Казковий сюжет та фантастична музика: у Чернівцях відбудеться світова прем'єра дитячої опери "Куць" | Music-Review Ukraine
Головна
Новина
Казковий сюжет та фантастична музика: у Чернівцях відбудеться світова прем'єра дитячої опери 
Казковий сюжет та фантастична музика: у Чернівцях відбудеться світова прем'єра дитячої опери "Куць"
19 грудня 2020, субота
Поширити у Facebook

Оперу написала перша українська жінка-композиторка Стефанія Туркевич. Інструментував твір головний диригент та художній керівник симфонічного оркестру Чернівецької обласної філармонії Йосип Созанський.

Дитяча опера "Куць" Стефанії Туркевич стала натхненням для Чернівецької обласної філармонії імені Дмитра Гнатюка. Адже там саме вирішити створити новий якісний продукт для дітей, пише ІА АСС.

"В кожній країні є такі постановки вітчизняних авторів. Кожна країна пишається цим. На художній раді ми зустрічалися і продумували ті моменти, що зробити для наших діток цікавого, щоб вони захоплювалися музикою і безпосередньо були учасниками самого дійства. І тоді потупила пропозиція саме про постановку опери Стефанії Туркевич. Це був той старт, який ми шукали у вітчизняному музичному продукті", - розповіла під час пресконференції директорка філармонії Анастасія Костюк.

Оперу Стефанії Туркевич "Куць" вдалося поставити завдяки фінансуванню за програмою "Культура в часи кризи: інституційна підтримка", яка була ініційована Українським культурним фондом для розвитку організацій, що не могли реалізувати свої творчі плани через відсутність операційної діяльності, в період пандемії, спричиненої COVID-19.

Стефанія Туркевич - це видатна вчена, музикознавиця та композиторка, розповів Йосип Созанський, головний диригент та художній керівник симфонічного оркестру філармонії. Він каже, що твори композиторки написані переважно в авангардних стилях, які панували всередині ХХ століття. Вона вчилася у видатних композиторів свого часу у Празі, Відні, Львівському музичному інституті.

"Сама Стефанія Туркевич говорила, і тоді така була думка, що не можна писати у стилях, які були популярні у 19 столітті. Тоді так було заведено, писали все в авангардних техніках, які були знайдені. Хотіли всі сказати якесь нове слово. Тому більша частина музики Стефанії Туркевич - це високоінтелектуальна музика, до якої потрібно бути підготовленим.

Ми знаємо, що вона емігрувала до Англії у 1944 році зі своїми доньками, з своїм братом, з усією своєю родиною. Її дідусь та батько були священиками, а вся родина - музичною. Вечорами вони співали та грали на різних музичних інструментах. Мама Стефанії Туркевич дуже гарно грала на фортепіано і вчилася у нашого Кароля Мікулі, - розповідає Йосип Созанський.

Видатні співаки та піаністи виконували камерні твори Стефанії Туркевич, але її творчість не виконувалася симфонічними оркестрами.

"Тому що коли Стефанія Туркевич виїхала до Англії у 1944 році, їй було 47 років. Якщо у такому віці виїжджаєш за кордон, в Англію, бути визнаним композитором - це надзвичайно складно, а я вже не говорю про те, щоб твори виконували симфонічні оркестри. В кожній державі на першому місці є пропаганда своїх національних композиторів. Тому так сталося, що жоден симфонічний твір Стефанії Туркевич не був виконаний. З написаних нею декількох балетів для дітей та трьох дитячих опер, виконувався лише твір "Серце Оксани" двічі, - каже Созанський.

Твори Стефанії Туркевич для українців відкрила музикознавиця Стефанія Павлишин, яка працювала в архіві у Великій Британії. Деякі з них вона привезла до України. Згодом твори Стефанії Туркевич були оцифровані. Йосип Созанський зізнається, що був здивований, коли побачив, якою доступною та водночас глибокою є дитяча опера Стефанії Туркевич "Куць".

"З одного боку там є ті всі техніки, які в ХХ столітті були, а з другого боку - вона доступна, там глибокий психологізм, там все є. Там у ненав'язливій доступній формі дитину можна ввести у світ мистецтва так, що вона навіть і не буде задумуватися, а просто порине.


У нас в українській музичній культурі немає написаних для дітей якихось вартісних творів. Їх тільки починають писати. Іван Небесний написав прекрасну оперу "Лис Микита", яку рік тому поставили у Львові. Більше у нас немає. У нас прагнув це зробити Лисенко. Він писав свої опери. Він розумів наскільки це потрібно тоді, після цього я не знаю таких випадків. Ми хочемо мати публіку для інтелектуальної музики, а звідки вона буде? Тому я дуже радію з того, що ми поставили цю оперу, - каже Йосип Созанський.

Композиторкою був написаний клавір опери "Куць. Інструментував його для симфонічного оркестру Йосип Созанський.
"Чи вона ще не бралася інструментувати, чи, можливо, це дуже зручно, коли можна зіграти на фортепіано. Вона настільки яскраво це пише, що правильно сказали: очевидно вона мислила вже інструментами", - каже Йосип Созанський. У казковий світ зможе потрапити усі родина

Побачити оперу "Куць буде цікаво не лише дітям, але й дорослим, переконаний режисер-постановник дійства Іван Бутняк, який також наголошує на унікальності твору.

Найцікавіше у прем'єрі - це синтез театрального та музичного мистецтва. В опері є елементи екшну, фентезі, посилання до творів класиків, таких як "Ніч перед Різдвом" Миколи Гоголя та "Лісова пісня" Лесі Українки.

"У нас все закручується через сопілку, яка є представленням душі і творчості нашого головного персонажа - Андрія. Саме через неї він бачить той фантастичний світ де є мавки, русалки і через цей його зв'язок з сопілкою. Він, як автор, створює музичні композиції, тому саме Куць і чіпляється до нього. В англійській транскрипції до назви "Куць" зазначено що Куць - це молодий диявол. Тобто він з одного боку - легковажний маленький лісовий чортик, а з іншого боку - він такий собі ранній Мефістофель, який від нудьги і заради забави закидує провокаційні речі і те, що його найбільше чіпляє - це унікальні постаті, непобутові.

Тобто у нас Андрій - це молодий композитор, крім того, що пастух. І його сопілка після зачарування втрачає свою природну музичну якість, а вона як ретранслятор душі Андрійка. І тепер саме ця сопілка змушує все навколо замерзати - сковує природу, сковує життя і з цього розпочинається розвиток усього сюжету. Якщо дитина переступить поріг філармонії і потрапить на оперу "Куць", я гадаю, що ці емоції залишаться з нею протягом усього життя, тому що вона познайомиться з музичним і драматичним мистецтвом, - зазначає Іван Бутняк.

Він працює над тим, щоб елемент розваги, драми та музика звучали в одному руслі. Саме у цьому і є експеримент, переконаний режисер-постановник. Адже за традицією жанру, в опері не може домінувати жоден з жанрів.

Сценографією постановки опери займався Іван Салевич. Дизайнерка костюмів - Світлана Крачило.

Світова прем'єра опери Стефанії Туркевич "Куць" відбудеться 26, 27 та 29 грудня о 17:00 у Чернівецькій обласній філармонії імені Дмитра Гнатюка. Опера також пройде у перші дні нового року - 2,3 та 5 січня.

Прем'єра пройде з дотриманням усіх карантинних вимог, запевнили у філармонії.


Концертна організація: Чернівецька обласна філармонія
Джерело: АСС Чернівці 



Інші:

“Київська пектораль” - названі лауреати
Одеській національний філармонійний оркестр запрошує на вечір високої класичної музики
Піаніст з Харкова Юрій Попов зіграв у Луцьку сольний концерт
Завершився БАХ Маратон у Львівській філармонії
Український диригент Кирило Карабиць отримав орден від британського короля
Музика в них у крові: добірка фільмів про музикантів та проєкти у розробці, які вже скоро будуть на екранах
Вперше у Львові відбудеться лекція про Павла Тичину «Ще до того, як колись» від творців Ти [Романтика]
Розпочався БАХ Маратон у Львівській філармонії
VІ Всеукраїнський Театральний Фестиваль-Премія «ГРА»
Симфонічний оркестр презентував концертну програму для захисників, ВПО та жителів міста
В Одеській філармонії відбудеться благодійний концерт “Відкрий долоні для добра”
День народження Баха у Львівському органному залі: перелік концертів
85-річчя від дня народження святкує відомий український диригент, народний артист України, професор, ТАРАС МИКИТКА
Близько 70 артистів долучаться до музичного марафону "Вівальді для ЗСУ" в Ужгороді
Ватра 80-х та Піккардійська терція запрошують львів'ян на концерт до дня народження Ігоря Білозіра
У житомирській філармонії відбудеться фестиваль майстрів мистецтв ім. С. Ріхтера
Олексій Ботвінов готує ювілейний фестиваль Odessa Classics
У Запорізькій філармонії відбудеться найгучніша мистецька подія року
У Києві презентують виставу паперового театру про Ренату Богданську
Мистецькі виші просять скасувати НМТ для вступу: міністр освіти відреагував
Премʼєра реп-мюзиклу «Ти [Романтика]» менш, ніж за добу зібрала солд-аут у Львівській опері
Реквієм Моцарта та українська класика нескорених
Львівська філармонія запрошує на БАХ Маратон
Експериментальна вистава “Косачка” повертається на сцену: 17.03 та 20.03 в Києві і Хмельницькому
Концерт "Стежками Довбуша" Українського академічного фольклорно-етнографічного ансамблю "Калина"
У Харкові напрацьовують механізм відновлення роботи театрів: навіщо це рішення
Лауреатам Шевченківської премії 2024 вручили нагороди: відбулась урочиста церемонія
Про присудження Національної премії України імені Тараса Шевченка
Театр Франка під час благодійної вистави "Конотопська відьма" зібрав для ЗСУ понад 2,3 млн грн
«Сакральний Шевченко: Станкович, Скорик, Сильвестров»
Український Інститут у Швеціі оголосив перших лауреатів нової преміі для молодих українських піаністів
Головою Наглядової ради УКФ стала Наталя Кривда
В Києві відбудеться прем’єра опери GAIA-24 про підрив Каховської дамби
Концерти при свічках у Львівському органному залі
Прем'єра, на яку чекали 10 років!
12 березня Валерію Матюхіну виповнилось би 75 років
ВИПОВНИЛОСЯ 120 РОКІВ З ДНЯ НАРОДЖЕННЯ ЄВРЕЙСЬКОГО ОПЕРНОГО СПІВАКА ТА АКТОРА ЙОЗЕФА ШМІДТА
У Львові вшанували пам'ять отця-композитора Михайла Вербицького
Із Нюрнберга до Львова вирушає «культурний конвой» - везе «швидкі» для фронту
Шевченкіана у Національній філармонії
      © 2008-2024 Music-review Ukraine




File Attachment Icon
101003_629.jpg