Презентація документальної експозиції "Стефан Вільконський. Микола Шраг" | Music-Review Ukraine
Головна
Новина
Презентація документальної експозиції
Алмаші Золтан Гаврилович
Шмурак Олексій
Алмаші Золтан Гаврилович
Презентація документальної експозиції "Стефан Вільконський. Микола Шраг"
Про історію українського віолончельного виконавства
18 квітня 2015, субота

У середу 22 квітня 2015 року о 17.00 у конференц-залі Центрального державного архіву-музею літератури і мистецтва України в рамках літературно-музичного проекту «Мистецькі зустрічі в архіві-музеї» відбудеться презентація документальної експозиції «Стефан Вільконський. Микола Шраг.

З особових фондів ЦДАМЛМ України» та авторський концерт «Вибрики ноосфери» відомого українського композитора, віолончеліста Золтана АЛМАШІ, за участю лауреатів міжнародних конкурсів Маріани СКРИПИ (скрипка) та Олексія ШМУРАКА (фортепіано).

Цього року виповнюється 145 років від дня народження заслуженого артиста УРСР, професора Київської консерваторії, віолончеліста Стефана Вільконського (1870–1963) та 45 років по смерті доктора економічних наук, віолончеліста-аматора Миколи Шрага (1894–1970). Їх особові фонди зберігаються у ЦДАМЛМ України. З оригіналами документів, які презентують маловідомі сторінки віолончельного виконавства ХХ століття, можна буде ознайомитися під час заходу.

Концерт в Архіві-музеї відкриє міжнародний фестиваль сучасної і класичної музики «Гольфстрім ІХ». У програмі – твори Золтана Алмаші, написані композитором у 1996–2015 роках, та твори анонімних авторів у його інструментальних версіях.

Вхід вільний.

Презентація документальної експозиції "Стефан Вільконський. Микола Шраг"


Олена ЧИЖОВА, директор ЦДАМЛМ України: «У ці дні виповнюється три роки літературно-музичному проекту «Мистецькі зустрічі в архіві-музеї». Його мета – популяризація та поповнення фондів ЦДАМЛМ України, що дозволяє тримати постійний зв’язок з минулим та сучасністю. На виставці, зокрема, буде експоновано світлини та «педагогічний щоденник» професора Стефана Вільконського, афіші концертів 1912 року й інші документи віолончеліста-аматора Миколи Шрага, що відкривають маловідомі сторінки життя обох митців. Деякі документи з особового фонду Миколи Шрага 26 грудня 1974 року були засекречені. Наприклад, некролог Сергія Єфремова на смерть батька Миколи – Іллі Людвиговича Шрага (1847-1919), знаного українського політичного і громадського діяча, члена чернігівської «Просвіти». Від 1990 року усі ці документи відкриті для дослідників».

Золтан АЛМАШІ, композитор, віолончеліст: «Впевнений, що кожна думка не зникає безслідно. Вона є частинкою єдиного невидимого інформаційного простору – «ноосфери». Важливим є і процес, і результат творчої діяльності. Символічно, що концерт відбудеться в Архіві-музеї – місці, що зберігає пам'ять про видатних митців. Забуття – страшна річ для кожного... Концерт – філософський роздум на цю тему. Тому звучатимуть також і твори анонімних авторів. Цікавим є й те, що відкриють програму концерту мої перші фортепіанні прелюдії, створені у 1996 році, а завершить – українська прем’єра «19 благородно-сентиментальних фрагментів» для фортепіано, які з’явилися на папері у середині березня 2015 року».

Адреса ЦДАМЛМ України:
вул. Володимирська, 22-А, територія Національного заповідника «Софія Київська» (центральний вхід).
Для отримання детальнішої інформації, будь ласка, звертайтеся за тел.:
+380 44 2784481; +380 97 2329784.
e-mail: cdamlm@bigmir.net


ПРОГРАМА КОНЦЕРТУ

1. ЗОЛТАН АЛМАШІ
Дві прелюдії для фортепіано (1996)

2. НЕВІДОМИЙ АВТОР
Канцона
(версія для скрипки і віолончелі Золтана Алмаші)

3. ЗОЛТАН АЛМАШІ
«Недоспівана пісня барда»
для фортепіано (2010)

4. НЕВІДОМИЙ АВТОР
Інвенція
(версія для скрипки і віолончелі Золтана Алмаші)

5. ЗОЛТАН АЛМАШІ
«Ностальгія»
для віолончелі соло (2008)

6. НЕВІДОМИЙ АВТОР
Інвенція № 2
(версія для скрипки і віолончелі Золтана Алмаші)

7. ЗОЛТАН АЛМАШІ
Рондо-токката для фортепіано
(2000, світова прем'єра)

8. НЕВІДОМИЙ АВТОР (XX ст.)
Дует для скрипки і віолончелі

9. ЗОЛТАН АЛМАШІ
19 благородно-сентиментальних фрагментів
для фортепіано
(2015, українська прем'єра)


Літературно-музичний проект «Мистецькі зустрічі в архіві-музеї» було започатковано у квітні 2012 р. Автор ідеї та керівник проекту – директор ЦДАМЛМ України Олена Чижова. Координатор програм – головний науковий співробітник відділу формування НАФ та діловодства Ілона Таміліна. Проект відбувається за підтримки Державної архівної служби України.

Мистецькі зустрічі супроводжувалися виставками унікальних архівних документів, раритетних видань та музейних предметів ЦДАМЛМ України («Баян в українській музиці», «Неофіційні обличчя класиків: шаржі та карикатури з фондів ЦДАМЛМ України»), тематичними оглядами («Особові фонди фольклористів у ЦДАМЛМ України», «Україна-Франція», «Україна-Австрія», «Лятошинський», «Рахліни», «До історії балетного мистецтва в Україні») та ін.

Cеред учасників проекту: майстер художнього слова Анатолій Паламаренко; композитори Леонід Грабовський, Олександр Щетинський, диригенти Роман Ревакович, Вікторія Жадько, баяніст Роман Юсипей, піаністи Олег Безбородько, Євген Громов, Євген Геплюк, Вікторія Ільченко, Олександр Москалець, Єлизавета Плужко, Ігор Савчук, дует Олександра Зайцева-Дмитро Таванець, скрипалька Катерина Суглобіна, музикознавець Ірина Тукова, етномузиколог Наталія Сербіна, співаки Роман Божко, Вікторія Заболоцька, Інна Галатенко, Оксана Казанцева-Кабка, Тамара Ходакова, Любов Хахаліна, Олена Шиналь, бард Олеся Найдюк, драматург Тетяна Киценко, скульптор Ігор Лисенко, Національний ансамбль солістів «Київська камерата» (художній керівник і диригент – Валерій Матюхін), «Luna Ensemble» (художній керівник – Максим Коломієць).

Міжнародний фестиваль сучасної і класичної музики «Гольфстрім» створено у 2012 р. композитором і віолончелістом Золтаном Алмаші (автор ідеї фестивалю) та композитором і піаністом Олексієм Шмураком. Цей фестивальний рух – відкритий простір для музикування у Києві. Від червня 2012 р. до квітня 2015 р. організаторами здійснено вісім «течій», тричі на рік (2013 та 2014).

Основним місцем проведення «Гольфстрім» є концертна зала Національної спілки композиторів України. Постійний партнер фестивалю – Будинок освіти та культури «Майстер Клас», де концерти відбуваються в рамках проекту «Класика по п'ятницях» (автор проекту – Тетяна Калініченко).

Серед учасників фестивалю: сопрано Тамара Ходакова, флейтисти Марія Кіях та Ігор Єрмак, гобоїст Максим Коломієць, кларнетист Олексій Бойко, скрипалі Маріана Скрипа, Ольга Аколішнова і Андрій Павлов, альтист Пол Беккет (Британія, гість фестивалю), контрабасист Назар Стець, піаніст Віталій Кияниця, а також колективи: НАС «Київська Камерата» (диригент та художній керівник – Валерій Матюхін), ансамблі нової музики «Рикошет» (художній керівник – Сергій Пілютіков), Ensemble Nostri Temporis (художній керівник – Богдан Сегін), ансамбль Sed Contra (художній керівник – Андрій Мерхель), Luna Еnsemble (художній керівник – Максим Коломієць), ансамбль «Гольфстрім» та однойменний струнний квартет (художній керівник – Золтан Алмаші).

Цього разу діапазон фестивалю – від музики епохи бароко до музики класиків сьогодення українських та зарубіжних авторів, а також твори молодих композиторів. «Гольфстрім ІХ» матиме вісім «хвиль»:
• авторські проекти Золтана Алмаші («Вибрики ноосфери», 22 квітня), Олексія Шмурака («Ноктюрни», 7 травня);
• сольний проект Любові Титаренко («Клавесин», 11 травня);
• «дуель-дуети» (24 квітня – «Прощання з сонатами» від Золтана Алмаші-Діни Писаренко; 5 травня – «Контури» від Ореста Смовжа-Назарія Стеця);
• проект «Чехія» (8 травня);
• концерти-присвяти Борису Лятошинському (28 квітня – «Борис Лятошинський, його сучасники та послідовники», 12 травня – «Український квінтет»).


Виконавці: Золтан Алмаші, Олексій Шмурак
Композитори:Золтан Алмаші
Концертний зал: Конференц-зал Центрального державного архіву-музею літератури і мистецтва України
Конкурс (фестиваль): Фестиваль сучасної музики "Гольфстрім"Додати: Share on Facebook

Інші:

Український Kyiv Symphony Orchestra виступив у ФРН на сценах Берлінської й Ельбської філармоній та Гевандхаусу
"Грою лікуємо душі людей". Артисти Одеського оперного театру поновили репетиції та готуються до концертів
Щоб тримати мистецький фронт: черкаська філармонія готується до концертів наживо
Закарпатцям передали кошти, зібрані в рамках благодійної акції "Музична магія"
Рідну землю від москальського окупанта захищає диригент Національної музичної академії України імені П. І. Чайковського
У Бучі окупанти підклали вибухівку в фортепіано 10-річної дівчинки
Обласна філармонія влаштовує виїздні концерти для військових і переселенців
У Рівному в бомбосховищі влаштували концерт для вагітних
Київрада присвоїла звання "Почесний громадянин міста Києва"
Харківські музиканти організували тур на підтримку ЗСУ
В Литве творчески поддержали Украину: чем запомнились харьковчане
Володимир Сіренко виступить за диригентським пультом одразу двох вистав у Львівській національній опері
У Львівському органному залі лунатиме камерна музика українських композиторів
Польська національна опера та Метрополітен-опера створять Український оркестр свободи. Перший концерт - у Варшаві
Одеська опера готує прем'єру за мотивами творів Тараса Шевченка
"Турандот" з Метрополітен-опера транслюватимуть наживо на Українському Радіо та Радіо Культура
У Львівській опері пройде благодійний онлайн-концерт на честь Маріуполя
Буча: Реквієм. В Храмі Андрія Первозванного пройде музична меморіальна акція в пам'ять про вбитих та закатованих
02.05.22 TOGETHER WITH UKRAINE: благодійні онлайн-концерти найвідоміших творів української музики
У оперному театрі Венеції відбувся концерт української симфонічної музики
Українська співачка Монастирська замінила Нетребко в "Метрополітен-опері" і вийшла на сцену з прапором України
Органний зал запрошує на концерти героїчної, космічної та української музики. Програма на травень
Виповнилося 100 років з дня смерті українського композитора Кирила Стеценка
Прем'єра "Турандот" у Львівській опері
Суспільне покаже мистецький проєкт "Ми є!", який артисти влаштували у Рівному до Великодня
Культурний фронт: Київський симфонічний оркестр розпочав європейський тур
Концерт в харьковской подземке: музыканты ХНАТОБа исполнили произведения Скорика
Українська скрипалька Анна Бондаренко відкрила серію концертів у Європі на честь України
Польське радіо прийняло в себе Київський симфонічний оркестр
У Львові попрощались з відомою композиторкою Ганною Гаврилець
"Незламні"
Французькі музиканти проведуть концерт солідарності у Львові
Польські оркестри солідарні з Україною: "Мелодія" прозвучала у 28 містах Польщі
Війна та Оперний: як артисти знаменитого театру допомагають нашим воїнам
Онлайн-концерти від філармонії та вистави для вимушено переселених дітей: попри воєнний стан культурні заклади області продовжують творчу діяльність
Не словами, а почуттями
Музика в часи війни
У Лівані відбувся благодійний концерт на підтримку України
Британський скрипаль та український піаніст записали мініальбом – кошти підуть на допомогу Україні
Оркестр Луганської обласної філармонії вже двічі рятується від війни
      © 2008-2022 Music-review Ukraine
File Attachment Icon
405.jpg