Чернівецький симфонічний оркестр: історія на чверть століття | Music-Review Ukraine
Головна
Стаття
Чернівецький симфонічний оркестр: історія на чверть століття
Академічний симфонічний оркестр Чернівецької обласної філармонії
Созанський Йосип
Чернівецький симфонічний оркестр: історія на чверть століття
11 грудня 2017, понеділок
Поширити у Facebook

Про зародження і розвиток найбільшого музичного колективу Чернівців – у споминах Геннадія Пампухи, першого директора-інспектора Академічного симфонічного оркестру Чернівецької обласної філармонії імені Дмитра Гнатюка



Зародження. Скептики казали, що Чернівецький малий симфонічний оркестр проіснує півроку

«Усе минає, а класична музика – вічна. Якщо ви шанувальники симфонічної музики, то охоче поділюся з вами своїми споминами і роздумами 25-річної давності. Йшов 1992 рік, жовтень. Викладач Чернівецького музичного училища ім. С. Воробкевича, заслужений діяч мистецтв України Віктор Костриж звернувся до Віктора Павлюка (на той час мера міста) з ідеєю відродження в Чернівцях симфонічного оркестру й отримав цілковиту підтримку в реалізації цієї ідеї. Також В. Кострижа підтримав та обіцяв допомогу Ю. Марчак (на той час – начальник міського управління культури). Окрім того, ініціативу В. Кострижа охоче підтримали викладачі музичного училища, після чого було створено ініціативну групу із семи осіб, які потім і стали засновниками Чернівецького малого симфонічного оркестру. На цих загальних зборах мене було обрано директором симфонічного оркестру. В. Костриж став художнім керівником і головним диригентом оркестру. Офіційно, на основі рішення виконавчого комітету Чернівецької міськради створено Чернівецький малий симфонічний оркестр 3.11.1992 року.

Коли організаційне питання було вирішено, ми визначилися з датою презентації оркестру – 26 листопада 1992 року. Для цього, згідно з традиційною етикою, усі артисти оркестру мали бути відповідно одягнені: чоловіки у фраках, жінки – в концертних сукнях і туфлях. Для цього я та П. Плешкан зі згоди Чернівецького мера В. Павлюка виїхали в м. Чернігів. Там на фабриці закупили і привезли до Чернівців матерію для чоловічих фраків та японський кремплін для концертних суконь артисток оркестру. Багато скептиків нам казали, що ваш симфонічний оркестр проіснує максимум півроку. Але завдяки фінансовій підтримці В. Павлюка та Ю. Марчака, яких ми також вважаємо засновниками, оркестр фінансували аж до включення в склад колективу Чернівецької обласної філармонії.

Незабутнє враження на глядачів справила презентація оркестру 26.11. 1992 р, а саме великий аншлаговий концерт у муздрамтеатрі ім. О. Кобилянської під керівництвом В. Кострижа, який підготував програму популярного оркестрового репертуару. У ролі солістів з оркестром виступили Павло Чоботов та Людмила Шапко».

Через рік – у штаті філармонії

«Оркестр продовжував працювати у палаці культури текстильників зі згоди директора П. Мухи. І ось для нас 29 грудня 1993 року відбулося справжнє диво. Управління культури облдержадміністрації видало наказ на період до 2005 року, та узгодивши з фінансовим управлінням ОДА (Романів М. В.), ввести в штат Чернівецької обласної філармонії з 1 січня 1994 року симфонічний оркестр. Власне, з цього часу розпочалася активна концертна діяльність оркестру в приміщенні обласної філармонії. І першою запрошеною солісткою була заслужена артистка України Етелла Чуприк (м. Львів), яка вперше виконала з нашим оркестром 1-й фортепіанний концерт П. Чайковського.

Значною проблемою у роботі колективу було накопичення оркестрового репертуару. Доводилося вручну переписувати з партитури голоси для кожної групи оркестру, двічі в місяць виїжджати в бібліотеку Львівської філармонії, щоб перезняти відповідні ноти. Якщо з початку роботи оркестру було 25-30 творів, то нині нотний фонд налічує до 700.

З роками концерти симфонічного оркестру стали постійно відвідувати шанувальники класичної музики: викладачі, студенти, працівники підприємств міста (трикотажної фірми «Арніка», ТДВ «Трембіта», ТДВ «Надія», олійно-жирового комбінату…).

Значну роль у поповненні оркестру молодими спеціалістами відіграли викладачі училища мистецтв ім. С. Воробкевича. А матеріальну підтримку оркестру надавав В. Павлюк, будучи головою Чернівецької міської ради. Відтак філармонії було виділено200 тисяч гривень для придбання комплекту ударних інструментів, включаючи 5 відмінних литавр, привезених із Америки.

У перші роки, окрім В. Кострижа, з колективом працювали диригенти В. Бондаренко, Ю. Голота. Інше дихання відчув симфонічний оркестр з приходом 2000 року Й. Созанського і 2006-го – другого диригента Т. Курило».


Колектив симфонічного оркестру має звання академічного

«Наразі колектив симфонічного оркестру під керівництвом заслуженого діяча мистецтв України, художнього керівника і головного диригента Йосипа Созанського сповнений сил і творчої енергії, щоб дарувати своїм слухачам радість від зустрічей з музикою.

За високий професіоналізм у роботі Й. Созанського було нагороджено званням заслуженого діяча мистецтв України, П. Чоботова – народного артиста України, а Л. Шапко, І. Кадюка та В. Кшижевського – заслужений артист України. Усьому колективу симфонічного оркестру надано звання академічного.

Відрадно зазначити, що за час існування оркестру в колективі народилися шість сімейних пар.

Сьогодні в колективі симфонічного оркестру грають українці та євреї, росіяни, молдовани і румуни за національністю. І всіх їх об’єднує відданість служінню чудовому музичному мистецтву.

У день 25-річчя Академічного симфонічного оркестру Чернівецької обласної філармонії ім.. Д. Гнатюка бажаю усьому колективу міцного здоров’я і великих творчих успіхів на благо розвитку і пропаганди нашої української та світової класичної музики».


Колективи: Академічний симфонічний оркестр Чернівецької обласної філармонії
Диригенти: Йосип Созанський
Концертна організація: Чернівецька обласна філармонія
Джерело: Погляд



Інші:

100 років від дня народження видатного українського оперного співака Дмитра Гнатюка
Фестиваль-Премія ГРА оголосив лонгліст
Хореографка Катерина Курман — про нову постановку "Соляріс" у Львові та сучасний балет
Сто п’ять миттєвостей успіху
Повітряні коридори життя
«Два кольори душі Дмитра Гнатюка»
Вінницька дослідниця Лариса Семенко видала унікальну монографію про Леонтовича
«Letters and Notes». Музика Грабовського на Ukrainian Contemporary Music Festival
«І в той момент стався вибух»: нові свідчення про російський авіаудар по драмтеатру у Маріуполі
Як дивитися оперу
26 лютого день пам'яті Костянтина Данькевича
Музиканти Київського симфонічного оркестру стали біженцями у Німеччині, але збирають повні зали на своїх концертах
Як народжується балет «Соляріс» Олександра Родіна?
Що запорожець робив за Дунаєм? Історія культової української опери та її видатного творця
Бетховен присвятив кілька своїх симфоній другу-українцю: хто це був
Ігор Шамо відмітив би ювілей
Олена Михайлівна Потапова відмітила ювілей
ДРУГИЙ ВСЕУКРАЇНСЬКИЙ КОНКУРС НА НАПИСАННЯ І ПОСТАНОВКУ КАМЕРНОЇ ОПЕРИ У ЛЬВІВСЬКІЙ НАЦІОНАЛЬНІЙ ОПЕРІ
Корифейка української опери
11 лютого 1938 року в селі Довбиші Баранівського району Житомирської області народився видатний український хоровий диригент і композитор, Народний артист України Анатолій Пашкевич
Фільм Анастасії Фалілеєвої «Я померла в Ірпені» отримав нагороду на найбільшому в світі фестивалі короткого метру
Одеська філармонія після обстрілу - масштаби збитків
100 років ХНАТОБу: як театр працює в умовах війни
Леся Українка музикою Франца Шуберта
Новий фільм Катерини Горностай СТРІЧКА ЧАСУ обрано до основного конкурсу 75-го Берлінського міжнародного кінофестивалю
Вона була довершеною гармонією: Соломія Крушельницька в авторській розповіді Олександра Балабка
Пам’ятаємо: Івану Карабицю виповнилось би 80!
«Шароварщина – це не те, що ми маємо показати в Європі»
ТОП-10 вистав 2024 року столичної сцени
130 років Борису Лятошинському: що варто знати про відомого українського композитора
Десять поглядів на Різдво: добірка класичної музики
Кропивницька музична школа імені Юлія Мейтуса відзначила 50-річчя від заснування
Тріумф театру у часи викликів:
Станція, або розклад бажань: друга прем’єра за тиждень
Проєкт «Спадок» спільно з Музеєм Ханенків представляє альбом романсів на тексти класиків і обробки народних пісень ХХ століття
Королева українського театру. Як Марія Заньковецька "поставила на місце" Росію ще в XIX столітті і відреклася від родини заради сцени
Актор та керівник головного столичного театру звернувся до українців за кордоном
У Києві відбулася світова прем’єра першої опери Бортнянського, яка вважалася втраченою
«Театральна вечірка non stop»
Закарпатський народний хор увійшов у свій 79-й концертний сезон і розпочав підготовку до 80-літнього ювілею
      © 2008-2025 Music-review Ukraine