|
Національна філармонія України - програма на грудень
1 грудня 2023, п'ятниця
Поширити у Facebook
1 грудня - Київський камерний оркестр під орудою диригентки Наталії Пономарчук представить програму із творів Фелікса Мендельсона-Бартольді та Фридерика Шопена.
Звучатимуть: мотет Мендельсона Ave Maria, твір-молитва на латинські тексти; драматичний Струнний квартет N6 - останній великий твір Мендельсона, який він закінчив за кілька місяців до своєї смерті; знаменитий Перший фортепіанний концерт Шопена, де сольну партію виконає піаністка Тетяна Шафран.
3 грудня - Вечір гітарної музики від бароко до сучасності виконає Національний камерний ансамбль "Київські солісти" під орудою диригента Ігоря Пучкова за участю Андрія Остапенка.
Андрій Остапенко - гітарист-віртуоз, засновник Міжнародного фестивалю гітарної музики. Грає на гітарі німецького майстра Дітера Хопфа, яка вирізняється серед гітар інших майстрів своєю особливою акустикою і глибоким звуком.
5 грудня - "Lux aeterna. Псалми падіння". Новий проєкт ансамблю Alter Ratio, основною темою якого є пам'ять.
Це вшанування пам'яті класика музичного авангарду Дьордя Лігеті (до 100- річчя від дня народження); збереження пам'яті за полеглими українськими митцями, які стали на захист України від російської агресії. Програму складають твори, спеціально написані для ансамблю українськими композиторами - Аллою Загайкевич, Максимом Коломіййцем, Максимом Шалигіним, а також Петером Керкєловим із Болгарії.
6 грудня - віолончелістка з Німеччини Рафаелла Ґромес виконає разом із Національним симфонічним оркестром України під орудою Володимира Сіренка віолончельний концерт Антоніна Дворжака.
Також у програмі - знаменита Восьма симфонія Дворжака та написаний минулого року твір сучасної української композиторки Вікторії Полевої "NOVA" для симфонічного оркестру, присвята мужності України.
Рафаелла Ґромес - одна із найуспішніших віолончелісток сучасної Німеччини. Їй 32, і вона є лауреаткою багатьох престижних конкурсів. Вона є улюбленицею німецьких музичних критиків, які називають її однією з кращих віолончелісток нашого часу. Музикантка грає на віолончелі Карло Бергонці 1740 року. Цей інструмент, виготовлений у майстерні Антоніо Страдіварі, є одним із трьох найвідоміших віолончелей видатного італійського майстра, одного з учнів та послідовників Страдіварі.
7 грудня - Ріхард Вагнер у виконанні духового оркестру.
Оркестр Вагнера відрізняється від традиційного оперного оркестру розширенням групи мідних духових інструментів. Якщо в класичному оркестрі сидить один-двоє валторністів - в оркестрі Вагнера їх повинно бути четверо. Найбільший склад духових у вагнерівській тетралогії "Перстень Нібелунга": тут композитор вводить квартет спеціально сконструйованих "вагнерівських туб", басову трубу, контрабасовий тромбон і аж вісім валторн.
Гратиме Національний духовий оркестр України під орудою Івана Стецького.
8 грудня - вперше в Україні прозвучить опера "Родинний альбом" сучасного польського композитора Єжи Корновіча, перекладена українською мовою.
Це унікальний проєкт-співпраця двох національних філармоній: прем'єрні постановки пройдуть у Національній філармонії України (Київ) та Львівській національній філармонії імені Мирослава Скорика.
Виконавці - Національний ансамбль солістів "Київська камерата", диригентка Наталія Стець та солісти Анастасія Поважна, сопрано і Станіслав Цема, контратенор. Режисерка Марина Рижова.
10 грудня - Точки перетину: концерт нової симфонічної музики. Фінальний концерт Диригентського воркшопу нової музики з Етьєном Гааном (Франція).
Ідея перетину у концерті втілюється на різних рівнях. Поєднаються західноєвропейська та українська виконавські традиції, а також композиторські школи.
Такі перетини дозволяють виявити своєрідність усіх учасників творчої співпраці, а разом з тим продемонструвати органічну спільність української та європейської музики, відкритість до діалогу та співтворчості.
Твори Джулії Вулф, Унсук Чина, Максима Коломійця, Етьєна Гаана та
Фаусто Ромітеллі виконають: Національний президентський оркестр і диригенти, які взяли участь у воркшопі - Наталя Кіричук, Олег Чаплинський, Катерина Косецька, Денис Олійник.
12 грудня - авторський проєкт "Від мадригалу до кантати" клавесиністки Наталії Сікорської.
Прозвучать сольні клавесинні п'єси епохи бароко, вокальне багатоголосся й інструментальні ансамблі того часу. Це панорама найпопулярніших музичних мелодій та жанрових стилів, які з кінця XVI століття, що формували музичний простір раннього, зрілого та пізнього бароко - Баха, Вівальді, Каччіні, Мадзоккі, Факолі, Довленда, Кадзаті, Трабачі, Піккі.
14 грудня - українська прем'єра фортепіанного концерту Клари Шуман у програмі Київського камерного оркестру під орудою Наталії Пономарчук.
Це не перша спроба диригентки ґендерно збалансувати репертуарну палітру вітчизняного життя класичної музики. Не так давно у виконанні оркестру звучали твори Фанні Мендельсон, сестри Фелікса Мендельсона; низку проєктів було присвячено іменам сучасних українських композиторок.
Крім музики Клари Шуман, прозвучить присвячена їй Йоганнесом Брамсом Серенада No2 для камерного оркестру. Молодший на 14 років, Брамс був закоханий у неї, хоч і без взаємности.
17 грудня - Nota Bene Chamber Group представить програму камерної музики із творів Йозефа Гайдна, Кшиштофа Пендерецького та Белли Бартока.
Пропонована добірка імен доволі знакова з погляду історії жанру - а саме квартет є основою цієї концертної програми.
20 грудня - музика композиторів, котрі творили на зламі XIX-XX ст.
Концерт для скрипки з оркестром фінського композитора Яна Cібеліуса - його єдиний концерт. Критик Дональд Тові назвав основну тему заключної частини "полонезом для білих ведмедів". Соло скрипки прозвучить у виконанні Богдани Півненко.
У другому відділі меломанів очікує прем'єрне виконання Симфонії No1 англійського композитора Едварда Елгара. Це одна з двох завершених симфоній композитора.
23 грудня - "Сучасне й позачасове", новий проект, започаткований Домом Майстер клас і Національною філармонією України, який представляє серію авторських концертів сучасних українських композиторів, які вже увійшли в історію української музичної культури.
Прем'єра балету "Дзеркало, Сни, або Маленьке життя" відбулась на фестивалі Bouquet Kyiv Stage у 2021 році. Це космічний світ музики Вікторії Полевої, який поєднався з красою рухів і пластики.
24 грудня - концерт-реконструкція "Гай, Рожество!"
Проєкт присвячено історії тріумфальних гастролей Українського Національного Хору під орудою видатного диригента Олександра Кошиця в країнах Північної й Південної Америки у 1922-1924 роках і приурочено 100-річчю південноамериканської прем'єри "Щедрика".
Під час концерту Академічна хорова капела Українського радіо під орудою диригентки Юлії Ткач уперше за 100 років відтворить репертуар прем'єрного концерту капели Олександра Кошиця в Карнегі Гол, яка з тріумфом виступила у Нью-Йорку 5 жовтня 1922 року.
Українські слухачі почують реконструкцію Першого відділу тодішньої української прем'єри, під час якої американська публіка уперше почула "Щедрика" Миколи Леонтовича. Окрім того, буде виконано інші пісні з репертуару концерту хору Олександра Кошиця в Карнегі Гол та його виступів країнами Північної й Південної Америки. Це давні українські канти, колядки та щедрівки, веснянки, коломийки й народні пісні в обробці композиторів Миколи Лисенка, Миколи Леонтовича, Олександра Кошиця, Кирила Стеценка, Василя Ступницького, Порфирія Демуцького.
Також уперше з того часу на українській сцені прозвучать унікальні обробки американських та мексиканських пісень в обробці Олександра Кошиця.
25 грудня - Різдво у стилі jazz з Національним духовим оркестром України під орудою Володимира Спасіченка та солісткою Анною Кіндзерською
У Колонному залі прозвучить більше 20ти різдвяних хітів. Серед яких, звісно, й Jingle Bells і Santa Claus is Coming to Town, The Christmas Song, Winter Wonderland, The Christmas Waltz, Jingle-Bell Rock, Big Band Christmas, Santa, Baby, I`ll Be Home For Christmas і нарешті All I Want for Christmas is You з репертуару Мерая Кері.
27 грудня - "Різдвяна рапсодія" за участю органістів Валерії Балаховської та Максима Сидоренка.
Музиканти Національного будинку музики зіграють твори Преторіуса, Букстехуде, Баха, Генделя, Вейда, Хорна, Маккіа, Жигу, Дебуа, Грубера, Скотта.
29 грудня - "Прощальна" симфонія Гайдна.
Традиція Національній філармонії України завершувати рік цим твором належить диригенту Роману Кофману, який довгі роки очолював Київський камерний оркестр.
У фіналі симфонії артисти почергово припиняють гру, гасять свої свічки, закріплені на пюпітрах, й один за одним залишають сцену. Гайдн, капельмейстер у князя Естергазі, нібито у такий оригінальний спосіб натякнув господарю, що оркестранти невдоволені своїм фінансовим становищем.
У концерті прозвучить таож музика Йоганна Баха, Джакомо Россіні, Арканджело Кореллі та Йоганна Пахельбеля.
30 грудня - "Штраус запрошує друзів".
Національний президентський оркестр під орудою військового диригента, підполковника Максима Гусака запрошують на програму з легких, танцювальних, і жартівливих творів, які у європейських столицях зазвичай грають під час різдвяних балів. Це увертюри до оперет, вальси, гавоти, марші, кадрилі, польки. У фіналі звучатиме "Щедрик" Миколи Леонтовича. Дитячі концерти
2 грудня о 15:00 - сюїту з балету за казкою "Снігова королева" Г.-К. Андерсена української сучасної композиторки Жанни Колодуб зіграють Камерний струнний квартет "Каприс-Класік" і піаністка Тетяна Жук-Сєдова, а розповість - Ольга Хмель.
Як відомо, Андерсен дуже любив дітей і білі троянди. Композиторка донесла ідею добра, людяності, відданості, впевненості у перемозі над усім злим і похмурим. Адже у Андерсена йдеться не стільки про пригоди Герди, скільки про силу її духу.
17 та 31 грудня о 12:00 - на маленьких меломанів від 3-х до 6-ти років чекає Новорічний квест-концерт з кроликом Філармоном і святим Миколаєм.
У ньому не треба буде сидіти в кріслі цілу годину: діти зможуть рухатися, танцювати, підспівувати, плескати, шукати і знаходити, пробувати грати на різних музичних інструментах, спілкуватися з музикантами. А ще - усіх чекає зустріч із Святим Миколаєм, який пригощатиме новорічними смаколиками.
Інтерактивний квест-концерт триває годину без антракту.
Колективи: Національний камерний ансамбль "Київські солісти", Академічний хор ім. Майбороди Національної радіокомпанії України
Виконавці: Валерія Балаховська, Андрій Остапенко
Диригенти: Ігор Пучков, Юлія Ткач
Композитори:Кармелла Цепколенко
Концертна організація: Національна філармонія України
|