії Крушельницької
У Дніпропетровському історичному музеї ім. Яворницького відкрилась виставка народних і традиційних музичних інструментів
УКАЗ ПРЕЗИДЕНТА УКРАЇНИ №424/2025
Авторський проєкт Наталії Половинки у музичній виставі об'єднає давні духовні напіви України та шедеври європейської музики
Артисти Полтавської філармонії взяли участь в урочистостях з нагоди Дня Конституції України
Авторське право для композиторів: як побудувати цивілізований ринок?
У Житомирській обласній філармонії завершили 87-й концертний сезон
Завершення 51 сезону: В Дніпровському театрі опери та балету відбудеться Гала-концерт
У Харкові покажуть оперу, яка змінила українське мистецтво
У Хмельницькій обласній філармонії проведуть концерт класичної музики
Яскраве подружжя з українським корінням: Олена Зеленська зустрілася з відомими гостями з Нью-Йорку
Благодійний органний концерт до Дня Конституції проведуть у дубенському костелі
У "Схід Опера" готують сучасну інтерпретацію "Енеїди" Лисенка: коли прем'єра
85 років музичної величі: у Тернополі урочисто відзначили ювілей обласної філармонії
Аншлагове завершення сезону хору "Гомін"
Юна харків’янка перемогла на конкурсі піаністів у Франції
«Зерно джазу». Закриття ХХХ сезону «Віртуозів Львова»
У Львівському органному залі відбудеться світова премʼєра Симфонії №2 для солістів, хору, органа та симфонічного оркестру Івана Остаповича!
Маратон пам’яті Василя Сліпака у Львові
Закриття 161-го сезону у Національній філармонії України 
Театр у Польщі змушений "сховати" прапор України через постійні погрози
Українські музиканти закликали заблокувати можливість прослуховування російських пісень на території України
"Ми тримаємо мистецький фронт"
      © 2008-2025 Music-review Ukraine