Підгорецький замок «Передвідкриття» до міжнародного дня музеїв | Music-Review Ukraine
Головна
Анонс
Підгорецький замок «Передвідкриття» до міжнародного дня музеїв
Футорська Лідія
Хоровець Сергій
м. Львів
18 травня 2017, четвер, 09:00
Підгорецький замок «Передвідкриття» до міжнародного дня музеїв

Програма:
І. Стравінський – Історія Солдата
Музична драма для читця, трьох танцівників та інструментального септету


Тема боротьби добра і зла отримує у творі Ігоря Стравінського особливе трактування. «Історія солдата», написана наприкінці Першої світової війни, апелює до фавстівської теми та наповнена яскраво антимілітарним сенсом. Лаконічний, повний гумору, іронії, сарказму та меланхолії, цей твір у формі казки розповідає нам про вічне. Балетна постановка у супроводі інструментального ансамблю змушує співпереживати цю «маленьку» історію про те, як головний герой продає душу дияволу, закохується та, намагаючись перехитрити чорта, програє йому. Повчальна історія про вічне коло людських бажань та пристрастей.

Перше виконання твору Ігоря Стравінського «ІСТОРІЯ СОЛДАТА» відбулося у Львові (1968).

В той час виконання творів Ігоря Стравінського в Радянському Союзі було «небажаним». Незважаючи на це, Науковому товариству Львівської консерваторії (тепер – Львівська національна музична академія) вдалося знайти абсолютно рідкісну тоді партитуру твору, осягнути «милостивого» дозволу начальства виконання, і силами студентів консерваторії повністю втілити сценічно-музичний задум Стравінського – музика, балет, розповідач (причому, тексти розповідача були перекладені з оригінальної французької мови на українську силами студентів консерваторії).

Були пошиті сценічні костюми і виготовлені декорації. Відбулося загалом три виступи: у Львівській консерваторії, Львівській філармоніі та Київській консерваторії.

Усі три виступи носили феноменально-сенсаційний характер. Зали не змогли вмістити охочих почути і побачити виконання. Двері усіх трьох залів залишалися під час виконання відкритими. Там стояли слухачі, для яких не знайшлося сидячого місця. Реакція публіки була небувалою – люди кричали від захоплення, тупотіли ногами, тривалість овацій перевершувала усі «рекорди» – це були правдиві, не до покорення, демонстрації прагнень людей до звільнення від культурно-ідеологічного поневолення у тодішньому Радянському Союзі.

Ці виконання відгукнулися далеким резонансом – навіть у Москві, Празі і в Варшаві. Культурно-музична преса писала про цей, тоді ще незвиклий у Східній Европі, проект. Сенсацією стало і виконання центральної, надзвичайно віртуозної і складної партії соло скрипки тодішнім студентом Львівської консерваторії – Михайлом Стріхаржем.

Його гра і стала головним об'єктом захоплення слухачів. Через три роки, у 1971 р., вже проживаючи на Заході, Михайло Стріхарж (теперішній професор Гамбурзької академії музики, Почесний професор Львівської національної музичної академії ім. М. Лисенка і Почесний член Львівської філармонії) був запрошений виконати «Історію солдата» Стравінського на особливому концерті в Женеві, присвяченому пам'яті Ігоря Стравінського, в домі синів композитора-художника Теодора Стравінського і композитора Святослава Стравінського. Серед присутніх на цьому виконанні «Історії солдата», окрім синів Ігоря Стравінського, були і всесвітньо відомі особистості, актори Марина Владі і Луї де Фюнес, балетмейстер Джордж Баланчін, художник Марк Шагал, композитор Бенджамін Бріттен, скрипаль та диригент Іегуді Менухін, співак та диригент Пласідо Домінго, віолончеліст та диригент Мстислав Ростропович, альтист і диригент Рудольф Баршай.

Виконавці:
Лідія Футорська – скрипка
Тарас Гамар – кларнет
Андрій Ткачук – фагот
Олег Петришин – труба
Олександр Мартинов – тромбон
Адріан Фединський – контрабас
Володимир Веретельник – ударні
Олена Мицко – принцеса
Олег Ласка – солдат
Юрій Мартин – чорт
Читає – Юрій Глущук
Сергій Хоровець – дириґент
Постановка Сергія Наєнка, переклад українською Ганна та Михайло Янісів


Виконавці: Лідія Футорська, Сергій Хоровець
Концертні організації: Львівська обласна філармонія
Конкурс (фестиваль): Міжнародний фестиваль музичного мистецтва "Віртуози"
Джерело: Львівська обласна філармонія

      © 2008-2024 Music-review Ukraine




File Attachment Icon
ZZ.jpg