Інтерв'ю |
|
|
|
|
Раду Поклітару: “Прем’єра “Тіней забутих предків” – це подія світового масштабу!”
2 грудня 2023, субота
Поширити у Facebook
– Раду, Ви є безумовним авторитетом у світі хореографії, особливо у її модерній площині. Напередодні прем’єри балету “Тіні забутих предків” Ви приїхали до Львівської національної опери, мали змогу побачити репетиції та долучитись до робочого процесу. Поділіться враженнями щодо нової постановки театру.
Раду Поклітару: – Приїхав я до Львова на прохання мого друга та колеги Артема Шошина, який і став балетмейстером-постановником цього проєкту, щоб допомогти із перенесенням хореографії із репетиційної зали на сцену. Це завжди складний та доволі напружений процес.
З хореографією балету я ознайомився вже безпосередньо на місці. Вважаю, що це чудовий мистецький продукт. Він здійснив на мене неабияке враження – і хореографічний текст, і робота артистів, і, безумовно, музика Івана Небесного. Справжнім відкриттям для мене також стала сценографія та партитура світла литовського митця Арвідаса Буйнаускаса. Вона просто приголомшлива!
– Балетмейстера-постановника “Тіней забутих предків” Артема Шошина часто називають Вашим учнем…
Р. П.: – Мені часто приписують в учні молодших колег, з якими працюю. Моїми учнями є лише студенти Київського національного університету культури і мистецтв.
Артем Шошин – це артист, з яким я працював. Річ у тому, що за роки існування театру сучасного танцю «Київ Модерн-балет», який я заснував у 2005 році, через нього пройшло чимало артистів. Багато з них згодом стали хореографами. Артем Шошин – серед них.
– Чи радився з Вами Артем впродовж постановчого процесу?
Р. П.: – Трішки так, але це на 100% його самостійна робота. Все ж поділюсь одним секретом (сміється – ред.). Якось у телефонній розмові Артем попросив моєї допомоги у сцені появи міфологічних істот. Тоді я підказав йому, як це можна зробити. Тепер же склалася цікава ситуація, адже за збігом обставин я став асистентом Артема Шошина.
-Що скажете про органічний тандем Артема Шошина із Тетяною Круоглу, яка на місці, координуючи процес постановки хореографії, допомагала втілити всі задуми балетмейстера-постановника?
Р. П.: – Якщо коротко схарактеризувати Тетяну, то це справжній енерджайзер. У ній стільки енергії, уваги, зібраності! Без неї не було би цього проєкту. У цій маленькій дівчині – колосальна творча сила!
– Якщо проаналізували візуальне втілення світлих, небесних образів – Івана і Марічки, та земних – Палагни і Чугайстра, то хто Вам імпонує більше?
Р. П.: – Завжди, як говорив Альфред Гічкок, найбільш виграшна роль – це роль злодія. Коли я ще був актором і сам танцював, то виконував всю нечисть, яку можна було зібрати в театрі. Я завжди розумів, що це для мене цікавіше. Моє портфоліо наповнюють переважно негативні ролі, різні звірі і так далі (сміється – ред.).
– На Вашу думку, які перспективи нової постановки театру? Чи має вона шанси стати видимою та відомою за кордоном?
Р. П.: – Ніколи з точністю на 100% не можна передбачити, чи матиме вистава успіх, чи ні. Наприклад, всі прекрасно знають про центр світового кінематографа під назвою Голлівуд. І люди, які там працюють, точно вміють рахувати гроші. З кожного проєкту, в який закладають десять мільйонів доларів, вони очікують отримати сто мільйонів. І навіть попри це у них теж є збиткові фільми.
Бажаю, щоб у балету “Тіні забутих предків” було довге і світле сценічне життя. Щоб його з радістю йшли дивитись глядачі різних поколінь і не лише в Україні. Особисто мені ця постановка дуже імпонує, але розумію, що у цьому є певна суб’єктивність, адже я занадто довго займаюсь балетом – вже більше 45-ти років (сміється – ред.).
Доволі рідко я зустрічав настільки якісний мистецький продукт такої безумовної художньої сили у сфері сучасного танцювального театру України та світу.
Вірю, що цей балет посяде невід’ємне місце в українській культурі. З впевненістю можу сказати, що прем’єра “Тіней забутих предків” – це подія світового масштабу!
Концертна організація: Львівський Національний академічний театр опери та балету ім.С. Крушельницької
Джерело: Львівський Національний академічний театр опери та балету ім.С. Крушельницької
|